#مهارت_کوهنوردی #آمادگی_کوهستان #کوهنوردی #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان

چقدر باید برای کوهنوردی تناسب داشته باشیم

از آنجایی که شرایط از کوهی به کوه دیگر و فصلی به فصل دیگر بسیار متفاوت است، آمادگی لازم برای قله یا صعود به این کوه ها نیز بسیار متفاوت است. برای بالا رفتن کارآمد از کوه‌های هیمالیا مانند اورست، باید از نظر بدنی آماده باشید تا در روزهای متوالی چندین ماراتن را بدون تردید بدوید. علاوه بر این، شما نیاز به تجربه در تمرینات ارتفاع دارید.در این مقاله، تناسب اندام مورد نیاز برای سفرهای کوهستانی با درجات مختلف دشواری و همچنین برخی از آموزش های توصیه شده را که می توانید برای آمادگی برای ماجراجویی بعدی خود انجام دهید، بررسی خواهم کرد.
تعریف تناسب اندام برای کوهنوردی
چگونه تناسب اندام را با اشاره به کوهنوردی تعریف کنیم؟ اول، ارتفاع، بیایید آن را به بخش‌هایی تقسیم کنیم: ارتفاع کم (500-2000 متر)، متوسط (2000-3000 متر)، بلند (3000-5500 متر) و شدید (بالاتر از 5500 متر).
هر کدام از اینها، صرف نظر از اینکه خود صعود تا چه حد فنی است، چالش‌های خاصی دارند. هر چه ارتفاع بیشتر باشد، تأثیر منفی بر توانایی های جسمی و ذهنی و توانایی شما برای حفظ سلامتی شما بیشتر می شود.
همانطور که می بینید، برای صعودهای آسان در ارتفاع کم، تناسب اندام اساساً مستلزم توانایی پیمودن مسافت است و محدود به تمرینات هوازی و مقداری قدرت عضلانی است.
انجام و صعود آسان در ارتفاعات به تناسب اندام بیشتری نیاز دارد، اما نه لزوماً توانایی فنی زیادی، اگرچه این موضوع گاهی قابل بحث است، زیرا احتمالاً با برف و سایر خطرات مرتبط با ارتفاع مواجه خواهید شد.صعودهای سخت یا مسیرهای فنی به آمادگی جسمانی بیشتر همراه با مهارت های فنی نیاز دارند.
اگر می خواهید با موفقیت به قله صعود کنید و از ماجراجویی لذت ببرید، به خصوص در کوه های سخت تر، این آمادگی ذهنی حیاتی است.

برای سادگی، بیایید تناسب اندام را شامل سه جزء تعریف کنیم:
تناسب اندام،
مهارتهای فنی
ظرفیت ذهنی

آمادگی جسمانی به آمادگی قلبی و عضلانی مورد نیاز برای صعود به یک کوه اشاره دارد، در حالی که مهارت های فنی به توانایی استفاده از تجهیزات خاص در مسیرهای دشوار اشاره دارد.ظرفیت ذهنی به توانایی ایجاد انگیزه و فشار بر خود از سختی های موجود اشاره دارد.

برای صعود به اورست چقدر باید تناسب اندام داشته باشید
کوه های سخت تر به آمادگی جسمانی، مهارت و قدرت ذهنی بیشتری نیاز دارند.  واضح است، اما واقعا مهم است.شما باید از نظر ذهنی به اندازه کافی تناسب اندام و قدرت داشته .اگر تناسب اندام و مهارت های فنی شما در حد بالایی نباشد، برای صعود به یک کوه سنگین زمان بسیار سختی خواهید داشت و حتی می توانید خود را در معرض خطر مرگ قرار دهید.
همین امر در مورد قدرت ذهنی نیز صدق می کند. اگر ذهن شما در آن نیست، ممکن است اشتباهات فاجعه باری در راه خود مرتکب شوید و خود و همراهان خود را به خطر بیندازید.
کوهنوردی پیشرفته مستلزم زمین های سخت و ارتفاعات است، گاهی اوقات به طور جداگانه، اما معمولاً ترکیبی انجام می شود شما به سطح بالایی از آمادگی جسمانی، مهارت های فنی و قطعاً قدرت ذهنی نیاز دارید.
برای اینکه بتوانید قله های سنگین مانند اورست را با موفقیت فتح کنید، باید از قبل کم و خوب شروع کنید. صعودهای کوچکتر و آسان تری داشته باشید و به سمت بالا حرکت کنید. اگر تا به حال کوهنوردی نکرده اید، پیشنهاد می کنم یک قله کوچک را انتخاب کنید که می توانید در یک پیاده روی یک روزه به آن برسید. مطمئن شوید که زمین آسان است. در مرحله بعد، چیزی بزرگتر مانند یک صعود چند روزه در زمین های آسان انجام دهید. به تدریج طول، ارتفاع و فنی بودن مسیرهای خود را با هر سفر افزایش دهید تا زمانی که برای مسیر بزرگی که به آن توجه کرده اید آماده شوید.
اگر تناسب اندام و توانایی های خود را از این طریق بسازید، بدن شما با نوع ورزش سازگار می شود، ماهیچه های مناسب می سازد و آنها را برای کار با هم به روش صحیح آموزش می دهد.

سطح مقدماتی تناسب اندام برای کوهنوردی
اگر در حال حاضر سبک زندگی نسبتاً فعالی دارید و اغلب به بیرون از منزل می روید (منظورم حیاط خلوت نیست، منظورم پیاده روی، دویدن در مسیر یا دوچرخه سواری در کوهستان و غیره است)، احتمالاً از قبل چیزی که برای بالا رفتن از یک کوه آسان و کم ارتفاع لازم است را دارید.
برای کوه‌های سخت‌تر و راهپیمایی‌های طولانی‌تر، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی به آمادگی قابل توجهی نیاز دارید.
وزنی که با خود حمل می کنید بر سطح آمادگی لازم برای یک صعود خاص تأثیر می گذارد. وقتی برای پیاده روی یک روزه می روید، فقط به یک کوله پشتی کوچک با غذا، آب، کمک های اولیه و یک ژاکت گرم نیاز دارید. این سبک وزن است و تاثیر چندانی در مسیر شما نخواهد داشت.
از سوی دیگر، اگر یک صعود طولانی‌تر را انجام می‌دهید که باید یک شبه کمپ بزنید، به یک بسته بزرگتر با مواد بسیار بیشتر نیاز خواهید داشت.
حتی با برنامه‌ریزی دقیق و بسته‌بندی، این به طور بالقوه نسبتاً سنگین است، بنابراین باید در مقایسه با یک پیاده‌روی روزانه سبک، مناسب‌تر باشید.
طول سفر نیز بر خستگی طولانی مدت شما تأثیر می گذارد. دو روز متوالی کوهنوردی برای بدن شما بسیار سخت تر از دو کوه پیمایی غیرمتوالی در یک مسیر است.در اینجا، به استقامت و کمی قدرت ذهنی نیاز دارید، به خصوص اگر قبل از شروع ورزش، سطح آمادگی خود را دست کم گرفته باشید.برای صعودهای سطح ورودی، به مهارت های فنی نیاز نخواهید داشت.این مهم است که بدن شما با ورزش هایی که در هنگام بالا رفتن از کوه انجام می دهید، سازگار باشد. برای اینکه خود را برای کوهنوردی شرطی کنید، باید تمرین کنید.

عواملی غیر از تناسب اندام
ارتفاع زیاد ابعاد کاملاً جدیدی را برای کوهنوردی به ارمغان می آورد. در اینجا توانایی های جسمی و ذهنی شما تحت تاثیر منفی قرار می گیرد. هوای رقیق‌تر در ارتفاعات باعث می‌شود که سریع‌تر خسته شوید و مغزتان را متزلزل کند.شما همچنین در معرض خطر بیماری های مرتبط با ارتفاع هستید، صرف نظر از اینکه در غیر این صورت چقدر تناسب اندام و سالم هستید. بیماری ارتفاع هیچ مورد مثبتی ندارد و رحم نمی کند.
برای اینکه بدن خود را به بهترین شکل برای موفقیت به آماده کنید، باید برای صعود در ارتفاعات خود را سازگار کنید. مانترا می گوید: «بالا بروید، کم بخوابید»، بنابراین در طول روز به ارتفاع بالاتری بروید و به کمپ در ارتفاع کمی پایین تر بازگردید.

آموزش کوهنوردی
بهترین مسیری که هنگام تمرین برای کوهنوردی باید دنبال کنید این است که تمرین خود را تغییر دهید. برای کار کردن با هم به همه عضلات نیاز دارید، نه فقط پاها.
تغییر دادن تمرینات به ماهیچه های شما می آموزد که به روش های مختلف کار کنند و قدرت و استقامت شما را برای تناسب اندام کامل افزایش می دهد.اشتباه رایجی که من می بینم این است که بعضی از ورزشکاران فکر می کنند که چون می توانند همه وزنه ها را به راحتی بزنند پس کوهنوردی برای آنها ورزش راحتی است این طرز فکر کاملا اشتباه است.من خودم خیلی وقت پیش این اشتباه را کردم. شما به سرعت متوجه خواهید شد که استقامتی که بدن شما برای مهارت در کوهستان باید به دست آورد، بر خلاف اکثر تمرینات در باشگاه معمولی شما است.

استقامت
بالا رفتن از یک کوه، حتی در یک مسیر آسان، نیاز به پیاده‌روی زیادی دارد، اغلب با سرعتی سریع برای مسیرهای طولانی در یک زمان. آماده سازی ریه های خود برای این نوع فشار زندگی شما را بسیار آسان تر می کند.برای اینکه در کل روز (یا هفته) دوام بیاورید، به استقامت نیاز دارید. در اینجا، شما می توانید کاردیو را با تمرینات استقامتی هوازی و بی هوازی همراه کنید. این ماهیچه های شما را برای فشار دادن به چند ساعت آخری که نیاز دارید آماده می کند.من هم حرکت مداوم و هم تمرینات تناوبی با شدت بالا را در تمرین خود گنجانده ام تا از زمان آماده سازی خود حداکثر استفاده را ببرم.
همچنین کاردیوی خود را با چیزی مانند بالا رفتن از پله یا پیاده روی در زمین های شیب دار ترکیب کنید. از آنجایی که بالا رفتن از کوه مستلزم بالا رفتن است (دوباره موارد بدیهی را بیان می کنیم)، شما می خواهید بدن شما هم از نظر استقامت و هم از نظر قدرت برای این کار آماده باشد.

آموزش قدرت
بدیهی است که هنگام پیاده‌روی، پاهای شما بار سنگین کار را تحمل می‌کنند، بنابراین آماده‌سازی مناسب آن‌ها مهم است. توصیه می کنم با اسکات، بالا آوردن ساق پا، بالا بردن پا و لانژ شروع کنید.
تمرینات کل بدن یک راه عالی برای آماده کردن عضلات شما برای کار با هم هنگام پیمایش در تغییر زمین است. همچنین تمرینات استقامتی را انجام دهید – وزنه های سبک تر با تکرارهای زیاد. هنگام کوهنوردی، نه تنها خود را از کوه بالا می برید، بلکه یک کوله را نیز بالا می برید. باید برای این وزن اضافی آماده باشید.هنگامی که با تمرین وزن بدن راحت شدید، مقداری وزنه اضافه کنید تا برای فشار اضافی حمل یک کوله سنگین آماده شوید.
به خاطر داشته باشید که لازم نیست بتوانید پرس نیمکتی را با یک تن فشار دهید، اما باید بتوانید با وزنه سنگین روی کمرتان به صورت عمودی حرکت کنید. تمرین خود را طوری تنظیم کنید که قدرت و استقامت را متعادل کند.

برو بیرون
برای بیان واضح، کوهنوردی مستلزم بیرون رفتن از فضای باز است. اگر فقط در باشگاه تمرین کنید، خودتان را به طور کامل آماده نخواهید کرد.قبل از سوار شدن به کوه، بیرون بروید، در جنگل یا پارک پیاده روی کنید و کمی هوای تازه تنفس کنید. این به شما احساس تغییر زمین را می‌دهد، به شما اجازه می‌دهد هنگام برخورد با شیب‌های تند یا سرازیری‌های دشوار، قدرت ذهنی خود را تمرین کنید.
بسته ای را با خود حمل کنید که وزن آن تقریباً برابر با همان وزنی است که قصد دارید در سفر کوهنوردی خود داشته باشید، زیرا این به شما کمک می کند تا بدن شما را با وزنی که حمل می کنید آماده کنید و راحت ترین راه را برای حمل کوله خود پیدا کنید.

با تجهیزات کوهستانی خود آموزش دهید
همچنین، با پوشیدن وسایلی که احتمالاً با خود می برید، تمرین کنید. آشنایی با وسایل خود باعث می شود که به جای ابزاری که در دست شما باشد، گسترش دهنده شما باشد. هنگامی که با موقعیت های سخت در یک کوه مواجه می شوید این عالی است.برای تغییر کمی چیزها، می توانید دویدن در مسیر، دوچرخه سواری در کوهستان، شنا یا را نیز انجام دهید. هنوز هم می‌توانید در فضای باز باشید و این فعالیت احتمالاً زمان کمتری نسبت به یک پیاده‌روی روزانه واقعی دارد.

آموزش ارتفاع
هر چه بالاتر می روید، هوا رقیق تر می شود و عملکرد شما بدتر می شود. بهترین راه برای آمادگی در برابر اثرات ارتفاع، تمرین در مکان های مرتفع است.اگر قصد دارید در ارتفاعات شدید پیاده روی کنید، توصیه می شود حداقل در ارتفاع بالا تمرین کنید. متأسفانه تمرین در ارتفاعات کم یا متوسط کمک چندانی به شما در این زمینه نخواهد کرد.از طریق تمرینات استقامتی به بدن خود بیاموزید که از اکسیژن به طور موثرتری استفاده کند. این کار عملکرد شما را در ارتفاعات بالاتر که اکسیژن کمتری در دسترس است افزایش می دهد.

آموزش فنی برای کوه های بزرگ
آموزش برای مسیرهای بسیار فنی با توجه به مهارت هایی که شما نیاز دارید متفاوت است. توصیه می شود هنگام آزمایش وسایل جدید در یک محیط امن باشید.
شما نمی خواهید برای اولین بار در حالی که در حال فرود آمدن از یک صخره هستید، مهار و گریگری جدید خود را تست کنید. مطمئن شوید که تجهیزات خود را تست کرده اید و قبل از رفتن به سمت کوهستان راحت از آن استفاده می کنید.همچنین، یادگیری و تسلط بر تکنیک‌های جدید در صعودهای آسان‌تر در حالی که در کنار شخصی هستید که تجربه زیادی در استفاده از آن دارد، ایده خوبی است.
صعودهای خود را به گونه ای انتخاب کنید که در هر سفر یک مهارت جدید یاد بگیرید و به آن مسلط شوید، منحنی یادگیری شیب کمتری داشته باشد و به شما آرامش دهد که واقعاً می دانید چه کاری انجام می دهید.یادگیری استفاده از بسیاری از وسایل جدید به طور همزمان می تواند باعث سردرگمی شما شود و در شرایط بالقوه خطرناک احساس ناامنی کنید. این ایده آل نیست و تجربیات بدی مانند این می تواند کوهنوردان را برای همیشه از این ورزش کنار بگذارد.

آموزش ذهنی
تمرین ذهنی با آمادگی جسمانی متفاوت است و من از تجربه خودم می توانم بگویم که مطمئناً می تواند چالش برانگیزترین جنبه های کوهنوردی باشد.من همچنین معتقدم که این جنبه هایی است که شما هرگز به طور کامل به آن مسلط نخواهید شد، هر چند بارها صعود کرده باشید.در اینجا، دانستن مسیری که کوه را طی خواهید کرد - نه اینکه فقط آن را روی نقشه ببینید، کمک می کند. شما شیب ها و ارتفاعات را درک کنید، هر شیب و سراشیبی چقدر شیب دار و طولانی است و زمین چگونه به نظر می رسد.
شرایط آب و هوایی که احتمالاً با آن مواجه خواهید شد را درک کرده و برای آن آماده شوید. مطمئن شوید که مسیر آسان تری با مسافت کمتر و شیب کمتر را برای شروع انتخاب کرده اید تا زمانی که برای مسیرهای سخت تری آماده شوید.
ذهن بر ماده توصیف مناسبی است از آنچه برای رسیدن به بالای تقریباً هر کوهی لازم است. اگر کل کوه را به عنوان یک مانع برای فتح در نظر بگیرید، به احتمال زیاد آنقدر ترسیده اید که نمی توانید ادامه دهید. آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و فتح هر یک از آن ها را جشن بگیرید.
هر چه کوه سنگین تر باشد، آن بخش ها کوچکتر خواهند بود. در کوهی مانند اورست، به معنای واقعی کلمه روی برداشتن گام بعدی تمرکز خواهید کرد، زیرا شرایط آنقدر سخت است.

قضاوت در مورد سطح آمادگی خود برای کوهنوردی
کوه های مختلف به سطوح مختلف آمادگی جسمانی و ذهنی نیاز دارند. مسیری را که طی خواهید کرد مطالعه کنید و برای درک توپوگرافی و زمین زمان بگذارید. به مسیرهای اخیری که انجام داده اید فکر کنید و آنها را برای مسیری که در حال مطالعه هستید آماده کنید.اگر مسیر خاصی را به راحتی طی کرده اید، در مسیری که کمی سخت تر است باید به راحتی برایتان در دسترس باشد.اگر با یک سفر خاص مشکل داشتید، احتمالاً ایده خوبی نیست که کاری را انجام دهید که حتی سخت‌تر است. چند مسیر ساده تر را انتخاب کنید و شاید رژیم تمرینی خود را برای رفع نقاط ضعف خود تنظیم کنید.
نکته کلیدی در اینجا این است که در مورد توانایی ها و محدودیت های فعلی خود با خود صادق باشید. اجازه ندهید غرور باعث شود از توانایی‌هایتان تجاوز کنید.

نتیجه
سطح تناسب اندام مورد نیاز بستگی به کوهی دارد که قصد دارید آن را انتخاب کنید. مهم است که توانایی های فعلی خود را صادقانه و دقیق ارزیابی کنید. این را هنگام برنامه ریزی تمرینات ورزشی خود برای کوهی که می خواهید به آن بپردازید، در نظر بگیرید.
در نهایت، شما هرگز آموزش کوهنوردی را «تمام» نخواهید داشت. همه همیشه می توانند پیشرفت کنند. کوهنوردی تنها راهی برای به چالش کشیدن خود، یادگیری و تکامل است. این را به خاطر بسپارید، از جاده لذت ببرید نه از مقصد. 

مرجع: Felix Enocksson

#مهارت_کوهنوردی #آمادگی_کوهستان #کوهنوردی #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 924
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14685
بازدید ماه: 70483
کل بازدید ها: 423811
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com