#پیاده_روی #کوهنوردی #تفاوت_بین_پیاده_روی_و_کوهنوردی

تفاوت پیاده روی و کوهنوردی

بسیاری از مردم از کلمات " پیادره رویhiking " و "mountaineering کوهنوردی " به عنوان مترادف استفاده می کنند. با این حال، و حتی اگر هر دو به فعالیت های خارج از منزل در کوه اشاره کنند، تفاوت های مهمی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، به خصوص اگر خودتان قصد سفر دارید.طبق ویکی‌پدیا، پیاده‌روی به «پیاده‌روی طولانی مدت، عموماً در مسیرها (مسیرهای پیاده‌روی)» اطلاق می‌شود. همچنین ممکن است به‌عنوان پیاده‌روی در تپه در بریتانیا، پیاده‌روی در نیوزلند یا پیاده‌روی در بوته‌ها در استرالیا نیز شناخته شود. از سوی دیگر، کوهنوردی به عنوان "ورزش کوه نوردی" تعریف می شود و ممکن است به عنوان "آلپینیسم" نیز شناخته شود. به طور کلی شامل یک دشواری فنی بیشتر است و به تجهیزات تخصصی (از جمله مهار، کلاه ایمنی، دستگاه نگهدارنده، کرامپون و غیره) نیاز دارد.
اما بیایید نگاهی بهتر به این فعالیت ها بیندازیم. برای اهداف عملی، ما به 3 ویژگی اساسی تمایز بین این 2 اصطلاح اشاره خواهیم کرد:
     مشکل فنی
     تجهیزات مورد نیاز
     نوع زمین
پیاده روی در مورد چیست؟
پیاده روی هایی در سطوح مختلف دشواری و مدت زمان وجود دارد. یک سفر پیاده روی می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد و به عنوان یک قاعده، هیچ دانش فنی لازم نیست. برخی از تکنیک‌های ناوبری اولیه و سطح تناسب اندام خوب برای بردن شما از ابتدا تا انتها کافی است.
به طور کلی، پیاده روی را می توان در تمام طول سال انجام داد، به جز مناطقی که در زمستان برف فراوان است، که در این صورت کفش های برفی یک گزینه هستند.
بیایید تفاوت های بین "پیاده روی" و "کوه نوردی" را نیز بررسی کنیم. اگرچه بسیاری از مردم از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند، برخی دیگر از "Tekking" برای اشاره به پیاده روی هایی استفاده می کنند که در مسیرهای وحشی تر و اغلب دشوارتر انجام می شود. به طور کلی، مسیرها با طولانی تر بودن و در مکان های دورتر مشخص می شوند.
کسانی که تجربه کمی دارند احتمالاً می توانند برخی از مسیرهای آسان را به تنهایی انجام دهند. با این حال، همیشه توصیه می شود که این کار را با یک رهبر یا راهنمای کوهستانی معتبر انجام دهید زیرا آنها می توانند با آموزش آب و هوا، فرهنگ و تاریخ محلی، تجربه غنی تری را به شما ارائه دهند.
کوهنوردی درباره چیست؟
اگرچه سفرهای کوهنوردی نیز از چند ساعت تا چند روز متغیر است، اما این فعالیت به طور کلی از نظر فیزیکی و فنی بیشتر از پیاده روی است. در راه رسیدن به قله، کوهنوردان باید با سنگ، یخ یا زمین های مختلط برخورد کنند.
ارتفاع یکی دیگر از چالش های اضافه شده است. هنگام تلاش برای صعود بیش از 4000 متر، سازگاری خوب یکی از عوامل کلیدی برای رسیدن به موفقیت است. بسته به کوه، کوهنوردان ممکن است نیاز داشته باشند که چگونه با کرامپون راه بروند یا چگونه از تبر یخ استفاده کنند و مهارت های یخ نوردی یا صخره نوردی نیز برای رسیدن به قله لازم باشد.
اگرچه برنامه های زمستانی وجود دارد، اما سفرهای کوهنوردی معمولاً در فصول بهار، تابستان و اواسط پاییز انجام می شود که حضور برف و باد کاهش می یابد. خدمات یک راهنمای کوهستانی معتبر نه تنها برای بهبود شانس گروه برای رسیدن به قله بسیار مهم است، بلکه مهمتر از آن، برای ایمن نگه داشتن گروه کلیدی است.
بنابراین، استخدام راهنماهای دارای گواهینامه معتبر یا توسط فدراسیون کوهنوردی به رسمیت شناخته شده ضروری است.
تجهیزات کوهنوردی
کوهنوردی برخلاف پیاده روی نیازمند استفاده از تجهیزات فنی است. ممکن است لازم باشد شرکت کنندگان بتوانند از وسایل زیر استفاده کنند:
    طناب،
    مهار،
    کلاه ایمنی،
    تبر یخی،
    کرامپون،
    دستگاه Belay،
    کارابین ها،
    پیچ یخ.
در بسیاری از موارد، راهنمایان کوهستان قادر به تهیه تجهیزات فنی خواهند بود. در برخی دیگر، کوهنوردان ممکن است بتوانند قبل از شروع سفر تجهیزات را اجاره کنند. همیشه مطمئن شوید که لیست تجهیزات را با راهنمای خود تأیید می کنید!
برای جمع بندی
سطح فنی، تجهیزات و زمین برای تعیین اینکه آیا یک گردش را می توان به عنوان پیاده روی یا کوهنوردی طبقه بندی کرد، کلیدی است. در حالی که برنامه های پیاده روی تقریباً برای هر کسی که سطح آمادگی جسمانی خوب و کوله پشتی کوچکی دارد مناسب است، کوهنوردی به درجاتی از تکنیک های صخره نوردی و یخ نوردی و استفاده از تجهیزات تخصصی نیاز دارد.
با این حال، توجه داشته باشید که مناطق خاکستری وجود دارد، بنابراین حتماً از راهنمای کوهستان خود همه سؤالات مربوطه را از قبل بپرسید تا مطمئن شوید که برای سفر آماده هستید - هم از نظر فنی و هم از نظر فیزیکی. اگر بیشتر اهل کوهنوردی هستید، ممکن است بخواهید برای مثال بپرسید که آیا یک صعود به مهارت های فنی نیاز دارد (مانند استفاده از کرامپون برای راه رفتن روی یخچال) یا سطح آمادگی بدنی شما مناسب است.
در حالی که کوهنوردان باتجربه ممکن است بتوانند به تنهایی از پس پیاده روی های کوتاه مدت برآیند، همیشه توصیه می شود که یک راهنما برای سفرهای طولانی تر یا دشوارتر استخدام کنید. دانش و تخصص یک راهنمای کوهستان ارزش افزوده ای برای تجربه فراهم می کند و کلیدی برای مدیریت تدارکات خواهد بود (بنابراین شما زمان بیشتری برای لذت بردن از ماجراجویی خواهید داشت!). کوهنوردی به طور کلی شامل برخی خطرات اضافی - از جمله تغییر شرایط آب و هوایی و ارتفاع - است، بنابراین توصیه می کنیم همیشه از خدمات یک راهنمای معتبر استفاده کنید.


#پیاده_روی #کوهنوردی #تفاوت_بین_پیاده_روی_و_کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1008
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14769
بازدید ماه: 70567
کل بازدید ها: 423895
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com