#کوهنوردی #مبتدیان #کوهستان #آموزش #کوهنوردی_مبدیان

صعود به اولین کوه: راهنمای کامل مبتدیان

آیا شما فضای باز، کمپینگ و کوهنوردی را دوست دارید. همیشه فکر کرده اید که ایستادن بر فراز یک کوه و نگاه کردن به زمینی که برای رسیدن به قله باید از آن عبور کنید، چه حسی دارد. سپس تصمیم گرفتید با اولین کوهت مقابله کنی.بنابراین، از کجا شروع کنیم؟ برای بالا رفتن از کوه چه چیزی لازم است؟ در این راهنما، هدف من این است که اصول اولیه‌ای را که برای صعود موفقیت‌آمیز به اولین کوه باید بدانید، از آمادگی و آموزش گرفته تا واقعی بودن در کوه، شامل مهارت‌هایی که باید بر آن‌ها مسلط باشید، تجهیزاتی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید و تکنیک‌هایی که در کوه لازم است را پوشش دهم.
قبل از صعود
"کوه" در واقع یک اصطلاح فوق‌العاده گسترده است، از شیب ملایم در ارتفاع کم و هوای معتدل، تا زمین‌های سخت دیوانه‌وار که در آن باید روی صخره‌های سست روی دست‌ها و زانوها تقلا کنید، صخره‌های یخی را برش دهید و در شرایط سخت از اکسیژن استفاده کنید.  طول سفر شما نیز می تواند بسیار متفاوت باشد، از کوهنوردی صبحگاهی تا کوهنوردی چند روزه یا چند هفته ای.
زمانی که شروع به کار می کنید، ایده خوبی است که ورزش را در مسیرهای آسان و کوتاه تر امتحان کنید تا زمانی که بفهمید واقعا کوهنوردی را دوست دارید یا نه. بسیاری از کوهنوردان مشتاق سفری را آغاز کردند که نسبت به سطح تجربه آنها بسیار خشن بوده و قبل از اینکه حتی فرصتی برای دیدن عالی بودن آن داشته باشند، آنها را برای همیشه از این ورزش ترسیده و کنار گذاشتند.
برای سفرهای طولانی تر در مسیرهای فنی و دشوار، به تجهیزات حرفه ای نیاز دارید. وقتی تازه شروع به کار کردید، لازم نیست تجهیزات زیادی بخرید چون تجهیزات گران است و می تواند در کمترین زمان بودجه شما را تمام کند.
همچنین، احتمالاً در نهایت چیزهایی را می‌خرید که به آن‌ها نیاز ندارید یا از نوعی که برای شما کار نمی‌کند. کارها را آهسته انجام دهید و در صورت نیاز وسایل بخرید. شما متوجه خواهید شد که چه چیزی برای شما مفید است و نکاتی را از دوستان کوهنورد خود دریافت خواهید کرد.

واژه شناسی
این یکی می تواند گیج کننده باشد. اصطلاحات "کوهپیمایی" و "کوه نوردی" اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما آنها یکسان نیستند.
کوه پیمایی یعنی بالا رفتن از کوه. فریب آن را نخورید که چقدر آسان به نظر می رسد. برخی از کوه‌ها فوق‌العاده سخت هستند و با وجود اینکه مسیرها فنی نیستند، ولی برای صعود به تلاش بسیار زیادی نیاز دارند. کوه پیمایی معمولاً در قله‌های بدون برف در ارتفاعات پایین‌تر انجام می‌شود که نیازی به دانش آلپینیست ندارید.
کوهنوردی به مسیرهای بسیار فنی با موانع بسیار اطلاق می شود که برای عبور از آن به وسایل خاصی نیاز است. برای صعود به قله احتمالاً باید روی دست‌ها و زانوهای خود تقلا کنید، از طناب یا وسایل دیگر استفاده کنید و مهارت‌ها یا کمک‌های خاصی داشته باشید. گاهی اوقات، زنجیر یا نردبان های خاصی را می بینید که به طور دائم در مسیرها نصب شده اند تا به شما کمک کنند.

تجهیزات
پوتین کوهنوردی
چیزی که شما قطعاً به آن نیاز دارید، مهم نیست که چه باشد، یک جفت کفش کوهنوردی مناسب است. اینها می توانند بسیار گران باشند، اما اگر یک خرید هوشمندانه انجام دهید و از چکمه های خود به خوبی مراقبت کنید، چند سال برای شما دوام خواهند آورد و در طول مسیر پاهای شما را ایمن نگه می دارند. در مورد آن فکر کنید. کوهنوردی نیاز به پیاده روی زیاد دارد. مراقبت از پاها غیر قابل مذاکره است. مهم است که چکمه های شما راحت باشند و از مچ پا حمایت کنند، زیرا این کار پیچ خوردگی را به حداقل می رساند. چکمه‌های راحت تاول‌ها را به حداقل می‌رسانند.
پانچو
پانچو در کوهنوردی می تواند کمک زیادی به شما بکند. آب و هوا در کوهستان کاملا غیرقابل پیش بینی است و احتمال خیس شدن شما حتی در فصل خشک زیاد است. لباس مناسب شما را در سفرهای کوتاه به اندازه کافی خشک و راحت نگه می دارد.

کوله پشتی
موارد بالا احتمالا برای زمانی که تازه شروع کرده اید و می خواهید تصمیم بگیرید که آیا واقعا کوهنوردی را دوست دارید کافی است. در این زمان، احتمالاً در حال انجام سفرهای یک روزه در قله‌های کوچکتر یا شیب‌های ملایم‌تر هستید. هنگامی که به این کار دست پیدا کردید، پیاده روی های طولانی تری را در زمین های سخت تر شروع خواهید کرد.
وقتی آن زمان فرا رسید، به یک کوله پشتی مناسب نیاز خواهید داشت. اندازه کوله پشتی شما به طول سفر و اندازه فیزیکی شما بستگی دارد. اگر فرد کوچکی هستید، یک کوله پشتی 70 لیتری برای حمل راحت آن خیلی بزرگ است. پر کردن آن با تجهیزات به این معنی است که قطعاً بزرگتر از شما و احتمالاً سنگین تر نیز خواهد بود پس این انتخاب درستی نیست برعکس، اگر شما فرد قد بلندی هستید و سقف را با موهایتان برس می زنید، به راحتی یک کوله پشتی بزرگ پر از وسایل و مواد غذایی را حمل خواهید کرد.
در سفرهای کوتاه‌تر، به کوله های کوچک‌تر نیاز دارید، در حالی که در سفرهای طولانی‌تر، به کوله بزرگ‌تر نیاز خواهید داشت. اگر برای شبانه‌روزی، صخره‌نوردی و راپل نیاز به وسایل زیادی دارید، به یک کوله پشتی بزرگ‌تر نیاز خواهید داشت.
نوع کوله پشتی که انتخاب می کنید به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. کوله شما باید راحت باشد و متناسب با وسایلی باشد که می خواهید با آن حمل کنید. کوله ای که انتخاب می کنید بر نحوه بسته بندی وسایل در داخل آن نیز تأثیر می گذارد.
این ایده خوبی است که قبل از رفتن و خرج کردن یک کوله پشتی جدید که برای شما مفید نیست، بررسی کنید که سایر افراد از چه چیزی استفاده می کنند.

چادر
در سفرهای چند روزه احتمالاً به چادر نیاز دارید. بهترین کار این است که یک چادر سبک وزن بردارید که به راحتی نصب و برداشته شود. شما می خواهید وزنی که حمل می کنید و زمان لازم برای راه اندازی و برپایی کمپ را به حداقل برسانید. من می توانم یک مقاله کاملاً جدید در مورد چادر بنویسم، بنابراین کافی است بگویم که باید کاربردی، سبک و متناسب با هدف شما باشد.

ظروف پخت و پز
برای پیاده روی یک روزه، به وسایل آشپزی نیاز ندارید. در یک پیاده‌روی دو روزه، ممکن است بتوانید با غذاهای از قبل پخته شده و بسته‌بندی شده کنار بیایید. اگر قصد دارید بیشتر از این مدت بیرون باشید، قطعا به وسایل آشپزی نیاز دارید.اینها بسته به ترجیحات شخصی شما، زمینی که از آن عبور می کنید و مقدار وسایلی که می خواهید حمل کنید بسیار متفاوت خواهد بود.
اصول اولیه شامل یک کپسول گاز کوچک، یا وسایلی که با آن می توان آتش زد (البته با خیال راحت)، مانند آتش زنه و کبریت است. همچنین به یک قابلمه کوچک، یک لیوان یا قهوه و مقداری کارد و چنگال نیاز دارید. می‌توانید با فناوری‌های پیشرفته و ابزارآلات، یک اسپورک (ترکیب قاشق و چنگال) و یک ابزار چندگانه واقعاً جالب که شامل یک چاقو است، مانند یک چرم‌کار، تهیه کنید.

انتخاب پایگاه و مقصد خانه
قبل از شروع، باید یک پایگاه اصلی و یک مقصد را انتخاب کنید. برای سفرهای کوتاه‌تر در مناطقی که به خوبی سفر می‌کنند، مانند کوه‌های آلپ، احتمالاً کابین‌های مجهزی را در ارتفاع نسبتاً بالا خواهید یافت. این به شما این امکان را می دهد که در اقامتگاه های راحت در حین بیرون رفتن در سفرهای روزانه یا بیرون ماندن یک شب در هر زمان با حداقل تجهیزات بمانید.
تا جایی که می توانید شروع کنید تا صعود را کوتاه کنید و شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانید. بالاخره، شما می خواهید با صعود خود به چیزی برسید، درست است؟ این می تواند یک قله موفق، پایان دادن به یک مسیر یا هر چیز دیگری که به عنوان هدف برای خود تعیین می کنید باشد. اگر خیلی پایین شروع کنید، برای رسیدن به هر چیزی باید برای مدت طولانی صعود کنید.
همچنین باید مدت زمانی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید. اگر فقط چند روز برای صعود فرصت دارید، آنها را در مسیرهای شلوغ که خوش منظره نیستند هدر ندهید. کمپ اصلی، مقصد و زمان بندی خود را طوری انتخاب کنید که از زمان در دسترس خود نهایت استفاده را ببرید.

زمان سنجی
آب و هوای کوهستانی در بهترین حالت قابل پیش بینی نیست. حتماً کوهی که می‌خواهید به قله آن برسید را مطالعه کنید. فصلی را انتخاب کنید که هوا به طور کلی مطلوب تر است و به پیش بینی آب و هوا توجه کنید. گاهی اوقات، شما فقط چند ساعت قبل از وقوع طوفان فرصت دارید. گرفتار شدن در کوه در هوای ناخوشایند سرگرم کننده نیست و اغلب ایمن نیست، بنابراین اگر می توانید از آن اجتناب کنید.

آماده سازی
آمادگی یک کلید مهم برای یک سفر موفق است. این شامل موارد بسیار زیادی است، از جمله آموزش، مطالعه، برنامه ریزی مسیر و مرتب کردن همه وسایل شما.
مهم است که ابتدا از مسیرهای آسان در ارتفاعات کم شروع کنید، قبل از اینکه هدف بزرگی مانند مونت بلان و اورست را  در نظر بگیرید. تا زمانی که تناسب اندام، مهارت ها و وسایل مورد نیاز خود را برای غلبه بر سختی های کوهستان به دست نیاورید، اصلا اشکالی ندارد که در مسیرهای راحت کوهپیمایی کنید.
به خاطر داشته باشید که اگرچه کوهنوردی یکی از پربارترین ورزش هایی است که می توانید امتحان کنید، اما یکی از خطرناک ترین آنها نیز هست. کوه دوست شما نیست - باید با احترام با آن رفتار کنید. دلایل خوبی وجود دارد که چرا در صورت صدمه دیدن در کوهستان، برخی از گزینه های کمک پزشکی شما را پوشش نمی دهند. آماده سازی مناسب ضروری است.

تناسب اندام و تمرین
اگر می خواهید کوهنورد باشید باید تناسب اندام داشته باشید. در حالی که رژیم های ورزشی مختلفی وجود دارد که می توانید برای رسیدن به تناسب اندام از آنها پیروی کنید، مهم است که به بدن خود توجه کنید دهید، در صورت نیاز با فشار و سنگین کار کنید و در صورت نیاز آن را آهسته انجام دهید. با نزدیک شدن به تاریخ عزیمت، رژیم تمرینی شما باید افزایش یابد، شدت و فرکانس آن افزایش یابد.

تمرینات هوازی
در کوه، هر بار برای مدت طولانی راه می روید و کوله ای را حمل می کنید که می تواند از یک کوله یک روزه سبک تا یک کوله پیاده روی سنگین متفاوت باشد.برای این کار به استقامت نیاز دارید. کاردیو مکان خوبی برای شروع است که ظرفیت و استقامت ریه شما را افزایش می دهد. دویدن، قایقرانی و دوچرخه سواری همگی گزینه های کاردیو هستند. ترکیب دویدن در مسیر یا دوچرخه‌سواری در کوهستان می تواند کمک زیادی به شما داشته باشد.

آموزش قدرت
تمرین با وزنه یکی دیگر از بخش های ضروری تمرین شماست. برای تمرینات استقامتی از وزنه های کوچک با تکرارهای زیاد و برای تمرینات قدرتی از وزنه های بزرگتر با تکرارهای کم استفاده کنید. همچنین می توانید کوهنوردی و پله ها را با وزنه انجام دهید. گزینه های بیشتر تمرینات قدرتی عبارتند از:  کشش و اسکات.
به یاد داشته باشید که شما نیاز دارید که تمام بدنتان قوی باشد، نه فقط پاهایتان. هنگامی که تمریناتی را که به طور خاص روی پاهای خود انجام می دهید، مانند اسکات یا لانژ انجام می دهید، مطمئن شوید که آن را با چیزی که به سمت بالاتنه شما هدف قرار می گیرد متعادل کنید تا قدرت کامل بدن را حفظ کنید.

بیرون بهترین است
بهترین تمرین در خارج از خانه باقی می ماند. بدن شما باید به زمین های ناهموار فضای باز عادت کند.
نزدیک شدن به تاریخ حرکت
قبل از اینکه به سمت کوه حرکت کنید، مطمئن شوید که می توانید به راحتی با یک کوله پشتی از یک شیب تند برای چند مایل بالا بروید. ایده خوبی است که با نزدیک شدن به روز بزرگ، برنامه تمرینی خود را افزایش دهید، تا شش روز در هفته تمرین کنید. تمرینات قدرتی و استقامتی متناوب.
در مورد سطح تناسب اندام (یا فقدان آن) با خودتان صادق باشید. کارهایی را انجام دهید که در دسترس هستند و کمی به خودتان فشار می آورید. بیش از آنچه می توانید بجوید گاز نگیرید. بقیه همنوردان شما اگر مجبور شوند شما را به پایین کوه ببرند از شما تشکر نمی کنند زیرا شما بیش از حد به خودتان فشار آورده اید و در نتیجه صدمه دیده اید.

مطالعه زیاد
برای مطالعه یک راهنمای کوهستان خوب برای منطقه‌ای که می‌روید، وقت بگذارید، با درک زمین، آب و هوا و هر عامل دیگری که می‌تواند بر نحوه و زمان پیاده‌روی شما تأثیر بگذارد.دانستن اینکه چه چیزی برای شما آماده است همچنین به شما می گوید که آیا به وسایل خاصی برای سفر خود نیاز دارید یا نه و اگر چنین است، چه چیزی. اگر در استفاده از آن وسیله خاص آگاهی و تجربه ندارید، ممکن است ایده خوبی باشد که این سفر را تا زمانی که بدانید چگونه با آن مقابله کنید، به تعویق بیندازید. اگر در مسیر پیاده روی خود به نقطه خاصی برسید، زمان زیادی سخت خواهد بود، فقط متوجه می شوید که نمی توانید بر مانع بعدی غلبه کنید و باعث می شود به عقب برگردید. چه وحشتناک! همچنین، انجام کارهایی که تجربه کافی در مورد آنها ندارید، می تواند بسیار خطرناک باشد.
یک گزینه برای غلبه بر این نوع دشواری، استخدام یک راهنما است. این افراد راه خود را در اطراف کوه و تجهیزات می‌شناسند و تجربه دارند که افراد بی‌تجربه را از طریق بخش‌های دشوار مسیر عبور دهند. اگر خوش شانس باشید، با راهنما این کار را انجام می دهید و دوست جدیدی پیدا می کنید.

روی کوه
اکنون که به درستی آماده شده اید، باید به کوه بروید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

ضد آب
احتمالاً به دلایل مختلف به میلیون‌ها دلیل خیس خواهید شد، از جمله عبور از رودخانه، باران، افتادن در یک گودال یا اشتباه تازه‌کار،  نشت کردن بطری آب از سراسر کوله پشتی. خشک نگه داشتن وسایل شما مهم است، پس حتما کوله پشتی خود را ضد آب کنید. همه چیز را در کیسه های زیپ بند جداگانه قرار دهید، لباس های خشک خود را خشک و جدا از لباس ها و غذای کثیف خود نگه دارید. یک پوشش ضد آب خوب برای کوله شما نیز می تواند مفید باشد.

غذا: مغذی و از قبل پخته؟
وقتی بیرون از کوه هستید، به غذای آسانی نیاز دارید که بتوانید در حین پیاده روی بخورید. این همچنین باید سرشار از انرژی و پروتئین و مواد مغذی متراکم باشد و به شما امکان می‌دهد تا سطح انرژی خود را بدون حمل بسته‌های غذای حجیم حفظ کنید.
غذای از قبل پخته شده یک گزینه عالی است، اما اغلب گران است. به کیسه های ماهی تن از قبل پخته شده فکر کنید که اغلب طعم دار و در واقع بسیار خوشمزه هستند. شما همچنین می توانید آجیل مصرف کنید. اینها وزن زیادی ندارند و در طول مسیر خراب نمی شوند. اگر بیش از یک روز زیر نور آفتاب باشید ، میوه و گوشت تازه قطعا فاسد می شوند.
در سفرهای چند روزه، به غذایی نیاز دارید که تهیه آن آسان باشد. به یاد داشته باشید که باید غذا و وسایل تهیه آن را با خود حمل کنید، مگر اینکه در منطقه ای باشید که بتوانید با خیال راحت و به راحتی آتش روشن کنید.
غذای شما نیز باید سریع آماده شود زیرا نمی خواهید زمان گرانبهای خواب خود را برای پخت و پز تلف کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی در ارتفاعات هستید، نقطه جوش آب کاهش می یابد، بنابراین سیب زمینی که قصد پختن آن را دارید، ممکن است هرگز به درستی نپزد.

آب و مشکل حمل
آب ضروری است. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آب کافی با خود حمل کنید تا در یک سفر چند روزه دوام بیاورید، بنابراین دانستن گزینه های تصفیه آب مهم است. من می توانم یک مقاله کاملاً جدید در مورد گزینه های موجود برای شما بنویسم، بنابراین در اینجا به عمق آن نمی پردازم.
گزینه هایی را که در دسترس شما هستند همراه با مزایا و معایب هر کدام درک کنید. تصفیه آب خود را در خانه آزمایش کنید، مطمئن شوید که آن را به خوبی درک کرده اید و در مورد تصفیه شیمیایی (مانند هنگام استفاده از قرص های تصفیه آب)، که به آن حساسیت ندارید.

کشش
قبل از شروع، عضلات خود را گرم کنید. این کار خطر آسیب دیدگی را به حداقل می رساند و سفر شما را بسیار بهتر می کند. کشش پویا یک تکنیک عالی برای استفاده است.

ایمنی
ایمنی یک نکته فوق العاده مهم است. کوه ها به اشکال مختلف مملو از خطر هستند. این موارد می تواند از آزاردهنده خفیف مانند نیش حشرات و برآمدگی ها و کبودی های معمولی تا کشنده مانند بهمن، ریزش سنگ و مواجهه با حیوانات خطرناک یا خزندگان سمی باشد.

به تنهایی کوهنوردی نکنید
همیشه یک رفیق بیاور. درست است که امنیت  وجود دارد. اگر اتفاقی برای شما بیفتد، دوستتان می تواند به شما کمک کند تا از یک موقعیت خطرناک خلاص شوید یا حداقل اگر نتواند به شما کمک کند، می تواند کمک بیاورد. یک امتیاز اضافی این است که اکنون شرکت و شخصی دارید که می تواند شما را تشویق کند تا از بخش سخت مسیر عبور کنید.

کمک های اولیه
مطمئن شوید که حداقل یک نفر در تیم شما کمک های اولیه را می داند و بقیه روش های  را در مورد کمک باند و ضد عفونی کننده می دانند.آسیب‌های رایجی که احتمالاً در کوهستان با آنها مواجه می‌شوید عبارتند از: نیش حشرات، تاول، آفتاب سوختگی، ناراحتی معده و رگ به رگ شدن. معمولاً این مچ پا است که دچار پیچ خوردگی می شود، اما هرگز نمی دانید. داشتن درمان صحیح در هنگام وقوع این موارد ضروری است. رسیدگی به امور را بسیار ساده تر می کند. به همین دلیل، همیشه باید یک جعبه کمک های اولیه کوچک و اولیه همراه داشته باشید.اگر یکی از همنوردان شما ناراحتی معده یا رگ به رگ شدن مچ پا داشته باشد، باید تا زمانی که حالش بهتر شود کمپ بزنید. مشکل است، اما هیچ کس نمی تواند در آن شرایط کوهنوردی کند.
در صورت شکستگی استخوان ها، که به راحتی می تواند اتفاق بیفتد اگر کسی سقوط بدی داشته باشد، ممکن است مجبور شوید با گروه نجات کوهستان تماس بگیرید. اگر در منطقه‌ای هستید که آنتن دهی موبایل وجود ندارد، این بدان معناست که شخصی باید به منطقه‌ای با آنتن دهی رفته و تماس برقرار کند.

خطرات را بشناسید
قبل از شروع یک سفر، باید بدانید که احتمالاً با چه خطراتی روبرو خواهید شد. همیشه به اینترنت اعتماد نکنید، زیرا برخی منابع گمراه کننده هستند. تا جایی که می توانید برای این خطرات آماده شوید، خطرات مربوط به آن را درک کنید و بدانید که چگونه با عواقب آن مقابله کنید.برای مثال، اگر وارد منطقه‌ای می‌شوید که در آن خرس‌های قهوه‌ای و خرس گریزلی زندگی می‌کنند، تفاوت بین این دو را بدانید، احتمالاً چگونه واکنش نشان می‌دهند و در صورت مواجهه با آن‌ها چگونه رفتار کنید.همین امر در مورد مناطق مستعد ریزش سنگ و بهمن نیز صدق می کندو در صورت گرفتار شدن در بهمن چه کاری باید انجام دهید.

بگویید کجا می روید
هنگامی که سفر خود را شروع می کنید، به تیم های محلی امداد کوهستانی سفر خود، مسیری که می خواهید طی کنید، مدت زمانی که قصد پیاده روی دارید و تعداد افراد تیم خود اطلاع دهید. وقتی کارتان تمام شد، به آنها بگویید که کارتان تمام شده است. به این ترتیب، اگر مشکلی پیش بیاید، کسی می داند که از کجا شروع به جستجوی شما کند.تیم‌های امداد کوهستانی محلی معمولاً منطقه را به خوبی می‌شناسند، بنابراین بهتر است با آنها بررسی کنید که آیا مسیری که می‌خواهید طی کنید در آن زمان از سال قابل عبور است یا خیر.

نقشه ها و ناوبری
قبل از رفتن، باید مسیری را که طی خواهید کرد، درک کنید. این به شما کمک می کند تا به درستی آماده شوید و بدانید به چه وسایلی نیاز دارید، زمین چقدر سخت است و احتمالاً چه مدت در مسیر خواهید بود. همچنین خوب است که بتوانید با استفاده از نقشه و قطب نما حرکت کنید،.ماندن در مسیر مهم است. اگر از مسیر دور شوید، خطر گم شدن یا سقوط از دره‌ای را دارید که قبل از اینکه خیلی دیر شود ندیده‌اید. همچنین، اگر مشکلی پیش بیاید و یک تیم جستجو و نجات نیاز داشته باشد که شما را پیدا کند، اگر در مسیر نباشید، فهمیدن اینکه از کجا شروع کنند مشکل خواهند داشت.

بهداشت
 نظافت  برای سلامتی شما و حفاظت از محیط زیست مهم است. بسیاری از نکات ذکر شده در زیر منطقی هستند، اما اغلب فراموش می شوند، بنابراین وقت می گذارم و دوباره به آنها اشاره می کنم.

حمام کردن در طبیعت
شما عرق کرده و کثیف خواهید شد و هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. وقتی غذای خود را با دست های کثیف می گیرید، می توانید برخی از میکروب های بد را وارد بدن کنید. این چین‌های عرق‌ریز و گل‌آلود در اطراف گردن، زیر بغل، بین انگشتان پا و در نواحی پایین، مناطقی هستند که نیاز به بهداشت و تمیزی دارند.
تمیز نگه داشتن خود به میزان معقولی به شما کمک می کند در پایان یک روز سخت احساس بهتری داشته باشید و در دراز مدت شما را سالم تر نگه می دارد. قبل از غذا از ضدعفونی‌کننده دست‌های بدون آب برای تمیز کردن دست‌ها استفاده کنید و مقداری صابون تجزیه‌پذیر برای بقیه بدن خود مصرف کنید. می دانم که احتمالاً نمی توانید دوش مناسب داشته باشید، اما قول می دهم یک پارچه مرطوب با مقداری صابون معجزه کند.

مسواک بزن
آیا نیاز به توضیح بیشتر دارم؟
ظروف غذاخوری را تمیز کنید
قبل و بعد از هر وعده غذایی ظروف غذاخوری خود را تمیز کنید. می‌توانید تابه‌ها و ظروف غذاخوری خود را با چند برگ تمیز کنید (آنها را از سطح زمین برندارید، زیرا احتمالاً مقداری ادرار کوهنوردی روی آنها وجود دارد).
اگر از آب فیلتر نشده استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همه چیز را قبل از استفاده مجدد به درستی بجوشانید تا باکتری‌هایی را که هنوز در کمین هستند از بین ببرید.

رفتن به توالت
هنگامی که مجبورید به ندای طبیعت پاسخ دهید، در مورد آن مسئولیت پذیر باشید. کمی از مسیر خارج شده و از منابع آب دور شوید. شما نمی خواهید اینها را آلوده کنید و قطعاً نمی خواهید چیزی را جایی بگذارید که شخص دیگری در آن قدم بگذارد.یک سوراخ کوچک حفر کنید و پس از اتمام دوباره آن را بپوشانید. دستمال توالت یا دستمال مرطوب (هر کدام که انتخاب می کنید) باید همراه شما باشد. آن را در یک کیسه زیپی کوچک قرار دهید تا بهداشتی بماند.

زباله نریزید
اگر در یک سفر طولانی هستید و باید لباس های خود را بشویید، از صابون زیست تخریب پذیر و کیسه پلاستیکی استفاده کنید. این روشی است که کمترین تأثیر را بر محیط زیست می گذارد و در عین حال لباس های شما را به طور معقولی تمیز می کند.هر چیزی که با خود آورده اید باید با خود برگردانید. ساده است. این شامل بسته بندی مواد غذایی، کاغذ توالت، دستمال مرطوب و هر چیز دیگری است که می تواند منطقه را برای حیوانات، مردم محلی و دیگر کوهنوردان خراب کند.

ایجاد سرو صدا
فقط نکن
شما بیرون از طبیعت هستید تا از آرامش و سکوت لذت ببرید.ایجاد سر و صدای بیش از حد آن را برای سایر افرادی که در منطقه پیاده روی می کنند خراب می کند و می تواند حیوانات وحشی خطرناک را در منطقه تحریک کند.همچنین، اگر سر و صدای زیادی ایجاد می کنید، نمی توانید چیزهایی را بشنوید که می تواند شما را از نزدیک شدن به خطر هشدار دهد، مانند سقوط سنگ یا سیل.
مهارت ها (اصلی و فنی)
مهارت‌هایی که برای صعود به قله نیاز دارید، بسته به کوه و مسیری که انتخاب می‌کنید و فصلی که در آن قرار می‌گیرید، بسیار متفاوت است. معمولاً، برای اولین سفر مناسب خود کوه آسان‌تری را در ارتفاع پایین‌تر انتخاب می‌کنید، اما شاید یک صخره‌نورد ماهر باشید و در مسیری باشید که باید از صخره‌های ناب بالا بروید. در این بخش، ما وارد تمام جزئیات نمی‌شویم - ما فقط یک نمای کلی از مهارت‌هایی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید ارائه می‌کنیم.

پیاده روی
این ابتدایی ترین مهارتی است که شما نیاز دارید. مطمئناً اکثر مردم می توانند راه بروند، درست است؟ با این حال، پیاده‌روی از کوه با قدم زدن اصلی شما در پارک کمی متفاوت است. در اینجا، مهم است که با سرعت ثابت راه بروید. سرعتی را انتخاب کنید که برای شما راحت باشد و بتوانید چند ساعت آن را ادامه دهید.راه رفتن با سرعت ثابت کلیدی است. اگر دائماً سرعت خود را تغییر دهید، آهسته‌تر و سریع‌تر پیش بروید، خیلی سریع‌تر از زمانی که سرعت خود را ثابت نگه دارید خسته خواهید شد. اینجاست که تمام تمرینات استقامتی که انجام دادید نتیجه خواهد داد.روی نحوه قرار دادن پاهای خود روی زمین تمرکز کنید. راه رفتن آگاهانه تعادل شما را بهبود می بخشد و خطر رگ به رگ شدن یا لیز خوردن و زمین خوردن را کاهش می دهد.
نکته دیگری که باید روی آن تمرکز کرد تنفس است. به اندازه کافی ساده به نظر می رسد، درست است؟ اطمینان حاصل کنید که عمیق نفس می‌کشید و ریتم تنفس شما با سرعت شما مطابقت دارد. این باعث افزایش استقامت شما می شود.

صخره نوردی/راپلینگ
ممکن است لازم باشد از برخی صخره ها در مسیرهای فنی تر بالا بروید. صخره نوردی از صخره در یک سفر کوهنوردی چندان معمول نیست، در حالی که مجبور به راپل کردن از یک صخره کمی رایج تر است.
اگر در نهایت مجبور به صعود از راپل در راهپیمایی خود شدید، مطمئن شوید که تجهیزات مناسب را دارید و این کار را با خیال راحت انجام می دهید. قبل از شروع اکسپدیشن خود، باید آموزش مناسبی در هر دوی این موارد ببینید و مطمئن شوید که خطرات موجود را درک کرده اید.

استفاده از کرامپون
کرامپون ها هنگام پیاده روی بر روی برف یا یخ استفاده می شود. اینها «کفی» با میخ‌های تیز هستند که به پایین پوتین های خود می‌بندید و به شما امکان می‌دهد تا در دامنه‌های یخی خطرناک و لغزنده کمی چنگ بزنید.
برای کل سفر خود از کرامپون استفاده نخواهید کرد. فقط برای قسمت هایی که یخ یا برف دارند به آن نیاز دارید. این بدان معناست که باید کرامپون های خود را به درستی و ایمن بسته بندی کنید تا در طول مسیر گم نشوند یا به بقیه وسایل آسیب نرسانند یا سوراخی در بازوی شما ایجاد نکنند.
هنگام قرار دادن کرامپون، به تکنیک مناسب نیز نیاز دارید. وقتی این کار را انجام می دهید نشستن وسوسه انگیز است، اما این بهترین ایده نیست. نشستن دست شما را خیس می کند (بالاخره روی برف هستید) و در سراشیبی های لغزنده می تواند منجر به سر خوردن غیرقابل کنترل شما شود. بهترین ایده نیست بهتر است کرامپون های خود را روی زمین، رو به بالای شیب قرار دهید، و یکی یکی داخل آنها قدم بگذارید و آنها را به درستی ببندید. همچنین از یک دوست برای بررسی درست بسته شدن آنها استفاده کنید، زیرا دوست شما می تواند تمام اطراف پاهای شما را ببیند.
پیاده روی با کرامپون با پیاده روی معمولی متفاوت است. استفاده از تکنیک صحیح در ابتدا احساس عجیبی خواهد داشت، اما ایمنی شما را تضمین می کند و انرژی شما را در طولانی مدت حفظ می کند. همیشه کرامپون را به گونه ای قرار دهید که کل "کفی" با یخ در تماس باشد. به این ترتیب، تمام پنجه ها به خوبی روی یخ چنگ می زنند و به شما ثبات و آرامش می دهد.
تکنیک های مختلفی برای بالا یا پایین رفتن از شیب با کرامپون وجود دارد. بهتر است برخی از آموزش های تهیه شده توسط کوهنوردان معتبر را بررسی کنید و همچنین با فردی با تجربه همراه شوید. آنها راهنمایی های خوبی به شما می دهند و شما را راهنمایی می کنند که از آن به درستی استفاده کنید.

سازگاری
هنگامی که در ارتفاعات بالا می روید، خطر ابتلا به بیماری های مربوط به ارتفاع را دارید. احتمال ابتلای شما به این موارد یکسان است، چه تناسب اندام و سالم باشید، چه بیمار و نامناسب و صرف نظر از اینکه عادت دارید در ارتفاعات باشید. تنها چیزی که می تواند شانس شما را برای اجتناب از بیماری ارتفاع افزایش دهد، سازگاری است. در اینجا، به تدریج ارتفاعی را که در آن شب می گذرانید افزایش می دهید و به بدن خود زمان می دهید تا خود را با فشار هوا کاهش یافته و در نتیجه دریافت اکسیژن کمتری را تنظیم کند.
اگر زمان کافی برای سازگاری نگذارید، ممکن است به شدت بیمار شوید. اگر به موقع درمان نشود، بیماری ارتفاع کشنده است. موثرترین درمان برای بیماری ارتفاع رفتن به ارتفاعات پایین‌تر در سریع‌ترین زمان ممکن است. در بیشتر موارد، این کار همه علائم را بدون نیاز به درمان بیشتر برطرف می کند.

اکسیژن
در ارتفاعات شدید (بیش از 8000 متر از سطح دریا)، میزان اکسیژنی که با هر نفس دریافت می کنید، حدود یک سوم اکسیژنی است که در سطح دریا دریافت می کنید. در اینجا، شما در معرض خطر سیاه شدن به دلیل کمبود اکسیژن هستید. کوهنوردانی که در چنین ارتفاعات شدیدی صعود می کنند از کپسول های اکسیژن استفاده می کنند. اینها حاوی هوای غنی شده با اکسیژن خاصی هستند که به ازای هر تنفس مقدار اکسیژنی را که در سطح دریا به آن عادت کرده اید به شما می دهد. استفاده از اکسیژن در ارتفاعات بالا به شما این امکان را می‌دهد تا با وجود آب و هوای شدید و شرایط سختی که احتمالاً با آن مواجه خواهید شد، تا حدودی عادی عمل کنید.
توصیه نمی‌کنم در اولین قله‌تان با کوهی که به اندازه‌ای بلند است که به کپسول‌های اکسیژن نیاز داشته باشید، برخورد کنید. با این حال، اگر تصمیم دارید یکی از این قله های شدید را انتخاب کنید، مطمئن شوید که می دانید چگونه از کپسول اکسیژن و وسایل همراه آن استفاده کنید. این شامل ماسک، لوله و تنظیم کننده است. همچنین مطمئن شوید که تکنیک مربوط به کوهنوردی را با اینها درک می کنید.

برگشتن به خانه
وقتی با موفقیت به قله رسیدید، سفر شما تمام نشده است. مهم این است که به همان اندازه که در مسیر صعود متمرکز بودید، روی مسیر پایین بروید. معمولاً پایین آمدن از کوه کمی ساده‌تر از بالا رفتن است، اما همیشه نمی‌توانید روی این موضوع سرمایه‌گذاری کنید. هنگام پیاده روی در شیب های تند، اگر روی استفاده از تکنیک مناسب تمرکز نکنید، در معرض خطر پیچ خوردگی مچ پا و آسیب دیدگی زانو قرار می گیرید.
به نظر من این یک اشتباه انسانی است. ما آنقدر مصمم هستیم که به اوج برسیم که به سادگی فراموش می کنیم که باید پایین بیاییم. شاید مردم ندانند، اما بیشتر تلفات در کوهنوردی شدید در مسیر پایین آمدن اتفاق می افتد. فاجعه هولناک K2 در سال 2008 نمونه بارز این موضوع است.
سایر خطرات کوه دقیقاً مانند مسیر صعود باقی می مانند: حیوانات خطرناک، خزندگان سمی، سقوط جدی، ریزش سنگ، بهمن، گیر افتادن در هوای شدید و گم شدن.
اجازه ندهید سفر به خانه پیروزی شگفت انگیز شما را پس از صعود به قله خراب کند. مراقب نحوه سفر خود باشید و روی همان کارهایی که در مسیر صعود انجام دادید تمرکز کنید. حتی اگر به هدف خود نرسیدید، از سفر به کمپ اصلی استفاده کنید تا در مورد آنچه به دست آورده اید و آموخته اید فکر کنید. از زیبایی کوه، همراهی تیم خود و هیبت طبیعت لذت ببرید. به هر حال بیرون بودن و دوری از تمدن یکی از اصلی ترین چیزهایی است که مردم را به کوه می کشاند.
به یاد داشته باشید که بدن شما احتمالاً از ماجراجویی دیوانه‌واری که به تازگی داشته‌اید، درد می‌کند و کبود می‌شود. برای چند روز همه چیز را آسان بگیرید، به بدن خود فرصت دهید تا قبل از انجام هر کاری هولناک، بازیابی شود. پس از همه، شما فقط یک بدن داردی، بنابراین باید با احتیاط با آن رفتار کنید.
نتیجه
کوهنوردی فوق العاده زیباست. ایستادن روی قله پس از یک سفر باورنکردنی احساسی است که کلمات قادر به توصیف آن نیستند. آمادگی و آموزش مناسب شما را به نیمه راه می رساند.
امیدوارم این راهنما برای شما آموزنده و مفید بوده باشد. ماجراهای مبارک!

#کوهنوردی #مبتدیان #کوهستان #آموزش #کوهنوردی_مبدیان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 891
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14652
بازدید ماه: 70450
کل بازدید ها: 423778
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com