#کوهموردی #فصل #فصل_کوهنوردی #بهترین_فصل

بهترین و بدترین فصول برای کوهنوردی

وقتی تصمیم می‌گیرم از کدام کوه و چه زمانی بالا برویم، همیشه برای کوهنوردی به فصل‌ها وابسته هستیم. دانستن زمان رفتن به کوه می تواند تفاوت بین داشتن یک سفر عالی و گیر افتادن در بدترین شرایطی باشد که می توانید تصور کنید.یک قانون کلی این است که بهار، اوایل پاییز و تابستان برای کوهنوردی بهترین هستند. در اینجا، آب و هوا به طور کلی مطلوب است و با برف زیاد یا باد شدید مواجه نخواهید شد. اگرچه این همیشه معتبر نیست.
در این مقاله نگاهی به بهترین فصل برای کوهنوردی و نحوه درک آب و هوای کوهستان خواهم داشت.
در یک سفر کوهنوردی، می خواهید از سرمای شدید، بارش برف سنگین، بادهای شدید و هر نوع بارانی اجتناب کنید. اگر در ارتفاعات بسیار بالا به سمت کوه ها می روید، احتمالاً اجتناب از این موارد بسیار سخت خواهد بود، زیرا بیشتر مکان هایی که در ارتفاعات شدید قرار دارند همیشه سرد و پوشیده از برف هستند.
بهترین فصل برای کوهنوردی واقعاً به مکان کوهنوردی بستگی دارد، با این حال ماه‌های زمستان و اوایل بهار اغلب در معرض هوای سخت‌تر و برف بیشتر است.
نکته کلیدی درک وضعیت آب و هوا در منطقه ای است که می خواهید در آن کوهنوردی کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.صرف نظر از منطقه، معمولاً ایده خوبی است که از زمستان اجتناب کنید، حتی در مناطقی که عموماً پوشیده از برف نیستند. در بیشتر مناطق، آب و هوای زمستانی بدتر از فصول دیگر است و همچنین پیش بینی آن دشوارتر است.
درک آب و هوا و فصول کوهستان
آب و هوای کوهستانی غیرقابل پیش بینی است. حتی بهترین پیش بینی آب و هوا گاهی اوقات نادرست است.
این بدان معنی است که می توانید در یک صبح آفتابی به بیرون بروید و فکر کنید که یک روز آرام پیاده روی در پیش دارید، فقط می بینید که در اواسط صبح چند ابر جمع شده و در حوالی ناهار در طوفان رعد و برق گیر کرده اید. این بد است و می تواند پیامدهای جدی برای ایمنی شما داشته باشد.درک آب و هوای کوهستانی برای برنامه ریزی سفر و مطالعه آب و هوا در حین کوهنوردی کمی مزیت به شما می دهد.
به طور کلی افزایش ارتفاع باعث افزایش باد و بارندگی (اعم از باران یا برف) می شود.همراه با این، دما به ازای هر 1000 متر صعود تقریباً 6 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.این بدان معناست که آب و هوای کوهستان به طور کلی سردتر، مرطوب تر و بادتر از مناطق کم ارتفاع اطراف کوه است.در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که هنگام تعیین آب و هوای سفر خود باید از آنها استفاده کنید:
پیش بینی آب و هوا و تفاوت در زمستان
آب و هوا را به صورت آنلاین برای مکان واقعی صعود خود بررسی کنید، نه نزدیکترین شهر. نزدیک‌ترین شهر می‌تواند یک کیلومتر کمتر از مسیر برنامه‌ریزی شده شما باشد، که تأثیر قابل‌توجهی بر آنچه احتمالاً با آن روبرو خواهید شد، دارد. فقط دما را بررسی نکنید - به سرعت باد و پیش بینی بارش توجه کنید.
اکثر سایت های آب و هوا پیش بینی ساعتی دارند. این نشان دهنده بسیاری از موارد اضافی است، مانند ارتفاع یخبندان و بسیاری چیزهای دیگر که به شما کمک می کند از قبل برنامه ریزی کنید و به طور بالقوه سفر خود را یک یا دو روز به تعویق بیندازید.
مردم محلی
مردم محلی منطقه خود و آب و هوای آن را می شناسند. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند زمانی که قصد رفتن دارید بیرون بروید، چیزهایی که معمولاً اشتباه می‌شوند و مواردی که باید در کوهستان به آنها توجه کنید یا خیر.آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که معمولاً هوا چگونه تغییر می‌کند، باران از کدام جهت می‌آید و واقعاً شب‌ها چقدر سرد است.
چشم به آسمان
این مهم ترین ابزار شما در هنگام کوهنوردی است. اگر می بینید که آب و هوا سریعتر از حد انتظار تغییر می کند، برنامه های خود را بر اساس آن تنظیم کنید. هرگز ایده خوبی نیست که در هوای بد بیرون گیر کنید.
با کسب تجربه، در فهمیدن آب و هوای کوهستان بهتر خواهید شد. این کمک می کند شخصی را با خود ببرید که تجربه بیشتری دارد و می تواند به شما یاد دهد که آب و هوا را به درستی بخوانید.
ابرها را درک کنید
انواع مختلف ابرها انواع مختلف آب و هوا را نشان می دهد. اگر بفهمید که انواع ابرها چه شکلی هستند و چه معنایی دارند، می‌توانید پیش‌بینی کنید که یک طوفان در راه است و احتمال شدت آن چقدر است. در اینجا چند نوع ابر وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:
ابرهای عدسی شکل: با نام مستعار ابرهای هوگ پشت. اینها به دلیل شکل متمایز خود شناخته می شوند. وقتی اینها را با بادهای قوی همراه می بینید، می توانید شرط بندی کنید که در 6 تا 24 ساعت آینده طوفانی رخ دهد.
ابرهای سیروس: این ابرها در ارتفاعات زیاد ایجاد می‌شوند و حالتی دارند. اگر اینها را به تنهایی ببینید، همه چیز خوب است. اگر آنها را در ترکیب با ابرهای لایه پایین مشاهده کردید، احتمالاً می توانید انتظار بارش باران را داشته باشید.
ابرهای کومولوس. اینها بزرگ و پف دار هستند و معمولاً آب و هوای مناسب را نشان می دهند. با این حال، اگر آنها بزرگتر شوند و سرها یا برآمدگی های زیادی ایجاد کنند، آب و هوای بدی را به همراه خواهند داشت: آنها به ابرهای کومولونیمبوس تبدیل می شوند که تگرگ، باد شدید، رعد و برق و رعد و برق را به همراه می آورند.
سایر شاخص های طوفان
شاخص های دیگری وجود دارد که باید در مورد آب و هوا مراقب آنها باشید. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:
 افت فشار هوا نشان دهنده نزدیک شدن طوفان است. شرایط بالاتر همیشه بدتر است. اگر آب و هوا در ارتفاعات پایین تر نسبتاً بد باشد، احتمالاً در ارتفاعات هوای بدی خواهید داشت. با این حال، استثناهایی برای این قاعده وجود دارد، زیرا گاهی اوقات یک سیستم ابری کم تنها بر مناطق پایین‌تر تأثیر می‌گذارد. هنگامی که از میان ابرها عبور کردید، می توانید با آب و هوای فوق العاده ایده آل برای پیاده روی روبرو شوید.
نتیجه
کوهنوردی مانند بسیاری از ورزش‌های فضای باز، در هوای خوب بهتر است انجام شود. فصل خود را بر اساس شرایط محلی انتخاب کنید و همیشه آب و هوای فعلی را در نظر بگیرید.برای مبتدیان، توصیه می کنم بیشتر صعودها را در اواخر بهار، تابستان یا در برخی موارد در پاییز انجام دهند. از ماه های زمستان اجتناب کنید زیرا ممکن است در شرایط برفی و صعودهای فنی/یخی بیشتر گیر بیفتید.برای حفظ امنیت خود و تیمتان، خواندن دقیق هوای کوهستان ایده خوبی است.

منبع: https://mountainhomies.com

#کوهموردی #فصل #فصل_کوهنوردی #بهترین_فصل


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 983
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14744
بازدید ماه: 70542
کل بازدید ها: 423870
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com