#برف #برف_کوبی #کوهستان #برف_کوهستان #هواشناسی_کوهستان

تکنیک های سفر در برف برای کوهنوردی

دانستن نحوه سفر ایمن و کارآمد در دامنه های برفی یک مهارت اساسی است که در مقدمه کوهنوردی خواهید آموخت. چه قصد دارید گاه به گاه از میدان های برفی عبور کنید یا رویای ایستادن در بالای قله ای یخی را در سر می پرورانید، تکنیک پیاده روی مناسب اولین لایه امنیتی شما در هنگام بالا رفتن از کوه است.
در این مقاله، چندین تکنیک مختلف برای بالا رفتن و فرود آمدن از شیب‌های برفی بدون استفاده از کرامپون را شرح می‌دهیم. در مقالات بعدی، نحوه استفاده از تبر یخ و کرامپون را برای محافظت بیشتر توضیح خواهیم داد. این مهارت‌های اساسی - سفر در برف، تبر یخ و کرامپون - به عنوان پایه‌ای برای مهارت‌های فنی بیشتر، از جمله نحوه سفر در یخچال‌ها و حرکت در زمین‌های در معرض خطر و خطراتی مانند شکاف‌ها عمل می‌کنند.
ایمنی کوهنوردی مسئولیت شماست. هیچ مقاله یا ویدیویی نمی تواند جایگزین آموزش و تجربه واجد شرایط شود.

صعود در برف


بالا رفتن از برف بدون کرامپون نیاز به قدم زدن دارد - جایی که از کفش های خود برای ایجاد شکاف در برف استفاده می کنید و یک سکوی تراز برای حفظ تعادل ایجاد می کنید. گام زدن را می توان به سه روش انجام داد. اینکه از کدام روش استفاده کنید بستگی به زاویه شیب و شرایط برف دارد. شما حرکات پا را با تغییر زمین، سطح راحتی و تعادل خود وفق خواهید داد. هنگامی که شروع به خارج شدن از تعادل کردید، به تکنیک دیگری برای حرکت پا روی بیاورید.

به نوبت انجام دهید: در برف سفت تر، عمیق تر یا محکم تر (جایی که پای شما می تواند در آن فرو برود)، لگد زدن قدم ها می تواند خسته کننده تر شود. در چنین مواردی، ایده خوبی است که با دیگران در گروه خود به نوبت برف کوبی را انجام دهید. فردی که در راس گروه قرار دارد، یک شیب را بالا می‌برد و دنبال‌کنندگان در همان مراحل قدم می‌زنند و به بهبود مسیر برای دیگرانی که دنبال می‌کنند کمک می‌کند. راس گروه را عوض کنید تا همه بار سنگین برف کوبی را به اشتراک بگذارند. همچنین مکانی را در نظر بگیرید که قصد دارید هر کسی را که جلوتر است جایگزین کنید، مطمئن شوید که در جایی نیستید که در معرض خطرات بالای سر یا خطرات سقوط قرار داشته باشید.

پا زدن (مستقیم)
این تکنیک پایه و اساس صعود بر روی برف با زاویه کم و نرم تر است. هنگامی که زاویه شیب و قوام برف تغییر می کند، نحوه زدن قدم ها را تنظیم می کنید.
از کفش خود برای برش مستقیم در برف استفاده کنید تا یک سکوی تراز ایجاد کنید
مطمئن شوید که تمام پای شما با برف در تماس است
بلند بایستید و وزن خود را روی آن پا متمرکز کنید
از قرار دادن انگشتان پا به سمت سربالایی یا حرکت روی انگشتان پا که ممکن است تعادل شما را از بین ببرد، خودداری کنید

پای اردک
با افزایش زاویه شیب یا سفت شدن برف، ممکن است لگد زدن مستقیم به داخل شیب برای شما سخت‌تر شود، یا متوجه خواهید شد که باید بیشتر لگد بزنید تا کل کفشتان با برف تماس پیدا کند. پیاده روی اردک می تواند به شما کمک کند در هنگام بالا رفتن از زمین های شیب دار تعادل خود را حفظ کنید.
مانند یک بالرین بایستید و در حین بالا رفتن پاهای خود را به شکل V در بیاورید
مطمئن شوید که بیشتر زیره کفش شما با برف در تماس است

صعود مورب
همانطور که زمین شیب دارتر می شود یا سطح راحتی شما با استفاده از موقعیت پیاده روی اردک کاهش می یابد، برای حرکت ایمن تر و حفظ تعادل به تکنیک متقاطع بروید.
در حالی که هنوز در حال صعود هستید، در سراسر خط سقوط شیب قرار بگیرید
پای خود را در سراشیبی از روی پای دیگر عبور دهید و به صورت مورب بالا بروید
پای دیگر را به اطراف بیاورید و تکرار کنید

مرحله استراحت
مرحله استراحت برای صرفه جویی در انرژی هنگام کوهنوردی یا پیاده روی در سربالایی ضروری است. این تکنیک شما را وارد یک ریتم ثابت می‌کند که به شما کمک می‌کند با کارآمدی بالا بروید و از خستگی ماهیچه‌هایتان جلوگیری کنید. با هر قدم، لحظه ای بین گام ها استراحت می کنید و وزن خود را بر روی اسکلت پای عقب خود می برید.
در اینجا نحوه مرحله استراحت آمده است:
با یک پا در سربالایی قدم بردارید
در حالی که پای خود را در سراشیبی صاف می کنید و زانو را قفل می کنید، بلند بایستید
لحظه ای روی آن پای عقب استراحت کنید
قدم بعدی را به سمت بالا بردارید
نکته: قدم های کوچک بردارید.

فرود در برف
بسیاری از تصادفات کوهنوردی در هنگام فرود زمانی رخ می دهد که شما احتمالاً خسته تر هستید. روش های مختلف برای پایین آمدن ایمن تر و کارآمدتر از شیب برفی را بیاموزید.
پله رفتن
پلانژ یک تکنیک مفید برای حفظ تعادل شما و کمک به پایین آمدن سریع است. در این تکنیک:
پایین بیایید و پاشنه خود را مستقیماً به سمت برف ببرید. از فرو بردن پاشنه پا در شیب خودداری کنید
زانوهای خود را کمی خم کنید و حالت بازتری داشته باشید
انگشتان پا را بالا نگه دارید و از برف دور نگه دارید
بازوهای خود را در مقابل خود نگه دارید و از خم شدن به عقب خودداری کنید

سر خوردن روی برف
سرخوردن یک راه سریع و هیجان انگیز برای پایین آمدن از یک کوه است. چندین قاعده برای سرخوردن وجود دارد، چه ایستاده باشید چه نشسته:
با پوشیدن کرامپون این کار را انجام ندهید
این کار را روی یخچال انجام ندهید
در حالی که با هم طناب زده اید این کار را انجام ندهید
اگر در حال لغزش هستید، باید بدانید که چه چیزی در زیر پای شماست و بتوانید خروجی را ببینید. اگر نمی توانید آنچه را که در زیر شما قرار دارد ببینید، پس ایده بدی است که گلیساد کنید. در صورت از دست دادن کنترل، همیشه آماده باشید که خود را متوقف کنید.

سرخوردن نشسته


سرخوردن در حالت نشسته آسان است. در حالی که از تبر یخ خود برای کنترل خود استفاده می کنید، اساساً روی سراشیبی می لغزید.
نکاتی برای سرخوردن نشسته:
پاهای خود را جلوی خود نگه دارید و زانوها را کمی خم کنید
تبر یخ خود را با هر دو دست نگه دارید (یک دست روی ادزه، دست دیگر روی شفت) و سنبله را به عنوان یک سکان در برف کنار خود فرو کنید تا سرعت را کاهش دهید یا متوقف کنید.

سرخوردن ایستاده (اسکی با کفش)

اسکی با کفش، همچنین به عنوان سرخوردن ایستاده شناخته می شود، می تواند یک راه سریع، کارآمد (و خشک تر) برای پایین آمدن از کوه باشد. شما اساساً در حال اسکی در سراشیبی هستید که از کف کفش های خود (به جای اسکی) برای سر خوردن استفاده می کنید. این کار بیشتر از سرخوردن نشسته به تمرین نیاز دارد اما شما را خشک تر نگه می دارد.
نکاتی برای سرخوردن ایستاده:
در حالت اسکی بایستید و زانوها را کمی خم کرده و پاها را به هم نزدیک کنید
شروع به لغزش در سراشیبی کنید و بدن خود را به سمت جلو نگه دارید

#برف #برف_کوبی #کوهستان #برف_کوهستان #هواشناسی_کوهستان


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1855
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12654
بازدید ماه: 62165
کل بازدید ها: 526482
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com