#کوهنوردی #کوهنورد #کوهستان #هواشناسی

بایدها و نبایدها برای کوهنوردی

برای داشتن یک کوهنوردی مناسب، میلیون ها نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. در این مقاله، قصد داریم مهمترین آنها را در یازده باید و نباید خلاصه کنم، فقط برای اینکه کارها را کمی ساده کنیم و دانش شما را در کوهنوردی ارتقا دهیم.
برخی از این موارد کم و بیش متداول هستند اگر شما یک کوهنورد مبتدی هستید، امیدواریم حداقل یک یا دو مورد از این موارد به آمادگی شما کمک کند.

1. تحقیقات خود را انجام دهید
ضرب المثلی که می گوید: "شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است" و این در مورد کوهنوردی صادق است.
هنگامی که به سمت کوه می روید، باید بدانید که کجا می روید، نوع زمینی که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد و مدت زمانی که می خواهید بروید.
سایت های بسیار خوبی وجود دارند که می توانید اطلاعات خوبی از کوهستان در آن مطالعه کنید. توصیه می کنم مقصد کوهستان خود را در گوگل جستجو کنید و از دانش افراد با تجربه استفاده کنید. همچنین سعی کنید برای راهنمایی با یک راهنمای محلی تماس بگیرید.
برای شرایط غیرقابل پیش‌بینی و شرایط اضطراری نیز برنامه‌ریزی کنید - به جای اینکه در یک موقعیت سخت غافلگیر شوید، قبل از آن آماده باشید.

2. این کیت ها را نادیده نگیرید
قبل از اینکه به یک کوهنوردی بروید، بدانید که زمین مسیر چگونه است و احتمالاً با چه خطراتی روبرو خواهید شد. برای اینها آماده شوید و در مسیر خود آگاه باشید.
یک کیت کمک های اولیه را بسته بندی کنید، مطمئن شوید که اکثر اعضای تیم شما نحوه استفاده از آن را می دانند و به کسی بگویید که کجا و برای چه مدت می روید. اگر مشکلی پیش بیاید، آماده خواهید بود، که می تواند به معنای تفاوت بین تحمل یک ناراحتی جزئی و عدم بازگشت آن باشد.
همچنین یک کیت برای ساختن پناهگاه اضطراری بسته بندی کنید. شما هرگز نمی دانید چه اتفاقی ممکن است در کوه بیفتد. اگر به صورت گروهی بیرون می رفتم به پناهگاه هایی نگاه می کردم که برای بیش از سه نفر مناسب باشد. به این ترتیب می توانید از شخصی که در داخل چادر است محافظت کرده و به آنها کمک کنید.
چه در حال انجام کوهنوردی باشید و چه در مناطق کم ارتفاع در گرمای تابستان، هر زمانی ممکن است موارد زیادی اشتباه پیش برود. کوه ها همچنان یک زمین بازی خطرناک هستند. در نحوه پیاده روی، کوهنوردی، اردو زدن و دستشویی رفتن ایمن باشید.

3. به اندازه کافی غذا به همراه داشته باشید
گاهی اوقات، یک سفر بیشتر از برنامه ریزی شده طول می کشد. ممکن است گم شوید؛ در آب و هوای بد گیر کرده یا مسیر را دست کم بگیرید.در هر صورت، گیر افتادن بدون غذا می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث شود که نتوانید آخرین ذره را فشار را تحمل کنید، فقط به این دلیل که انرژی کافی ندارید.اطمینان حاصل کنید که غذای شما دارای مواد مغذی متراکم است و به راحتی فاسد نمی شود.

4. تجهیزات خود را بررسی کنید
قبل از خروج، تجهیزات خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیزهایی را که نیاز دارید در اختیار دارید - این بسته به مسیری که قصد دارید طی کنید و زمینی که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد تغییر خواهد کرد.
بررسی کنید که تجهیزات شما به درستی کار می کند. هیچ چیز بدتر از این نیست که در مقابل یک صخره  بایستید و متوجه شوید که طناب شما آسیب دیده است و نمی توانید از آن استفاده کنید.
اگر در حال برنامه ریزی یک کوه پیمایی هستید، مطمئن شوید که کرامپون های شما به درستی تیز شده و به خوبی با کفش های شما مناسب است.
کوله پشتی خود را نیز بررسی کنید – این بسته ها زمانی که به طور منظم از آنها استفاده می کنید بسیار تاثیرگذار هستند.

5. وسیله تصفیه آب بیاورید
کوهنوردی باعث تعریق شما می شود، یعنی خیلی سریعتر از یک روز عادی آب بدنتان کم می شود. مصرف مایعات کافی بدن شما را در شرایط خوبی نگه می دارد و شما را قادر می سازد تا کار را به پایان برسانید.
کم آبی شدید می تواند عواقب پزشکی جدی داشته باشد و باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. هنگام بسته بندی، تصفیه آب را در نظر بگیرید، زیرا نمی توانید آب کافی برای کل سفر با خود حمل کنید.
همچنین، مقداری پودر الکترولیت را بسته بندی کنید – اکثر مارک های تغذیه ورزشی دارای بسته های آسان برای استفاده هستند که می توانید آنها را به آب خود اضافه کرده و بنوشید. اینها برای حمل سبک وزن هستند و فضای زیادی را در بسته شما اشغال نمی کنند، اما در مواقعی که به آن نیاز دارید، ضربه ای جدی به شما می دهند.

6. کفش های کوهنوردی بپوشید
پاهای شما مهمترین دارایی شما در هر سفر هستند، بنابراین مراقبت از آنها ضروری است.در نظر بگیرید که آیا نیاز به خرید کفش های کوهنوردی دارید یا اینکه کفش های پیاده روی به اندازه کافی خوب هستند (نکته حرفه ای: طبق تجربه من، آنها اغلب برای مبتدیان هستند).
کفش‌های شما باید راحت و متناسب با نوع سفری باشد که می‌خواهید انجام دهید، چه به معنای کوهنوردی در کوهستان باشد که در آن به کرامپون نیاز دارید یا زمین‌های سخت، صخره‌ای و گرد و غباری که به چیزی کمی سبک‌تر نیاز داریدهمیشه کفشی را انتخاب کنید که مچ پا را نیز پشتیبانی کند، زیرا این به جلوگیری از پیچ خوردگی کمک می کند.

7. آداب معاشرت را بیاموزید
شعار این است: «چیزی جز عکس نگیرید و چیزی جز رد پا نگذارید».
هیچ چیزی را پشت سر نگذارید، زیرا مسیر را برای هر کسی که بعد از شما به آنجا می رود خراب می کند. کوه ها قطعه ای زیبا و دست نخورده از بهشت هستند و باید به آنها احترام گذاشت.اگر از قبل نمی‌دانید، قبل از رفتن، آداب مناسب توالت در هنگام کوهنوردی را بخوانید. یک کیسه پلاستیکی اضافی برای مواد غذایی باقیمانده و هر زباله دیگری که تولید می کنید بردارید و آن را با خود حمل کنید تا پس از بازگشت دور بیندازید.

8. سازگاری
اگر قصد دارید سفری را در ارتفاع بالا انجام دهید یا در مکانی بسیار سردتر یا گرمتر از آنچه که قبلاً به آن عادت داشتید، زمانی را برای سازگاری در نظر بگیرید. به خصوص در ارتفاعات بالا، این شما را در جای خوبی قرار می دهد، زیرا خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با ارتفاع را به حداقل می رساند. این فقط کمک می کند تا قبل از رفتن به طبیعت به محیط خود عادت کنید.

9. زمان برگشت را در نظر بگیرید
اکثر مرگ و میرها در کوه های بزرگ به دلیل عدم توجه به صعود بوده است.
قبل از حرکت، یک محدودیت زمانی برای سفر خود تعیین کنید. این می تواند بر اساس توانایی های فیزیکی، آب و هوا، جیره غذایی شما یا هر عامل محدود کننده دیگری باشد.
اگر قبل از صعود به آن محدودیت زمانی رسیدید، منظم باشید و برگردید، حتی اگر قله نزدیک به گوشه به نظر برسد.ریسک کردن، به ویژه با نزدیک شدن هوای بد، جان بسیاری از کوهنوردان را گرفته است. در عوض زنده بمانید و زندگی کنید.زندگی ارزشمند ترین دارای ماست.

10. آب و هوا را فراموش نکنید
آب و هوای کوهستانی غیرقابل پیش بینی است. قبل از خروج، آخرین به روز رسانی در مورد پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید.هنگامی که در حال پیاده روی هستید، مراقب آب و هوا باشید و اگر به نظر می رسد طوفانی در راه است، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.
گیر افتادن در هوای بد، به خصوص زمانی که در دل کوهستان هستید، هرگز سرگرم کننده نیست و می تواند کشنده باشد. اگر هوا خوب نیست، بهتر است سفر خود را چند روز به تعویق بیندازید و منتظر آب و هوای بهتر باشید. ارزشش را دارد.

11. دوستانه و مفید باشید
جامعه کوهنوردی به حس رفاقت و همراهی معروف است. وقتی از کنار دیگران در مسیر عبور می کنید، صمیمی باشید. اگر کمک خواستند، دست دراز کنید. دفعه بعد، ممکن است شما کسی باشید که به کمک نیاز دارید.


#کوهنوردی #کوهنورد #کوهستان #هواشناسی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1041
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14802
بازدید ماه: 70600
کل بازدید ها: 423928
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com