#کرامپون

راهنمای حمل کرامپون در کوله پشتی

هنگام کوهنوردی در ارتفاعات یا در آب و هوای سرد، قطعا با یخ و برف مواجه خواهید شد. در این مورد، کرامپون ها بهترین دوست شما هستند که در یخ فرو می روند و شما را از سر خوردن از شیب باز می دارند. احتمالاً برای کل مسیر از کرامپون استفاده نخواهید کرد، زیرا احتمالاً روی صخره، چمن و شن نیز پیاده‌روی می‌کنید، جایی که بهتر است از کفش‌های پیاده‌روی معمولی استفاده کنید.در این مقاله نحوه حمل کرامپون ها در کوهنوردی را توضیح خواهیم داد.
بنابراین، چگونه کرامپون های خود را طوری بسته بندی کنیم که به بسته یا وسایل دیگر شما آسیب نرسانند، یا بدتر از آن، به شما یا یکی دیگر از اعضای پروه شما آسیب نرسانند؟
در این مقاله، من اصول اصلی را که باید در هنگام حمل کرامپون در نظر داشته باشید و روش های مختلف حمل و قرار دادن کرامپون در کوله پشتی را بررسی خواهیم کرد.

اصول اولیه
کرامپون ها دارای لبه های تیز و دندانه دار هستند. این لبه ها برای ایمنی شما در هنگام بالا رفتن از یک شیب یخی ضروری هستند، اما اگر آنها را به درستی بسته بندی نکنید، ممکن است فاجعه ایجاد شود. کرامپون‌ها می‌توانند کوله‌پشتی، وسایل و مواد غذایی شما را خراب کنند و باعث آسیب‌های بزرگی شوند که قطعاً نمی‌خواهید در نیمه‌ی راه کوه در شرایط زیر صفر با آن مواجه شوید. آنها همچنین می توانند پوست شما را برش دهند و یک زخم خالی باقی بگذارند تا یک چالش جدی در سفر عالی شما ایجاد کند.اگر کرامپون های خود را به طور ایمن نبندید، ممکن است در نهایت آنها را از دست بدهید.
نحوه قرار دادن کرامپون در کوله پشتی
هنگام قرار دادن کرامپون در کوله پشتی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:
لبه های تیز کرامپون‌ها را کنار هم قرار دهید و قسمت‌های پایین آن رو به روی هم قرار دهید، به طوری که لبه‌های تیز در جایی قرار بگیرند که به احتمال زیاد به چیزی برخورد نکنند.
حجم را کاهش دهید. از بند کرامپون های خود استفاده کنید تا کمی حجم آنها را در کوله پشتی کم کنید. این کاهش جزئی حجم به آنها کمک می‌کند تا فضای کمتری را در داخل یا روی کوله پشتی شما اشغال کنند و کار را برای پیاده‌روی آسان ساده‌تر کند. .

حمل کرامپون: داخل یا خارج از کوله پشتی
در مورد حمل کرامپون دو روش وجود دارد: کسانی که می گویند بیرون بهترین است، و کسانی که ترجیح می دهند کرامپون را در داخل کیف بسته بندی کنند.
هنگامی که کرامپون های خود را در داخل کیسه بسته بندی می کنید، قطعا باید در نزدیکی قسمت بالایی قرار داشته باشند. وقتی برای پوشیدن کرامپون توقف می‌کنید، می‌خواهید آن‌ها به راحتی در دسترس باشند و نمی‌خواهید همه چیز را باز کنید و دوباره بسته‌بندی کنید تا به آنها برسید. شما همچنین نمی خواهید انتهای تیز کرامپون های خود را در داخل کوله پشتی قرار دهید، جایی که نمی توانید ببینید چه اتفاقی دارد می افتد.
روش (کرامپون داخل) می‌گوید که قرار دادن کرامپون‌ها در قسمت بیرونی کیف، خطر گیرکردن آن‌ها به چیزهایی را در حین پیاده‌روی، گم شدن و در نهایت آسیب زدن به  شما یا همنوردانتان را افزایش می‌دهد.
روش (کرامپون بیرون) می گوید که قرار دادن کرامپون در داخل کیف، خطر آسیب رساندن به وسایل دیگرتان را افزایش می‌دهد، زیرا درست در کنار آن فشرده شده است. وقتی کرامپون‌هایتان را بیرون می‌آورید، خیس و کثیف هستند، بنابراین با قرار دادن آن‌ها در بسته‌تان، لباس‌های خشک و غذایتان کاملاً خیس می‌شوند.
از آنجایی که استدلال های معتبری برای هر دوی این روش ها وجود دارد، شما باید خودتان تصمیم بگیرید. این به ترجیحات شخصی شما، کوله پشتی و مهارت های بسته بندی شما بستگی دارد. من هر دو را امتحان کردم و هر دو روش قطعا کار می کند.

کیف حمل کرامپون
بسیاری از برندهای مورد اعتماد کوهنوردی، کیسه یا کیف مخصوص برای حمل کرامپون تولید می کنند. اینها از کرامپون‌های شما محافظت می‌کنند و امکان اتصال آسان به کوله پشتی شما را فراهم می‌کنند، زیرا آنها معمولاً دارای حلقه‌ها، قلاب‌ها یا کارابین‌هایی هستند که برای این منظور طراحی شده‌اند.
من از یک کیف کرامپون بسیار سبک اما ساده استفاده می کنم که در طول سال ها بسیار بادوام باقی مانده است.
با این حال، این کیسه ها می‌توانند مقداری حجم و وزن به بسته شما بیافزایند، بنابراین هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه، باید این موارد را در مقابل سهولت کار در نظر بگیرید.
همچنین می‌توانید از بطری‌های آب‌میوه‌های قدیمی، یک پاچه شلوار جین بریده شده یا حتی یک حوله کهنه، کیف حمل و نقل خود را بداهه بسازید.
در غیر این صورت، می توانید به سادگی کیسه را کنار بگذارید و کرامپون های خود را با نوک تیز به سمت داخل بسته بندی کنید.

نوع کوله پشتی
نوع کوله پشتی ای که استفاده می کنید بیشترین تأثیر را در نحوه اتصال کرامپون و سایر وسایل به کوله خواهد داشت.
برخی از کوله پشتی ها دارای کیسه‌ها، حلقه‌ها و حلقه‌های مخصوص برای وسایل خاص هستند، در حالی که برخی دیگر دارای مجموعه‌ای از تسمه‌ها هستند که می‌توانید اساساً برای هر چیزی از آنها استفاده کنید.
تعیین کوله پشتی، نیازهایتان و اینکه کدام چیدمان برای شما مناسب است کاری است که ترجیحاً باید قبل از شروع یک سفر طولانی انجام دهید. این کار را با پیاده‌روی‌های یک روزه یا پیاده‌روی‌های کوتاه‌تر با یک کوله کامل انجام دهید، و همه چیز را در حین حرکت تنظیم کنید.
کوله پشتی های زیادی وجود دارد که با کرامپون خوب کار می کنند، بنابراین من در طول سال ها از چند کوله پشتی مختلف استفاده کرده ام. امروز کوله پشتی من 70 لیتر است .

تسمه های فشاری جانبی
اینها تسمه هایی هستند که در قسمت بیرونی کوله پشتی شما قرار دارند و به شما امکان می دهند بسته را فشار دهید تا حجم کمتری داشته باشد. اگرچه اکثر مردم از این تسمه ها برای حمل تجهیزات اضافی استفاده می کنند. پس از جفت کردن کرامپون‌ها با انتهای تیز رو به یکدیگر و بستن تسمه‌ها برای حجم کمتر، آن‌ها را در قسمت بیرونی کوله پشتی خود قرار دهید و آن‌ها را داخل بسته بندی کنید. تسمه‌ها را خوب و محکم بکشید. اگر کوله شما دارای حلقه های اضافی برای محکم کردن وسایل است، تسمه ها را از طریق آنها حلقه کنید تا وقتی کوله خود را تکان می دهید، کرامپون های شما نتوانند حرکت کنند.
کوله پشتی شما احتمالاً دارای تسمه ها و کش های اضافی یا طناب بانجی در بیرون است. برای ایمن نگه داشتن کرامپون های خود از برخی از این ها به عنوان یک لاستیک استفاده کنید، فقط در صورتی که تسمه های کناری شما از کار بیفتند.

جیب بیل
جیب های بیل شبیه به جیب های توری مخصوص بطری های آب است که معمولا در کنار کوله پشتی ها پیدا می کنید. با این حال، آن‌ها بسیار محکم تر هستند و برای نگهداری وسایل حجیم با دندانه‌های نوک تیز، مانند بیل‌های بهمن، کفش‌های برفی و کرامپون در نظر گرفته شده‌اند.
اگر کوله پشتی شما یکی از اینها را دارد، کرامپون های خود را به درستی بسته بندی کنید و تکه های نوک تیز رو به روی هم قرار دهید و آنها را محکم به هم ببندید. اکنون، به سادگی آنها را در جیب بیل قرار دهید و تسمه ها را محکم کنید تا از افتادن آنها جلوگیری شود.

حلقه ها را گره بزنید
در حالی که حلقه های بنددار کمابیش عملکرد مشابهی با زنجیر دارند، وزن کمتری دارند، بنابراین اغلب تعداد بیشتری از آنها به یک بسته متصل می شوند. می‌توانید از اینها برای اتصال سیم‌های بانجی به بسته‌تان استفاده کنید تا کرامپون‌ها و سایر وسایل خود را ایمن در جای خود نگه دارید.

نتیجه
گزینه های مختلفی برای حمل کرامپون با خود وجود دارد. چه در داخل کوله پشتی  یا خارج از آن خود را انتخاب کنید، همیشه مطمئن شوید که کرامپون های خود را ایمن بسته بندی کرده اید و آنها را محکم ببندید.اگر کفش‌های کوهنوردی جدیدی تهیه می‌کنید و از سازگاری با کرامپون مطمئن نیستید، قبل از انجام سفر حتما آنها را روی کفش های خود ببندید و از تطابق آنها اطمینان حاصل کنید.

#کرامپون


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 810
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14571
بازدید ماه: 70369
کل بازدید ها: 423697
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com