#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی

چرا کوهنوردی انفرادی نه؟

آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
پاسخ کوتاه این است، نه، شما نمی توانید به صورت انفرادی با خیال راحت صعود کنید، حتی اگر افرادی هستند که این کار را انجام می دهند. بسیاری از کوه ها به دلیل فنی بودن صعودها، صعود بدون تیم غیرممکن است. در این مقاله، این موضوع را کمی باز می کنیم و توضیح می دهیم که چرا کوهنوردی/پیاده روی/کوهنوردی انفرادی ایده بدی است.

1. صدمه دیدن در هنگام تنهایی در کوهستان
این یکی واضح است اگر در هنگام کوهنوردی به صورت گروهی کسی دچار حادثه شود، معمولاً کسی وجود دارد که در صورت صدمه دیدن می تواند به شما کمک کند، یا حداقل می تواند کمک بگیرد. اگر تنها هستید، یک آسیب جزئی می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.
رگ به رگ شدن مچ پای شما زمانی که در کوهستان هستید بسیار دردناک است، اما اگر پیچ خوردگی کوچک باشد، معمولاً می توانید آن را مدیریت کنید. همنوردان به شما کمک می کنند تا مقداری از وسایل خود را حمل کنید و حتی می توانند تا زمانی که به جایی برسید که بتوانید پیچ خوردگی را برطرف کنید، از شما حمایت فیزیکی کنند.اما وقتی به تنهایی کوهنوردی می‌کنید، باید با تمام وسایل خود بر روی کمر و بدون تکیه‌گاه ادامه دهید، که می‌تواند یک رگ به رگ شدن جزئی را به یک آسیب جدی تبدیل کند.

2. تنها در شکاف
فقط با فکر کردن بهش دلم می لرزه صعود انفرادی و افتادن در شکاف، ناتوانی در فراخوانی کمک یا بالا رفتن از آن. شکاف ها یکی از بزرگ ترین خطرات هنگام پیاده روی در کوهستان هستند، به خصوص هنگام کوهنوردی بر فراز یخچال های طبیعی. بسیاری از اوقات آنها توسط برف پنهان می شوند، بنابراین تا در آنها نیوفتید آنها را نمی بینید.اگر به طور جدی صدمه ببینی یا گیر کنی، از شکاف زمین بیفتی، بدون اینکه کسی کمکت کند در مشکل جدی قرار می‌گیری.

3. گم شدن
با جدیدترین فناوری در کنار شما، گم شدن در کوه ها بسیار سخت تر است. شما جی پی اس، ساعت های هوشمند و انواع وسایل حرفه ای دارید. با این حال، گم شدن هنوز اتفاق می افتد. فراموش می‌کنید پاوربانک بسته‌بندی کنید، باران شما را غافلگیر می‌کند و شما را به یک مسیر انحرافی می‌فرستد یا سیل راه شما را مسدود می‌کند.
اگر با نقشه خوب و دانش قابل قبولی از مسیرهای احتمالی که می توانید طی کنید آماده نباشید، ممکن است به بدترین شکل ممکن گم شوید.
اگر با افراد دیگر پیاده‌روی می‌کنید، باز هم ممکن است گم شوید، اما حداقل زمانی که در حال پرسه زدن هستید و سعی می‌کنید راه خود را پیدا کنید، همنورد دارید. آنها همچنین می توانند به ناوبری کمک کنند و شما را به مسیر اصلی بازگردانند.
زمان گم شدن  شما نیاز به قدرت ذهنی و اراده زیادی برای زنده ماندن دارید تا شما را به جلو سوق دهد. وقتی با یک تیم کنار هم هستید، بسیاری از استرس های روحی تقسیم شده و در گروه تاثیر زیادی نخواهد داشت.

4. مورد حمله قرار گرفتن
بسته به جایی که در حال پیاده روی هستید، می توانید با حیوانات وحشی یا افرادی روبرو شوید که به هدف می تواند به شما صدمه وارد کند .اگر در یک گروه هستید، احتمالاً حیوانات وحشی را بترسانید و افرادی را که قصد حمله به شما را دارند دلسرد خواهید کرد. فقط سفر گروهی امن تر است.

5. زمین چالش برانگیز
گاهی اوقات، مسیر چالش برانگیزتر از آن چیزی است که شما پیش بینی می کنید. برخی از مسیرها برای رفتن به تنهایی مناسب هستند، که از مسیرهای زیبا و باز و شیب‌های ملایم تشکیل شده‌اند. مسیرهای مشکل دارد همیشه به یک تیم نیاز دارند تا شما را از موانع عبور دهد.
اگر تنها هستید و با مانعی روبرو می شوید، مانند یک صخره بلند که نمی توانید به تنهایی بر آن غلبه کنید، گیر کرده اید. اگر خوش شانس باشید، می توانید بچرخید و گام های خود را به نقطه شروع بازگردانید، یا می توانید در بخشی از مسیر باشید که واقعاً نمی توانید از روی مانع قبلی راه خود را بازگردید. هرکدام از آنها به درد می خورد.
اگر به تنهایی می‌روید، قبل از رفتن، مطمئن شوید که در مورد صعود/مسیر تحقیق کاملی انجام داده باشید. این همیشه مهم است، اما در صعودهای انفرادی مهمتر است.

مزایای داشتن همنورد در کوهستان
اگر همنورد دارید، کسی را دارید که با او صحبت کنید، کسی که به شما انگیزه دهد وقتی شرایط سخت می شود و فقط یک همراهی ساده، همه اینها عالی هستند. علاوه بر این، اگر تنها باشید، چه کسی از شما در این منظره باشکوه عکس می گیرد؟

هزینه ها
سفر به صورت گروهی به شما امکان می دهد هزینه های حمل و نقل را تقسیم کنید. وقتی انفرادی می روید، همه اینها از جیب خودتان خارج می شود. اگر شما هم مانند بسیاری از ما هستید و بودجه محدودی دارید، این به معنای سفرهای کمتر است.

اقدامات احتیاطی اگر تنها بروید
  • اگر پس از خواندن همه این موارد، همچنان می‌خواهید تنها بروید، اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید انجام دهید تا اوضاع کمی ایمن‌تر شود:
  • منطقه را بشناسید. به این ترتیب، اگر گم شوید یا مجبور به انحراف شوید، احتمال گم شدن شما کمتر است.
  • نحوه پیمایش با استفاده از نقشه را بدانید. GPS شما ممکن است اشتباه کار کند و شما را سرگردان کند.
  • به کسی بگویید کجا و کی می روید و چه زمانی برمی گردید. پس از بازگشت به آنها اطلاع دهید.
  • خیلی دور نروید پیاده روی های روزانه کوتاه تری داشته باشید. به این ترتیب، اگر مشکلی پیش بیاید، احتمال بیشتری وجود دارد که مردم شما را پیدا کنند و به موقع متوجه شوند که مشکلی پیش آمده است.
  • زمین را بشناسید تا مطمئن شوید که واقعاً قادر خواهید بود به تنهایی از پس همه موانع برآیید. حتی بهتر از آن، مسیری را انتخاب کنید که قبلاً سفر کرده اید.
  • از مناطق شناخته شده برای حملات حیوانات و انسان اجتناب کنید.

نتیجه
کوهنوردی انفرادی بهترین ایده نیست، اما مردم قبلاً آن را انجام داده اند و برخی واقعاً از آن لذت می برند. اگر تصمیم به رفتن به تنهایی دارید، در مورد آن ایمن باشید و تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 750
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14511
بازدید ماه: 70309
کل بازدید ها: 423637
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com