#پیاده_روی #کوهنوردی #تفاوت_بین_پیاده_روی_و_کوهنوردی

تفاوت پیاده روی و کوهنوردی

بسیاری از مردم از کلمات " پیادره رویhiking " و "mountaineering کوهنوردی " به عنوان مترادف استفاده می کنند. با این حال، و حتی اگر هر دو به فعالیت های خارج از منزل در کوه اشاره کنند، تفاوت های مهمی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، به خصوص اگر خودتان قصد سفر دارید.طبق ویکی‌پدیا، پیاده‌روی به «پیاده‌روی طولانی مدت، عموماً در مسیرها (مسیرهای پیاده‌روی)» اطلاق می‌شود. همچنین ممکن است به‌عنوان پیاده‌روی در تپه در بریتانیا، پیاده‌روی در نیوزلند یا پیاده‌روی در بوته‌ها در استرالیا نیز شناخته شود. از سوی دیگر، کوهنوردی به عنوان "ورزش کوه نوردی" تعریف می شود و ممکن است به عنوان "آلپینیسم" نیز شناخته شود. به طور کلی شامل یک دشواری فنی بیشتر است و به تجهیزات تخصصی (از جمله مهار، کلاه ایمنی، دستگاه نگهدارنده، کرامپون و غیره) نیاز دارد.
اما بیایید نگاهی بهتر به این فعالیت ها بیندازیم. برای اهداف عملی، ما به 3 ویژگی اساسی تمایز بین این 2 اصطلاح اشاره خواهیم کرد:
     مشکل فنی
     تجهیزات مورد نیاز
     نوع زمین
پیاده روی در مورد چیست؟
پیاده روی هایی در سطوح مختلف دشواری و مدت زمان وجود دارد. یک سفر پیاده روی می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد و به عنوان یک قاعده، هیچ دانش فنی لازم نیست. برخی از تکنیک‌های ناوبری اولیه و سطح تناسب اندام خوب برای بردن شما از ابتدا تا انتها کافی است.
به طور کلی، پیاده روی را می توان در تمام طول سال انجام داد، به جز مناطقی که در زمستان برف فراوان است، که در این صورت کفش های برفی یک گزینه هستند.
بیایید تفاوت های بین "پیاده روی" و "کوه نوردی" را نیز بررسی کنیم. اگرچه بسیاری از مردم از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند، برخی دیگر از "Tekking" برای اشاره به پیاده روی هایی استفاده می کنند که در مسیرهای وحشی تر و اغلب دشوارتر انجام می شود. به طور کلی، مسیرها با طولانی تر بودن و در مکان های دورتر مشخص می شوند.
کسانی که تجربه کمی دارند احتمالاً می توانند برخی از مسیرهای آسان را به تنهایی انجام دهند. با این حال، همیشه توصیه می شود که این کار را با یک رهبر یا راهنمای کوهستانی معتبر انجام دهید زیرا آنها می توانند با آموزش آب و هوا، فرهنگ و تاریخ محلی، تجربه غنی تری را به شما ارائه دهند.
کوهنوردی درباره چیست؟
اگرچه سفرهای کوهنوردی نیز از چند ساعت تا چند روز متغیر است، اما این فعالیت به طور کلی از نظر فیزیکی و فنی بیشتر از پیاده روی است. در راه رسیدن به قله، کوهنوردان باید با سنگ، یخ یا زمین های مختلط برخورد کنند.
ارتفاع یکی دیگر از چالش های اضافه شده است. هنگام تلاش برای صعود بیش از 4000 متر، سازگاری خوب یکی از عوامل کلیدی برای رسیدن به موفقیت است. بسته به کوه، کوهنوردان ممکن است نیاز داشته باشند که چگونه با کرامپون راه بروند یا چگونه از تبر یخ استفاده کنند و مهارت های یخ نوردی یا صخره نوردی نیز برای رسیدن به قله لازم باشد.
اگرچه برنامه های زمستانی وجود دارد، اما سفرهای کوهنوردی معمولاً در فصول بهار، تابستان و اواسط پاییز انجام می شود که حضور برف و باد کاهش می یابد. خدمات یک راهنمای کوهستانی معتبر نه تنها برای بهبود شانس گروه برای رسیدن به قله بسیار مهم است، بلکه مهمتر از آن، برای ایمن نگه داشتن گروه کلیدی است.
بنابراین، استخدام راهنماهای دارای گواهینامه معتبر یا توسط فدراسیون کوهنوردی به رسمیت شناخته شده ضروری است.
تجهیزات کوهنوردی
کوهنوردی برخلاف پیاده روی نیازمند استفاده از تجهیزات فنی است. ممکن است لازم باشد شرکت کنندگان بتوانند از وسایل زیر استفاده کنند:
    طناب،
    مهار،
    کلاه ایمنی،
    تبر یخی،
    کرامپون،
    دستگاه Belay،
    کارابین ها،
    پیچ یخ.
در بسیاری از موارد، راهنمایان کوهستان قادر به تهیه تجهیزات فنی خواهند بود. در برخی دیگر، کوهنوردان ممکن است بتوانند قبل از شروع سفر تجهیزات را اجاره کنند. همیشه مطمئن شوید که لیست تجهیزات را با راهنمای خود تأیید می کنید!
برای جمع بندی
سطح فنی، تجهیزات و زمین برای تعیین اینکه آیا یک گردش را می توان به عنوان پیاده روی یا کوهنوردی طبقه بندی کرد، کلیدی است. در حالی که برنامه های پیاده روی تقریباً برای هر کسی که سطح آمادگی جسمانی خوب و کوله پشتی کوچکی دارد مناسب است، کوهنوردی به درجاتی از تکنیک های صخره نوردی و یخ نوردی و استفاده از تجهیزات تخصصی نیاز دارد.
با این حال، توجه داشته باشید که مناطق خاکستری وجود دارد، بنابراین حتماً از راهنمای کوهستان خود همه سؤالات مربوطه را از قبل بپرسید تا مطمئن شوید که برای سفر آماده هستید - هم از نظر فنی و هم از نظر فیزیکی. اگر بیشتر اهل کوهنوردی هستید، ممکن است بخواهید برای مثال بپرسید که آیا یک صعود به مهارت های فنی نیاز دارد (مانند استفاده از کرامپون برای راه رفتن روی یخچال) یا سطح آمادگی بدنی شما مناسب است.
در حالی که کوهنوردان باتجربه ممکن است بتوانند به تنهایی از پس پیاده روی های کوتاه مدت برآیند، همیشه توصیه می شود که یک راهنما برای سفرهای طولانی تر یا دشوارتر استخدام کنید. دانش و تخصص یک راهنمای کوهستان ارزش افزوده ای برای تجربه فراهم می کند و کلیدی برای مدیریت تدارکات خواهد بود (بنابراین شما زمان بیشتری برای لذت بردن از ماجراجویی خواهید داشت!). کوهنوردی به طور کلی شامل برخی خطرات اضافی - از جمله تغییر شرایط آب و هوایی و ارتفاع - است، بنابراین توصیه می کنیم همیشه از خدمات یک راهنمای معتبر استفاده کنید.


#پیاده_روی #کوهنوردی #تفاوت_بین_پیاده_روی_و_کوهنوردی


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 431
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7318
بازدید ماه: 31543
کل بازدید ها: 168321

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله