#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی

5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند

بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
1.    کوهنوردی: آزادی از تپه ها
Mountaineering: Freedom of the Hills
نویسنده (ها): کتاب درسی کوهنوردان
این کتاب اغلب "انجیل کوهنوردی" نامیده می شود و دلیل خوبی دارد.
این ماهیت دایره‌المعارفی است و مروری بر اکثر موضوعاتی ارائه می‌دهد که هنگام انجام یک سفر موفق و ایجاد مهارت‌های اولیه کوهنوردی خود باید بدانید.این کتاب برای اولین بار در سال 1960 منتشر شد و ویرایش های زیادی را پشت سر گذاشته و دائماً با آخرین اطلاعات و فناوری به روز می شود.
2.    چگونه صخره نوردی کنیم!
Mountaineering: Freedom of the Hills
نویسنده: جان لانگ
جان لانگ راهی برای ترکیب مطالب آموزشی با کیفیت بالا با طنز پیدا کرده است که خواندن این کتاب را لذت بخش می کند، حتی زمانی که برای چهارمین بار آن را انجام می دهید.
چگونه صخره نوردی کنیم! طیف گسترده ای از موضوعات اساسی مانند اخلاق و در واقع بالا رفتن از سنگ و دوباره پایین را پوشش می دهد. هر نسخه منعکس کننده آخرین تجهیزات و فناوری است.
شما بخش هایی را در مورد صخره نوردی، کرک نوردی، طناب، لنگر، مهار، صعود ورزشی و بسیاری از موضوعات دیگر خواهید یافت. این یک کتاب ضروری برای هر کسی است که علاقه جدی به صخره نوردی دارد.این کتاب نیز چندین چاپ را پشت سر گذاشت و در حال حاضر چاپ چهارم است.

3.    کوهنوردی آلپاین: تکنیک هایی برای بالاتر رفتن
Alpine Climbing: Techniques to Take You Higher
نویسنده: کتی کاسلی و مارک هیوستون
این اثر مرجع برای اولین بار در سال 2004 منتشر شد و هدف آن کوهنوردان متوسط است. در اینجا، آموزش های باکیفیت در مورد ابزارها، مهارت ها و تکنیک های استفاده در زمین های کوهستانی را خواهید یافت.
موضوعات پوشش داده شده شامل کوهنوردی بر روی صخره، برف، یخ و یخچال های طبیعی در ارتفاعات متوسط 5000 متر و پایین تر است.
این یک کتاب صرفاً آموزشی است - این یک تجربه یادگیری است، نه یک کتاب داستان، بنابراین هیچ داستان و حکایتی پیدا نخواهید کرد که با آن رد کنید.
کتی کاسلی و مارک هیوستون بیش از 20 سال تجربه به عنوان راهنما و مربی کوهنوردی دارند. کتی اولین زنی بود که یال مالی آیگر را صعود کرد، در حالی که مارک یکی از اولین راهنمایانی بود که از فدراسیون بین‌المللی راهنمایان کوهستان گواهینامه دریافت کرد. به طور خلاصه، این افراد واقعاً می دانند که در مورد چه چیزی صحبت می کنند.
4.    کوهنوردی شدید: صعود سبک، بلند و سریع
Extreme Alpinism: Climbing Light, High, and Fast
نویسنده: مارک اف توایت و جیمز مارتین
مارک اف توایت در راس آلپینیسم افراطی قرار دارد. این کتاب مملو از نکات حرفه ای، داستان های کوهنوردی و اطلاعات مفیدی است که به شما کمک می کند تا با موفقیت در کوهنوردی حرفه ای وارد شوید.
و نکات و دستورالعمل‌ها بسیار کاربردی دارد، اگر در برخی مکان‌ها تا حدی با تجربه باشید، و اگر به این مرحله خاص از کوهنوردی علاقه دارید، گزینه خوبی برای شما خواهند داشت.
5.    صعود برای خود نجات: راه حل های بداهه برای موقعیت های خطرناک
Climbing Self-Rescue: Improvising Solutions for Serious Situations
نویسنده: اندی تایسون و مولی لومیس
نجات خود می تواند یک مهارت فوق العاده برای یادگیری باشد زیرا طیف گسترده ای از موضوعات و موقعیت های بالقوه را در بر می گیرد.
این کتاب موارد را به روشی ساده، کاربردی و قابل درک آسان می‌کند. اندی تایسون و مالی لومیس راهنماهای با تجربه و مربیان کوهنوردی هستند که تجربه شخصی فراوانی دارند.
برخی از تکنیک های شرح داده شده در کتاب کمی قدیمی هستند و می توان آنها را به روشی ساده تر و آسان تر انجام داد. به همین دلیل، ممکن است ایده خوبی باشد که خواندن این کتاب را با یک دوره کوتاه در مورد موضوع ارائه شده توسط یک راهنمای معتبر ترکیب کنید.
تکنیک‌های توصیف‌شده در این کتاب برای تیم‌های دو نفره که رایج‌ترین اندازه تیم سنگنوردی است، طراحی شده‌اند.
این تکنیک ها را می توان بر روی سنگ، برف و یخ با استفاده از وسایلی که کوهنوردان در هر صورت در کوله پشتی خود دارند استفاده کرد. اکثر مردم در سفرها وسایل گران قیمت جستجو و نجات را با خود حمل نمی کنند، بنابراین این بسیار کاربردی است.
نویسندگان همچنین فهرستی طولانی از خطرات بالقوه رایج را بررسی می‌کنند، مانند زمانی که طناب شما گیر می‌کند یا خیلی کوتاه است، از دست دادن یک قطعه مهم از چرخ دنده‌ها به دلیل سرگردانی در  مسیر، فرود آمدن شما در زمین‌های خطرناک.
اگر در مورد کوهنوردی جدی هستید، همیشه ایده خوبی است که آموزش مناسبی دریافت کنید. این شامل ثبت نام در دوره های ارائه شده توسط راهنماهای مجرب و واجد شرایط و همچنین مطالعه در مورد موضوع است.
امیدوارم پس از خواندن کتاب‌های موجود در این فهرست، برای ماجراجویی‌های جنون آمیز و سفرهای حماسی در فضای باز که کوهنوردان خانه می‌نامند، مجهزتر و آمادگی ذهنی بیشتری داشته باشید.

mountainhomies.com

#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 903
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14664
بازدید ماه: 70462
کل بازدید ها: 423790
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com