#تجهیزات_کوهنوردی #تجهیزات #کوهستان #نجات #کوهنوردی

بالا رفتن از کوه بدون تجهیزات: غیرممکن است؟

قبل از اینکه بپرسید، بله، من از الکس هانولد و کوهنوردی آزاد اطلاع دارم اما این را با در نظر گرفتن او نمی‌نویسم. هدف از این پست این است که بفهمید آیا واقعاً به این همه تجهیزات فانتزی و گران قیمت نیاز دارید یا خیر و اگر نیاز دارید به چه تجهیزاتی برای کوهپیمایی یا کوه نوردی نیاز دارید.
آیا می توانید کوهنوردی را با تجهیزات کم یا بدون تجهیزات انجام دهید؟ به طور خلاصه، بله، شما می توانید صعودهای زیادی را با حداقل تجهیزات انجام دهید. پیاده روی/کوه نوردی یک روزه در زمین های نه چندان شیب دار را می توان با یک جفت کفش خوب تکمیل کرد (اگر از تاول زدن یا خطر آسیب دیدن لذت می برید، حدس می زنم اختیاری باشد). با این حال، به محض اینکه با یخ، برف عمیق یا زمین های شیب دار به چالش کشیده می شوید، مطمئناً برخی از تجهیزات زندگی شما را آسان تر یا ایمن تر می کنند.
دوچرخه سواری به کلاه ایمنی برای جلوگیری از آسیب سر در صورت افتادن راکب نیاز دارد. به همین ترتیب، کوه نوردی نیز به ابزار خاصی نیاز دارد تا مطمئن شود که کوهنورد ایمن باقی می ماند و از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. بیایید عمیق تر به موضوع نگاه کنیم.

آیا می توان بدون تجهیزات از یک کوه بالا رفت؟
بالا رفتن از یک کوه اساساً بدون تجهیزات، کوهنوردی آزاد (با طناب یا حتی بدون طناب) نامیده می شود. صعود به برخی از کوه ها بدون تجهیزات کوهنوردی تقریباً به طور قطع امکان پذیر است. با این حال، این کار فقط توسط کوهنوردان حرفه ای انجام می شود و هنوز هم بسیار خطرناک است.
کوهنوردان آزاد فقط برای ایمنی از طناب استفاده می کنند و برای پشتیبانی به تجهیزات کوهنوردی وابسته نیستند. بنابراین، کوهنوردان آزاد در مقایسه با کسانی که با تجهیزات کوهنوردی می کنند، به مهارت، تجربه و دانش بیشتری نیاز دارند.
علاوه بر این، کوه نوردی با صخره نوردی متفاوت است، زیرا کوه نوردی یک سفر طولانی و خطرناک تر از صخره نوردی است. بنابراین، کوهنوردان برای کمک و بقا به تجهیزات کوهنوردی نیاز دارند.
آنچه برای صعود بدون تجهیزات لازم است
سالها طول می کشد تا کوهنوردان تکنیک های کوهنوردی را بیاموزند زیرا این کار به تجربه، استفاده فنی از تجهیزات کوهنوردی و استقامت ورزشی نیاز دارد.
تصور کنید وقتی تبر یخی ندارید از کوهی بالا می روید و قدمی اشتباه برداشته اید که شما را از صخره به پایین می کشاند. از آنجایی که شما کمک های اولیه ندارید، نمی توانید آسیب هایی را که ممکن است منجر به عفونت شوند را درمان کنید. در نتیجه، بدون هیچ دارو یا مسکنی برای کاهش به شدت بیمار خواهید شد.
شما دستکش نپوشیدید، بنابراین دست‌هایتان بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند و هیچ کاری نمی‌توانید برای پانسمان زخم‌هایتان انجام دهید. کفش های شما توسط کرامپون پشتیبانی نمی شد که منجر به رگ به رگ شدن و آسیب دیدگی می شود.
بنابراین اکنون با کمبود تحرک در جایی در میان قله های مرتفع گیر افتاده اید. با این حال، حتی اگر بتوانید صعود خود را ادامه دهید، راه خروج از نقطه‌ای که در آن سقوط کرده‌اید را نمی‌دانید، زیرا در مورد مکانی که قصد صعود از کوه را داشتید تحقیق نکرده‌اید.
برای بدتر شدن وضعیت، شما نقشه یا وسیله ناوبری که بتواند شما را در مسیر فرار از جهنمی که در آن گیر کرده اید راهنمایی کند، همراه نداشتید.
علاوه بر این، شما آب و غذای کافی حمل نکرده اید و ممکن است هوس آن را پیدا کنید. ممکن است در گودال آب هم بیفتید، اما نه لباس ضد آب پوشیده اید و نه لباس یدکی در کوله پشتی خود حمل کردید
تا زمانی که به یک مکان امن صعود کنید یا به دامنه کوه برگردید، در صورتی که در آب و هوای سرد کوهنوردی کرده باشید، احتمال ابتلا به هیپوترمی زیاد است.
با این حال، اجازه دهید فرض کنیم که شما یک بار دیگر خوش شانس هستید، و میوه های خشک خوراکی پیدا کرده اید، اما نمی توانید آنها را بشکنید زیرا هرگز چاقو حمل نکرده اید. بنابراین، در درد طاقت‌فرسا یخ می‌زنید، زخم‌هایتان چرک می‌کنند، شکم خالی‌تان برای غذا غر می‌زند و دهانتان خشک شده است.
واقعاً به نظر می رسد که شما نمی توانید بیشتر زنده بمانید مگر اینکه کسی به کمک بیاید. بنابراین، آیا دوست دارید بدون تجهیزات ایمنی کوهنوردی خود از یک کوه بالا بروید؟ مطمئناً نه، بنابراین پاسخ این است که شما برای صعود به یک کوه نیاز به تجهیزات دارید، حتی اگر یک کوهنورد حرفه ای و با تجربه باشید.
برای کوهنوردی به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟
اولین چیزی که باید در مورد کوه نوردی بدانید این است که به استقامت زیادی نیاز دارد زیرا بسیار طاقت فرسا و دشوار است. کوه ها از ارتفاعات و پستی ها، برآمدگی های تیز، صخره های سست و زمین های پیچیده تشکیل شده اند.
بنابراین، برای جلوگیری از گم شدن یا گیر افتادن، باید با تمام مسیرهای جایگزین آشنا باشید. بنابراین، تجهیزات ویژه ای برای یک کوهنورد برای کمک به سفر و اطمینان از ایمنی مورد نیاز است.

کفش کوهنوردی: وسایل کوهنوردی شامل کفش کوهنوردی است که به شما کمک می کند بدون ایجاد رگ به رگ شدن و تاول از صخره های سخت و خشن بالا بروید. کوهنوردی نیاز به پیاده روی قبل از رسیدن به نقطه استراحت دارد. بنابراین، کفش ها از فشار و آسیب های احتمالی پا جلوگیری می کنند.

کوله پشتی: وقتی در حال بالا رفتن از کوه هستید، نمی توانید کسی را پیدا کنید که آب یا تنقلات برای شما فراهم کند. همراه داشتن پشتیبان برای یک کوهنورد بسیار ضروری است، زیرا شامل تمام چیزهای ضروری مانند آب، مواد انرژی زا، کمک های اولیه است و صعود با آن سنگین و سخت است، اما در هنگام نیاز، نعمتی بیش نیست. باید ضد آب باشد زیرا ممکن است در حوضچه ای بی افتید یا باران نیز ببارد.
کمک های اولیه: بعید است که هنگام بالا رفتن از کوه از صدمات جلوگیری کنید زیرا به شدت مستعد ابتلا به رگ به رگ شدن پا، تاول، نیش حشرات و غیره هستید. همچنین احتمال بیماری وجود دارد، به عنوان مثال بیماری حرکت که می تواند برای کوهنوردان بسیار دردسرساز باشد. بنابراین داشتن جعبه کمک های اولیه بهترین راه حل است.

استفاده از کرامپون: این مهم ترین وسیله کوهنوردی برای همه نیست، اما اگر از کوهی که پوشیده از برف سنگین است بالا می روید، ممکن است به یکی نیاز داشته باشید. کرامپون‌ها میخ‌های تیز هستند که می‌توان آن‌ها را در پایین کفش ‌های شما وصل کرد تا از لغزش یا گیر کردن شما در عمق برف جلوگیری کند. بنابراین، لازم نیست آنها را همیشه به کف پا وصل کنید، بلکه فقط زمانی که در معرض لایه های یخی ضخیم هستید. از این رو، برای ایمن نگه داشتن آنها به یک نسخه پشتیبان نیاز دارید زیرا تیز هستند و ممکن است در هنگام بالا رفتن به شما آسیب برسانند.

طناب: جام مقدس برای کوهنوردان است زیرا به شما کمک می کند تا صعود کنید، از سقوط شما جلوگیری می کند و به شما کمک می کند که وسایل خود را گم نکنید.

هارنس: هارنس یک ابزار کوهنوردی است که به طناب متصل می شود و به شما در کوهنوردی کمک می کند.

تبر یخ: ابزار مهمی برای کوهنوردان است زیرا از سقوط جلوگیری می کند زیرا می توانند تبر را در یخ فرو ببرند و پشتیبانی به دست آورند. همچنین برای شکستن یخ و رفع انسداد استفاده می شود.
چاقوی جیبی: کارشناسان (و من هم موافقم) می گویند که حمل چاقوی جیبی برای کوهنوردی ضروری است، زیرا اهداف زیادی دارد. این می تواند به کوهنوردان کمک کند تا طناب ها را برش دهند، وسایل کوهنوردی خود را از زباله ها تمیز کنند، مواد غذایی سخت را برش دهند، شکار کنند و غیره.

دستکش و پودر خشک: دستکش برای دور نگه داشتن دست ها از تاول، بریدگی و جراحت لازم است. علاوه بر این، همیشه احتمال مرطوب شدن دست ها به دلیل تعریق وجود دارد که این احتمال را افزایش می دهد. بنابراین، کوهنوردان از پودر برای افزایش اصطکاک برای چسبندگی بهتر و جلوگیری از لیز خوردن استفاده می کنند.

کپسول های اکسیژن (برای قله های 6000 متری): وقتی در ارتفاع بالا هستید، میزان اکسیژنی که با هر نفس می توانید استنشاق کنید بسیار کمتر از سطح دریا است. بنابراین، مگر اینکه شما فردی باشید که با ارتفاعات بالا که دارای گلبول های قرمز اضافی نسبت به افرادی که در سطح دریا زندگی می کنند، سازگاری داشته باشید، مزیت خواهد داشت. برای کسانی که این کار را نمی کنند، ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن سیاه شوند، بنابراین برای جلوگیری از آن به کپسول های اکسیژن نیاز دارند. این قوطی ها حاوی هوای غنی از اکسیژن هستند که به شما همان دوز اکسیژنی را می دهد که در سطح دریا دریافت می کنید.

نتیجه
حتی فکر صعود از کوه بدون تجهیزات لازم معقول و منطقی به نظر نمی رسد. من قطعاً موافقم که بسیاری از کوه ها را می توان با تجهیزات کم یا بدون تجهیزات با آب و هوای مناسب بالا رفت، اما چرا؟ این کار کوهنور را به خطر می اندازد.بنابراین، ماجراجویی خود را به بهترین و نه آخرین تجربه تبدیل کنید و مطمئن شوید که تمام ابزار نجات جان و تجهیزات کوهنوردی را با آموزش قبلی و آگاهی از دنیای کوه ها به دست می آورید.

مقاله از:
https://mountainhomies.com/about/

#تجهیزات_کوهنوردی #تجهیزات #کوهستان #نجات #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1076
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14837
بازدید ماه: 70635
کل بازدید ها: 423963
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com