#کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان

برای کوهنوردی از کجا شروع کنیم

زمانی در زندگی برخی از دوستاران طبعیت فرا می‌رسد که به قله یک کوه برفی نگاه می‌کنند و به این فکر می‌کنند که برای رسیدن به آنجا چه چیزی لازم است. اگر متوجه شده اید که اهداف بلندتری در سر می پرورانید، شاید وقت آن رسیده است که کوهنوردی را امتحان کنید.
کوهنوردی چیست؟ از برخی جهات، بالا رفتن از یک کوه تفاوت چندانی با کوله گردی ندارد. شما اغلب در یک مسیر ثابت با یک کوله پشتی که مملو از وسایل مورد نیاز شما در طول سفر است شروع می کنید. اما در جایی که هدف از کوله گردی تکمیل یک منظره یا پیاده‌روی در حین کمپینگ در طول مسیر است، هدف از کوهنوردی ایستادن بر روی قله یک کوه است و اغلب با سفر بر روی برف احتمالاً به آنجا می‌رسید و شاید پیاده روی در یخچال های طبیعی یا یخ.
کوهنوردی به چه معناست؟ کوهنوردی می‌تواند از نظر جسمی و ذهنی بسیار سخت باشد، با ساعت‌های طولانی در مسیر بالا و پایین رفتن از یک کوه با کوله‌ای سنگین بر روی پشتتان. و قبل از اینکه بتوانید بروید، باید مهارت های فنی مانند نحوه استفاده از تبر یخی و نجات یک کوهنورد از شکاف را بدانید. اما پاداش رسیدن به قله و حس موفقیتی که پس از اتمام سفر خواهید داشت که می تواند همه چیز را ارزشمند کند.
اگر کوهنوردی به نظر چیزی است که می خواهید امتحان کنید، در اینجا نحوه شروع کوهنوردی ارایه شده است:
یک راهنما استخدام کنید یا در کلاس شرکت کنید:یک راهنمای واجد شرایط، راه را هدایت می کند و مهارت های ضروری برای بالا رفتن از کوه را به شما آموزش می دهد. اگر می‌خواهید بدون راهنما بروید، ابتدا در یک کلاس (یا چند کلاس) ثبت‌نام کنید تا یاد بگیرید چگونه روی برف و یخچال‌های طبیعی سفر کنید، چگونه از تبر یخ استفاده کنید و چگونه یک کوهنورد سقوط کرده را از شکاف نجات دهید.
شروع تمرین:کوهنوردی از نظر جسمی و روحی سخت است. پیاده روی را با یک کوله سنگین شروع کنید و خود را از نظر ذهنی برای روزهای طولانی و چالش برانگیز آماده کنید.
وسایل ضروری را تهیه کنید:کفش های کوهنوردی، تبر یخ، کرامپون و بند چند مورد از مواردی هستند که به آنها نیاز دارید. ممکن است بتوانید برخی از این چیزها را اجاره کنید، یا اگر با خدمات راهنما می‌روید، ممکن است ارائه شوند.
مسیری را انتخاب کنید:چه در حال ثبت نام برای صعود با راهنما یا انتخاب یک قله برای صعود با تیم کوهنوردی خود باشید، مهم است که مسیری را انتخاب کنید که برای سطح مهارت و راحتی شما مناسب باشد.
ایمنی کوهنوردی مسئولیت شماست. هیچ مقاله یا ویدیویی نمی تواند جایگزین آموزش و تجربه واجد شرایط شود.

مرحله اول: استخدام یک راهنمای کوهنوردی یا شرکت در کلاس
اگر تازه وارد کوهنوردی شده اید، یکی از راه های ورود مستقیم به این ورزش، استخدام یک سرویس راهنما است. اگر تناسب اندام خوبی دارید، راهنمایان کوهستانی بی‌شماری در سرتاسر جهان وجود دارند که شما را به هر کوهی که بخواهید می‌برند. راهنماهای واجد شرایط در معرفی مبتدیان به کوهنوردی مهارت دارند و می دانند که چگونه تکنیک هایی را توضیح داده و نشان دهند که به راحتی قابل درک و متناسب با نیازهای شما هستند.
برای یافتن خدمات راهنما، به دنبال سازمان‌های کوهنوردی محلی یا خدمات راهنمای خصوصی در منطقه‌ای باشید که می‌خواهید کاوش کنید. توصیه می‌کنیم راهنمایی پیدا کنید که توسط یک نهاد گواهی‌دهنده، مانند فدراسیون کوهنوردی ، به رسمیت شناخته شده باشد.

در کلاس کوهنوردی شرکت کنید
همه کسانی که کوهنوردی می کنند راهنما استخدام نمی کنند. کوهنوردی به تنهایی می تواند نه تنها هیجان تجربه کوهستانی را به شما بدهد، بلکه حس عمیقی از موفقیت را نیز به شما بدهد. اما، قبل از اینکه خودتان صعود خود را انجام دهید، ابتدا باید مهارت های فنی را به دست آورید و در مورد نحوه سفر در کوهستان آگاهی کسب کنید. در حالی که یادگیری از یک مربی یا دوست با تجربه امکان پذیر است، توصیه می کنیم در کلاس هایی که توسط متخصصان آموزش دیده تدریس می شود ثبت نام کنید. سازمان ها، مدارس و باشگاه های زیادی وجود دارند که این آموزش را ارائه می دهند. برخی دوره‌های چند ماهه ارائه می‌دهند که آنچه را که باید بدانید را به شما می‌آموزد و به صعودی می‌رسد که از مهارت‌های جدیدتان استفاده می‌کند. همچنین می‌توان چندین کلاس کوتاه‌تر را برای یادگیری موارد ضروری گرد هم آورد.

در اینجا برخی از مهارت هایی که باید قبل از رفتن به کوهنوردی داشته باشید آورده شده است:
تکنیک های سفر در برف: دانستن نحوه سفر ایمن و کارآمد بر روی برف با حرکت خوب پا شروع می شود. قدم زدن، انتخاب مسیر روی برف و... راه‌های موثری برای صعود و فرود از دامنه‌های برفی هستند.
استفاده از تبر یخی: استفاده از تبر یخی یکی از اصولی است که برای کوهنوردی باید یاد بگیرید. خود نگه داشتن شامل کاشت شفت تبر در برف است تا در وهله اول از سقوط جلوگیری شود. اگر لیز بخورید ، قبل از اینکه بیش از حد سر بخورید، از خودگیر برای متوقف کردن شما استفاده می شود. آموزش و تمرین مناسب برای مهارت در هر دوی این تکنیک های تبر یخی ضروری است.
استفاده از کرامپون ها: کرامپون ها کشش ضروری را در زمین های یخی ایجاد می کنند که در غیر این صورت نمی توانید از آن بالا بروید. این مهم است که بدانید کرامپون را چگونه و چه زمانی بپوشید و چه زمانی آن را بردارید. برای راحتی راه رفتن با کرامپون روی کفش، تمرین لازم است.
سفر با طناب در یخچال: استفاده از تبر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که هنگام عبور از یک یخچال به یک یا چند جا طناب بزنید. نه تنها به مهارت‌هایی برای جلوگیری از سقوط خود نیاز دارید، بلکه باید مراقب سایرین تیم طناب خود باشید و در صورتی که یکی از آنها بلغزد و شروع به حرکت به سمت شکاف یا سقوط کند، آماده دستگیری خود باشید. مدیریت طناب به همان اندازه مهم است.
نجات: و آخرین چیزی که باید قبل از ضربه زدن به تنهایی فکر کنید: آیا اگر یک همراه به داخل شکاف بیفتد، می‌توانید آن را از شکاف نجات دهید؟ استفاده صحیح از لنگرهای برفی و سیستمی که به عنوان قرقره Z شناخته می شود، مجموعه ای از مهارت های ضروری برای سفر ایمن در یخچال است. حتی کوهنوردان باتجربه این تکنیک ها و سایر تکنیک های نجات را هر فصل تمرین می کنند تا برای شرایط غیرمنتظره آماده شوند.

مرحله دوم: شروع آموزش برای کوهنوردی
لذت ایستادن بر فراز یک قله، خیره شدن به چشم انداز زیر پای شما، همیشه آسان نیست. کوهنوردی چالش های جسمی و روحی زیادی را به همراه دارد. معمول است که 12 تا 14 ساعت در روز را با یک کوله سنگین بر روی سربالایی سپری کنید. برای اینکه خود را برای این چالش ها آماده کنید، لازم است که از نظر جسمی و روحی آماده باشید.وقتی یک کوله سنگین را حمل می کنید و ساعت ها در حال حرکت بوده اید، عمل به ظاهر ساده قرار دادن یک پا در مقابل پای دیگر می تواند بسیار خسته کننده باشد.
برای آمادگی برای چالش های سخت کوهنوردی، اکثر افراد باید چندین ماه قبل از سفر تمرینات مداوم را شروع کنند. یک برنامه تمرینی منظم که شامل دویدن، دوچرخه سواری و شنا می شود، راه خوبی برای آماده سازی سیستم قلبی عروقی است. پله‌نوردان داخل ساختمان می‌توانند به ساخت ماهیچه‌های پا که برای بالا رفتن استفاده می‌شوند کمک کنند. وزنه برداری می تواند بالاتنه را برای حمل کوله تقویت کند.
بهترین آموزش برای کوهنوردی با کوله، فقط کوهنوردی با کوله است. مقداری وزنه روی کمر و سربالایی قرار دهید. پیاده‌گردی‌های نزدیک را امتحان کنید، جایی که می‌توانید ارتفاع بگیرید. یا یک سری پله طولانی پیدا کنید و چند تکرار انجام دهید. این نوع تمرین استقامت شما را در یک رویکرد طولانی بیشتر از دویدن یا دوچرخه سواری بهبود می بخشد.
در حالی که آمادگی جسمانی برای روزهای طولانی پیاده روی در سربالایی با یک کوله سنگین مهم است، اثرات ارتفاع بالا در هنگام بالا رفتن از کوه می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. در ارتفاعات بالاتر از 8000 پا (و گاه تا 5000 پا)، حتی افراد دارای آمادگی جسمانی نیز می توانند اثرات کاهش اکسیژن در جو را احساس کنند. علائم بیماری ارتفاع متوسط عبارتند از: مشکل در خواب، تنفس نامنظم در هنگام خواب، سردرد، ضعف، خستگی، حالت تهوع، سرگیجه و تنگی نفس.

آمادگی ذهنی
کوهنوردی به چیزی بیش از ورزش و مهارت فنی سنگنوردی نیاز دارد. این یک طرز فکر متفاوت از کوهنوردی ورزشی نزدیک به تمدن یا کوله‌پشتی در یک مسیر ثابت دارد. برای تکمیل یک صعود کوهنوردی باید زمان و انرژی بیشتری صرف کنید و باید برای برخی سختی ها، ناراحتی ها و خطرات احتمالی در طول مسیر مانند ریزش سنگ، ریزش یخ، ریزش بهمن و سقوط در شکاف ها آماده باشید. همچنین ناامیدی وجود دارد که آب و هوای ناپایدار کوهستانی می تواند به همراه داشته باشد. مهم نیست چقدر تمرین کرده اید، آماده شده اید و برای آفتاب دعا کرده اید، طوفان می تواند شما را مجبور کند قبل از رسیدن به قله به عقب برگردید. به این دلایل، کوهنوردی برای همه مناسب نیست.
با این حال، پاداش رفتن به محیط کوهستان می تواند فوق العاده باشد. آسمانی پر از ستاره، کرامپون‌هایی که زیر پاها می‌ترسند و صدای نفس‌های ثابتتان را تصور کنید. چراغ‌های جلو مسیر را به سمت بالا مشخص می‌کنند، سپس یکی یکی بیرون می‌روند و اولین انگشتان نور یخچال را صورتی رنگ می‌کنند و به منظره‌ای می‌رسی که بسیاری از مردم فقط از هواپیما می‌بینند. این لحظاتی است که مردم را از آسایش یک ورزشگاه صخره ای یا اطمینان از یک صعود کوتاه نزدیک به جاده دور می کند.

مرحله سوم: وسایل ضروری برای کوهنوردی را تهیه کنید
کوهنوردی یک فعالیت فشرده است. اگر یک سرویس راهنما استخدام می‌کنید، ممکن است تجهیزاتی برای اجاره ارائه شده یا در دسترس باشد،دقیقاً آنچه باید همراه داشته باشید بسته به مسیری که قصد دارید صعود کنید متفاوت است، اما در اینجا برخی از وسایل شخصی که احتمالاً به آنها نیاز خواهید داشت آورده شده است:
کفش های کوهنوردی: یک جفت کفش کوهنوردی راحت و محکم که با کرامپون سازگار است، کلید سفر موثر در کوهستان است. کفش های کوهنوردی سفت‌تر از کفش های معمولی هستند، که باعث می‌شود وقتی با کرامپون راه می‌روید حمایت بیشتری داشته باشند.
مهاربند کوهنوردی: می توان از یک مهار استاندارد برای سنگ نوردی استفاده کرد، اما یکی که به طور خاص برای کوهنوردی طراحی شده است سبک تر و راحت تر خواهد بود.
تبر یخی: یک تبر یخی که برای کوهنوردی عمومی طراحی شده است، چیزی است که بیشتر اوقات برای بالا رفتن از شیب‌های تند و در صورت لغزش، به آن نیاز دارید. مسیرهای فنی بیشتر ممکن است به دو ابزار یخ نیاز داشته باشند.
کرامپون ها: کرامپون های فولادی یا آلومینیومی وقتی روی برف یا یخ شیب دار راه می روید، کشش ایجاد می کند. کرامپون‌های آلومینیومی بسیار سبک هستند، اما به اندازه فولاد بادوام نیستند، بنابراین فقط در صورتی آن‌ها را انتخاب کنید که به مناطق برفی متوسط و بدون هیچ قطعه سنگی  حرکت می کنید.
کلاه صخره نوردی: هر کلاه صخره نوردی استاندارد کار خواهد کرد. مطمئن شوید که گیره هایی برای اتصال چراغ جلو دارد.

مرحله چهارم: یک مسیر کوهنوردی را انتخاب کنید
اگر تصمیم گرفته‌اید یک راهنما استخدام کنید تا شما را به یک صعود ببرد، با آنها در مورد اهداف خود و نوع صعودهایی که قبلا انجام داده‌اید (در صورت وجود) صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا صعودی چالش برانگیز اما قابل انجام داشته باشید.
اگر یک دوره کوهنوردی را گذرانده اید و آماده انجام یک صعود بدون هدایت هستید، باید به مهارت های خود فکر کنید و چیزی را انتخاب کنید که در حد توانایی های فنی و فیزیکی شما باشد. به جای انتخاب بزرگترین قله برای اولین گردش خود، عاقلانه است که ابتدا در کوه های کوچکتر و کم فنی تجربه کسب کنید.

نکاتی برای انتخاب مسیر کوهنوردی:
از کتاب‌های راهنما و وب‌سایت‌ها استفاده کنید: کتاب‌ها و وب‌سایت‌ها منابع بسیار خوبی هستند زیرا می‌توانید تمام اطلاعاتی را که احتمالاً به آن نیاز دارید مشاهده کنید: دشواری، مسافت، افزایش ارتفاع، مسیرها، منابع آب، ویژگی‌های مسیر و موارد دیگر. وب‌سایت‌ها همچنین ممکن است گزارش‌های سفر اخیر را به نمایش بگذارند که ممکن است به شما احساس خوبی از نحوه سفر در زمانی که قصد سفر دارید، بدهد.
با مردم محلی و سایر کوهنوردان صحبت کنید: صحبت با افراد آشنا با منطقه یا سایر افرادی که کوهنورد هستند می تواند راه خوبی برای دریافت پیشنهادات مسیر باشد. همچنین، سعی کنید با مناطق محیط بان محلی در منطقه ای که می خواهید سفر کنید تماس بگیرید. رنجرها به روزترین اطلاعات را در مورد شرایط خواهند داشت.
نوع کوهنوردی مورد نیاز را بشناسید: آیا مسیر نیاز به سفر برفی، عبور از یخچال های طبیعی یا تقلای صخره ای دارد؟ دانستن اینکه چه نوع کوهنوردی مورد نیاز است ضروری است تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا مهارت های لازم را دارید یا خیر.
بدانید که صعود چقدر طول می کشد: برخی از مسیرها را می توان در یک روز انجام داد در حالی که برخی دیگر هفته ها طول می کشد. در نظر بگیرید که چقدر زمان دارید و یک صعود مناسب انتخاب کنید. همیشه عاقلانه است که برای زمانی که کندتر از برنامه ریزی شده حرکت می کنید، زمان بیشتری را در برنامه خود قرار دهید.


#کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1048
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14809
بازدید ماه: 70607
کل بازدید ها: 423935
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com