#یخچال #کوهستان #طبیعی #رودخانه #یخچال_طبیعی

10 بزرگترین یخچال های طبیعی جهان (طول، مکان و موارد دیگر)

یخچال های طبیعی 69 درصد از کل آب شیرین سیاره را ذخیره می کنند و حدود 200000 یخچال منحصر به فرد در سطح جهان وجود دارد.در حال حاضر، یخچال‌های طبیعی، همراه با کلاهک‌های یخی و صفحه یخی گرینلند/قطب جنوب، حدود 10 درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند.در این مقاله، نگاهی به ده یخچال عظیم در جهان (از نظر طول، نه مساحت) خواهیم داشت. برخی از آنها برای پیاده روی و کوهنوردی قابل دسترسی هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.
1. یخچال لامبرت فیشر


بزرگترین یخچال طبیعی جهان - Lambert Fisher - در قطب جنوب است. جای تعجب نیست این یخ‌ترین مکان در کل جهان است، بنابراین بهترین منطقه برای تشکیل یخچال‌های طبیعی است.این یخچال حدود 8 درصد از ورقه یخی قطب شمال را تشکیل می دهد که مسافتی به طول 400 کیلومتر (250 مایل) و عرض 100 کیلومتر (60 مایل) را در بر می گیرد.در برخی نقاط، ضخامت صفحه یخی در این صفحه تا 4.7 کیلومتر (3 مایل) می رسد.مردم معمولاً در این یخچال سفر نمی‌کنند زیرا دسترسی به آن بسیار سخت است .

2. یخچال هابارد

هابارد بزرگترین یخچال طبیعی آمریکای شمالی به طول 122 کیلومتر (75 مایل) است.این یخچال به دو دلیل منحصر به فرد است: این یخچال طبیعی جزر و مد است و با وجود گرم شدن کره زمین و این واقعیت که اکثر یخچال های دیگر در حال نازک شدن هستند، این یخچال در حال پیشرفت است.این یخچال طبیعی به دلیل اینکه با سرعتی سرسام‌آور به سمت خلیج آلاسکا حرکت می کنئ (حداقل برای یک یخچال طبیعی) به آن لقب «یخچال در حال گردش» داده‌اند.می‌توانید با قایق به این یخچال بروید، جایی که می‌توانید آنقدر به آن نزدیک شوید که صدای زایش یخچال را بشنوید.زایش در یخچال زمانی است که تکه‌های یخ از یخچال جدا می‌شود، فرآیندی که در کوه‌های یخ، جبهه‌های یخ، قفسه‌های یخی و شکاف‌ها نیز اتفاق می‌افتد. تماشای از راه دور فوق‌العاده است، اما برای کسی که خیلی نزدیک می‌شود فاجعه‌بار است.

3. یخچال فدچنکو

این یخچال بزرگ ترین یخچال غیر قطبی جهان است و در تاجیکستان واقع شده است.این مکان با طول 77 کیلومتر یکی از باشکوه ترین مناظر در رشته کوه قراقورام است.اگر مایل به پیاده روی در این مسیر هستید، باید به استان گورنو بدخشان بروید و کوه های پامیر را بخواهید.این نام از کاشف روسی قرن نوزدهم A.P. Fedchenko گرفته شده است که برای اولین بار در سال 1928 آن را به عنوان بخشی از سفر شوروی به پامیر کاوش کرد.چندین ایستگاه هواشناسی در طول سال ها در اینجا قرار داشتند که اطلاعات زیادی در مورد آب و هوای منطقه ارائه می کردند.این یخچال همچنین با سرعت بسیار بالایی حرکت می کند و در مسیر میانی به سرعت تا 67 سانتی متر (26 اینچ) در روز می رسد.آب ذوب شده از یخچال فدچنکو سرچشمه رودخانه سرخوب و آمودریا است.

4. یخچال سیاچن

یخچال سیاچن بین هند و پاکستان و در خط کنترل بین دو کشور قرار دارد.طول یخچال سیاچن 75 کیلومتر (47 مایل) است و مساحت باورنکردنی 700 کیلومتر مربع (270 مایل مربع) را پوشش می دهد.اگر می‌خواهید این یخچال  را پیاده‌روی کنید، برای کارهای اداری جدی آماده باشید. مکان آن به دلیل جنگ قدرت بین دولت هند و پاکستان بدنام است و شما نمی خواهید در این آشوب گرفتار شوید. بر اساس گزارش ایندیا تایمز، در حقیقت، یخچال سیاچن "بلندترین، مرگبارترین و پرهزینه ترین میدان جنگ" است.

شرایط آب و هوایی در یخچال سیاچن بسیار شدید است. در اینجا، سربازان با بادهای شدید، دمای 60- درجه سانتیگراد، بهمن، شکاف و بیماری های مربوط به ارتفاع مواجه می شوند.از سال 1984 حدود 1000 سرباز در اینجا جان خود را از دست داده اند که بیشتر به دلیل شرایط آب و هوایی شدید و نه درگیری مسلحانه بوده است. بنابراین، چرا کسی می خواهد آنجا باشد؟

این منطقه دارای مزیت استراتژیک جغرافیایی و سیاسی است، زیرا خط جداکننده آسیا و شبه قاره هند را تشکیل می دهد.از نظر سیاسی، این به عنوان یک ابزار چانه زنی عمل می کند، به همین دلیل است که پس از گذشت این همه سال هنوز مورد مناقشه است.

5. یخچال بیافو

بیافو برادر کوچک فدچنکو است و همچنین در رشته کوه قراقورام - این بار در پاکستان - واقع شده است.نکته: کوه های قراقورام یکی از بزرگترین رشته کوه های آسیا است که در سراسر هند، پاکستان، چین، افغانستان و تاجیکستان گسترده شده است. طول بیافو 67 کیلومتر (42 مایل) است و یک حوضچه برفی به عمق نزدیک به یک مایل دارد.

آب ذوب شده از یخچال طبیعی بیافو به رودخانه سند، یکی از بزرگترین و مهم ترین رودخانه های هند می ریزد.در راس یخچال طبیعی بیافو، دریاچه برفی قرار دارد، فضای وسیعی از برف که یک رویا برای پیاده روی است. یعنی فوق‌العاده سخت است و برنامه‌ریزی دیوانه‌واری می‌طلبد، اما یک آیتم فهرست سطلی برای هر علاقه‌مند به کوهنوردی در یخچال است.از آنجایی که رسیدن به آنجا بسیار چالش برانگیز است، کمتر از 200 نفر در سال از دیدن این مناظر خیره کننده لذت می برند.

6. یخچال بروگن

این یخچال در جنوب شیلی وسعت 1260 کیلومتر مربع (488 مایل مربع) و 66 کیلومتر (41 مایل) طول دارد.بروگن، که با نام پیو یازدهم نیز شناخته می‌شود، کاملاً پیشرونده است و بین سال‌های 1945 تا 1976 حدود 5 کیلومتر (3.1 مایل) پیشروی کرده است. در این فرآیند، دریاچه گرو را از دریا قطع کرد.یخچال طبیعی بروگن که به افتخار زمین‌شناس آلمانی خوان بروگن مستورف نامگذاری شده است، از میدان یخی پاتاگونیای جنوبی سرازیر می‌شود. این عظیم ترین جریان خروجی به غرب است.برای دیدن رنگ های خیره کننده این یخچال، سوار کشتی کروز شوید. بازدیدکنندگان از رنگ‌های آبی و صورتی که در یخ می‌بینید لدت می برند. این واقعاً جالب و دیدنی است.

7. یخچال بالتورو

این یکی نیز در پاکستان است که در منطقه گیلگیت-بالتستان یافت می شود.در طول 62 کیلومتر (39 مایل)، منظره ای باورنکردنی است. بالتورو سرچشمه رودخانه شیگر است که به رود سند می ریزد.مسیر صخره ای بالای یخچال بالتورو، جاده ای است که به کمپ اصلی K2 می رسد. K2 دومین قله مرتفع جهان و منظره ای شگفت انگیز است.سه قله 8000 متری دیگر نیز در بالای یخچال بالتورو قرار دارند: قله برادپیک، گاشربروم اول و گاشربروم دوم.

8. یخچال جنوبی اینیلچک

یخچال طبیعی اینیل چک جنوبی در کوه های مرکزی تیان شان در منطقه ایسیک کول واقع شده است. این در شمال شرقی قرقیزستان و چین است.طول آن 61 کیلومتر (38 مایل) و پوشش و 18 کیلومتر مربع (7 مایل مربع) است که آن را به یخچالی طولانی و نازک تبدیل می کند.پیاده‌روی در جنوب اینیل‌چک سخت است، اما کمپ‌های ثابتی در مسیر وجود دارد. برای ورود به این موارد، باید از راهنمایان تور حرفه ای عبور کنید.در این سفر یک طرفه، از کمپ At-Jailoo در دره شروع می‌کنید و تا کمپ اصلی Inylcheck جنوبی می‌روید.این بین قله های خان تنگی و پوبی بی، همه 7000 متر و بالاتر واقع شده است. شما دوباره با یک هلیکوپتر نظامی قدیمی شوروی پرواز می کنید - این هلیکوپتر فوق العاده قابل اعتماد نیست، بنابراین خود را برای یک ماجراجویی آماده کنید!

9. یخچال Jostedal

Jostedal منحصر به فرد است زیرا بزرگترین یخچال قاره اروپا است. Jostedal نهمین یخچال بزرگ جهان است و طول آن 60 کیلومتر (37 مایل) است و ضخامت آن 600 متر (2000 فوت) باورنکردنی است.این یخچال که در شهرستان Sogn og Fjordane در نروژ واقع شده است، یکی از معدود یخچال های طبیعی است که برای صعود قابل دسترسی است.در اینجا، حدود 2 تا 4 ساعت بر فراز کشور ناهموار پیاده روی می کنید و پس از آن وارد یخچال می شوید.اگر به تازگی به کوهنوردی در یخچال های طبیعی علاقه مند هستید، ممکن است این مکان عالی برای شروع باشد (اگر به اندازه کافی برای رسیدن به آنجا آمادگی دارید).در Jostedal، چندین تور یخچال‌های طبیعی با راهنما در دسترس است، که اطمینان حاصل می‌کند که راهنمای باتجربه‌ای برای کمک به شما در انجام آن دارید.این یخچال با یخ آبی خود و گزینه ای برای پیاده روی در داخل برخی از شکاف ها مسحور کننده است. حتی می توانید صدای ذوب یخ را بشنوید. این نفس گیر و تجربه ای است که سال ها به یاد خواهید آورد.

10. یخچال Batura

در پاکستان، یخچال باتورا در منطقه گوجال در گیلگیت-بالتستان یافت می شود. طول یخچال باتورا 56 کیلومتر (35 مایل) است.رسیدن به باتورا سخت است، زیرا تقریباً در بین راه قرار دارد . پس از رسیدن به آنجا، پیاده روی در سراسر یخچال حدود پنج روز طول می کشد، بسته به آب و هوا و سطح آمادگی شما.این منطقه به طرز خیره کننده ای زیبا است و مردم محلی به طرز باورنکردنی دوستانه و مهمان نواز هستند.در طول مسیر، بیشتر باید در چادرها کمپ بزنید. در برخی مکان ها کلبه های چوپان برای خوابیدن وجود دارد. در اینجا می‌توانید غذاهای محلی میل کنید، یاک‌ها را ببینید .

یخچال های طبیعی و تغییرات آب و هوایی

گرم شدن کره زمین به یک کلمه فحش بدل شده است که احساسات را برمی انگیزد و افکار تئوری های توطئه را به ذهن متبادر می کند.این واقعیت باقی می ماند که یخچال ها و کلاهک های یخی ما با گرم شدن زمین در حال ذوب شدن هستند. این با سرعتی هشداردهنده اتفاق می‌افتد - به اندازه‌ای سریع که بتوانیم تأثیر آن را در طول عمر ببینیم.

همانطور که برای قدردانی و شگفتی از این تشکل های یخی باورنکردنی به طبیعت می رویم، بیایید این را در ذهن داشته باشیم. ما می توانیم با مسئولیت پذیر بودن گردشگران و به حداقل رساندن تأثیر خود بر محیط زیست، عامل تغییر باشیم. شما می توانید لذت ببرید و تجربیات باورنکردنی را بدون آسیب رساندن به محیط زیست جمع آوری کنید.

از صعود به دنیای شگفت انگیز خیره کننده یخچال های طبیعی لذت ببرید.

#یخچال #کوهستان #طبیعی #رودخانه #یخچال_طبیعی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 873
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14634
بازدید ماه: 70432
کل بازدید ها: 423760
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com