#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #نرم_افزار

نرم افزارهای مهم برای پیش بینی هواشناسی و هواشناسی کوهستان

آب و هوا می تواند در یک ثانیه تغییر کند. ایمنی شما به پخش‌های به‌موقع و پیش‌بینی‌هایی بستگی دارد که اطلاعات قابل‌توجهی را ارائه می‌کنند که می‌توانید استفاده کنید. در حالی که زمانی برای اطلاعات به روز به رادیو و تلویزیون متکی بودیم، امروزه اینترنت جای آنها را گرفته است. برنامه‌های موبایل و وب‌سایت‌ها اطلاعات بی‌درنگ از جمله سرعت باد و بارش، به‌علاوه پیش‌بینی‌های تخصصی را ارائه می‌کنند. اهمیت پیش بینی های هواشناسی در کوهنوردی دو چندان می شود .جایی که کوچکترین تغییرات آب و هوایی می تواند منجر به حوادث بسیار خطرناکی شود و جان کوهنوردان را تهدید کند.در ادامه به معرفی سایت هایی که خدمات اطلاع رسانی هواشناسی را در اختیار عموم مردم قرار می دهند خواهیم پرداخت.
این وب سایت بسیار فراتر از هر گونه شناسایی صرف ایستگاه است. این تجربه وب فشرده ویدئویی همچنین پیش بینی های ساعتی، 5 روزه، 10 روزه و ماهانه را ارائه می دهد. در حالی که در میان مجموعه حرفه‌ای هواشناسی، به ساده‌سازی آب‌وهوا برای توده‌ها و گاهی اوقات فرافکنی از رویدادهای آب‌وهوایی معروف است، هشدارهای آن‌ها توسط مردم به عنوان نجات جان انسان‌ها با توجه به پیش‌بینی زمانی که هوا نیاز به تخلیه دارد، ذکر کرده‌اند.
AccuWeather که مدت‌ها مورد علاقه انبوه کسب‌وکار بود، گزینه‌های حرفه‌ای و ممتازی را ارائه می‌کند این سرویس یکی از محبوبترین سرویس های هواشناسی در سطح جهان است و اپلیکیشن های این سرویس در بیشتر موبایل ها در تمام جهان قابل یافتن است.یک سرویس کاملا ساده ،فعال و پر کاربرد.

بهترین برنامه های آب و هوا برای کوهنوردی چیست؟

آیا مکان مناسب برای کوهنوردی که می خواهید این آخر هفته انجام دهید پیدا کرده اید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که خودتان را آماده کنید و تمام وسایل مورد نیاز سفر را در کوله پشتی خود قرار دهید. از جمله مراحل ضروری در آماده سازی کوهنوردی، بررسی آب و هوا قبل از حرکت است. در واقع، هیچ چیز بدتر از این نیست که روز بعد در محل حاضر شوید و متوجه شوید که شرایط جوی برای کوهنوردی حطرناک است! بررسی وضعیت آب و هوا راهی برای کوهنوردی ایمن به منظور پیش بینی تغییر ناگهانی شرایط است.با این حال، بسته به برنامه یا سایت مورد استفاده، پیش بینی ها همیشه یکسان نیستند. در نتیجه، دانستن شرایط موجود در سایت با قطعیت کم و بیش همیشه آسان نیست. در ادامه به معرفی چند برانامه معروف برای پیش بینی هوای کوهستان می پردازیم.
windy  یک شرکت چک است که در نوامبر 2014 تأسیس شد و پیش بینی آب و هوا در سراسر جهان را ارائه می دهد. Windy یک وب سایت و یک برنامه موبایلی دارد. به نظر من این یکی از سرویس های کامل در این حوزه است. و داده های زیادی را ارائه می دهد: سرعت باد در ارتفاعات مختلف، بارش، وزش تند بادها، پوشش ابر، فشار اتمسفر، کیفیت هوا و غیره. این مجموعه داده به سرعت به یکی از محبوترین برنامه ها انتخابی کوهنورد تبدیل می شود. یکی از عملکردهای مورد علاقه من نشانگر پوشش ابری است که اطلاعاتی در مورد وضعیت پوشش ابر در ارتفاعات مختلف ارائه می دهد. یکی از نقاط قوت Windy به نظر من مقایسه چندین مدل پیش بینی آب و هوا است. در واقع این سرویس امکان مشاهده پیش بینی های تولید شده توسط مدل های ECMWF، GFS، MeteoBlue، ICON-EU و Arome را فراهم می کند. برای کوه‌ها، Windy استفاده از پیش‌بینی‌های مدل ECMWF و MeteoBlue را توصیه می‌کند.
mountain-forecast.com احتمالاً جامع‌ترین سرویس آب‌وهوای کوهستانی برای کل جهان است. در حالی که این سایت ممکن است از دقت دقیق خدماتی که به طور خاص برای یک منطقه خاص طراحی شده است به رخ بکشد، این یک ابزار فوق العاده برای کسانی است که به مناطق دوردست سفر می کنند.
به سادگی کوه مورد نظر را جستجو کنید و می توانید پیش بینی ساعتی سرعت و جهت باد، بارش، دما، بادگیر و سطح یخبندان را باز کنید. احتمالاً خاص ترین ویژگی روشی است که می توانید ارتفاع پیش بینی خود را انتخاب کنید و اطلاعات مهمی در مورد آنچه می توانید در کمپ اصلی در مقایسه با قله انتظار داشته باشید به شما می دهد.
DarkSky به دلیل دقت در دقیقه آن قابل توجه است. آنقدر مورد توجه قرار گرفته است که اپل اخیراً آن را خریداری کرده است، اگرچه این باعث شده است که این پلتفرم دیگر برای کاربران اندروید در دسترس نباشد. این برنامه تلفن همراه 3.99 دلار (3.99 پوند برای کاربران بریتانیایی) هزینه دارد، در حالی که به صورت رایگان در وب نیز موجود است.
این پلت فرم از رادارهای مورد استفاده توسط اداره هوانوردی فدرال و همچنین الگوریتم های اختصاصی برای تولید پیش بینی های محلی دقیق استفاده می کند که به آن مشهور است. روندها و الگوهای آب و هوا در زمان واقعی را می توان از طریق نقشه رادار جهانی آن مشاهده کرد، در حالی که می توانید مستقیماً به منطقه مورد علاقه خود زوم کنید. به شما امکان می دهد هم به داده های تاریخی و هم به پیش بینی های آینده نگاه کنید.

پیش بینی هوای کوهستان و تمامی قله های ایران در سایت قله(www.gholleh.com)

سایت قله با توجه به اهمیت کوهنوردی و دانش آب و هواشناسی برای کوهنوردان و نیاز گسترده ای که در این حوزه در کشور وجود دارد بخش بسیار کاملی از پیش بینی هوای کوهستان برای تمامی قله ها و کوهستان های ایران طراحی کرده است که داده های این سرویس از طریق مدل های پیشرفته جهانی تامین می شود و با دقت بالا دراختیار کوهنوردان عزیز قرار می گیرد .


#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #نرم_افزار


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 861
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14622
بازدید ماه: 70420
کل بازدید ها: 423748
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com