#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان

پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟

پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
حدس می‌زنم که شما در یکی از این موقعیت‌ها هستید: پوتین های کوهنوردی دارید و مطمئن نیستید که برای سفر بعدی خود باید کفش‌های پیاده روی بخرید یا برعکس، یا هر دو را دارید، اما می‌ترسید که این کار را انجام دهید. اگر هر دو را بیاورید، کوله پشتی خیلی سنگین می شود.
آیا می توانید با پوتین های کوهنوردی پیاده روی کنید یا باید یک جفت کفش پیاده روی اضافی به همراه داشته باشید؟
به طور خلاصه، پوتین های پیاده روی به طور خاص برای پیاده روی ساخته شده اند، پوتین های کوهنوردی چند منظوره هستند. پیاده‌روی را می‌توان با بیشتر کفش‌های کوهنوردی انجام داد، اما برای پیاده‌روی‌های طولانی، هم زمان و هم مصرف انرژی را از دست می‌دهید. اگر فضای زیادی در کوله پشتی خود دارید، آوردن هر دو می تواند مفید باشد.
یعنی فقط یک جفت پوتین برای همه کوه ها کافی است؟ خب، این بستگی به چیزهای زیادی دارد.
در این مقاله، من نکات کاربردی پیاده روی با پوتین های کوهنوردی را باز می کنم، امیدوارم به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا بردن آن جفت پوتین اضافی ارزش آن را دارد یا خیر.

دلایلی که باید فقط کفش های کوهنوردی به همراه داشته باشید
اول از همه، پوتین های کوهنوردی و کفش های پیاده روی یکسان نیستند. در حالی که برخی از کفش‌های کوهنوردی خود را به پیاده‌روی راحت می‌ برند، بسیاری از آنها این کار را نمی‌کنند.
چند تفاوت عمده بین این دو وجود دارد - موردی که در نهایت استفاده می کنید به آنچه برای یک سفر (یا سفر) خاص نیاز دارید بستگی دارد.
کرامپون با پوتین های سخت بهتر است
پوتین های کوهنوردی برای استفاده با کرامپون زمانی که در مناطق کوهستانی کوهنوردی می کنید استفاده می شود. به همین دلیل، آنها به طور خاص برای کرامپون مناسب هستند.برخی از کفش‌های پیاده‌روی با مارک‌های خاص کرامپون سازگار هستند، اما بسیاری از آنها اینطور نیستند.اگر به سفری می روید که در آن به کرامپون نیاز دارید، ابتدا مطمئن شوید که آنها را در کوله پشتی خود قرار داده اید. وقتی در میانه راه هستید، نمی خواهید بفهمید که چکمه های شما برای کرامپون شما مناسب نیست.

تفاوت سرعت پیاده روی
می دانم که ممکن است برای بسیاری از مبتدیان سرعت پیاده روی معیاری باشد که ارزش در نظر گرفتن ندارد، اما در واقع می تواند تفاوت زیادی بین پیاده روی با کفش های کوهنوردی و پیاده روی معمولی وجود داشته باشد. پیاده روی با کفش های کوهنوردی بسیار خسته کننده تر از پیاده روی با کفش های مخصوص پیاده روی هستند و این تفاوت مهمی بین این دو کفش به شمار می آید که می تواند در سطح برنامه شما تاثیر زیادی داشته باشد.

پوتین های کوهنوردی خیلی سفت هستند
چرا پوتین های کوهنوردی اینقدر سفت هستند؟
پاسخ در نحوه استفاده از کرامپون نهفته است: هنگامی که از یک شیب برفی بالا می روید، با پاهای خود لگد می زنید و با میخ های اطراف پنجه چکمه خود لنگر می زنید.در حالی که برای قدم بعدی در پای دیگر خود حفاری می کنید، تمام وزن شما باید در آنجا نگه داشته شود. برای انجام راحت این کار، به چیزی محکم نیاز دارید که روی آن بایستید: این همان پوتین های شماست.
اگر کف پا سفت نبود، باید روی انگشتان پا می ایستادید ه باعث می شد ماهیچه‌های ساق پا  شما خیلی سریع‌تر خسته شوند و احتمالاً در این فرآیند به شدت آسیب می دیدند.کفش‌های سفت از ماهیچه‌های شما محافظت می‌کنند و به شما امکان می‌دهند خیلی راحت‌تر صعود کنید.

محافظت از مچ پا
پوتین های کوهنوردی نسبت به کفش های پیاده روی از مچ پا بلندتر و سفت تر پشتیبانی می کنند.میزان و ارتفاع این ساپورت بین مدل‌ها متفاوت است و به شما امکان می‌دهد تا بر اساس نیاز خود مدل مورد نظر را انتخاب و خرید کنید.

تفاوت گرما و عایق
به طور کلی کفش های کوهنوردی گرمتر از کفش های پیاده روی هستند.برخی از مدل ها حتی دارای یک آستر قابل جابجایی هستند که برای سفرهای زمستانی بسیار مناسب است.کفش های پیاده‌روی عایق کمتری دارند.
اگر کوهنوردی را در کوه‌های بالای 3000 متر را انجام می‌دهید، هنگام انتخاب پوتین، شرایط آب و هوایی را در نظر می‌گیرم، حتی اگر فقط یک «پیاده‌روی» باشد.

دلایلی که می خواهید کفش پیاده روی داشته باشید
اینها دلایلی هستند که چرا باید کفش های پیاده روی را به همراه کفش های کوهنوردی با خود بیاورید
کفش های پیاده روی معمولا سبک تر هستند
پوتین های کوهنوردی معمولاً سنگین تر از کفش های کوهنوردی هستند زیرا از مواد بسیار بیشتری ساخته شده اند.
کفش های پیاده‌روی سبک‌تر هستند، بنابراین وزن کمتری برای همراه داشتن در حین حرکت  ایجاد می کنند- یک مزیت مشخص برای زمانی که در پایان یک دوره طولانی خسته می‌شوید.
سفتی کف پا
پوتین های کوهنوردی سفت‌تر از کفش‌های پیاده‌روی هستند، مخصوصاً برای یخ‌نوردی با کرامپون.
ساق کفش کوهنوردی هنگام راه رفتن خم نمی شود، در حالی که کفش پیاده روی نرم تر است و پیاده روی راحت تری را ایجاد می کند.
بنابراین، هنگام انتخاب بین این دو، نسبت پیاده‌روی و کوهنوردی را که احتمالاً در مسیر خود با آن مواجه خواهید شد، بدانید و عاقلانه انتخاب کنید.

اگر برنامه سفرتان واقعا طولانی است
اگر پوتین های کوهنوردی شما به درستی جا نشوند، احتمالاً در هنگام نزدیک شدن یا سایر پیاده روی ها روی زمین صاف، پای شما شروع به درد می کند.شما می توانید این مشکل را با تنظیم نحوه بستن توری های خود برطرف کنید.به طور خاص، حلقه های بالایی را خیلی سخت نبندید.
برخی از کوهنوردان نیز توصیه می کنند که یک کفی داخلی بهینه شده شخصی برای پوتین خود تهیه کنید، زیرا این می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به استفاده از پوتین های کوهنوردی برای پیاده روی را کاهش دهد.گفته می‌شود، این کفش‌ها معمولاً برای راه رفتن روی زمین مسطح نیستند، بنابراین نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به اندازه کفش‌های پیاده‌روی مناسب، راحت باشد.
کفش های پیاده‌روی معمولاً از مواد نرم‌تر تولید می‌شوند و به آن‌ها احساس نرم‌تری نسبت به کفش‌های کوهنوردی در اطراف پای شما می‌دهند.حتی می توانید کفش های پیاده روی چرمی مناسبی تهیه کنید .پوتین های کوهنوردی که اغلب از پلاستیک مرغوب تولید می‌شوند، سفت‌ هستندو قطعا راحت نیستند

کفش های پیاده روی راحت تر هستند
کفش های پیاده‌روی نسبت به کفش‌های کوهنوردی راحت‌تر هستند، زیرا به طور خاص برای پیاده‌روی ساخته شده‌اند، نه برای کوهنوردی.
پوتین های کوهنوردی معمولا بسیار سفت و سنگین هستند زیرا سفت‌تر هستند و برای بالا رفتن در یخ و برف در نظر گرفته شده‌اند.
اگر با سفری با پیاده روی بسیار بیشتر روی خاک و صخره روبرو هستید، ممکن است بخواهید به جای چکمه های کوهنوردی، یک جفت کفش پیاده روی با عایق بندی مناسب را انتخاب کنید.

چرا با کفش های کوهنوردی پیاده روی کنید؟
چرا مردم با کفش های کوهنوردی پیاده روی می کنند؟ آنها سنگین‌تر و راحت‌تر هستند و مشخصاً برای پیاده‌روی در نظر گرفته نشده‌اند.
دلایل زیادی وجود دارد که مهمترین آنها راحتی و ناآگاهی است.

راحتی
اگر به سمت مسیری می‌روید که کوهنوردی فنی و آلپاین زیادی همراه با پیاده‌روی دارد، ممکن است ارزش داشته باشد که بخش‌های پیاده‌روی را با کفش‌های راحت‌تر انجام دهید.
کفش های اضافی به معنای وزن اضافی در بسته شماست. همچنین به این معنی است که در مسیر باید کفش را عوض کنید که زمان بر است.
شما باید کوله‌تان را در بیاورید، یک فضای امن برای قرار دادن آن پیدا کنید (نمی‌خواهید از شیب غلت بخورد یا از صخره‌ای بیفتد)، چکمه‌هایتان را زیر و رو کنید، کفش‌ها را عوض کنید، کوله‌تان را دوباره بسته‌بندی کنید و آن را روی پشت‌تان بگذارید. از نو. اوه! چه ماموریتی! سپس، اگر کمی دست و پا چلفتی هستید، می توانید در این فرآیند پاهای خود را خیس کنید. قطعا حس خوبی ندارد.
یا، شاید فقط برای یک پیاده روی یک روزه به بیرون می روید و تازه وارد این ورزش شده اید. تنها جفت چکمه ای که می توانید با استفاده  کنید، یک جفت چکمه کوهنوردی قدیمی است که دوستتان به شما قرض داده است.
برخی از مردم واقعاً بهتر نمی دانند، کورکورانه به آنچه فروشنده (که پورسانت می گیرد، بنابراین می خواهد گران ترین چیز در مغازه را بفروشد) به آنها اعتماد می کنند.
ارزش این را دارد که قبل از رفتن به مغازه کمی مطالعه کنید و قبل از رسیدن به آنجا بدانید که چه می خواهید و چه نیازی دارید.

نتیجه
پوتین های کوهنوردی همیشه برای پیاده روی بهترین نیستند، اما می توانند کارساز باشند. شما حتی برخی از مدل های هیبریدی را پیدا می کنید که قرار است هر دو را انجام دهند.
وقتی تصمیم می گیرید که سفر خود را با پوتین های کوهنوردی انجام دهید یا با یک جفت کفش اضافی تلاش کنید، بدانید که در چه کاری هستید.
مسیری را که می‌روید بخوانید، از دیگرانی که اخیراً این کار را انجام داده‌اند بپرسید شرایط چگونه است و آگاهانه تصمیم بگیرید.
شما فقط یک جفت پا دارید، پس مطمئن شوید که به درستی از آن مراقبت می کنید. پیاده‌روی با کفش های ناراحت‌کننده واقعاً می‌تواند سفر شما را مختل کند.
منبع :mountainhomies.com

#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1184
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14945
بازدید ماه: 70743
کل بازدید ها: 424071
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com