#پیاده_روی #کوهستان #پیادهر_روی_در_کوهستان #قله #راهنما #کوهنوردی

یازده نکته ضروری برای پیاده روی در طبیعت

پیاده روی برای مبتدیان می تواند ترسناک باشد، اما واقعا چیز زیادی برای آن وجود ندارد. برای پیاده روی به مهارت خاصی نیاز ندارید. فقط باید بتوانید راه بروید و بدانید کجا هستید. این یک راه عالی برای غوطه ور شدن در طبیعت، انجام یک تمرین خوب و شارژ مجدد باتری است. این راهنما به شما نکات ضروری برای پیاده روی برای مبتدیان می دهد تا پیاده روی شما را ایمن و سرگرم کننده کند.
هر کاری که انجام می‌دهید یا نمی‌کنید، لطفاً به کوهنوردی و سایر کوهنوردان احترام بگذارید. به طور خلاصه یعنی:
 پوست میوه ها را دور نریزید.
مسیر رسمی را ترک نکنید
محیط اطراف خود را (شکستن شاخه ها و غیره) تخریب نکنید.
 مراقب سایر کوهنوردان باشید (بدون موسیقی بلند و غیره)
فضای باز در حال تجدید حیات است ، اما برخی جنبه های زشت نیز وجود دارد. قهرمان فضای باز و مباشر طبیعت باشید. اگر همه ما بتوانیم مسئولانه از مسیرها استفاده کنیم و به کسانی که از فضای باز حمایت می کنند رای دهیم، به معنای بودجه بیشتر برای پارک ها و مسیرهاست که به معنای گزینه های بیشتر برای پیاده روی برای همه ماست. اگر بطری های خالی آب و کیسه های مدفوع بیشتری را در مسیر رها کنیم، قطعا مسیرها نابود می شوند.

1. انتخاب مسیر پیاده روی
بزرگترین اشتباهی که مبتدیان مرتکب می شوند، زیاده روی در آن است. آنها کوهپیمایی را انتخاب می کنند که یا خیلی طولانی است یا کوهنوردی زیادی دارد. اگر تازه شروع کرده اید، پیاده روی کمتر از 5 مایلی با حداقل کوهنوردی را انتخاب کنید. اگر می خواهید پیاده روی طولانی تری انجام دهید، از قبل یک برنامه آموزشی تهیه کنید. هر هفته یک یا دو مایل اضافی انجام دهید و به مسافت مورد نظر خود برسید.
فراموش نکنید که به کل صعود در پیاده روی خود نگاه کنید. یک مسیر صاف 5 مایلی بسیار متفاوت از 5 مایل مستقیم در سربالایی است.
شما می خواهید قبل از رفتن با مسیر پیاده روی آشنا شوید. راهنمای مسیر را بخوانید، بدانید که انتظار چه چیزی را دارید، پیچ‌ها کجا هستند و چقدر طول می‌کشد. شما مجبور نیستید چیزی را حفظ کنید. شما فقط باید شناخت خوبی از مسیر داشته باشید.

2.  انتخاب وسایل پیاده روی
نکته خوب در مورد شروع پیاده روی این است که شما واقعاً به وسایل خاصی نیاز ندارید، احتمالاً می توانید از چیزهایی که قبلاً دارید استفاده کنید
بیایید با لباس شروع کنیم. یک اشتباه معمولی که مبتدیان پیاده روی مرتکب می شوند پوشیدن شلوار جین و لباس های معمولی است که در صورت عرق کردن یا خیس شدن، سنگین می شود. لباس‌های ورزشی بپوشید که برای فعال بودن طراحی شده‌اند. شلوارهای بلند یا جوراب شلواری برای اطمینان از اینکه پاهای شما روی بوته های امتداد مسیر خراشیده نمی شود خوب است. به همین ترتیب، پیراهن های آستین بلند از شما در برابر عوامل محافظت می کنند، اما می توانید وقتی هوا گرم است آستین ها را بالا بزنید.
کفش نیز مهم است. یک جفت کفش کتانی یا کفش ورزشی خوب معمولا بهترین گزینه برای شماست. اگر یک جفت کفش کوهنوردی قدیمی در کمد خود دارید، بهتر است اگر مدتی است آنها را نپوشیده اید، آن ها را کنار بگذارید، زیرا ممکن است باعث ایجاد تاول شوند.در لیست یک کوله پشتی، آب (بیش از نیازتان به همراه داشته باشید)، میان وعده ها و لایه های اضافی است. برای باران یا برای بالا و پایین رفتن دما آماده باشید.

3. نقشه خود را کامل بفهمید
درک اینکه کجا هستید و به کجا می روید کلید لذت بردن از پیاده روی است. ترکیبی از ناوبری الکترونیکی و کاغذی مسیریابی خوبی برای مبتدیان پیاده روی است.
برای شروع، راهنمای پیاده روی و نقشه را چاپ کنید. اگر باران می بارد، آنها را در یک کیسه نایلونی بیندازید. راهنما را بخوانید، نقشه را مطالعه کنید و ایده خوبی از مسیر داشته باشید. من دوست دارم بدانم که نقطه عطف بعدی من در حین پیاده روی چیست. برای مثال، من راهنما را می‌خوانم و می‌دانم که در عرض یک مایل، در تقاطع به راست می‌پیچم. داشتن این در ذهن من را از حرکت بعدی آگاه می کند.
من همچنین یک فایل GPX را روی دستگاه GPS بارگذاری می کنم. GPS می تواند موقعیت مکانی شما را با استفاده از ماهواره مشخص کند. خبر خوب این است که اکثر گوشی های هوشمند این روزها دارای GPS هستند. خبر بد این است که بیشتر گوشی‌های هوشمند به راحتی به زمین می‌افتند، می‌شکنند، خیس می‌شوند و غیره، بنابراین نمی‌توانید به آنها اعتماد کنید. اما برای داشتن یک نسخه پشتیبان خوب هستند.
من یک فایل GPX را دانلود می‌کنم (در واقع فایلی که دارای یک خط روی نقشه است) آن را روی واحدهای GPS خود بارگیری می‌کنم (بله، من بیش از یکی دارم). یک راه آسان برای یک مبتدی پیاده روی، دانلود برنامه ای مانند GaiaGPS یا AllTrails است. این برنامه‌ها پیاده‌روی‌های زیادی دارند که قبلاً توسط سایر کوهنوردان به اشتراک گذاشته شده و بارگیری شده‌اند. شما همچنین می توانید یک فایل GPX را برای آنها آپلود کنید .
هنگامی که از یک برنامه استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که نقشه ها را برای استفاده آفلاین دانلود می کنید. این تضمین می کند که حتی زمانی که اتصال تلفن همراه ندارید، نقشه را در اختیار دارید. و در اینجا آخرین نکته است. قبل از پیاده روی گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید. وقتی تلفنی از محدوده برج سلولی خارج می شود، با جستجوی سیگنال، یک تنه باتری را خالی می کند. قرار دادن آن در حالت پرواز (با روشن بودن GPS یا خدمات مکان) باعث صرفه جویی در باتری شما می شود.
بنابراین یک مبتدی پیاده روی چگونه باید از GPS استفاده کند؟ از آن به عنوان پشتیبان استفاده کنید. سعی کنید از راهنما و نقشه های خود برای پیمایش استفاده کنید و سپس با اطمینان از اینکه در خط GPX برنامه خود هستید، مکان خود را تأیید کنید.

4. انتخاب زمان مناسب برای پیاده روی
اول، من به شدت توصیه می کنم که پیاده روی خود را هر چه زودتر شروع کنید. هر چه دیرتر آن را ترک کنید، ازدحام بیشتر خواهد شد. برعکس، اگر از پیاده روی تنها می ترسید و می خواهید افراد دیگری در مسیر باشند، در یک زمان پرطرفدار آنجا را ترک کنید. ممکن است پارک کردن و غیره سخت تر باشد، اما مسیر شلوغ خواهد بود.
دوم، آب و هوا را بررسی کنید. اگر در حال پیاده روی به بالای کوه هستید، شرایط کوه را با وب سایت www.gholleh.com بررسی کنید.

5. جلسه آماده سازی دو دقیقه ای
هر پیاده روی نیاز به کمی کار آماده سازی دارد، حتی اگر فقط چند دقیقه طول بکشد یک نرمش قبل از پیاده روی می تواند باعث آمادگی عضلانی و گرم شدن بدن شود که در ادامه پیاده روی می تواند به شما کمک زیادی داشته باشد. قبل از پیاده روی باید آب و هوا را بررسی کنید. اگر هوا بد، مرطوب، خراب به نظر می رسد، باید پیاده روی را در روز دیگری انجام دهید. و توجه داشته باشید که شرایط آب و هوایی در کوه ها می تواند به شدت متفاوت از نزدیک ترین شهر باشد.

6. به کسی بگویید
در اینجا یک نکته عالی دیگر وجود دارد که آسان است و می تواند زندگی شما را نجات دهد. حداقل، به کسی بگویید کجا و چه زمانی پیاده روی خواهید کرد. این می تواند به سادگی ارسال یک پیام متنی با صفحه وب پیاده روی باشد و توجه داشته باشید که در زمان خاصی برمی گردید. اگر اتفاق بدی بیفتد، شانس شما را برای یافتن به طور چشمگیری افزایش می دهد.

7. پیاده روی یک مسابقه نیست
داستان لاک پشت و خرگوش را به خاطر دارید؟ در پیاده روی، ثابت بهتر از سریع است. من اغلب افراد مبتدی را می بینم که پیاده روی را با سرعتی بسیار سریع شروع می کنند، اما بعداً منفجر می شوند. انرژی خود را حفظ کنید، به خصوص در یک پیاده روی طولانی. شما هرگز نمی دانید که بعداً باید در چه موقعیتی از انرژی خود استفاده کنید. برای مثال، اگر گم شوید یا مسیر طولانی را طی کنید، برای اصلاح آن به انرژی نیاز دارید. این یک موضوع ایمنی است. برای تکمیل با مقداری آب میوه در مخزن خود برنامه ریزی کنید.
به همین ترتیب، اگر به صورت گروهی پیاده روی می کنید، در گروه بمانید. اگر با هم پیاده‌روی می‌کنید، با هم بمانید. اگر تصمیم به تقسیم شدن در گروه ها دارید، در فواصل زمانی (مانند اتصالات مسیر) برنامه ریزی کنید که گروه اصلاح شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که ندانید برخی از همنوردان شما در کدام مسیر هستند. این یک راه مطمئن برای نرسیدن به مقصد یا تبدیل یک پیاده روی روزانه به پیاده روی شبانه است.از فضای باز لذت ببرید، از هوای تازه لذت ببرید، چشمان خود را برای حیات وحش باز نگه دارید و از آن لذت ببرید.

8. مراقب پاهای خود باشید
این یکی ممکن است واضح به نظر برسد، اما از تعداد افرادی که به دلیل پیچ خوردگی مچ پا باید نجات یابند، شگفت زده خواهید شد. بزرگترین خطری که معمولاً در یک پیاده روی آسان دارید، قدم گذاشتن در مکان نامناسب است. این می تواند به معنای پیچاندن قوزک پا، لیز خوردن روی سنگ، زمین خوردن روی ریشه یا بدتر از آن، پا گذاشتن روی برخی از حیات وحش سمی باشد. فقط حواستان به جایی باشد که در حال راه رفتن هستید، به خصوص اگر در حال گپ زدن، خسته یا هدفون هستید.

9. از گم شدن نترسید
اگر فکر می کنید گم شده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که متوقف شوید. به راهنمای خود نگاهی بیندازید و ببینید آیا چیزی برای شما آشنا است یا خیر. اگر نه، فقط به عقب برگردید تا محیط اطراف شما با آنچه در راهنمای شما توضیح داده شده است مطابقت داشته باشد. گم شدن پیاده روی چیزی است که همیشه برای بهترین ما اتفاق می افتد و مشکل بزرگی نیست. 99% مواقع مشکل را بک ترک حل می کند.
با این حال، اگر برای مدتی به عقب برگشتید و هنوز چیزی را تشخیص ندادید، متوقف شوید. ببینید آیا سیگنال تلفن همراه دارید یا خیر و سعی کنید. که در برخی مناطق موجود است. اگر فانوس نجات GPS دارید، اکنون زمان آن است که دکمه را فشار دهید. همچنین می‌توانید در فواصل زمانی منظم فریاد زدن (کمک)را امتحان کنید. اگر در منطقه‌ای باز هستید، لباس‌های روشن برای هواپیما آویزان کنید و با چوب و سنگ روی زمین HELP را بنویسید. اگر سردتان است، به‌سادگی انباشتن برگ‌های مرده روی سرتان شما را گرم نگه می‌دارد. افرادی بودند که  7-10 روز بدون آب، 60-70 روز بدون غذا دوام آورده اند. باز هم، چراغ نجات GPS یک سرمایه گذاری عاقلانه است.

10. آداب پیاده روی را برای مبتدیان بیاموزید
کوهنوردی که از سربالایی می رود حق تقدم دارد، مگر اینکه توقف کند تا نفس تازه کند. اگر در یک بخش مسطح هستید، فقط مودب باشید و به سمتی بروید که به کوهنورد(ها) اجازه عبور دهید.
اگر کسی پشت سر شما پیاده روی می کند، توقف کنید و اجازه دهید عبور کند.
وقتی از کنار دیگر کوهنوردان می گذرید، یک «سلام» ساده بگویید. در مسیرهای دورافتاده تر، یا زمانی که کوهنوردان کم هستند، گفتگوی سریع درباره شرایطی که باید انتظار داشت بسیار رایج است. با این حال، اگر در کنار یک کوهنورد دیگر احساس راحتی نمی کنید، فقط به حرکت ادامه دهید و ایمن بازی کنید.
اگر با یک دوست یا گروهی از کوهنوردان هستید، مکالمه‌ها را کم کنید تا کوهنوردی که 100 یاردی پشت سر شماست (که نمی‌توانید ببینید) مجبور نباشد درباره بد بودن هفته کاری شما بشنود. و اگر با تلفن همراه خود با صدای بلند صحبت می‌کنید، فقط انتظار داشته باشید که سایر کوهنوردان شما را بی‌حساب بدانند.
سگ خود را بند انداخته و تحت کنترل نگه دارید. من سگ ها را دوست دارم، اما برخی از مردم ترس موجهی از آنها دارند، به خصوص سگ های بزرگتر. به حق سایر کوهنوردان احترام بگذارید تا بدون ترس از مسیر لذت ببرند.
در مسیر بمانید گاهی اوقات راه های کوتاهی را خواهید دید. مگر اینکه آنها مسیرهای رسمی هستند، از آنها دوری کنید. در مورد گودال ها و گل و لای هم همینطور.
زباله های خود را با خود بیرون بیاورید. از تعداد بطری‌های آب و پوست‌های موزی که من در این مسیر دیده‌ام، شگفت‌زده خواهید شد. فقط به این دلیل که پوست موز می تواند تجزیه شود، دلیلی برای رها کردن آن به شما نمی دهد. پوست موز حدود یک ماه طول می کشد تا تجزیه شود.
تسلیم دوچرخه و اسب شوید. از نظر فنی، دوچرخه‌سواران باید تسلیم کوهنوردان شوند، اما معمولاً دوچرخه‌ها به سرعت حرکت می‌کنند و توقف و اجازه عبور آنها به اندازه کافی آسان است. وقتی صحبت از اسب ها به میان می آید، آن یکی تقریباً عقل سلیم است، فقط به کنار بروید و اجازه دهید عبور کنند.

11. تجربه خود را به اشتراک بگذارید
ابتدا به کسی اجازه دهید بداند که برگشته اید و در امان هستید.
سپس تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هرچه افراد بیشتری در خارج از خانه باشند و از فضای باز لذت ببرند، حمایت و آگاهی بیشتری وجود دارد. از هشتگ های محبوب مانند #hiking، #hike، #trailchat، #hikerchat برای ارتباط با سایر کوهنوردان استفاده کنید. پیاده روی را به یک عادت تبدیل کنید و شاهد بهبود زندگی خود باشید
اگر سؤالی دارید یا می‌خواهید با کوهنوردان دیگر ملاقات کنید، توصیه می‌کنم گروه‌های پیاده‌روی در منطقه‌ای نزدیک شما را در فیسبوک یا Reddit جستجو کنید.
"کسی که سوال می پرسد راه خود را گم نمی کند." - ضرب المثل آفریقایی
آیا پیاده روی به تنهایی بی خطر است؟
آره. اما شما باید کاری را انجام دهید که احساس می کنید برای شما راحت است. من کمی به تنهایی پیاده روی می کنم و هیچ مشکلی ندارم.
گروه‌های زیادی وجود دارند که به پیاده‌روی می‌روند، بنابراین اگر می‌خواهید شرکت کنید، آن را امتحان کنید.
اگر مجبور شوم به دستشویی بروم چه؟
تنها استثنا قاعده پیاده‌روی «در مسیر ماندن» هنگام رفتن به دستشویی است. به اندازه کافی دور بروید که کوهنوردان در مسیر نتوانند شما را ببینند و سعی کنید به جایی بروید که گیاهان و غیره را زیر پا نمی گذارید. اگر کاری بیش از ادرار کردن انجام می دهید، یک چاله ای حفر کنید و به آنجا بروید.
آیا حیوانات به من حمله خواهند کرد؟
احتمالا نه. اگر به کشور خرس سفر می کنید، اسپری خرس همراه داشته باشید. روی انسان و شیرهای کوهی هم کار می کند. به طور کلی، حیوانات کاملاً از انسان دور می مانند. شانس بیشتری برای برنده شدن در لاتاری دارید.

#پیاده_روی #کوهستان #پیادهر_روی_در_کوهستان #قله #راهنما #کوهنوردی


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8558  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 56982  نفر
بازدید ماه: 245669  نفر
کل بازدید ها: 1888023  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید