#دماوند #قله #قله-دماوند

درباره دماوند

کوه دماوند که در شمال ایران قرار دارد، برجسته ترین قله ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آتشفشان آسیا است.این آتشفشان فعال بالقوه 5610 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این عدد توسط دستگاه های مخصوص ارتفاع سنجی مانند GPS اندازه گیری می شود. برخی به دروغ معتقدند کوه دماوند 5671 متر ارتفاع دارد اما عدد دقیق آن 5610 متر است. ارتفاع نسبی آن که با مقایسه ارتفاع قله به پایین‌ترین دره بین دماوند و نزدیک‌ترین قله مرتفع مشخص می‌شود، 4661 متر است و آن را در رده دوازدهم بین بلندترین قله‌های جهان قرار می‌دهد. کوه دماوند پس از کوه اورست، دومین کوه برجسته در آسیا است. پنج رودخانه در منطقه جاری است: هراز در جنوب و شرق، لار و دیو در غرب، پنج آب در شرق و تینه در شمال کوه.حداقل دمای واقعی با در نظر گرفتن اثر باد 60- درجه در طول زمستان است. در سایر فصول به‌ویژه ماه‌هایی مانند تیر و مرداد دمای هوا در ارتفاعات دماوند حدود صفر است و معمولاً بین 5 تا 5- درجه باقی می‌ماند.
دمای احساسی شاخصی است که شرایط واقعی دما را توصیف می کند. این ترکیبی منحصر به فرد از تأثیرات دما، باد، رطوبت، شدت تابش آفتاب، ابری، بارندگی و ارتفاع بر بدن انسان است – همه چیزهایی که بر احساس گرما یا سرمای یک فرد تأثیر می‌گذارند.
وضعیت آب و هوای دماوند
در زمستان و اوایل بهار (آذر تا اواخر اسفند) تجهیزات ارتفاعات به دلیل هوای فوق العاده سرد برای صعود به دماوند ضروری است.در اوایل بهار به خصوص اواخر فوریه و مارس، آب و هوا ناپایدار است و یافتن یک پنجره آب و هوای مناسب چالش برانگیز است.
فصل کوه نوردی دماوند
    بهترین زمان برای صعود به قله دماوند از نظر ایمنی، سهولت و طول دوره پنجره آب و هوا، اواسط خرداد تا شهریور است.در این دوره هوا پایدارتر است، با این حال فصل صعود ممکن است بسته به میزان بارش باران/برف و هوای زمستان و بهار قبلی، 2 تا 3 هفته زودتر شروع شود یا دیرتر به پایان برسد.
علاوه بر آب و هوای مطبوع، خرداد ماه زیباترین ماه کوه دماوند است. در این ماه لاله و خشخاش در دشت لار و دشت های اطراف گوسفندسرا دیده می شود. در خرداد ماه، برف‌های باقی‌مانده در اطراف بارگاه ای سوم آب می‌شود و باعث می‌شود آب به سمت پایین رودخانه جاری شود و منظره زیبایی ایجاد کند.
اگر قله دماوند را در ماه ژوئن به جای آگوست و جولای (فصل پرحجم) فتح کنید، می توانید از مناظر باشکوه و آب و هوای شگفت انگیز بدون نیاز به ازدحام جمعیت لذت ببرید.
با نزدیک‌تر شدن به شهریور ماه، برف‌ها آب می‌شوند، هوا گرم‌تر می‌شود و کوه‌نوردی آسان‌تر می‌شود، بنابراین بسیاری از علاقه‌مندان به کوهنوردی انگیزه‌ای برای فتح قله دماوند در تیر و مرداد دارند. کوه دماوند در این دو ماه پذیرای حداکثری کوهنوردان است. بارگاه سوم و کمپ اصلی در آخر هفته های جولای و آگوست (روزهای تعطیل ایرانیان پنجشنبه و جمعه است) شهری بسیار شلوغ می شود.
در ماه اکتبر، دمای هوا کاهش می‌یابد و با نزدیک‌تر شدن به زمستان، برف بیشتر می‌بارد. سطح یخ زدگی نیز در این مدت کاهش می یابد و در مناطق نزدیک به 1500 می تواند به صفر درجه برسد.
تورهای کوه نوردی دماوند در این مدت به طور معمول در دسترس نیستند. اما در صورت داشتن تجربه کافی، تجهیزات زمستانی مناسب و تناسب اندام، می‌توانید با همراهی راهنمایان خبره و مجرب به قله دماوند صعود کنید.
محیط زیست دماوند
گیاهان
از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد کوهپایه های دماوند پوشیده از خشخاش قرمز رنگ است. این نوع منحصر به فرد خشخاش که در مناطقی بین 2000 تا 3500 متر می روید، در کتب معتبر گیاه شناسی به خشخاش لار یا خشخاش رینه اشاره شده است. (رینه و لار روستاهایی هستند که در دامنه دماوند قرار دارند).
جانوران
دماوند زیستگاه طبیعی حیوانات مختلف از جمله: روباه، هیراکس، سگ است. بز، گرگ، شغال، میش، قوچ و گوسفند،پرندگانی مانند عقاب طلایی، کبک، بلدرچین و خفاش اکثریت حیات وحش این کوه را تشکیل می دهند، اما حیوانات دیگری مانند 5 گونه مار، انواع موش، مارمولک، عقرب و گورکن در این منطقه یافت می شوند.
اگر خوش شانس باشید می توانید گروه های کبک و گراز را در ارتفاعات کم، گله بزهای کوهی در نزدیکی بارگاه ای سوم، گله های گوسفندی که در نزدیکی گوسفندسرا چرا می کنند و عقاب طلایی را در ارتفاعات بالا در مسیر صعود به قله ببینید.
فعالیت های آتشفشانی دماوند
کوه دماوند یک آتشفشان فعال بالقوه است. این مخروط بلند آتش آخرین بار 38500 سال پیش فوران کرد و از آن زمان تاکنون در حال استراحت است. در حال حاضر فعالیت آتشفشانی این کوه به انتشار گاز سولفوریک محدود شده است.با صعود به قله، می توانید سنگ های آذرین بیرون را مشاهده کنید. این سنگ ها زمانی تشکیل می شوند که ماگما به سرعت سرد می شود. در نواحی بالاتر از 5300 متر سنگ های سولفوریک با رنگ سبز مایل به زرد یافت می شود.دهانه آتشفشانی کوه دماوند 400 متر عرض دارد - تقریباً به اندازه یک زمین فوتبال - و پوشیده از دریاچه ای یخ زده است. همچنین نشانه هایی از دهانه های قدیمی در ضلع شمالی و جنوبی کوه وجود دارد.
حفره ای به پهنای 1 تا 2 متر که در 50 متری جنوب شرقی قله قرار دارد و مقادیر زیادی گاز سولفوریک منتشر می کند، کوه دماوند را به پیپ تنباکوی پیرمردی تبدیل می کند. چندین حفره کوچک دیگر را می توان در نزدیکی تپه سولفوریک یافت، هر چند که مقدار کمی گاز از خود ساطع می کنند.
مسیرهای کوه نوردی دماوند
16 یال برای فتح قله وجود دارد که 4 تای آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و بقیه فرعی هستند. مسیرهای اصلی به شرح زیر است:
    مسیر شمالی: این مسیر از نزدیک روستای ناندال شروع می شود و از بین دو یخچال به نام های سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) می گذرد. دو پناهگاه در این مسیر وجود دارد که اولی (معروف به چهار هزار) در ارتفاع 4700 متری و دومی به نام پنج هزار در ارتفاع 4600 متری است.
    مسیر شمال شرقی: این مسیر از دو روستای نندل و گزانه قابل دسترسی است و از کنار پناهگاه تخت فریدون در ارتفاع 4350 متری می گذرد. در سمت چپ مسیر یخچال و دره یکاهر دیده می شود که بر جذابیت آن افزوده است. بسیاری از کوهنوردان معتقدند مسیر شمال شرقی از همه زیباتر است.
    مسیر غربی: این مسیر از طریق روستای پلور و جاده خاکی طولانی (2 ساعت) بالای دشت لار قابل دسترسی است. این مسیر از کنار پناهگاه سیمرغ (ارتفاع 4250 متر) می گذرد. دریاچه لار و سایه متقارن کوه دماوند در طلوع خورشید از زیبایی های این مسیر است.
    مسیر جنوبی: این مسیر از هر دو روستای رینه و پلور قابل دسترسی است. این مسیر از طریق جاده خاکی به گوسفندسرا یا بیس کمپ اصلی (3000 متر ارتفاع) متصل می شود. بارگاه سووم در نزدیکی این مسیر، مجهزترین کلبه دماوند است. این کلبه دارای امکاناتی از قبیل کارکنان خدماتی، تخت، سرویس بهداشتی، برق، اتاق غذاخوری و غیره می باشد. با توجه به سرد بودن هوای زمستان از اواخر آبان تا اواخر بهمن، لازم است با تماس با کوهنوردی از باز بودن و قابل استفاده بودن کلبه در این مدت اطمینان حاصل نمایید. بارگاه ا سوم چند سال پیش ساخته شد و قبل از آن این مسیر مانند مسیرهای دیگر تنها دارای سرپناهی بود.
به دلیل سهولت در صعود، امکانات و دسترسی آسان، مسیر جنوبی راحت ترین مسیر محسوب می شود. سخت ترین مسیر، مسیر شمالی است که به دلیل شیب زیاد و کمبود امکاناتی مانند قاطر و کلبه است.
عواملی مانند طولانی بودن جاده خاکی و احتمال ریزش سنگ از بالای پناهگاه سیمرغ خطر صعود به کوه دماوند از مسیر غربی را افزایش می دهد، به همین دلیل این مسیر به ندرت برای تور انتخاب می شود.

منبع: https://cheetah-adventures.com/mount-damavand/#av-layout-grid-1

#دماوند #قله #قله-دماوند


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1066
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14827
بازدید ماه: 70625
کل بازدید ها: 423953
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com