#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان

اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی

این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
از آنجایی که این موضوعی است که افراد زیادی در مورد آن صحبت نمی کنند، فکر می کنم کوهنوردان زیادی هستند که ناآگاهانه از کفش های کوهنوردی بزرگ استفاده می کنند و مشکل دارند.به همین دلیل تصمیم گرفتم این پست را بنویسم، جایی که ابتدا به شما کمک می کنم حس یک کفش کوهنوردی عالی را تشخیص دهید.همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه کفش های کوهنوردی بسیار بزرگ ئریت کنید. در نهایت در قسمت پایین توصیه خوبی در مورد خرید کفش کوهنوردی جدید خواهم کرد.
راه هایی برای اینکه بفهمید کفش های کوهنوردی شما خیلی بزرگ هستند یا خیر

1. هوای اطراف انگشتان پا
اگر احساس می کنید که هوا در بالا، پایین یا جلوی انگشتان پا وجود دارد، احتمالاً یک مدل کفش کوهنوردی بزرگ دارید. یک کفش کوهنوردی مناسب باید مانند لایه دوم چرمی باشد که روی پا را بپوشاند تا سوراخ هوایی ایجاد نشود.
بنابراین مدل های مختلفی برای انتخاب با اشکال مختلف در جلوی کفش وجود دارد. برخی از آنها شکل گرد دارند در حالی که برخی دیگر دارای جلوی مربعی بیشتری .

2. انگشتان پای راست
برای چسبندگی و استحکام خوب، انگشتان پا باید انحنای خاصی در داخل کفش داشته باشند، در غیر این صورت هنگام بالا رفتن باید به انگشتان پا فشار بیاورند.
همانطور که می بینید، این به شما قدرت کمتری می دهد و به سرعت عضلات پا  را خسته می کند.
انگشتان پا چقدر باید خم شوند؟
انگشتان پا چقدر باید خم شوند؟ به نظر من این خیلی شخصی است. بسیاری از کوهنوردان باتجربه و سرسخت اغلب کفش های بسیار تنگ را توصیه می کنند که هم به انگشتان پا آسیب می زند و هم به شدت خم می شود. فکر نمی کنم چنین کفش های تنگی مناسب برای کوهنودی باشد، کوهنوردی باید سرگرم کننده باشد، نه شکنجه ای که انسان به آن عادت کند.
شخصاً فکر می‌کنم کفش‌های کوهنوردی باید بدون آسیب رساندن به پاها و یا بی‌حس کردن آن‌ها احساس سفت و پایداری داشته باشند.
سعی کنید دریابید که چقدر خم شدن برای شما مناسب است. در طول صعود بدون هیچ فشاری با قدرت، تمرکز صعود خود را انجام دهید.

3. اطراف پاشنه را شل کنید
این واقعیت که کفش های کوهنوردی لیز می خورند یا دور پاشنه گشاد است، نشانه واضح دیگری از بزرگ بودن کفش شما است.
همانطور که قبلاً اشاره کردم، یک کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست باشد. یک کفش گشاد می‌تواند بسیار حواس‌پرت‌کننده باشد، زیرا احتمالاً صعودی با ایمنی کمتری را تجربه خواهید کرد.

4. "حفره" های بزرگ در داخل کفش های کوهنوردی
یک کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست در اطراف پا باشد. اگر احساس می کنید که کفش حفره های زیادی در اطراف انگشتان پا، زیر پای یا بالای پا دارد، این نشان دهنده یک کفش کوهنوردی بزرگ است.

5. کفش های کوهنوردی گشاد می شوند
چیزی که متأسفانه برای بسیاری از کفش‌های کوهنوردی اتفاق می‌افتد، مخصوصاً اگر چرمی باشند، این است که پس از مدتی کشیده می‌شوند و در نتیجه خیلی بزرگ می‌شوند و شکل خود را از دست می‌دهند.من می دانم که بسیاری از افراد کفش های چرمی را انتخاب می کنند زیرا نسبت به کفش های مصنوعی بهتر نفس می کشند و کمتر عرق می کنند.آنها همچنین راحت‌تر به نظر می‌رسند زیرا مطابق با پا شکل می‌گیرند، اما باید توجه داشت که شکل‌پذیری آن در صورت کشش بیش از حد می‌تواند مشکل ساز شود.

دو راه برای کوچک کردن کفش های کوهنوردی که خیلی بزرگ هستند وجود دارد
همانطور که نوشتم، کفش های کوهنوردی، و به خصوص کفش های چرمی، تمایل به کشش دارند. قبل از اینکه یک جفت کفش جدید بخرید، چند نکته در مورد اینکه چگونه کفش های کوهنوردی خود را کوچکتر کنید، در اینجا ارایه می کنم.
متأسفانه، همه کفش ها را نمی توان کوچک کرد با این حال، من می خواهم به این نکته اشاره کنم که توصیه های مربوط به شستن کفش همیشه جواب نمی دهد! همه چیز به کیفیت و ویژگی های کفش بستگی دارد. برخی از کفش ها به خوبی جمع می شوند به طوری که کفش محکم روی پا می نشیند در حالی که مدل های دیگر متأسفانه به سرعت به شکل قبل از کوچک کردنشان باز می گردند.

1. کفش های کوهنوردی را بشویید
اگر کفش های کوهنوردی شما خیلی بزرگ هستند، می توانید با شستن آنها در ماشین لباسشویی سعی کنید آنها را کوچک کنید.
کفش های کوهنوردی ساخته شده از مواد مصنوعی را نشویید!
توجه داشته باشید که این نکته شستشو فقط برای کفش های چرمی کاربرد دارد و نه برای کفش های مصنوعی! اگر کفش‌های مصنوعی خیلی بزرگ دارید، می‌توانید از جوراب اضافه استفاده کنید، در غیر این صورت متأسفانه کار دیگری جز خرید کفش جدید وجود ندارد.
در دمای پایین بشویید
برای اینکه کفش کوهنوردی آسیبی نبیند باید آنها را با دمای پایین و بدون مواد شوینده یا بسیار کم بشویید. در غیر این صورت، خطر زیادی وجود دارد که چرم و لاستیک کفش از بین برود.
اگر از کفش های کوهنوردی با بند استفاده می کنید، قبل از اینکه کفش ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید، بند ها را بردارید.
کفش های کوهنوردی را به درستی خشک کنید
پس از شستن کفش، تا زمانی که 100 درصد خشک نشده اند، نباید از آن استفاده کنید.
اگر هنگام استفاده از کفش، چرم هنوز مرطوب یا خیس باشد، دوباره کشیده می شود. (همانطور که می دانید استفاده از کفش های کوهنوردی مرطوب، روشی بسیار موثر برای کشش و فرم دادن به کفش های کوهنوردی جدید است).
کفش های کوهنوردی را به روشی طبیعی خشک کنید
بهترین راه برای خشک کردن کفش‌های کوهنوردی این است که آن‌ها را در دمای اتاق بگذارید یا در مقابل نور خورشید قرار دهید.
حتماً نباید کفش ها را در فر، خشک کن یا کابینت خشک کن خشک کنید زیرا باعث از بین رفتن چرم و در بدترین حالت حتی آب شدن لاستیک کفش می شود.
رطوبت کفش را با روزنامه خیس کنید
اگر روزنامه داخل کفش قرار دهید، کفش های کوهنوردی سریعتر خشک می شوند.
این کاغذ ها رطوبت را جذب می کند که نه تنها فرآیند خشک شدن را تسریع می کند، بلکه به جمع شدن کفش نیز کمک می کند. روزنامه باید هر ساعت تعویض شود تا دائماً رطوبت را جذب کند.

2. از جوراب استفاده کنید
می دانم که خیلی ها مثل خودم ترجیح می دهند با پای برهنه صعود کنند. اما با استفاده از یک جفت جوراب نازک می توانید ثبات و راحتی بیشتری را در کفش های کوهنوردی که خیلی بزرگ هستند به دست آورید. البته باید جوراب های نازک و بدون درز را انتخاب کنید.
اگر این را به عنوان یک راه حل دائمی نمی خواهید، ممکن است به اندازه کافی خوب باشد که تا زمانی که یک جفت کفش کوهنوردی جدید خریداری نکرده اید، استفاده کنید.
در اینجا نحوه پیدا کردن اندازه مناسب هنگام خرید کفش کوهنوردی جدید ارایه شده است:

درپایان روز کفش کوهنوردی بخرید
برای پیدا کردن یک کفش کوهنوردی با تناسب عالی، همیشه باید کفش های جدید را در پایان روز که پاهای شما کمی متورم شده است، امتحان کنید. این به این دلیل است که با افزایش گردش خون، پاهای شما هنگام بالا رفتن متورم می شوند.اگر فرصتی برای بازدید از فروشگاه در اواخر روز ندارید، می توانید قبل از شروع امتحان کردن کفش، کمی پیاده روی کنید تا خون بیشتری به پای شما برسد.

کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست باشد
همانطور که قبلاً بارها گفته ام، کفش کوهنوردی نباید مانند یک کفش باشد، بلکه باید به عنوان لایه دوم پوست روی پا باشد. تقریباً باید احساس کنید که به جای پوشیدن کفش، با پای برهنه بالا می روید.
از آنجایی که همه کفش‌های کوهنوردی به خصوص کفش‌های چرمی کشیده می‌شوند، هنگام خرید کفش پاها باید کمی بیش از حد احساس ناراحتی کنند. امیدوارم بعد از مدتی استفاده کشیده شده باشد و تناسب کامل پیدا کند.
با سایر کوهنوردان در مورد مدل هایی که استفاده می کنند صحبت کنید
از آنجایی که یک کفش بعد از یک یا چند ماه استفاده بین سایز ½ تا 1 کشیده می شود، بسیار دشوار است که بدانید چقدر باید کفش « کوچک» بخرید.بنابراین توصیه می کنم با دوستان کوهنوردی خود در مورد اینکه از چه مدل کفشی استفاده می کنند و میزان کشش آن صحبت کنید. همچنین اگر کسی از مدل کفش مورد نظر شما استفاده نمی کند، می توانید به انجمن های مختلف کوهنوردی آنلاین بروید و از تجربیات این گروه ها استفاده کنید.

چه نوع کوه نوردی؟
همانطور که احتمالا متوجه شده اید، تعداد زیادی کفش کوهنوردی وجود دارد که می تواند بسیار گیج کننده باشد. اما واقعاً آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسد سخت نیست. مدل های مختلف کفش برای انواع مختلف کوهنوردی وجود دارد، بنابراین کفشی را انتخاب کنید که مناسب سبک کوهنوردی شما باشد.

پای شما چه شکلی است؟
شما باید یاد بگیرید که چه نوع پایی دارید. آیا طول انگشتان شما تقریباً یکسان است یا هر چه به انگشت کوچک پا نزدیکتر می شوید کوچکتر و کوچکتر می شوند؟ قوس پا بالا یا پایین دارید؟ آیا پاشنه شما باریک است یا پهن؟ آیا بالای پاهایتان درست بالای انگشتانتان پهن یا باریک هستید؟
وقتی پاسخ این سوالات را داشته باشید، در واقع پیدا کردن مدل مناسب بسیار آسان خواهد بود.
کفش های کوهنوردی جدید خود را در فروشگاه امتحان کنید
از آنجایی که اندازه کفش‌های کوهنوردی بین برندهای مختلف، و حتی گاهی اوقات بین مدل‌های مختلف در یک برند بسیار متفاوت است، خرید آنلاین کفش کوهنوردی را کم و بیش غیرممکن می‌دانم.
تفاوت های بزرگ به این دلیل است که بسیاری از کفش های کوهنوردی، به ویژه مدل های گران قیمت چرمی، با دست تولید می شوند. به همین دلیل است که من تقریباً همیشه کفش‌هایم را از فروشگاه‌هایی می‌خرم که هم می‌توانم از کارکنان آگاه کمک بگیرم و هم مدل‌های مختلف را امتحان کنم.

خرید اینترنتی کفش کوهنوردی
اگر ترجیح می‌دهید کفش‌های کوهنوردی آنلاین بخرید، نکته‌ای دارم که چند باری که از اینترنت کفش می‌خرم استفاده می‌کنم. دو یا سه جفت از یک مدل اما با سایزهای مختلف بخرید. من می دانم که قبل از اینکه بتوانید آنها را برگردانید به مقداری جریان نقدی نیاز دارد، اما سپس می توانید اندازه ای را که در آن مدل خاص برای شما مناسب است امتحان کنید.
هنگام خرید آنلاین، سیاست بازگشت را بررسی کنید
قبل از کلیک کردن روی کفش‌های کوهنوردی جدید از اینترنت، توصیه می‌کنم سیاست بازگشت شرکت را مرور کنید. برای مثال، اگر کفش‌ها استفاده شده باشد، اکثر مردم هرگز بازگشت را تایید نمی‌کنند، حتی اگر آن‌ها را فقط روی دیوار کوهنوردی در داخل خانه آزمایش کرده باشید.
برای اینکه بتوانم احساس کنم که کفش‌ها با آن‌ها چگونه بالا می‌روند، معمولاً روی یک راه پله «بالا کردن انگشتان پا» را انجام می‌دهم تا ببینم پوشیدن و حرکت کردن باکفش‌ها چه حسی دارد.


#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان


#نکات_مهم_کوهنوردی
10 نکته عالی برای کوهنوردی
چه به دنبال بالا رفتن از کوه‌ها در کشور خودتان باشید و چه در خارج از کشور، بدن شما مطمئناً با چند جنگ تناسب اندام کلیدی روبرو خواهد شد، بنابراین باید به درستی برای آنچه ممکن است با آن مواجه شوید، از جمله موارد اضطراری احتمالی، آماده باشید.
#کوهنوردی #نکات_مهم #لذت_بردن_از_کوهنوردی
نکات کوهنوردی برای لذت بردن بیشتر از آن
صحبت کردن یا فکر کردن در مورد ایستادن بر فراز یک کوه همیشه آسان تر از روند واقعی رسیدن به قله است. درست مثل هر چیز دیگری در زندگی. اما کوهنوردی واقعاً یک فعالیت عجیب است، زیرا نیمی از زمان‌ها تا حد زیادی ناراحتی روحی و یا جسمی را تجربه می‌کنیم. ما می ترسیم، عرق می کنیم، سرد و کم آب می شویم (اغلب به طور همزمان) و سپس، در پایان، کاملا متقاعد می شویم که زمان زندگی خود را داشته ایم.
#فضای_باز #جوانان #کوهنردی #گردشگری
چرا برنامه های فضای باز برای جوانان اهمیت دارد؟
با توجه به اینکه دو سوم جمعیت جهان در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، بسیار مهم است که مردم راه‌هایی برای بیرون رفتن بیابند. به خصوص جوانان. چرا؟ زندگی شهری ما را به کاهش نتایج بهداشتی مرتبط می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد تا با فراهم کردن فضاهای سبز شهری کافی، برخی نیازهای اساسی انسانی را به شهروندان خود برسانند.
#بیس_کمپ #کمپ_پایه #کمپ
تعریف های تازه ای از بیس کمپ
نکاتی را برای تعریف مجدد کمپ‌های پایه و راحت‌تر ماندن در طول ماجراجویی‌های زمستانی هنگام کمپینگ یا کوله‌ گردی در سرما دریافت کنید. گرمتر بمانید و بهتر استراحت کنید.اگر از گذراندن ماه های زمستان با خیال پردازی در مورد کوله گردی، خوابیدن زیر ستاره ها، بیدار شدن از خواب به ماجراجویی های مورد علاقه خود و به طور کلی کمپینگ خسته شده اید، چند خبر برای شما داریم. فقط به این دلیل که زمستان است، به این معنی نیست که زمان اصلی برای کمپینگ نیست. در واقع، با کمی خلاقیت، انعطاف‌پذیری و روحیه ماجراجویانه، می‌توانید دوباره تعریف کنید که بیس‌کمپ خود در زمستان چگونه به نظر می‌رسد و در طول فصل گرم و راحت بخوابید.
#کوله_گردی#کولهپشتی#کوهستان
درباره کوله گردی بخوانید
حتی به عنوان یک کوهنورد باتجربه، کوله‌پشتی می‌تواند مانند یک جهش ترسناک به قلمروی با ناشناخته‌ها و خطرات فراوان به نظر برسد. حتی به عنوان کسی که اکنون بیشتر تابستان‌هایش را با کوله‌پشتی می‌گذراند، هنوز به یاد دارم که به این فکر می‌کنم که آیا کوله‌ گردی برای من امکان‌پذیر است یا نه. آیا می‌توانم بار سنگینی را برای مایل‌ها در یک زمان بر پشت خود حمل کنم؟ آیا پیاده‌روی‌های روزانه‌ای که انجام می‌دادم به اندازه‌ای بود که خودم را برای آنچه در حین کوله‌ گردی تحمل می‌کردم آماده کنم؟ذ
#بهداش #طبیعت #کوهستان
چگونه در طبیعت گردی بهداشتی و تمیز بمانیم
اگرچه فقط ساعت 5 بعد از ظهر بود، جنگل تاریک بود و برف شدیدی بارید. ما هشت نفر (سه راهنمای درمان در بیابان، به علاوه پنج شرکت‌کننده) دور آتشی زیر یک برزنت پوشیده از کفش‌های برفی جمع شده‌ایم - بدن‌های خیس و سردمان روی نیمکت‌های برف با امیدهای بزرگ به گرما جمع شده‌اند. جوراب از خطوط بالای آتش آویزان بود و 16 پای خیس و برهنه درست روی شعله های آتش آویزان بود.
#پدخواب#کیسه_خواب#خواب_کمپینگ
نحوه انتخاب سایز و شکل مناسب پد خواب
در سال 2003، ما در کیسه‌خواب‌ها تغییراتی دادیم و برش مومیایی (که به سمت پاها مخروطی می‌شود) را در تشک‌هایمان معرفی کردیم. راستش را بخواهید، دلیل اولیه این شکل جدید صرفاً این بود که ظاهر جالبی داشت. اما در سال 2009 متوجه شدیم که می‌توانیم مقداری وزن را با پدهای مومیایی‌مان کم کنیم.
#اکوکمپینگ #کوهنوردی #کوهستان
5 نکته برای کمپینگ بومگردی
در هسته خود، کمپینگ زیست محیطی یک طرز فکر است. این عشق به دنیای طبیعی است که به میل قانع کننده ای برای حفظ طبیعت تا حد امکان وحشی با بر جای گذاشتن تأثیر اندک یا بدون تأثیر بر مناظر تبدیل شده است. این بدان معناست که نسبت به ردپای اکولوژیکی خود آگاه باشید و اقداماتی را برای محافظت از منطقه ای که برای بازسازی انتخاب می کنید انجام دهید. کمپینگ بوم گردی به عنوان یک اقدام شخصی از لحظه شروع برنامه ریزی سفر اتفاق می افتد و تا زمانی که کمپ خود را جمع و جور می کنید و حرکت می کنید ادامه می یابد.
#کمپ_پاییزی #پاییز #کمپ
دستور العمل های عالی برای کمپینگ پاییزی
بدون شک، پاییز یکی از بهترین زمان های سال برای کمپینگ است. هوای مطبوع ، گرمای طاقت فرسا گذشته و برگ ها شروع به خشک شدن کرده اند. اگر از فضای باز لذت می برید، اکنون زمان مناسبی برای بیرون رفتن است. اما کمپینگ پاییزی نیز مجموعه ای از چالش های خاص خود را دارد. در حالی که هات داگ و سالاد سیب زمینی ممکن است در آخر هفته چهارم ژوئیه موثر بوده باشند، پاییز ما را مشتاق غذاهایی می کند که بدن ما را گرم می کند و روحیه ما را بالا می برد. وقت غذای راحت است! بنابراین برای کمک به شما در استقبال از فصل، ما لیستی از چند دستور غذای خوب را برای کمپینگ پاییزی گردآوری کرده ایم. خوب غذا بخورید، گرم بمانید و به کاوش ادامه دهید.
#کیسه_خواب #کوهنوردی #کوهستان
کیسه خواب در هوای سرد: به دنبال چه چیزی باشید
وقتی صحبت از کیسه خواب های هوای سرد می شود، من همه آن را تجربه کرده ام. در طول زندگی ام، اکتشافات و پروژه هایم مرا در موقعیت های بی شماری قرار داده اند. این لیست شامل موارد زیر است: لرزیدن در یک کیسه تابستانی 40 درجه در طول یک شب 17 درجه، بردن یک کیسه ضخیم مایل ها به داخل جنگل، غرق شدن در یک کیسه صفر درجه در یک شب مرطوب تابستانی، گذراندن روزها در خلوت با یک کیسه کاملا خیس شده و مبارزه با سرمازدگی در یک شب -60 درجه.
12345678910
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1464
بازدید روز گذشته: 909
بازدید هفته: 7772
بازدید ماه: 32431
کل بازدید ها: 275765
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931