#کی2 #اورست #مقایسه_کی2_با_اورست #صعود_مرگبار

پنج دلیل برای اینکه صعود کی 2 خطرناکتر از اورست است

به ازای هر 20 نفری که به اورست صعود می کنند، فقط یک نفر قله کی 2 را فتح می کند قله کی 2 همچنین یکی از خطرناک ترین کوه های جهان است که میزان مرگ و میر در آن 25 در صد و در قله اورست 6.5 درصد است . از جمله دلایل اصلی اینکه صعود کی 2 سخت تر از اورست است، نبود شرپاها، پشتیبانی، طناب ها و مسیرهای ثابت در کی 2، هوای غیرقابل پیش بینی ، ریزش بهمن، فنی بودن و شیب سریع صعود و تدارکات صعود است. قله کی 2 با ارتفاع 8611 متر، دومین قله مرتفع جهان است که فقط اورست با ارتفاع 8848 متری از آن مرتفعتر است. سال 2008 یکی از بزرگترین تراژدی ها در تاریخ کوهنوردی را رقم زد که 11 کوهنورد در کی 2 در یک روز جان باختند.بنابراین، دقیقاً چرا کی 2 اینقدر خطرناک است؟ من با مقایسه کی 2 با اورست توضیح خواهم داد.
1- کشورهای مختلف، قوانین مختلف
کوه اورست در نپال است، یک مقصد توریستی خوش‌آمد که در آن به راحتی می‌توان ویزا دریافت کرد و پروازها نسبتاً ارزان هستند.مسیر رسیدن به کمپ اصلی اورست در جاده‌های خاکی است که به راحتی می‌توان پیاده‌روی کرد. علاوه بر این، شما شرپاها را دارید که تمام وسایل شما را حمل می کنند و در طول مسیر در چایخانه ها می مانید. در مجموع، این یک تجربه نسبتا آسان است.این را با کی 2 مقایسه کنید: این قله در رشته کوه قراقورام در پاکستان واقع شده است، کشوری که ورود به آن بسیار دشوار است. اخذ ویزا آسان نیست و این کشور به طور کلی یک مقصد گردشگری در نظر گرفته نمی شود.کی 2 یک یخچال طبیعی در حقیقت این فقط یک یخچال طبیعی نیست - این یک سفر بسیار فنی است که در آن ترکیبی از یخ، برف و صخره‌ای یخبندان وجود دارد که بالا رفتن از آن فوق‌العاده فنی و بالقوه خطرناک است.بنابراین، حتی قبل از اینکه به کوه برسید، باید آمادگی بدنی بسیار قوی داشته باشید. احتمال آسیب جدی حتی قبل از رسیدن به بیس کمپ زیاد است.در نهایت، هیچ شرپا یا چایخانه ای وجود ندارد. شما تمام وسایل خود را با خود حمل می کنید و باید در طول مسیر چادر بزنید و این سفر را بسیار سخت تر کنید.

2- تفاوت مسیر و صعود
با توجه به مسیر صعود به اورست، مسیرها بسیار خوب طراحی شده اند. همچنین شیب ملایم‌تری دارد و زیگزاگی‌های زیادی دارد که بالا رفتن را آسان‌تر می‌کند.علاوه بر این، شما هر روز یک صعود شیب دار ندارید. تنها چند مانع واقعاً دشوار وجود دارد، مانند استپ هیلاری و آبشار یخی خومبو. اورست معمولاً یک صعود فنی نیست.در کی 2، مسیرها به خوبی چیده نشده اند، زیرا افراد زیادی وجود ندارند که از چالش این کوه استقبال کنند. این کوه به شکل مثلث است، بنابراین از روز اول بدون توجه به مسیری که انتخاب می کنید، با یک صعود شیب دار مواجه خواهید شد.هر روز یک صعود فنی در کی 2 است، با بسیاری از موانع واقعا دشوار در طول راه. این صعود بسیار فنی تر نیز هست، با سنگ، یخ و کوهنوردی مخلوط در کل مسیر مواجه خواهید شد.نمونه‌هایی از سنگ‌نوردی‌های سخت در وسط یک صعود آلپاین عبارتند از: دودکش هاوس و هرم سیاه. در یک نقطه در ارتفاع نسبتاً زیاد، جایی که شما در حال حاضر از کمبود اکسیژن رنج می‌برید باید از زیر یک یخچال معلق عبور کنید.

3-دوری به عدم قطعیت می‌افزاید
در اورست، دو شهر کوچک در فاصله یکی دو روز از مسیر وجود دارد که به آرامش خاطر می‌افزاید. در مقایسه، کی 2 یک کوه کاملاً تنها است. اگر در آنجا دچار مشکل شوید، مدت زیادی طول می کشد تا کسی بتواند به امنیت برسد.

4. تفاوت در محبوبیت

این نکته با دو نکته قبلی مرتبط است. از آنجایی که اورست بسیار محبوب است، شرکت های زیادی با راهنماهای پولی وجود دارند که مردم را به بالای کوه می برند. به همین دلیل، مسیرهای محبوب تر دارای طناب های ثابت هستند که کار را برای کسانی که قصد صعود به قله را دارند آسان تر می کند.مشتریان در تورهای پولی اغلب "طناب کوتاه" نامیده می شوند، زیرا آنها با یک طناب کوتاه به شرپا متصل می شوند تا سریع و آسان از کوه بالا بروند.در مقابل، کی 2 به دلیل دور بودن و سختی آن محبوبیتی ندارد. این بدان معنی است که هیچ طناب ثابت و مشتری "طناب کوتاه" وجود ندارد. تک تک اعضای تیم باید در موفقیت تیم سهیم باشند و کوهنوردی با تجربه و ماهر باشند.
شخصی می‌گفت: «شما به اورست صعود می‌کنید تا در مهمانی‌ها برای مردم داستان بگویید. اگر می خواهید یکی از بهترین کوهنوردان شوید، کی 2 را صعود  کنید.»

5. بهمن های بیشتر در کی 2
بله، هوای کوهستان همیشه غیرقابل پیش بینی است، می دانم. با این حال، برخی از کوه‌ها به دلیل درجه بیشتری از غیرقابل پیش‌بینی بودن شناخته شده‌اند.کی 2 دورتر از اورست در شمال قرار دارد و آب و هوای فوق‌العاده بدی را ایجاد می‌کند که بسیار غیرقابل پیش‌بینی است. شما واقعاً هرگز نمی‌دانید با چه چیزی روبرو خواهید شد، بنابراین نمی‌توانید روی آرامش هوا حساب کنید که پنجره‌ای را که برای رسیدن به قله و بازگشت به قله نیاز دارید به شما می‌دهد.بهمن نیز در کی 2 بسیار بیشتر از اورست است.به همین دلیل، یک صعود موفق در کی 2 به همان اندازه که مهارت نیاز دارد به شانس نیز بستگی دارد. وقتی نگاهی به لیست تلفات در کی 2 بیندازید، کوهنوردان بسیار برجسته و بسیار کارآمدی را در میان آنها خواهید دید.

#کی2 #اورست #مقایسه_کی2_با_اورست #صعود_مرگبار


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1111
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14872
بازدید ماه: 70670
کل بازدید ها: 423998
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com