#طیسعت #کوهستان #اثرات #تخریب #محیط_زیست #هواشناسی_کوهستان

هفت اصل برای هیچ ردی باقی نگذاشتن در طبیعت

اگر زمان زیادی را در فضای باز می گذرانید، احتمالاً عبارت «ردی نگذارید» را شنیده یا خواهید شنید. چه مفهومی داره؟ به زبان ساده، این بهترین روشی است که باید برای لذت بردن و محافظت از فضاهای طبیعی خود دنبال کنیم.
مناطق آسیب دیده از زباله، گونه های مهاجم، حیات وحش منقرض شده ، فرسایش ، منابع آب آلوده و غیرهآثاری هستند که از وجود انسان در طبیعت بر جای می مانند. در حالی که بسیاری از ما قصد آسیب رساندن به محیط طبیعی خود را نداریم، ممکن است دانش لازم برای حفظ آن را نداشته باشیم یا به سادگی از چند رفتار مهم چشم پوشی کنیم.
در حالی که هفت اصل Leave No Trace به عنوان راهنمایی برای کاربرانی که معمولاً یک شبه اردو می زنند آغاز شد، دستورالعمل های زیر برای کاربران «frontcountry» نیز اعمال می شود.
مناطق "Backcountry" مناطقی هستند که اغلب توسط کاربران شبانه مانند کوله گردها به آنها دسترسی دارند، در حالی که "frontcountry" به مکان هایی اطلاق می شود که به راحتی با ماشین قابل دسترسی هستند، مانند پارک های شهری و ایالتی. بازدیدکنندگان روزانه مانند سگ‌گردان، پیک‌نیک‌کننده‌ها و دونده‌ها و کسانی که در کمپینگ ماشین هستند، اغلب از Frontcountry لذت می‌برند.

هفت اصل برای اینکه در طبیعت هیچ ردی نگذارید
1.    از قبل برنامه ریزی کنید و آماده شوید.
2.    سفر و کمپ خود را روی سطوح بادوام انجام دهید
3.    زباله ها را به درستی دفع کنید.
4.    آنچه را که پیدا کردید در همان جا بگذارید.
5.    اثرات آتش کمپ را به حداقل برسانید (مراقب آتش باشید).
6.    به حیات وحش احترام بگذارید
7.    مراقب سایر بازدیدکنندگان باشید.

از قبل برنامه ریزی کنید و آماده شوید
وقتی آمادگی ندارید، احتمال اینکه با مشکل مواجه شوید بیشتر است. فقدان تحقیق خوب می تواند منجر به موقعیت هایی شود که ممکن است خسته  شوید یا بترسید  و ممکن است مجبور شوید انتخاب های ضعیفی داشته باشید.
 برنامه ریزی از قبل شامل انجام تحقیق در مورد مقصد و بسته بندی مناسب است.
 قوانین و نگرانی های ویژه برای منطقه ای که بازدید خواهید کرد را بدانید.
 برای آب و هوای شدید، خطرات و شرایط اضطراری آماده شوید.
 در صورت امکان در گروه های کوچک بازدید کنید. تقسیم گروه های بزرگتر را به گروه های کوچکتر در نظر بگیرید.
 بسته بندی مجدد مواد غذایی برای به حداقل رساندن ضایعات
 از یک نقشه و قطب نما استفاده کنید تا استفاده از رنگ علامت گذاری، حفره سنگی یا پرچم گذاری را حذف کنید.
 
سفر و کمپ روی سطوح بادوام
هنگام کاوش در محیط اطراف و برپایی پیک نیک یا کمپ شبانه، به دنبال انواع زمین های انعطاف پذیر باشید. سطوح بادوام ایده‌آل شامل مسیرهای پیاده‌روی و مکان‌های کمپینگ، سنگ، شن، علف‌های خشک یا برف است.
در مناطق محبوب، frontcountry یا backcountry:
پیمایش  را در مسیرهای پیاده‌روی و کمپینگ‌های موجود متمرکز کنید.
حداقل در فاصله 200 فوت از دریاچه ها و نهرها کمپ بزنید.
کمپینگ ها را کوچک نگه دارید. تمرکز فعالیت در مناطقی که پوشش گیاهی وجود ندارد.
حتی زمانی که خیس یا گل آلود است در وسط مسیر پیاده روی کنید.
در مناطق بکر:
استفاده پراکنده برای جلوگیری از ایجاد کمپینگ و مسیرهای پیاده روی.
از مکان هایی که تاثیرات تازه شروع شده است خودداری کنید.

زباله ها را به درستی دفع کنید
این اصل در مورد همه چیز از زباله گرفته تا فضولات انسانی و آب شستشو اعمال می شود.
کمپینگ و مکان های استراحت خود را از نظر زباله یا غذاهای ریخته شده بازرسی کنید. تمام زباله ها، مواد غذایی باقیمانده و زباله ها را جمع آوری کنید. همیشه مکانی را تمیزتر از چیزی که پیدا کرده اید ترک کنید.
زباله های جامد انسانی قابل بازیافت را در گودال هایی به عمق 6 تا 8 اینچ، حداقل به فاصله 200 فوت از آب، کمپ و مسیرهای پیاده روی، چال کنید.
دستمال توالت و محصولات بهداشتی را بسته بندی کنید.
برای شستن خود یا ظروف خود، آب را در فاصله 200 فوتی از نهرها یا دریاچه ها ببرید و از مقادیر کمی صابون زیست تخریب پذیر استفاده کنید.

اثرات آتش کمپ را به حداقل برسانید
در حالی که آتش کمپ یک مراسم کمپینگ بی انتها است، اما می تواند یکی از مخرب ترین آنها نیز باشد. انتخاب های به مراتب بهتر شامل یک اجاق گاز سبک برای پخت و پز و یک فانوس شمع برای نور است. تماشای ستارگان یک جایگزین عالی است و زمانی که کمپینگ شما در تاریکی مطلق است بهترین لذت را خواهید برد.
آتش را کوچک نگه دارید. فقط از چوب هایی خشک روی زمین استفاده کنید که با دست شکسته شوند.
تمام چوب و زغال را بسوزانید تا خاکستر شود، آتش را کاملا خاموش کنید، سپس خاکستر خنک را پخش کنید.
هیزم را از خانه نیاورید که می تواند باعث ایجاد آفات و بیماری های جدید شود. آن را از یک منبع محلی بخرید یا در جایی که مجاز است، مسئولانه جمع آوری کنید.

آنچه می یابید را رها کنید
ضرب المثل "فقط عکس بگیرید، فقط رد پا بگذارید" همچنان پابرجاست، اگرچه گذاشتن رد پاهای کمتر حتی بهتر است.
گذشته را حفظ کنید: بناها و آثار فرهنگی یا تاریخی را بررسی کنید، اما دست نزنید.
سنگ ها، گیاهان و سایر اشیاء طبیعی را به محض پیدا کردنشان رها کنید.
از معرفی یا حمل گونه‌های غیربومی خودداری کنید: کف کفش‌ها، بدنه کایاک و لاستیک‌های دوچرخه را در بین سفرها تمیز کنید.
از ساختن سازه، مبلمان یا حفر سنگر خودداری کنید.

به حیات وحش احترام بگذارید
به حیوانات نزدیک نشوید اگر بر لنز زوم دوربین خود تسلط داشته باشید و در کنار یک جفت دوربین دوچشمی قرار دهید، هم شما و هم حیات وحش از برخورد بیشتر لذت خواهید برد.
حیات وحش را از دور مشاهده کنید. آنها را دنبال نکنید و به آنها نزدیک نشوید.
هرگز به حیوانات غذا ندهید. تغذیه حیات وحش به سلامت آنها آسیب می رساند، رفتارهای طبیعی را تغییر می دهد و آنها را در معرض شکارچیان و سایر خطرات قرار می دهد.
با ذخیره سازی ایمن جیره و زباله ها از حیات وحش و غذای خود محافظت کنید.
حیوانات خانگی را همیشه کنترل کنید یا آنها را در خانه رها کنید.
از حیات وحش در مواقع حساس اجتناب کنید: جفت گیری، لانه سازی، پرورش بچه یا زمستان.

مراقب سایر بازدیدکنندگان باشید
"با دیگران آن گونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود" قانونی است که در فضای باز نیز اعمال می شود.
به سایر بازدیدکنندگان احترام بگذارید و از کیفیت تجربه آنها محافظت کنید.
مودب باش. به سایر کاربران در مسیر احترام بگذارید.
هنگام برخورد با اسب‌ها و قاطرها به سمت سراشیبی مسیر بروید.
دور از مسیرها و بازدیدکنندگان دیگر کمپ بزنید.
بگذار صداهای طبیعت غالب شوند. از صداهای بلند خودداری کنید.
حیوان خانگی خود را مدیریت کنید

#طیسعت #کوهستان #اثرات #تخریب #محیط_زیست #هواشناسی_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 764
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14525
بازدید ماه: 70323
کل بازدید ها: 423651
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com