#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان

اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی

این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
از آنجایی که این موضوعی است که افراد زیادی در مورد آن صحبت نمی کنند، فکر می کنم کوهنوردان زیادی هستند که ناآگاهانه از کفش های کوهنوردی بزرگ استفاده می کنند و مشکل دارند.به همین دلیل تصمیم گرفتم این پست را بنویسم، جایی که ابتدا به شما کمک می کنم حس یک کفش کوهنوردی عالی را تشخیص دهید.همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه کفش های کوهنوردی بسیار بزرگ ئریت کنید. در نهایت در قسمت پایین توصیه خوبی در مورد خرید کفش کوهنوردی جدید خواهم کرد.
راه هایی برای اینکه بفهمید کفش های کوهنوردی شما خیلی بزرگ هستند یا خیر

1. هوای اطراف انگشتان پا
اگر احساس می کنید که هوا در بالا، پایین یا جلوی انگشتان پا وجود دارد، احتمالاً یک مدل کفش کوهنوردی بزرگ دارید. یک کفش کوهنوردی مناسب باید مانند لایه دوم چرمی باشد که روی پا را بپوشاند تا سوراخ هوایی ایجاد نشود.
بنابراین مدل های مختلفی برای انتخاب با اشکال مختلف در جلوی کفش وجود دارد. برخی از آنها شکل گرد دارند در حالی که برخی دیگر دارای جلوی مربعی بیشتری .

2. انگشتان پای راست
برای چسبندگی و استحکام خوب، انگشتان پا باید انحنای خاصی در داخل کفش داشته باشند، در غیر این صورت هنگام بالا رفتن باید به انگشتان پا فشار بیاورند.
همانطور که می بینید، این به شما قدرت کمتری می دهد و به سرعت عضلات پا  را خسته می کند.
انگشتان پا چقدر باید خم شوند؟
انگشتان پا چقدر باید خم شوند؟ به نظر من این خیلی شخصی است. بسیاری از کوهنوردان باتجربه و سرسخت اغلب کفش های بسیار تنگ را توصیه می کنند که هم به انگشتان پا آسیب می زند و هم به شدت خم می شود. فکر نمی کنم چنین کفش های تنگی مناسب برای کوهنودی باشد، کوهنوردی باید سرگرم کننده باشد، نه شکنجه ای که انسان به آن عادت کند.
شخصاً فکر می‌کنم کفش‌های کوهنوردی باید بدون آسیب رساندن به پاها و یا بی‌حس کردن آن‌ها احساس سفت و پایداری داشته باشند.
سعی کنید دریابید که چقدر خم شدن برای شما مناسب است. در طول صعود بدون هیچ فشاری با قدرت، تمرکز صعود خود را انجام دهید.

3. اطراف پاشنه را شل کنید
این واقعیت که کفش های کوهنوردی لیز می خورند یا دور پاشنه گشاد است، نشانه واضح دیگری از بزرگ بودن کفش شما است.
همانطور که قبلاً اشاره کردم، یک کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست باشد. یک کفش گشاد می‌تواند بسیار حواس‌پرت‌کننده باشد، زیرا احتمالاً صعودی با ایمنی کمتری را تجربه خواهید کرد.

4. "حفره" های بزرگ در داخل کفش های کوهنوردی
یک کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست در اطراف پا باشد. اگر احساس می کنید که کفش حفره های زیادی در اطراف انگشتان پا، زیر پای یا بالای پا دارد، این نشان دهنده یک کفش کوهنوردی بزرگ است.

5. کفش های کوهنوردی گشاد می شوند
چیزی که متأسفانه برای بسیاری از کفش‌های کوهنوردی اتفاق می‌افتد، مخصوصاً اگر چرمی باشند، این است که پس از مدتی کشیده می‌شوند و در نتیجه خیلی بزرگ می‌شوند و شکل خود را از دست می‌دهند.من می دانم که بسیاری از افراد کفش های چرمی را انتخاب می کنند زیرا نسبت به کفش های مصنوعی بهتر نفس می کشند و کمتر عرق می کنند.آنها همچنین راحت‌تر به نظر می‌رسند زیرا مطابق با پا شکل می‌گیرند، اما باید توجه داشت که شکل‌پذیری آن در صورت کشش بیش از حد می‌تواند مشکل ساز شود.

دو راه برای کوچک کردن کفش های کوهنوردی که خیلی بزرگ هستند وجود دارد
همانطور که نوشتم، کفش های کوهنوردی، و به خصوص کفش های چرمی، تمایل به کشش دارند. قبل از اینکه یک جفت کفش جدید بخرید، چند نکته در مورد اینکه چگونه کفش های کوهنوردی خود را کوچکتر کنید، در اینجا ارایه می کنم.
متأسفانه، همه کفش ها را نمی توان کوچک کرد با این حال، من می خواهم به این نکته اشاره کنم که توصیه های مربوط به شستن کفش همیشه جواب نمی دهد! همه چیز به کیفیت و ویژگی های کفش بستگی دارد. برخی از کفش ها به خوبی جمع می شوند به طوری که کفش محکم روی پا می نشیند در حالی که مدل های دیگر متأسفانه به سرعت به شکل قبل از کوچک کردنشان باز می گردند.

1. کفش های کوهنوردی را بشویید
اگر کفش های کوهنوردی شما خیلی بزرگ هستند، می توانید با شستن آنها در ماشین لباسشویی سعی کنید آنها را کوچک کنید.
کفش های کوهنوردی ساخته شده از مواد مصنوعی را نشویید!
توجه داشته باشید که این نکته شستشو فقط برای کفش های چرمی کاربرد دارد و نه برای کفش های مصنوعی! اگر کفش‌های مصنوعی خیلی بزرگ دارید، می‌توانید از جوراب اضافه استفاده کنید، در غیر این صورت متأسفانه کار دیگری جز خرید کفش جدید وجود ندارد.
در دمای پایین بشویید
برای اینکه کفش کوهنوردی آسیبی نبیند باید آنها را با دمای پایین و بدون مواد شوینده یا بسیار کم بشویید. در غیر این صورت، خطر زیادی وجود دارد که چرم و لاستیک کفش از بین برود.
اگر از کفش های کوهنوردی با بند استفاده می کنید، قبل از اینکه کفش ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید، بند ها را بردارید.
کفش های کوهنوردی را به درستی خشک کنید
پس از شستن کفش، تا زمانی که 100 درصد خشک نشده اند، نباید از آن استفاده کنید.
اگر هنگام استفاده از کفش، چرم هنوز مرطوب یا خیس باشد، دوباره کشیده می شود. (همانطور که می دانید استفاده از کفش های کوهنوردی مرطوب، روشی بسیار موثر برای کشش و فرم دادن به کفش های کوهنوردی جدید است).
کفش های کوهنوردی را به روشی طبیعی خشک کنید
بهترین راه برای خشک کردن کفش‌های کوهنوردی این است که آن‌ها را در دمای اتاق بگذارید یا در مقابل نور خورشید قرار دهید.
حتماً نباید کفش ها را در فر، خشک کن یا کابینت خشک کن خشک کنید زیرا باعث از بین رفتن چرم و در بدترین حالت حتی آب شدن لاستیک کفش می شود.
رطوبت کفش را با روزنامه خیس کنید
اگر روزنامه داخل کفش قرار دهید، کفش های کوهنوردی سریعتر خشک می شوند.
این کاغذ ها رطوبت را جذب می کند که نه تنها فرآیند خشک شدن را تسریع می کند، بلکه به جمع شدن کفش نیز کمک می کند. روزنامه باید هر ساعت تعویض شود تا دائماً رطوبت را جذب کند.

2. از جوراب استفاده کنید
می دانم که خیلی ها مثل خودم ترجیح می دهند با پای برهنه صعود کنند. اما با استفاده از یک جفت جوراب نازک می توانید ثبات و راحتی بیشتری را در کفش های کوهنوردی که خیلی بزرگ هستند به دست آورید. البته باید جوراب های نازک و بدون درز را انتخاب کنید.
اگر این را به عنوان یک راه حل دائمی نمی خواهید، ممکن است به اندازه کافی خوب باشد که تا زمانی که یک جفت کفش کوهنوردی جدید خریداری نکرده اید، استفاده کنید.
در اینجا نحوه پیدا کردن اندازه مناسب هنگام خرید کفش کوهنوردی جدید ارایه شده است:

درپایان روز کفش کوهنوردی بخرید
برای پیدا کردن یک کفش کوهنوردی با تناسب عالی، همیشه باید کفش های جدید را در پایان روز که پاهای شما کمی متورم شده است، امتحان کنید. این به این دلیل است که با افزایش گردش خون، پاهای شما هنگام بالا رفتن متورم می شوند.اگر فرصتی برای بازدید از فروشگاه در اواخر روز ندارید، می توانید قبل از شروع امتحان کردن کفش، کمی پیاده روی کنید تا خون بیشتری به پای شما برسد.

کفش کوهنوردی باید مانند لایه دوم پوست باشد
همانطور که قبلاً بارها گفته ام، کفش کوهنوردی نباید مانند یک کفش باشد، بلکه باید به عنوان لایه دوم پوست روی پا باشد. تقریباً باید احساس کنید که به جای پوشیدن کفش، با پای برهنه بالا می روید.
از آنجایی که همه کفش‌های کوهنوردی به خصوص کفش‌های چرمی کشیده می‌شوند، هنگام خرید کفش پاها باید کمی بیش از حد احساس ناراحتی کنند. امیدوارم بعد از مدتی استفاده کشیده شده باشد و تناسب کامل پیدا کند.
با سایر کوهنوردان در مورد مدل هایی که استفاده می کنند صحبت کنید
از آنجایی که یک کفش بعد از یک یا چند ماه استفاده بین سایز ½ تا 1 کشیده می شود، بسیار دشوار است که بدانید چقدر باید کفش « کوچک» بخرید.بنابراین توصیه می کنم با دوستان کوهنوردی خود در مورد اینکه از چه مدل کفشی استفاده می کنند و میزان کشش آن صحبت کنید. همچنین اگر کسی از مدل کفش مورد نظر شما استفاده نمی کند، می توانید به انجمن های مختلف کوهنوردی آنلاین بروید و از تجربیات این گروه ها استفاده کنید.

چه نوع کوه نوردی؟
همانطور که احتمالا متوجه شده اید، تعداد زیادی کفش کوهنوردی وجود دارد که می تواند بسیار گیج کننده باشد. اما واقعاً آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسد سخت نیست. مدل های مختلف کفش برای انواع مختلف کوهنوردی وجود دارد، بنابراین کفشی را انتخاب کنید که مناسب سبک کوهنوردی شما باشد.

پای شما چه شکلی است؟
شما باید یاد بگیرید که چه نوع پایی دارید. آیا طول انگشتان شما تقریباً یکسان است یا هر چه به انگشت کوچک پا نزدیکتر می شوید کوچکتر و کوچکتر می شوند؟ قوس پا بالا یا پایین دارید؟ آیا پاشنه شما باریک است یا پهن؟ آیا بالای پاهایتان درست بالای انگشتانتان پهن یا باریک هستید؟
وقتی پاسخ این سوالات را داشته باشید، در واقع پیدا کردن مدل مناسب بسیار آسان خواهد بود.
کفش های کوهنوردی جدید خود را در فروشگاه امتحان کنید
از آنجایی که اندازه کفش‌های کوهنوردی بین برندهای مختلف، و حتی گاهی اوقات بین مدل‌های مختلف در یک برند بسیار متفاوت است، خرید آنلاین کفش کوهنوردی را کم و بیش غیرممکن می‌دانم.
تفاوت های بزرگ به این دلیل است که بسیاری از کفش های کوهنوردی، به ویژه مدل های گران قیمت چرمی، با دست تولید می شوند. به همین دلیل است که من تقریباً همیشه کفش‌هایم را از فروشگاه‌هایی می‌خرم که هم می‌توانم از کارکنان آگاه کمک بگیرم و هم مدل‌های مختلف را امتحان کنم.

خرید اینترنتی کفش کوهنوردی
اگر ترجیح می‌دهید کفش‌های کوهنوردی آنلاین بخرید، نکته‌ای دارم که چند باری که از اینترنت کفش می‌خرم استفاده می‌کنم. دو یا سه جفت از یک مدل اما با سایزهای مختلف بخرید. من می دانم که قبل از اینکه بتوانید آنها را برگردانید به مقداری جریان نقدی نیاز دارد، اما سپس می توانید اندازه ای را که در آن مدل خاص برای شما مناسب است امتحان کنید.
هنگام خرید آنلاین، سیاست بازگشت را بررسی کنید
قبل از کلیک کردن روی کفش‌های کوهنوردی جدید از اینترنت، توصیه می‌کنم سیاست بازگشت شرکت را مرور کنید. برای مثال، اگر کفش‌ها استفاده شده باشد، اکثر مردم هرگز بازگشت را تایید نمی‌کنند، حتی اگر آن‌ها را فقط روی دیوار کوهنوردی در داخل خانه آزمایش کرده باشید.
برای اینکه بتوانم احساس کنم که کفش‌ها با آن‌ها چگونه بالا می‌روند، معمولاً روی یک راه پله «بالا کردن انگشتان پا» را انجام می‌دهم تا ببینم پوشیدن و حرکت کردن باکفش‌ها چه حسی دارد.


#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1188
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14949
بازدید ماه: 70747
کل بازدید ها: 424075
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com