#هواشناسی #کوهستان #پیش_بینی

هواشناسی چیست؟

با توجه به واژه نامه هواشناسی ، هواشناسی عبارت است از "علم جو ... که هم آب و هم هوا را در بر می گیرد. به وضعیت فیزیکی، دینامیکی و شیمیایی جو زمین (و سیارات) و فعل و انفعالات بین جو زمین و سطح زیرین مربوط می شود.این کلمه از واژه یونانی meteoros به معنای "بلند" یا "در هوا" گرفته شده است. و logia به معنای بحث کردن، مطالعه و توضیح دادن است
با توجه به واژه نامه هواشناسی ، هواشناسی عبارت است از "علم جو ... که هم آب و هم هوا را در بر می گیرد. به وضعیت فیزیکی، دینامیکی و شیمیایی جو زمین (و سیارات) و فعل و انفعالات بین جو زمین و سطح زیرین مربوط می شود.این کلمه از واژه یونانی meteoros به معنای "بلند" یا "در هوا" گرفته شده است. و logia به معنای بحث کردن، مطالعه و توضیح دادن است.
تاریخچه مختصری از هواشناسی
از ارسطو فیلسوف یونانی اغلب به عنوان یکی از بنیانگذاران هواشناسی با نام برده می شود که معمولاً به عنوان یکی از اولین تلاش ها برای درک جو زمین و چرخه آب در نظر گرفته می شود.
بسیاری از گفته ها و ضرب المثل های هواشناسی که امروزه استفاده می کنیم به نوعی مربوط هواشناسی مشاهده شده اولیه است. عباراتی مانند "آسمان سرخ در شب لذت چوپان" صرفاً بر اساس مشاهدات حکایتی استوار است که آسمان قرمز در غروب اغلب با هوای خوب روز بعد همراه خواهد بود، بدون اینکه توجه خاصی به دلیل این امر داده شود. در واقع اغلب اوقات، این عبارات به طور خاص محکم نیستند، اما شواهدی از افرادی هستند که در طول تاریخ آسمان‌ها را مشاهده و ضبط می‌کنند، عناصری که هنوز هم امروزه برای هواشناسی مورد توجه هستند.
هواشناسی امروز
به لطف نوآوری‌ها در ارتباطات و تکنیک‌های رصد مانند تصاویر ماهواره‌ای و رادار، هواشناسان از توانایی مشاهده و ثبت شرایط آب‌وهوایی در نقاط خاصی از سطح زمین به توانایی تجزیه و تحلیل تغییرات مقیاس بزرگ در سیستم‌های آب و هوایی در سراسر جهان پیشرفت کرده‌اند. .
این امر ما را قادر ساخته است که در درک خود از فرآیندهای فیزیکی که آب و هوای ما را تعریف می‌کنند، پیشرفت‌های عظیمی داشته باشیم، و در ترکیب با روش‌های محاسباتی مدرن، ما را به توسعه طیف وسیعی از مدل‌های عددی سوق داده است که در هسته پیش‌بینی‌های امروزی ما قرار دارند. با ترکیب مدل‌های کلاس جهانی ما با دانش محلی و تجربی و شبکه مشاهدات گسترده، هواشناسان اداره هواشناسی می‌توانند پیش‌بینی‌ها و هشدارهای هواشناسی را با نیازهای افراد و سازمان‌ها تنظیم کنند.
با این حال، همانطور که همه ما می دانیم همیشه درجه ای از عدم قطعیت در مورد آب و هوا وجود دارد، و هواشناسی امروزی به همان اندازه که به درک شرایط فعلی و چگونگی تکامل آنها می پردازد، به پیش بینی های واضح نیز می پردازد. امروزه ممکن است بدانیم که به دلیل نزدیک شدن سیستم فرونتال، آسمان در صبح قرمز است. با این حال، زمان و مکان هر بارندگی شدیدتر، احتمال شکستن ابرها و دمای دقیقی که این باران به ارمغان خواهد آورد، هنوز می تواند نسبتاً نامشخص باشد. و به همین دلیل است که آب و هوا موضوع مورد علاقه ماست!
آیا هواشناسی ربطی به شهاب ها دارد؟
بسیاری از مردم به دلایل واضح می توانند هواشناسی را با مطالعه شهاب ها اشتباه بگیرند. هر دو کلمه از ریشه یونانی meteoros (به معنای "در هوا") مشترک هستند و از این رو شباهت این دو کلمه است.
در زمان ارسطو، زمانی که او اصطلاح «هواشناسی» را به وجود آورد، اعتقاد بر این بود که نجوم و آب و هوا ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و بر این اساس، بیشتر هر چیزی که از آسمان می آید را می توان به عنوان شهاب طبقه بندی کرد، از جمله باران، برف، تگرگ و غیره .از آن زمان، هواشناسی تکامل یافته است تا به جای شهاب‌هایی که توسط ستاره‌شناسان مورد مطالعه قرار می‌گیرند، به آب و هوا و اقلیم بپردازد.
اما انجمن به همین جا ختم نمی شود. شهاب ها هنوز هم می توانند مورد توجه هواشناسان باشند. اداره هواشناسی نقش مهمی در پیش‌بینی شرایط آب‌وهوایی زمانی که یک بارش شهابی رخ می‌دهد، ایفا می‌کند و همچنین پیش‌بینی‌های دقیق آب‌وهوای فضایی را ارائه می‌کنیم که مربوط به تعامل میدان‌های مغناطیسی، تابش، ذرات و ماده در فضا با جو فوقانی زمین است.
هواشناسی کوهستان
یکی از کاربرد های مهم هواشناسی در بحث پیش بینی هوای کوهستان است،شاید اگر از هر هواشناسی سوال کنید سخت ترین کار در حوزه پیش بینی هواشناسی را به پیش بینی هواشناسی کوهستان نسبت می دهد و دلیل آم شرایط خاض فیزیکی مناطق کوهستان و ارتفاع بالای این مناطق است. و این عوامل باعث به وجود امدن شرایط بسیار خاصی می شود شرایطی که در آن در یک منطقه کوهستانی در یک روز و در عرض چند ساعت می توان هم بهار،هم تابستان ،هم پاییز و هم زمستان را تجربه کرد به همین دلیل افرادی که به این مناظق سفر می کنند باید نسبت به وضعیت هوای آن منطقه دقت بسیار داشته باشند و از قبل پیش بینی های لازم در این خصوص را انجام دهند.


#هواشناسی #کوهستان #پیش_بینی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 734
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14495
بازدید ماه: 70293
کل بازدید ها: 423621
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com