#اورست #قله_اورست

آیا می خواهید به قله اورست صعود کنید؟ در اینجا چیزهایی هست که شما باید بدانید

از سال‌هایی که انسان‌ها برای اولین بار به قله اورست در سال 1953 رسیدند، صعود به مرتفع‌ترین کوه جهان به طرز چشمگیری تغییر کرده است. امروزه صدها کوهنورد هر ساله به لطف پیشرفت دانش، فناوری و زیرساخت های قابل توجهی که توسط اکسپدیشن های تجاری هدایت می شوند، این شاهکار را مدیریت می کنند که یک بزرگراه واقعی به بالای کوه را برای کسانی که مایل به پذیرش خطرات و هزینه های سنگین هستند، فراهم می کند.

اورست کجاست؟
کوه اورست که در نپالی با نام ساگارماتا و تبتی به نام Chomolungma شناخته می شود، در مرز بین نپال و تبت در رشته کوه های هیمالیا قرار دارد. اگرچه رسیدن به قله جهان به دلیل ارتفاع زیاد، ریزش بهمن، ریزش یخ و سایر خطرات کاری سخت و بالقوه مرگبار است، اما این کوه کاملاً نزدیک به خط استوا قرار دارد، در عرض جغرافیایی تقریباً 28 درجه، مانند تمپا. فلوریدا.
رشد اورست متوقف نشده است
دانشمندان زمین تخمین می زنند که اورست 50 تا 60 میلیون سال سن دارد که طبق استانداردهای زمین شناسی یک جوان است. این کوه در اثر نیروی رو به بالا ایجاد شد که هنگام برخورد صفحات زمین  هند و اوراسیا ایجاد شد و صخره هایی را که بلندترین کوه روی زمین را تشکیل می دادند به سمت بالا راندند. این نیرو هنوز در کار است و هر سال قله اورست را حدود یک چهارم اینچ بالاتر می برد.
یک محیط بسیار خشن
در ارتفاع 29035 فوتی، قله اورست تقریباً یک سوم فشار هوای موجود در سطح دریا را دارد که به طور قابل توجهی توانایی کوهنورد برای تنفس اکسیژن کافی را کاهش می دهد. به همین دلیل، دانشمندان تشخیص داده‌اند که بدن انسان نمی‌تواند به طور نامحدود بالای 19000 پا بماند. همانطور که کوهنوردان بالاتر از کوه حرکت می کنند و دریافت اکسیژن آنها کاهش می یابد، بدن آنها به طور فزاینده ای در معرض خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله ادم ریوی، ادم مغزی و آمبولی خون قرار می گیرد. احتمال سرمازدگی نیز در چنین ارتفاعی به طور چشمگیری افزایش می یابد زیرا قلب برای پمپاژ خون در اطراف بدن و رساندن اکسیژن به بدن سخت تر کار می کند.
اکثریت قریب به اتفاق کوهنوردانی که به اورست صعود می کنند از مخازن اکسیژن برای کاهش اثرات ارتفاعات شدید استفاده می کنند. با این حال، اکسیژن کپسولی شده دارای معایب و خطرات خاص خود است. برای شروع، گران است، حمل آن سنگین است و سیلندرهای خالی اغلب به عنوان زباله رها می شوند. علاوه بر این، تنفس "گاز" فقط اکسیژن نسبی را تقریباً به همان سطح هوا در بیس کمپ افزایش می دهد و اگر در روز صعود تمام شود، بدن ممکن است نتواند با کمبود ناگهانی اکسیژن سازگار شود. در نهایت، همانطور که آدریان بالینگر، راهنمای اورست، در سال 2018 در روز صعود زمانی که تیمش دچار نقص سیستماتیک سیستم‌های تنفسی خود شد، متوجه شد که واحدهای اکسیژن به‌طور مشهور غیرقابل اعتماد هستند.
چند مسیر تا قله؟
اگرچه 17 مسیر مختلف برای رسیدن به قله اورست بازگشایی شده اند، اما تقریباً همه از طریق یکی از دو مسیر به آن صعود می کنند. از نپال، خط الراس جنوب شرقی وجود دارد، خطی که توسط تنزینگ نورگی و ادموند هیلاری در سال 1953 ایجاد شد. از تبت، خط الراس شمالی وجود دارد، جایی که جورج مالوری در سال 1924 بسیار قبل از اینکه یک تیم چینی در سال 1960 صعود را به پایان برساند ناپدید شد.
اگرچه کوهنوردان با تجربه می گویند که سختی کلی این دو مسیر قابل مقایسه است، اما چالش ها متفاوت است. در خط الراس جنوب شرقی، کوهنوردان باید از میان آبشار یخی خطرناک خومبو عبور کنند، اما این صعود قله کمی کوتاه‌تر است و در مواقع اضطراری فرود سریعتر و آسان‌تر است. در خط الراس شمالی، رانندگی با جیپ تا کمپ اصلی امکان پذیر است، اما کوهنوردان برای رسیدن به قله باید چندین کیلومتر از زمین بالاتر از 27000 پا را طی کنند.
اورست چقدر شلوغ است؟
محبوبیت کوه اورست در دهه 1990 زمانی که راهنماهای بین المللی شروع به پیشگامی در سفرهای تجاری به بالای کوه کردند، افزایش یافت. با وجود خطرات، اورست سالانه صدها کوهنورد را از سراسر جهان به دامنه های خود می کشاند. در سال 2018، وزارت گردشگری نپال 347 مجوز صعود انفرادی برای کوهنوردان خارجی صادر کرد و گزارش داد که 261 نفر از آنها همراه با 302 کارگر در ارتفاعات بالا قله را صعود کردند. در همین حال، آلن آرنت، وقایع نگار محترم اورست، در سمت شمالی کوه تخمین می زند که 239 نفر دیگر به قله رسیده اند.
یک تجارت بزرگ که حول یک شغل سخت ساخته شده است
برای شرکت های لجستیک محلی و دولت نپال، اورست یک تجارت بزرگ است. یک مکان معمولی در یک تیم تجاری بسته به سطح خدمات و تخصص سازنده بین 40000 تا 100000 دلار هزینه دارد. وزارت گردشگری از جمع آوری 5.2 میلیون دلار از هزینه های مجوز در سال 2018 خبر داد.
این صنعت بر پشت کادر کوچکی از راهنماهای حرفه‌ای نپالی ساخته شده است که هر بهار با هم کار می‌کنند تا مسیر را با طناب‌ها و نردبان‌های ثابت آماده کنند، هر کمپ را با وسایل ضروری مانند چادر، اجاق گاز، کپسول اکسیژن، و غذا تهیه می‌کنند و سپس با صبر و حوصله مربیگری می‌کنند. اگرچه از نظر تاریخی این شرپاها - قبیله تبتی از مردمی بودند که نزدیک‌ترین به کوه زندگی می‌کردند - که توسط اکسپدیشن‌ها برای حمل بارهای آذوقه به بالای کوه استخدام می‌شدند، نام جذاب "کارگر کوهستانی در ارتفاعات". برای یک سفر معمولی 3 تا 4 ماهه اورست، اکثر آنها بین 2500 تا 5000 دلار درآمد دارند. در سال‌های اخیر، به لطف فرصت‌های آموزشی مانند مرکز کوهنوردی خومبو، راهنمایان نپالی شروع به دریافت آموزش و گواهینامه‌های استانداردهای بین‌المللی کرده‌اند.
مدت یک اکسپدیشن چقدر است؟
بهترین آب و هوا برای رسیدن به قله اورست معمولاً در نیمه دوم ماه می فرا می رسد، اما آمادگی برای صعود موفق از ماه ها قبل آغاز می شود. اکثر تیم ها در اواخر ماه مارس در کاتماندو جمع می شوند تا سازگاری را آغاز کنند. همانطور که آنها به سمت بیس کمپ حرکت می کنند، کارکنان پشتیبانی بیس کمپ و کارگران در ارتفاع بالا در حال حاضر روی کوه هستند و بارها را حمل می کنند و مسیر رسیدن به قله را آماده می کنند. در ماه آوریل، کوهنوردان چندین حمله شبانه را به کمپ های متوالی بالاتر از کوه انجام می دهند تا خود را سازگار کنند، در حالی که اولین تیم های راهنمای نپالی به قله می رسند. تا هفته دوم ماه مه، تیم‌ها امیدوارند که یک مسیر ثابت از چندین مایل طناب ثابت که از بیس کمپ به قله منتهی می‌شود، با چندین کمپ مجهز در طول مسیر داشته باشند.
پس از استراحت نهایی - برخی از تیم ها حتی کوه را به طور کامل تخلیه می کنند تا چند شب را در ارتفاعات پایین تر برای حداکثر بهبودی سپری کنند - حرکت قله معمولاً طی یک سفر رفت و برگشت سخت چهار تا پنج روزه از بیس کمپ انجام می شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، اکثر کوهنوردان اورست کار خود را با کوه تمام کرده و تا اوایل ژوئن در راه خانه خود هستند.
چقدر خطرناک است؟
تا پایان فصل 2018، پایگاه داده هیمالیا گزارش می دهد که 295 نفر در صعود به اورست جان خود را از دست داده اند، در حالی که 9159 صعود موفقیت آمیز توسط 5294 نفر وجود داشته است. نرخ کلی مرگ و میر - تعداد تلفات تقسیم بر تعداد کلی افرادی که در کوه هستند، نه فقط کسانی که به قله می روند - تقریباً 1.2 درصد است.
آلن آرنت می‌گوید: «از لحاظ آماری، اورست در درجه اول به دلیل تجهیزات بهتر، پیش‌بینی آب‌وهوا، و صعود بیشتر مردم با عملیات تجاری، ایمن‌تر می‌شود. از سال 1923 تا 1999: 170 نفر در اورست با 1169 صعود یا 14.5 درصد جان باختند. اما مرگ و میرها از سال 2000 تا 2018 با 7990 برنامه صعود و 123 مرگ یا 1.5 درصد به شدت کاهش یافت.
قله چگونه است؟
قله واقعی کوه گنبد کوچکی از برف به اندازه یک میز ناهارخوری است. جایی برای حدود دوجین کوهنورد وجود دارد تا بایستند و از منظره لذت ببرند، اگرچه در روزهای شلوغ کوهنوردان باید به نوبت بر فراز جهان بایستند.
آیا چیزی برای کاوش در اورست باقی مانده است؟
آخرین مسیر جدیدی که روی کوه صعود شد توسط تیمی از روس‌های دلسوز در سال 2004 انجام شد. در حالی که هر یک از سه رخ و خط الراس اصلی اورست صعود کرده‌اند، چالش‌های جذابی برای کوهنوردان آینده وجود دارد، از جمله خط الراس فانتزی صعود نشده. و به اصطلاح تراورس نعل اسبی، حلقه ای جسورانه از اورست و دو قله مجاور آن، لوتسه و نوپتسه.
کوری ریچاردز، کوهنورد و عکاس نشنال جئوگرافیک، می گوید: «اورست از بسیاری جهات هنوز یک بوم خالی است. «هنوز هم مثل همیشه بالا، سرد و مهیب است. نحوه صعود به آن به همان اندازه بازتابی از خلاقیت و مهارت است. همیشه یک راه جدید برای نزدیک شدن به چیزی وجود دارد و اورست تفاوتی ندارد.
نویسنده: فردی ویلکینسون

#اورست #قله_اورست


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 962
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14723
بازدید ماه: 70521
کل بازدید ها: 423849
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com