#اورست #قله_اورست

آیا می خواهید به قله اورست صعود کنید؟ در اینجا چیزهایی هست که شما باید بدانید

از سال‌هایی که انسان‌ها برای اولین بار به قله اورست در سال 1953 رسیدند، صعود به مرتفع‌ترین کوه جهان به طرز چشمگیری تغییر کرده است. امروزه صدها کوهنورد هر ساله به لطف پیشرفت دانش، فناوری و زیرساخت های قابل توجهی که توسط اکسپدیشن های تجاری هدایت می شوند، این شاهکار را مدیریت می کنند که یک بزرگراه واقعی به بالای کوه را برای کسانی که مایل به پذیرش خطرات و هزینه های سنگین هستند، فراهم می کند.

اورست کجاست؟
کوه اورست که در نپالی با نام ساگارماتا و تبتی به نام Chomolungma شناخته می شود، در مرز بین نپال و تبت در رشته کوه های هیمالیا قرار دارد. اگرچه رسیدن به قله جهان به دلیل ارتفاع زیاد، ریزش بهمن، ریزش یخ و سایر خطرات کاری سخت و بالقوه مرگبار است، اما این کوه کاملاً نزدیک به خط استوا قرار دارد، در عرض جغرافیایی تقریباً 28 درجه، مانند تمپا. فلوریدا.
رشد اورست متوقف نشده است
دانشمندان زمین تخمین می زنند که اورست 50 تا 60 میلیون سال سن دارد که طبق استانداردهای زمین شناسی یک جوان است. این کوه در اثر نیروی رو به بالا ایجاد شد که هنگام برخورد صفحات زمین  هند و اوراسیا ایجاد شد و صخره هایی را که بلندترین کوه روی زمین را تشکیل می دادند به سمت بالا راندند. این نیرو هنوز در کار است و هر سال قله اورست را حدود یک چهارم اینچ بالاتر می برد.
یک محیط بسیار خشن
در ارتفاع 29035 فوتی، قله اورست تقریباً یک سوم فشار هوای موجود در سطح دریا را دارد که به طور قابل توجهی توانایی کوهنورد برای تنفس اکسیژن کافی را کاهش می دهد. به همین دلیل، دانشمندان تشخیص داده‌اند که بدن انسان نمی‌تواند به طور نامحدود بالای 19000 پا بماند. همانطور که کوهنوردان بالاتر از کوه حرکت می کنند و دریافت اکسیژن آنها کاهش می یابد، بدن آنها به طور فزاینده ای در معرض خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله ادم ریوی، ادم مغزی و آمبولی خون قرار می گیرد. احتمال سرمازدگی نیز در چنین ارتفاعی به طور چشمگیری افزایش می یابد زیرا قلب برای پمپاژ خون در اطراف بدن و رساندن اکسیژن به بدن سخت تر کار می کند.
اکثریت قریب به اتفاق کوهنوردانی که به اورست صعود می کنند از مخازن اکسیژن برای کاهش اثرات ارتفاعات شدید استفاده می کنند. با این حال، اکسیژن کپسولی شده دارای معایب و خطرات خاص خود است. برای شروع، گران است، حمل آن سنگین است و سیلندرهای خالی اغلب به عنوان زباله رها می شوند. علاوه بر این، تنفس "گاز" فقط اکسیژن نسبی را تقریباً به همان سطح هوا در بیس کمپ افزایش می دهد و اگر در روز صعود تمام شود، بدن ممکن است نتواند با کمبود ناگهانی اکسیژن سازگار شود. در نهایت، همانطور که آدریان بالینگر، راهنمای اورست، در سال 2018 در روز صعود زمانی که تیمش دچار نقص سیستماتیک سیستم‌های تنفسی خود شد، متوجه شد که واحدهای اکسیژن به‌طور مشهور غیرقابل اعتماد هستند.
چند مسیر تا قله؟
اگرچه 17 مسیر مختلف برای رسیدن به قله اورست بازگشایی شده اند، اما تقریباً همه از طریق یکی از دو مسیر به آن صعود می کنند. از نپال، خط الراس جنوب شرقی وجود دارد، خطی که توسط تنزینگ نورگی و ادموند هیلاری در سال 1953 ایجاد شد. از تبت، خط الراس شمالی وجود دارد، جایی که جورج مالوری در سال 1924 بسیار قبل از اینکه یک تیم چینی در سال 1960 صعود را به پایان برساند ناپدید شد.
اگرچه کوهنوردان با تجربه می گویند که سختی کلی این دو مسیر قابل مقایسه است، اما چالش ها متفاوت است. در خط الراس جنوب شرقی، کوهنوردان باید از میان آبشار یخی خطرناک خومبو عبور کنند، اما این صعود قله کمی کوتاه‌تر است و در مواقع اضطراری فرود سریعتر و آسان‌تر است. در خط الراس شمالی، رانندگی با جیپ تا کمپ اصلی امکان پذیر است، اما کوهنوردان برای رسیدن به قله باید چندین کیلومتر از زمین بالاتر از 27000 پا را طی کنند.
اورست چقدر شلوغ است؟
محبوبیت کوه اورست در دهه 1990 زمانی که راهنماهای بین المللی شروع به پیشگامی در سفرهای تجاری به بالای کوه کردند، افزایش یافت. با وجود خطرات، اورست سالانه صدها کوهنورد را از سراسر جهان به دامنه های خود می کشاند. در سال 2018، وزارت گردشگری نپال 347 مجوز صعود انفرادی برای کوهنوردان خارجی صادر کرد و گزارش داد که 261 نفر از آنها همراه با 302 کارگر در ارتفاعات بالا قله را صعود کردند. در همین حال، آلن آرنت، وقایع نگار محترم اورست، در سمت شمالی کوه تخمین می زند که 239 نفر دیگر به قله رسیده اند.
یک تجارت بزرگ که حول یک شغل سخت ساخته شده است
برای شرکت های لجستیک محلی و دولت نپال، اورست یک تجارت بزرگ است. یک مکان معمولی در یک تیم تجاری بسته به سطح خدمات و تخصص سازنده بین 40000 تا 100000 دلار هزینه دارد. وزارت گردشگری از جمع آوری 5.2 میلیون دلار از هزینه های مجوز در سال 2018 خبر داد.
این صنعت بر پشت کادر کوچکی از راهنماهای حرفه‌ای نپالی ساخته شده است که هر بهار با هم کار می‌کنند تا مسیر را با طناب‌ها و نردبان‌های ثابت آماده کنند، هر کمپ را با وسایل ضروری مانند چادر، اجاق گاز، کپسول اکسیژن، و غذا تهیه می‌کنند و سپس با صبر و حوصله مربیگری می‌کنند. اگرچه از نظر تاریخی این شرپاها - قبیله تبتی از مردمی بودند که نزدیک‌ترین به کوه زندگی می‌کردند - که توسط اکسپدیشن‌ها برای حمل بارهای آذوقه به بالای کوه استخدام می‌شدند، نام جذاب "کارگر کوهستانی در ارتفاعات". برای یک سفر معمولی 3 تا 4 ماهه اورست، اکثر آنها بین 2500 تا 5000 دلار درآمد دارند. در سال‌های اخیر، به لطف فرصت‌های آموزشی مانند مرکز کوهنوردی خومبو، راهنمایان نپالی شروع به دریافت آموزش و گواهینامه‌های استانداردهای بین‌المللی کرده‌اند.
مدت یک اکسپدیشن چقدر است؟
بهترین آب و هوا برای رسیدن به قله اورست معمولاً در نیمه دوم ماه می فرا می رسد، اما آمادگی برای صعود موفق از ماه ها قبل آغاز می شود. اکثر تیم ها در اواخر ماه مارس در کاتماندو جمع می شوند تا سازگاری را آغاز کنند. همانطور که آنها به سمت بیس کمپ حرکت می کنند، کارکنان پشتیبانی بیس کمپ و کارگران در ارتفاع بالا در حال حاضر روی کوه هستند و بارها را حمل می کنند و مسیر رسیدن به قله را آماده می کنند. در ماه آوریل، کوهنوردان چندین حمله شبانه را به کمپ های متوالی بالاتر از کوه انجام می دهند تا خود را سازگار کنند، در حالی که اولین تیم های راهنمای نپالی به قله می رسند. تا هفته دوم ماه مه، تیم‌ها امیدوارند که یک مسیر ثابت از چندین مایل طناب ثابت که از بیس کمپ به قله منتهی می‌شود، با چندین کمپ مجهز در طول مسیر داشته باشند.
پس از استراحت نهایی - برخی از تیم ها حتی کوه را به طور کامل تخلیه می کنند تا چند شب را در ارتفاعات پایین تر برای حداکثر بهبودی سپری کنند - حرکت قله معمولاً طی یک سفر رفت و برگشت سخت چهار تا پنج روزه از بیس کمپ انجام می شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، اکثر کوهنوردان اورست کار خود را با کوه تمام کرده و تا اوایل ژوئن در راه خانه خود هستند.
چقدر خطرناک است؟
تا پایان فصل 2018، پایگاه داده هیمالیا گزارش می دهد که 295 نفر در صعود به اورست جان خود را از دست داده اند، در حالی که 9159 صعود موفقیت آمیز توسط 5294 نفر وجود داشته است. نرخ کلی مرگ و میر - تعداد تلفات تقسیم بر تعداد کلی افرادی که در کوه هستند، نه فقط کسانی که به قله می روند - تقریباً 1.2 درصد است.
آلن آرنت می‌گوید: «از لحاظ آماری، اورست در درجه اول به دلیل تجهیزات بهتر، پیش‌بینی آب‌وهوا، و صعود بیشتر مردم با عملیات تجاری، ایمن‌تر می‌شود. از سال 1923 تا 1999: 170 نفر در اورست با 1169 صعود یا 14.5 درصد جان باختند. اما مرگ و میرها از سال 2000 تا 2018 با 7990 برنامه صعود و 123 مرگ یا 1.5 درصد به شدت کاهش یافت.
قله چگونه است؟
قله واقعی کوه گنبد کوچکی از برف به اندازه یک میز ناهارخوری است. جایی برای حدود دوجین کوهنورد وجود دارد تا بایستند و از منظره لذت ببرند، اگرچه در روزهای شلوغ کوهنوردان باید به نوبت بر فراز جهان بایستند.
آیا چیزی برای کاوش در اورست باقی مانده است؟
آخرین مسیر جدیدی که روی کوه صعود شد توسط تیمی از روس‌های دلسوز در سال 2004 انجام شد. در حالی که هر یک از سه رخ و خط الراس اصلی اورست صعود کرده‌اند، چالش‌های جذابی برای کوهنوردان آینده وجود دارد، از جمله خط الراس فانتزی صعود نشده. و به اصطلاح تراورس نعل اسبی، حلقه ای جسورانه از اورست و دو قله مجاور آن، لوتسه و نوپتسه.
کوری ریچاردز، کوهنورد و عکاس نشنال جئوگرافیک، می گوید: «اورست از بسیاری جهات هنوز یک بوم خالی است. «هنوز هم مثل همیشه بالا، سرد و مهیب است. نحوه صعود به آن به همان اندازه بازتابی از خلاقیت و مهارت است. همیشه یک راه جدید برای نزدیک شدن به چیزی وجود دارد و اورست تفاوتی ندارد.
نویسنده: فردی ویلکینسون

#اورست #قله_اورست


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 418
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7305
بازدید ماه: 31530
کل بازدید ها: 168308

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله