#کوهستان #زندگی #منابع #طبیعت

کوه ها، منبع شکننده زندگی

کوه‌ها به معنای واقعی کلمه از هم جدا می‌شوند - آنها جزایری هستند که در دریایی از مناطق پست بالا می‌آیند. برای بسیاری، آنها مکانی برای اتصال مجدد به طبیعت، استراحت و لذت بردن از یک محیط تمیز و هوای تازه هستند. محبوبیت کوه ها در طول همه گیری فعلی به وضوح نیاز انسان ها به لذت بردن از طبیعت را نشان می دهد.
کوه ها همچنین بسیاری از کالاهای مهم از جمله چوب، مراتع برای دام، آب آشامیدنی و هوای پاک را در اختیار ما قرار می دهند. همه توسط اکوسیستم های کوهستانی، از طریق فرآیندهای پیچیده، که توسط جامعه گونه های مختلف و تعامل بین آنها و با محیط غیر زنده حفظ می شود، فراهم می شوند. آن گونه ها متعدد هستند. آنها شامل میکروارگانیسم های نامرئی، گونه های کوچک پلانکتون، گیاهان کوچک، درختان، خزندگان و دوزیستان مرموز، پرندگان سریع و پستانداران هستند. این گونه ها مواد آلی تولید می کنند، CO2 را متصل می کنند و اکسیژن تولید می کنند.
همه این گونه ها با هم، محیط را در تعاملات پیچیده ای شکل می دهند، تغییر می دهند و بازسازی می کنند که توصیف آنها دشوار است. حتی قدرتمندترین سیستم های اطلاعاتی هنوز نتوانسته اند یک اکوسیستم واقعی را با تمام تعاملات، عملکردها و فرآیندهای آن شبیه سازی کنند. طبیعت ظرفیت های تکنولوژیکی و فکری ما را تحقیر می کند.

دور و بالاتر
کوه‌ها معمولاً مناطق دورافتاده‌ای در نظر گرفته می‌شوند، زیرا سفر به آن‌ها دشوار است، زیرا جاده‌ها کمیاب و دسترسی محدود به دلیل شرایط آب و هوایی است. ما تصور می کنیم که آنها اندکی تحت تأثیر انسان و عاری از آلودگی هستند. متأسفانه فعالیت های انسانی مانند معدن، دامداری، تولید انرژی و گردشگری بر آنها تأثیر می گذارد. در اینجا، منظور من استثمار برای خدمت به جهان متمدن است که در مناطق شهری زندگی می کند. انسان ها هزاران سال است که از چوب، معادن و منابع مرتعی محیط های کوهستانی بهره برداری کرده اند. این فعالیت ها و سایر فعالیت ها به درجات مختلفی بر اکوسیستم های کوهستانی تأثیر گذاشته اند.
امروزه، هجوم سریع مردم و منابع به داخل و خارج از کوه‌ها، چالش‌هایی را که با آن مواجه هستند تشدید می‌کند. این فعالیت ها حتی مناطق کوهستانی دورافتاده در ارتفاعات را آلوده می کند. آلاینده‌ها را می‌توان با اثرات کوه‌نگاری به کوه‌ها منتقل کرد و ممکن است در رسوبات دریاچه‌ها، باتلاق‌های ذغال سنگ نارس و به طور کلی در تالاب‌های کوهستانی غنی شود که ناشی از الگوهای بارندگی، بارش برف، طول فصل رشد و الگوهای باد است. تقسیم بندی وابسته به دما بین هوا و ذرات اتمسفر، سطح برف یا قطرات آب، نرخ رسوب خشک و مرطوب را تعیین می کند که ممکن است منجر به شکنش و رسوب ترکیبات مختلف آلودگی در ارتفاعات مختلف شود.
آلودگی آب شیرین کوهستان با ترکیبات شیمیایی - چالشی کلیدی که بشریت با آن روبروست - به همین دلیل با تغییرات اقلیمی و تغییرات آب و هوایی شدید مرتبط است. تغییرات آب و هوایی نقش کلیدی در توزیع مجدد آلاینده های شیمیایی ایفا می کند و فرض بر این است که انتشار آلاینده های ذخیره شده در یخ، خاک یا رسوبات را از طریق حوادث سیل افزایش می دهد.

دست سنگین انسان ها
علاوه بر این تأثیرات مستقیم، انسان ها آب و هوای جهان را تغییر داده اند. کوه‌ها محیط‌های بسیار شکننده‌ای هستند و از جمله مناطقی هستند که بیشترین حساسیت را نسبت به تغییرات آب و هوایی و تأثیرات فعالیت‌های انسانی دارند. تغییرات اقلیمی یک تهدید جهانی است، اما تأثیر آن بر کوه‌ها به‌ویژه قوی و نگران‌کننده است. مناطق مرتفع معمولاً گرمایش ناشی از تغییرات اقلیمی و شدید آب و هوا را تجربه می کنند.
همانند عرض‌های جغرافیایی بالا (قطب‌های ما)، که در آن ذوب یخ بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی‌شده است، نرخ گرمایش نیز با افزایش ارتفاع افزایش می‌یابد. این بدان معناست که کوه‌های مرتفع در مقایسه با مناطق پست، تغییرات سریع‌تری در دما و تغییرات بسیار بیشتر در دمای روزانه را تجربه می‌کنند. یخچال های طبیعی با سرعت بیشتری در حال ذوب شدن هستند، پوشش برف کاهش می یابد و بین سال ها بسیار متغیر است. علاوه بر این، رخدادهای باران شدید، ایجاد سیلاب ها و دوره های بدون باران، خشک شدن مناظر کوهستانی، بیشتر و بیشتر دیده شده است. همه اینها پیامدهای مهمی برای طبیعت، حیات وحش و برای جامعه بشری دارد.
مناطق مرتفع در سرتاسر جهان دارای ویژگی های مشخص و مشترک زیادی هستند. وجه اشتراک همه آنها این است که در حالی که محیطی شدید با زمان پوشش گیاهی کوتاه در نظر گرفته می شوند، تعداد زیادی گونه های مختلف را در خود جای داده اند که با چنین محیط خشن سازگار شده اند.
تغییرات اقلیمی فشار زیادی را بر آنها وارد می‌کند و به دلیل تغییرات فراوانی گونه‌ها، از دست دادن گونه‌ها و تغییرات دامنه گونه‌ها، منجر به تغییرات مهمی در آن جوامع بیولوژیکی می‌شود. تعاملات بین گونه ها و محیط باعث عملکرد اکوسیستم ها می شود. کوه ها و تنوع زیستی آنها نگهبانان تغییر هستند. تغییرات در کوه ها منجر به از دست رفتن خدمات ضروری اکوسیستم می شود که برای رفاه همه ما خطراتی ایجاد می کند.
این تأثیرات انسانی بر اکوسیستم‌های کوهستانی، تنوع زیستی را در تمام سطوح تغذیه‌ای، از میکروب‌ها، پلانکتون‌ها گرفته تا جانوران بالاتر با پیامدهای نادرست برای کل اکوسیستم، مختل می‌کند. به عنوان مثال، جوامع میکروبی، متشکل از جامعه قارچ‌ها، مخمرها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک یاخته‌ها، همه آنقدر کوچک هستند که ما نمی‌توانیم آنها را با چشم غیرمسلح ببینیم، همه جا هستند: در هوا، روی سطوح، در آب، خاک. ، روی پوست ما، در بدن ما. علیرغم اندازه کوچک آنها، این جوامع فرآیندهای عمده ای را در حیوانات، گیاهان و همچنین در محیط انجام می دهند.

شبکه میکروبی زندگی
اجتماع میکروارگانیسم ها به گیاهان و حیوانات کمک می کند تا با محیط سازگار شوند، به عنوان مثال. افزایش تحمل دما آنها با رقابت با پاتوژن ها و انگل ها و با کاهش اثرات بیماری، موانع بیولوژیکی را در برابر پاتوژن ها و انگل ها تشکیل می دهند. آنها به میزبان حیوانی یا گیاهی خود کمک می کنند تا مواد مغذی حیاتی را سنتز کنند، در نتیجه جذب انرژی و رشد را افزایش می دهند و از این رو ممکن است با افزایش موفقیت باروری عواقب گسترده ای داشته باشند. به طور مشابه، میکروارگانیسم ها با حفظ تنوع زیستی و فرآیندهای اکوسیستم، کل اکوسیستم ها را با بافر در برابر تغییرات تثبیت می کنند.
در اکوسیستم‌ها، جوامع میکروارگانیسمی مانعی در برابر گونه‌های بیگانه هستند و مقاومت، انعطاف‌پذیری و تحمل اکوسیستم‌ها را بهبود می‌بخشند. مهمتر از همه، جوامع میکروارگانیسمی دارای عملکردهای مهم اکوسیستم، مانند چرخه مواد مغذی، شار انرژی و تثبیت کربن هستند. برای مثال، برهمکنش‌های بین میکروارگانیسم‌ها و پلانکتون‌ها اساس شبکه غذایی آبزیان را تشکیل می‌دهند و عملکرد چرخه‌های بیوژئوشیمیایی را تعیین می‌کنند که بیش از نیمی از تثبیت کربن جهانی را تشکیل می‌دهد.
بنابراین هر نوع اختلال در اجتماع میکروارگانیسم ها می تواند تأثیرات گسترده ای بر گونه ها و اکوسیستم ها داشته باشد. به عنوان مثال، هجوم آلاینده‌ها همراه با سایر تأثیرات تغییرات آب و هوایی، تنوع زیستی را در تمام سطوح تغذیه‌ای، از میکروارگانیسم‌ها، پلانکتون‌ها گرفته تا حیوانات بالاتر با پیامدهای ناچیز برای کل اکوسیستم مختل می‌کند. تعادل طبیعی به هم می‌خورد و می‌تواند منجر به افزایش پاتوژن‌ها شود که برای رفاه انسان نیز حیاتی است، به عنوان مثال. پلانکتون قادر به کنترل تکثیر پاتوژن های مشترک بین انسان و دام، مانند باکتری اشریشیا کلی و جنس تک یاخته ای ژیاردیا یا جلبک های سمی نخواهد بود. و پاتوژن‌ها را می‌توان به راحتی از طریق دامداری، گردشگری یا رانش باد به کوه‌ها معرفی کرد و از این رو مانع بیولوژیکی که جامعه میکروارگانیسم‌ها نشان می‌دهند از اهمیت بالایی برای جلوگیری از تکثیر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا برخوردار است.
تغییرات در اکوسیستم های کوهستانی منجر به از دست دادن تنوع زیستی و کاهش دسترسی به آب آشامیدنی تمیز می شود، اما همچنین باعث ایجاد حیات وحش و پاتوژن های انسانی می شود که منجر به افزایش احتمال زئونوزها می شود. ما در حال حاضر تنها در ابتدای درک اکولوژی عملکردی در اکوسیستم های کوهستانی هستیم، اما تحقیقات بین المللی از قبل نشان می دهد که تغییر جوامع برای محیط زیست، تنوع زیستی و سیستم حمایت از حیات ما مضر خواهد بود.

#کوهستان #زندگی #منابع #طبیعت


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1020
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14781
بازدید ماه: 70579
کل بازدید ها: 423907
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com