#کلاه_ایمنی #راهنمای _خرید #کلاه_کوهستان

انواع کلاه ایمنی و راهنمای خرید آن

تعداد بسیار کمی از صخره نوردانی که من می شناسم از کلاه ایمنی استفاده می کنند، علیرغم این واقعیت که یک سقوط بد، جایی که ممکن است سر خود را به صخره بکوبید، می تواند کشنده باشد یا باعث ضربه مغزی شدید شما شود.استفاده از کلاه ایمنی از سر شما در برابر سقوط سنگ ها یا تجهیزات از بالا محافظت می کند. همچنین صدمات ناشی از برخورد سر به صخره یا در صورت افتادن را کاهش می دهد. همه اینها دلایل خوبی برای استفاده از کلاه ایمنی هستند.
گفته می‌شود، بیشتر صخره‌نوردان و افرادی که در حال صعود هستند، کلاه ایمنی به سر نمی کنند، به‌ویژه هنگام کوهنوردی. در سنگ نوردی سنتی و یخ نوردی، دیدن افرادی که کلاه ایمنی به سر دارند، رایج تر است.صدمات سر در سنگنوردی بسیار کمتر از آنچه در ورزش‌های دیگر مانند دوچرخه‌سواری مشاهده می‌کنید، رایج است.
اکنون که می دانید همیشه باید از کلاه ایمنی استفاده کنید، این سوال پیش می آید: از کدام کلاه ایمنی استفاده کنم؟ چگونه کلاه ایمنی انتخاب کنم؟ بیایید به این سوال پاسخ دهیم:
انتخاب کلاه ایمنی صخره نوردی
ابتدا باید بدانید که سه نوع کلاه ایمنی وجود دارد: پوسته سخت، فوم و هیبریدی. نوع انتخابی شما به محیطی که در آن صعود می کنید و ویژگی های خاصی که در کلاه ایمنی نیاز دارید بستگی دارد. ابتدا، ویژگی های هر نوع را بررسی می کنیم.

انواع کلاه ایمنی:

پوسته ی سخت
کلاه ایمنی سخت از یک پوسته بیرونی سخت با تارهای داخلی برای توزیع و جذب نیروی ضربه به سر شما استفاده می کند تا از شما محافظت کند و هرگونه آسیب احتمالی را به حداقل برساند. این کلاه‌ها به راحتی قابل تغییر هستند و معمولاً دارای قابلیت تغییر اندازه هستند، به همین دلیل چندین نفر به صورت مشترک می توانند از آن استفاده کنند. این نوع کلاه ها همچنین سخت و بادوام هستند، بنابراین پوسته سخت احتمالاً طول عمر بسیار بالایی خواهد داشت.
از جنبه منفی، اینها به خوبی تهویه نمی شوند. آنها همچنین سنگین هستند، و مناسب کار در محیط های گرم نیستند.

فوم
این یکی شبیه کلاه ایمنی دوچرخه است که از فوم مانند پوشش پلی استایرن منبسط شده (EPS) در لایه نازکی از پلی کربنات تشکیل شده است. فوم غلیظ با جذب نیروی برخورد از سر شما محافظت می کند، در حالی که پلی کربنات شما را از ضربه های جزئی محافظت می کند.این یکی تا حد زیادی سبک ترین گزینه است، اما معمولاً گران و بسیار شکننده است.

ترکیبی
در اینجا از مخلوط فوم و پوسته سخت استفاده می شود. پلی کربنات کلاه ایمنی فوم سنتی با ABS (ترموپلاستیک) که ضخیم تر و بادوام تر است جایگزین شده است.با کلاه های هیبریدی، کلاه ایمنی سبک وزنی به دست می آورید که بادوام است و به گرانی کلاه ایمنی فوم نیست.
مناسب برای کلاه کوهنوردی
کلاه ایمنی شما باید درست جا بیفتد. این به این معنی است که تناسب خوبی داشته باشد .برای محافظت مناسب، پیشانی شما باید تقریباً تا خط ابرو پوشانده شود و باید محکم اما راحت زیر چانه شما بچرخد.
اگر کلاه ایمنی شما به خوبی جا می‌شود، باید بتوانید سرتان را تکان دهید (مثل زمانی که بله می‌گویید) و سرتان را تکان دهید (مانند هنگام نه گفتن) بدون اینکه کلاه ایمنی به اطراف تکان بخورد، حتی قبل از اینکه بند چانه را ببندید. همچنین وقتی به بالا نگاه می کنید نباید در گردن شما فرو رود.
اگر قصد دارید از کلاه خود برای کوهنوردی در هوای سرد و همچنین تابستان استفاده کنید، مطمئن شوید که قابل تنظیم است، زیرا در زمستان می خواهید از کلاه یا کلاه عایق زیر آن استفاده کنید.
کلاه‌های کوهنوردی با کیفیت خوب دارای صفحه‌های چرخشی قابل تنظیم در طرفین هستند که به شما امکان می‌دهد تسمه‌ها را دقیقاً همانطور که دوست دارید تنظیم کنید.

ایمنی
هر گونه ضربه بزرگ به طور قابل توجهی طول عمر کلاه خود را کوتاه تر یا حتی به پایان می رساند. هر کلاه ایمنی دارای یک رتبه بندی ایمنی است، که توضیح می دهد که کلاه شما چقدر دوام می آورد و قبل از تعویض آن چه میزان ضربه را می تواند تحمل کند.
از آنجایی که ضربه کارایی کلاه ایمنی را به خطر می اندازد، هرگز نباید یک کلاه دست دوم بخرید، زیرا نمی دانید چند ضربه خورده است. اگر از این فرصت استفاده کنید، در مواقعی که بیشتر به آن نیاز دارید، با خطر کار نکردن کلاه ایمنی مواجه خواهید شد.

ویژگی های بیشتر کلاه ایمنی
هنگام انتخاب کلاه ایمنی، به دقت فکر کنید که کجا و چه زمانی می خواهید از آن استفاده کنید. برخی از کلاه‌های ایمنی دارای گیره چراغ‌های جلو هستند که به شما امکان می‌دهد در شب یا در غارها به طور مؤثرتری از آن‌ها استفاده کنید. اگر قصد دارید در مناطق بیابانی کوهنوردی کنید یا کوهنوردی جدی و پر انرژی انجام دهید، ممکن است چیزی با تهویه بیشتر بخواهید. اگر قصد یخ نوردی یا مسیرهای کثیف را دارید، یک کلاه ایمنی با گیره برای محافظت از چشمان خود در برابر زباله ها و سایر موارد زیانبار در نظر بگیرید.

نتیجه
من همیشه توصیه می کنم هنگام صخره نوردی از کلاه ایمنی استفاده کنید. مانند هر چیز دیگری در زندگی، منصرف نشوید و نظر خود را به دلیل درک «مردم» تغییر دهید. استفاده نکردن از کلاه ایمنی صرفاً برای "باحال بودن" و تناسب اندام، اگر حتی احتمال کمی وجود داشته باشد که با سنگی که در حال سقوط باشد، به مرگ برخورد کند، احمقانه است.
در نهایت، همیشه مطمئن شوید که کلاه ایمنی شما به درستی جا می‌شود و از آن در سطح ایمنی توصیه شده استفاده می‌کنید. ماجراهای مبارک!

#کلاه_ایمنی #راهنمای _خرید #کلاه_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 718
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14479
بازدید ماه: 70277
کل بازدید ها: 423605
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com