#پیاده_روی #کوهستان #پیادهر_روی_در_کوهستان #قله #راهنما #کوهنوردی

یازده نکته ضروری برای پیاده روی در طبیعت

پیاده روی برای مبتدیان می تواند ترسناک باشد، اما واقعا چیز زیادی برای آن وجود ندارد. برای پیاده روی به مهارت خاصی نیاز ندارید. فقط باید بتوانید راه بروید و بدانید کجا هستید. این یک راه عالی برای غوطه ور شدن در طبیعت، انجام یک تمرین خوب و شارژ مجدد باتری است. این راهنما به شما نکات ضروری برای پیاده روی برای مبتدیان می دهد تا پیاده روی شما را ایمن و سرگرم کننده کند.
هر کاری که انجام می‌دهید یا نمی‌کنید، لطفاً به کوهنوردی و سایر کوهنوردان احترام بگذارید. به طور خلاصه یعنی:
 پوست میوه ها را دور نریزید.
مسیر رسمی را ترک نکنید
محیط اطراف خود را (شکستن شاخه ها و غیره) تخریب نکنید.
 مراقب سایر کوهنوردان باشید (بدون موسیقی بلند و غیره)
فضای باز در حال تجدید حیات است ، اما برخی جنبه های زشت نیز وجود دارد. قهرمان فضای باز و مباشر طبیعت باشید. اگر همه ما بتوانیم مسئولانه از مسیرها استفاده کنیم و به کسانی که از فضای باز حمایت می کنند رای دهیم، به معنای بودجه بیشتر برای پارک ها و مسیرهاست که به معنای گزینه های بیشتر برای پیاده روی برای همه ماست. اگر بطری های خالی آب و کیسه های مدفوع بیشتری را در مسیر رها کنیم، قطعا مسیرها نابود می شوند.

1. انتخاب مسیر پیاده روی
بزرگترین اشتباهی که مبتدیان مرتکب می شوند، زیاده روی در آن است. آنها کوهپیمایی را انتخاب می کنند که یا خیلی طولانی است یا کوهنوردی زیادی دارد. اگر تازه شروع کرده اید، پیاده روی کمتر از 5 مایلی با حداقل کوهنوردی را انتخاب کنید. اگر می خواهید پیاده روی طولانی تری انجام دهید، از قبل یک برنامه آموزشی تهیه کنید. هر هفته یک یا دو مایل اضافی انجام دهید و به مسافت مورد نظر خود برسید.
فراموش نکنید که به کل صعود در پیاده روی خود نگاه کنید. یک مسیر صاف 5 مایلی بسیار متفاوت از 5 مایل مستقیم در سربالایی است.
شما می خواهید قبل از رفتن با مسیر پیاده روی آشنا شوید. راهنمای مسیر را بخوانید، بدانید که انتظار چه چیزی را دارید، پیچ‌ها کجا هستند و چقدر طول می‌کشد. شما مجبور نیستید چیزی را حفظ کنید. شما فقط باید شناخت خوبی از مسیر داشته باشید.

2.  انتخاب وسایل پیاده روی
نکته خوب در مورد شروع پیاده روی این است که شما واقعاً به وسایل خاصی نیاز ندارید، احتمالاً می توانید از چیزهایی که قبلاً دارید استفاده کنید
بیایید با لباس شروع کنیم. یک اشتباه معمولی که مبتدیان پیاده روی مرتکب می شوند پوشیدن شلوار جین و لباس های معمولی است که در صورت عرق کردن یا خیس شدن، سنگین می شود. لباس‌های ورزشی بپوشید که برای فعال بودن طراحی شده‌اند. شلوارهای بلند یا جوراب شلواری برای اطمینان از اینکه پاهای شما روی بوته های امتداد مسیر خراشیده نمی شود خوب است. به همین ترتیب، پیراهن های آستین بلند از شما در برابر عوامل محافظت می کنند، اما می توانید وقتی هوا گرم است آستین ها را بالا بزنید.
کفش نیز مهم است. یک جفت کفش کتانی یا کفش ورزشی خوب معمولا بهترین گزینه برای شماست. اگر یک جفت کفش کوهنوردی قدیمی در کمد خود دارید، بهتر است اگر مدتی است آنها را نپوشیده اید، آن ها را کنار بگذارید، زیرا ممکن است باعث ایجاد تاول شوند.در لیست یک کوله پشتی، آب (بیش از نیازتان به همراه داشته باشید)، میان وعده ها و لایه های اضافی است. برای باران یا برای بالا و پایین رفتن دما آماده باشید.

3. نقشه خود را کامل بفهمید
درک اینکه کجا هستید و به کجا می روید کلید لذت بردن از پیاده روی است. ترکیبی از ناوبری الکترونیکی و کاغذی مسیریابی خوبی برای مبتدیان پیاده روی است.
برای شروع، راهنمای پیاده روی و نقشه را چاپ کنید. اگر باران می بارد، آنها را در یک کیسه نایلونی بیندازید. راهنما را بخوانید، نقشه را مطالعه کنید و ایده خوبی از مسیر داشته باشید. من دوست دارم بدانم که نقطه عطف بعدی من در حین پیاده روی چیست. برای مثال، من راهنما را می‌خوانم و می‌دانم که در عرض یک مایل، در تقاطع به راست می‌پیچم. داشتن این در ذهن من را از حرکت بعدی آگاه می کند.
من همچنین یک فایل GPX را روی دستگاه GPS بارگذاری می کنم. GPS می تواند موقعیت مکانی شما را با استفاده از ماهواره مشخص کند. خبر خوب این است که اکثر گوشی های هوشمند این روزها دارای GPS هستند. خبر بد این است که بیشتر گوشی‌های هوشمند به راحتی به زمین می‌افتند، می‌شکنند، خیس می‌شوند و غیره، بنابراین نمی‌توانید به آنها اعتماد کنید. اما برای داشتن یک نسخه پشتیبان خوب هستند.
من یک فایل GPX را دانلود می‌کنم (در واقع فایلی که دارای یک خط روی نقشه است) آن را روی واحدهای GPS خود بارگیری می‌کنم (بله، من بیش از یکی دارم). یک راه آسان برای یک مبتدی پیاده روی، دانلود برنامه ای مانند GaiaGPS یا AllTrails است. این برنامه‌ها پیاده‌روی‌های زیادی دارند که قبلاً توسط سایر کوهنوردان به اشتراک گذاشته شده و بارگیری شده‌اند. شما همچنین می توانید یک فایل GPX را برای آنها آپلود کنید .
هنگامی که از یک برنامه استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که نقشه ها را برای استفاده آفلاین دانلود می کنید. این تضمین می کند که حتی زمانی که اتصال تلفن همراه ندارید، نقشه را در اختیار دارید. و در اینجا آخرین نکته است. قبل از پیاده روی گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید. وقتی تلفنی از محدوده برج سلولی خارج می شود، با جستجوی سیگنال، یک تنه باتری را خالی می کند. قرار دادن آن در حالت پرواز (با روشن بودن GPS یا خدمات مکان) باعث صرفه جویی در باتری شما می شود.
بنابراین یک مبتدی پیاده روی چگونه باید از GPS استفاده کند؟ از آن به عنوان پشتیبان استفاده کنید. سعی کنید از راهنما و نقشه های خود برای پیمایش استفاده کنید و سپس با اطمینان از اینکه در خط GPX برنامه خود هستید، مکان خود را تأیید کنید.

4. انتخاب زمان مناسب برای پیاده روی
اول، من به شدت توصیه می کنم که پیاده روی خود را هر چه زودتر شروع کنید. هر چه دیرتر آن را ترک کنید، ازدحام بیشتر خواهد شد. برعکس، اگر از پیاده روی تنها می ترسید و می خواهید افراد دیگری در مسیر باشند، در یک زمان پرطرفدار آنجا را ترک کنید. ممکن است پارک کردن و غیره سخت تر باشد، اما مسیر شلوغ خواهد بود.
دوم، آب و هوا را بررسی کنید. اگر در حال پیاده روی به بالای کوه هستید، شرایط کوه را با وب سایت www.gholleh.com بررسی کنید.

5. جلسه آماده سازی دو دقیقه ای
هر پیاده روی نیاز به کمی کار آماده سازی دارد، حتی اگر فقط چند دقیقه طول بکشد یک نرمش قبل از پیاده روی می تواند باعث آمادگی عضلانی و گرم شدن بدن شود که در ادامه پیاده روی می تواند به شما کمک زیادی داشته باشد. قبل از پیاده روی باید آب و هوا را بررسی کنید. اگر هوا بد، مرطوب، خراب به نظر می رسد، باید پیاده روی را در روز دیگری انجام دهید. و توجه داشته باشید که شرایط آب و هوایی در کوه ها می تواند به شدت متفاوت از نزدیک ترین شهر باشد.

6. به کسی بگویید
در اینجا یک نکته عالی دیگر وجود دارد که آسان است و می تواند زندگی شما را نجات دهد. حداقل، به کسی بگویید کجا و چه زمانی پیاده روی خواهید کرد. این می تواند به سادگی ارسال یک پیام متنی با صفحه وب پیاده روی باشد و توجه داشته باشید که در زمان خاصی برمی گردید. اگر اتفاق بدی بیفتد، شانس شما را برای یافتن به طور چشمگیری افزایش می دهد.

7. پیاده روی یک مسابقه نیست
داستان لاک پشت و خرگوش را به خاطر دارید؟ در پیاده روی، ثابت بهتر از سریع است. من اغلب افراد مبتدی را می بینم که پیاده روی را با سرعتی بسیار سریع شروع می کنند، اما بعداً منفجر می شوند. انرژی خود را حفظ کنید، به خصوص در یک پیاده روی طولانی. شما هرگز نمی دانید که بعداً باید در چه موقعیتی از انرژی خود استفاده کنید. برای مثال، اگر گم شوید یا مسیر طولانی را طی کنید، برای اصلاح آن به انرژی نیاز دارید. این یک موضوع ایمنی است. برای تکمیل با مقداری آب میوه در مخزن خود برنامه ریزی کنید.
به همین ترتیب، اگر به صورت گروهی پیاده روی می کنید، در گروه بمانید. اگر با هم پیاده‌روی می‌کنید، با هم بمانید. اگر تصمیم به تقسیم شدن در گروه ها دارید، در فواصل زمانی (مانند اتصالات مسیر) برنامه ریزی کنید که گروه اصلاح شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که ندانید برخی از همنوردان شما در کدام مسیر هستند. این یک راه مطمئن برای نرسیدن به مقصد یا تبدیل یک پیاده روی روزانه به پیاده روی شبانه است.از فضای باز لذت ببرید، از هوای تازه لذت ببرید، چشمان خود را برای حیات وحش باز نگه دارید و از آن لذت ببرید.

8. مراقب پاهای خود باشید
این یکی ممکن است واضح به نظر برسد، اما از تعداد افرادی که به دلیل پیچ خوردگی مچ پا باید نجات یابند، شگفت زده خواهید شد. بزرگترین خطری که معمولاً در یک پیاده روی آسان دارید، قدم گذاشتن در مکان نامناسب است. این می تواند به معنای پیچاندن قوزک پا، لیز خوردن روی سنگ، زمین خوردن روی ریشه یا بدتر از آن، پا گذاشتن روی برخی از حیات وحش سمی باشد. فقط حواستان به جایی باشد که در حال راه رفتن هستید، به خصوص اگر در حال گپ زدن، خسته یا هدفون هستید.

9. از گم شدن نترسید
اگر فکر می کنید گم شده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که متوقف شوید. به راهنمای خود نگاهی بیندازید و ببینید آیا چیزی برای شما آشنا است یا خیر. اگر نه، فقط به عقب برگردید تا محیط اطراف شما با آنچه در راهنمای شما توضیح داده شده است مطابقت داشته باشد. گم شدن پیاده روی چیزی است که همیشه برای بهترین ما اتفاق می افتد و مشکل بزرگی نیست. 99% مواقع مشکل را بک ترک حل می کند.
با این حال، اگر برای مدتی به عقب برگشتید و هنوز چیزی را تشخیص ندادید، متوقف شوید. ببینید آیا سیگنال تلفن همراه دارید یا خیر و سعی کنید. که در برخی مناطق موجود است. اگر فانوس نجات GPS دارید، اکنون زمان آن است که دکمه را فشار دهید. همچنین می‌توانید در فواصل زمانی منظم فریاد زدن (کمک)را امتحان کنید. اگر در منطقه‌ای باز هستید، لباس‌های روشن برای هواپیما آویزان کنید و با چوب و سنگ روی زمین HELP را بنویسید. اگر سردتان است، به‌سادگی انباشتن برگ‌های مرده روی سرتان شما را گرم نگه می‌دارد. افرادی بودند که  7-10 روز بدون آب، 60-70 روز بدون غذا دوام آورده اند. باز هم، چراغ نجات GPS یک سرمایه گذاری عاقلانه است.

10. آداب پیاده روی را برای مبتدیان بیاموزید
کوهنوردی که از سربالایی می رود حق تقدم دارد، مگر اینکه توقف کند تا نفس تازه کند. اگر در یک بخش مسطح هستید، فقط مودب باشید و به سمتی بروید که به کوهنورد(ها) اجازه عبور دهید.
اگر کسی پشت سر شما پیاده روی می کند، توقف کنید و اجازه دهید عبور کند.
وقتی از کنار دیگر کوهنوردان می گذرید، یک «سلام» ساده بگویید. در مسیرهای دورافتاده تر، یا زمانی که کوهنوردان کم هستند، گفتگوی سریع درباره شرایطی که باید انتظار داشت بسیار رایج است. با این حال، اگر در کنار یک کوهنورد دیگر احساس راحتی نمی کنید، فقط به حرکت ادامه دهید و ایمن بازی کنید.
اگر با یک دوست یا گروهی از کوهنوردان هستید، مکالمه‌ها را کم کنید تا کوهنوردی که 100 یاردی پشت سر شماست (که نمی‌توانید ببینید) مجبور نباشد درباره بد بودن هفته کاری شما بشنود. و اگر با تلفن همراه خود با صدای بلند صحبت می‌کنید، فقط انتظار داشته باشید که سایر کوهنوردان شما را بی‌حساب بدانند.
سگ خود را بند انداخته و تحت کنترل نگه دارید. من سگ ها را دوست دارم، اما برخی از مردم ترس موجهی از آنها دارند، به خصوص سگ های بزرگتر. به حق سایر کوهنوردان احترام بگذارید تا بدون ترس از مسیر لذت ببرند.
در مسیر بمانید گاهی اوقات راه های کوتاهی را خواهید دید. مگر اینکه آنها مسیرهای رسمی هستند، از آنها دوری کنید. در مورد گودال ها و گل و لای هم همینطور.
زباله های خود را با خود بیرون بیاورید. از تعداد بطری‌های آب و پوست‌های موزی که من در این مسیر دیده‌ام، شگفت‌زده خواهید شد. فقط به این دلیل که پوست موز می تواند تجزیه شود، دلیلی برای رها کردن آن به شما نمی دهد. پوست موز حدود یک ماه طول می کشد تا تجزیه شود.
تسلیم دوچرخه و اسب شوید. از نظر فنی، دوچرخه‌سواران باید تسلیم کوهنوردان شوند، اما معمولاً دوچرخه‌ها به سرعت حرکت می‌کنند و توقف و اجازه عبور آنها به اندازه کافی آسان است. وقتی صحبت از اسب ها به میان می آید، آن یکی تقریباً عقل سلیم است، فقط به کنار بروید و اجازه دهید عبور کنند.

11. تجربه خود را به اشتراک بگذارید
ابتدا به کسی اجازه دهید بداند که برگشته اید و در امان هستید.
سپس تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هرچه افراد بیشتری در خارج از خانه باشند و از فضای باز لذت ببرند، حمایت و آگاهی بیشتری وجود دارد. از هشتگ های محبوب مانند #hiking، #hike، #trailchat، #hikerchat برای ارتباط با سایر کوهنوردان استفاده کنید. پیاده روی را به یک عادت تبدیل کنید و شاهد بهبود زندگی خود باشید
اگر سؤالی دارید یا می‌خواهید با کوهنوردان دیگر ملاقات کنید، توصیه می‌کنم گروه‌های پیاده‌روی در منطقه‌ای نزدیک شما را در فیسبوک یا Reddit جستجو کنید.
"کسی که سوال می پرسد راه خود را گم نمی کند." - ضرب المثل آفریقایی
آیا پیاده روی به تنهایی بی خطر است؟
آره. اما شما باید کاری را انجام دهید که احساس می کنید برای شما راحت است. من کمی به تنهایی پیاده روی می کنم و هیچ مشکلی ندارم.
گروه‌های زیادی وجود دارند که به پیاده‌روی می‌روند، بنابراین اگر می‌خواهید شرکت کنید، آن را امتحان کنید.
اگر مجبور شوم به دستشویی بروم چه؟
تنها استثنا قاعده پیاده‌روی «در مسیر ماندن» هنگام رفتن به دستشویی است. به اندازه کافی دور بروید که کوهنوردان در مسیر نتوانند شما را ببینند و سعی کنید به جایی بروید که گیاهان و غیره را زیر پا نمی گذارید. اگر کاری بیش از ادرار کردن انجام می دهید، یک چاله ای حفر کنید و به آنجا بروید.
آیا حیوانات به من حمله خواهند کرد؟
احتمالا نه. اگر به کشور خرس سفر می کنید، اسپری خرس همراه داشته باشید. روی انسان و شیرهای کوهی هم کار می کند. به طور کلی، حیوانات کاملاً از انسان دور می مانند. شانس بیشتری برای برنده شدن در لاتاری دارید.

#پیاده_روی #کوهستان #پیادهر_روی_در_کوهستان #قله #راهنما #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1002
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14763
بازدید ماه: 70561
کل بازدید ها: 423889
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com