#ابزار_کوهنوردی #نجات #کوهستان #قله #هواشناسی

ده مورد ضروری برای یک کوهنوردی حرفه ای

این ده وسیله تجهیزاتی هستند که هر کوهنوردی باید هنگام کوهنوردی، چه در یک مسیر کوتاه و چه در مسیر چند ماهه، باید به همراه داشته باشد. ده مورد ضروری در دهه 1930 اختراع شد تا به مردم کمک کند با خیال راحت از فضای باز لذت ببرند. دوران قبل از تخلیه هلیکوپتر و فانوس های ماهواره ای بود. ده مورد ضروری برای کمک به مردم برای زنده ماندن در بیرون طراحی شده است. امروزه ده مورد ضروری هنوز در هسته خود صادق هستند، اما با کمک تجهیزات و فناوری جدید می توان آنها را بهبود بخشید.
ده نیاز ضروری کوهنوردی :
1.    ابزارهای ناوبری – الکترونیکی و کاغذی
2.    آب
3.    تغذیه – سوپرغذاهای متراکم
4.    ضد آفتاب
5.    عایق
6.    روشنایی
7.    کمک های اولیه
8.    آتش
9.    دنده تعمیر
10.    پناهگاه
امروزه تکنولوژی کوهنوردی را بسیار آسان کرده است. گوشی‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند آب‌وهوا را در زمان واقعی نقشه‌برداری و روی آن قرار دهید. لامپ های LED روشن هستند و هزاران ساعت دوام می آورند. فن آوری های بسیار خوبی وجود دارد که مفید است. بنابراین وقتی ده مورد ضروری را بسته‌بندی می‌کنم، معمولاً دو گزینه را در نظر می‌گیرم، یک نسخه با فناوری پیشرفته که عالی کار می‌کند و یک نسخه قدیمی که در صورت شکست نسخه با فناوری پیشرفته کار می‌کند. اندازه کوچک و وزن کم وسایل کوهنوردی  امروزه این امکان را فراهم می کند.

جهت یابی
ناوبری و نقشه ها ممکن است مهم ترین نیاز کوهنوردی باشند. اگر می دانید کجا هستید، باید بدانید چگونه به خانه برگردید. اگر گم شده اید، در مشکل هستید. در این مورد من در واقع از چندین دستگاه استفاده می کنم.
ساعت GPS
دستگاه GPS پشتیبان اختصاصی با نقشه های بارگذاری شده
برنامه تلفن هوشمند با نقشه های آفلاین (مطمئن شوید که در حالت هواپیما هستید)
نقشه های توپوگرافی کاغذی
چاپ کتاب راهنما یا پیاده روی
قطب نما برای حرکت با کاغذ

محافظت در برابر آفتاب
واضح است. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی (و مسمومیت با نور خورشید) از کرم های ضد آفتاب و لباس های محافظت شده با SPF استفاده کنید. من همچنین یک برزنت در بسته خود حمل می کنم تا در صورت نیاز بتوانم یک پناهگاه برای سایه درست کنم.
عینک آفتابی برای پیاده روی در محیط های بسیار روشن که در شرایط برفی، کوهستانی و بیابانی بسیار رایج است، مفید است. برف کوری یا فوتوکراتیت برای چشم شما در اثر آفتاب سوختگی است و می تواند بدون برف اتفاق بیفتد.این اتفاق به طور کلی دیدن را بسیار سخت می کند. اگر در شرایط روشن هستید، عینک آفتابی یک حرکت هوشمندانه است، حتی اگر فکر نمی کنید به آن نیاز دارید.

عایق
من همیشه لایه های اضافی لباس را در بسته ام می آورم. این روزها لباس بسیار سبک و جمع و جور است که دردسرساز نیست. یک راه آسان برای انجام این کار، تهیه شلواری است که به شورت تبدیل می شود. سپس از یک پیراهن کوهنوردی آستین بلند استفاده کنید تا بتوانید آستین ها را بالا بزنید. یک لایه پشم گوسفند را روی آن بیاورید و سپس یک پوسته بارانی سبک وزن را برای پوشاندن آن بیاورید. اگر همه اینها را بپوشید، مانند یک ژاکت زمستانی است. و شما را گرم نگه می دارد.
از خود بپرسید که بدترین شرایط در کوهنوردی چه چیزی می تواند باشد، و سپس برای آن وسایل جمع کنید. و اگر در بیابان یا در ارتفاع هستید، به یاد داشته باشید که ممکن است در شب بسیار سرد شود.اگر در کوه‌ها پیاده‌روی می‌کنید، بدانید که دما در قله می‌تواند بسیار متفاوت از پایه باشد.

روشنایی
اگر در شب بتوانید ببینید، می توانید کارها را انجام دهید (مانند ساختن یک پناهگاه). روشنایی همچنین به امدادگران کمک می کند. این چیزی است که من میاورم:
چراغ جلو LED قابل تنظیم
چراغ جلو LED پشتیبان کوچکتر
من به طور خاص به روشنایی LED اشاره می کنم زیرا لامپ های LED برخلاف لامپ های رشته ای سنتی می توانند صدها ساعت با یک شارژ کوچک دوام بیاورند.استفاده از چراغ قوه در گوشی هوشمند به سرعت باتری را خالی می کند.اگر در موقعیت سیگنال اضطراری قرار گرفتید، از عملکرد strobe موجود در بسیاری از چراغ های جلو استفاده کنید تا در مصرف برق صرفه جویی کنید و خود را برای امدادگران بیشتر در معرض دید قرار دهید. استفاده از حالت بارق را در خانه تمرین کنید. این احتمال وجود دارد که وقتی به آن نیاز دارید، دفترچه راهنما را در خارج از کشور همراه خود نداشته باشید.و فراموش نکنید که باتری های اضافی را بسته بندی کنید. تعویض باتری های خود را در تاریکی تمرین کنید.

لوازم کمک های اولیه
من یک کیت کمک های اولیه از پیش بسته بندی شده دارم که در صورت نیاز برای پانسمان کردن زخم بزرگ، آن را با مقداری نوار Tenacious تکمیل کرده ام.
 شرکت در کلاس کمک های اولیه کمک می کند. به شما می آموزد که چگونه از کیت کمک های اولیه استفاده کنید و به طور بالقوه یک زندگی را نجات دهید. یکی دیگر از مزایای کلاس این است که آنها به شما نشان می دهند که چگونه می توانید یک کیت کمک های اولیه را سفارشی کنید.
بیشتر اوقات که جعبه کمک های اولیه ام را بیرون آورده ام، برای کمک به یک کوهنورد دیگر بوده است. از آن چیزی که تصور می‌کردم کارآمدتر بود.

آتش
می توانید از آتش برای نور، گرما، سیگنال نجات، برای پختن غذا و غیره استفاده کنید. من سعی می کنم راه های زیادی برای ایجاد آتش داشته باشم مانند:
فندک ضد باد
کبریت ضد آب
فندک ارزان قیمت بیک
فایر استارتر
ذره بین
گلوله های پنبه ای آغشته به وازلین، در یک کیسه ساندویچ کوچک مهر و موم شده همچنین می توانید مهارت اولیه ایجاد آتش را با مته کمان بیاموزید. دانستن اینکه می‌توانید با برخی مواد خام آتش‌ روشن کنید، بسیار کارامد است.فقط مطمئن شوید که آتش را تحت کنترل دارید. افرادی که در تلاش برای نجات با آتش هستند، آتش‌سوزی در جنگل‌ها ایجاد کرده‌اند که هزاران هکتار را سوزانده است.

کیت و ابزار تعمیر
اگر نیاز به ساختن سرپناه، یافتن غذا و غیره دارید، به ابزارهایی نیاز خواهید داشت. من به این پیاده روی ضروری به عنوان مجموعه ای کلی از چیزهایی نگاه می کنم که ممکن است برای حل مشکلات مختلف به آن نیاز داشته باشم.
نوار داکت یا نوار مستحکم برای تعمیر دنده
چاقو و چند ابزار
سیم ابزار برای ساختن پناهگاه یا تله
رد پای چادر که می توانید از آن برای حمل چوب و سایر مواد استفاده کنید.
کیسه های را برای حمل و ذخیره آب

تغذیه
این یک کار بیهوده است. غذای بیشتری از آنچه فکر می کنید نیاز دارید بیاورید. برنامه‌ریزی کنید که حتی اگر گرسنه نیستید، غذا بخورید و ذخایر سوخت خود را در طول پیاده‌روی پر نگه دارید. اما اگر در شرایط بقا قرار گرفتید، استرس نداشته باشید. به طور کلی، یک انسان می تواند حدود 3 هفته بدون هیچ گونه غذا زندگی کند. شما احساس خوبی نخواهید داشت، اما این تهدید کننده زندگی نیست.
روی آوردن غذاهای غنی شده با خود تمرکز کنید. چیزهایی مانند آجیل عالی هستند زیرا کالری زیادی را در یک بسته کوچک جمع می کنند.

هیدراتاسیون
آب مهمتر از غذاست. شما می توانید حدود 4 روز بدون آب زنده بمانید که البته در شرایط گرمای شدید کمتراست . آب را جدی بگیرید من سعی می کنم حداقل 50 درصد بیشتر از آنچه فکر می کنم آب مصرف کنم. کوله پشتی من دارای یک مخزن بزرگ آب است و جا برای بسته بندی بطری های ارزان قیمت 1.5 لیتری از سوپرمارکت وجود دارد. وقتی مخزن من خالی است، اینها را در آن می ریزم.من همچنین یک دستگاه تصفیه آب کوچک حمل می کنم تا بتوانم آب را از نهرها، حوض ها یا گودال ها پمپاژ کنم. کیسه‌های پیمانکار شفاف به من اجازه می‌دهند در صورت نیاز یک دستگاه ثابت خورشیدی ایجاد کنم.

پناهگاه اضطراری
شما می توانید در یک پناهگاه چادری سبک دوام بیا ورید، اما من متوجه شدم که روکش چادر ارزان قیمت این کار را به خوبی انجام می دهد. روکش چادر معمولاً بسیار بادوام است. من از آن با طناب و چوب استفاده می‌کنم تا حالتی ساده ایجاد کنم. من همچنین یک کیسه بیوی ارزان قیمت دارم که می توانم از آن به عنوان کیسه خواب استفاده کنم. اگر گرمای بیشتری می‌خواهید، می‌توانید آن را با برگ‌ها یا سوزن‌های کاج پر کنید و خودتان را در آن فرو کنید.

دستگاه شناسایی و سیگنال دهی
سیگنال دهی برای نجات به اندازه موارد دیگر مهم است. هر چه زودتر کسی بداند که شما را جستجو کند، شانس شما برای زنده ماندن بیشتر است. من گزینه های زیادی را در اینجا حمل می کنم.
دستگاه پیامک ماهواره ای Garmin InReach
سوت زدن
آینه سیگنال
چندین روش برای شروع آتش / دود
بیشتر ده مورد ضروری پیاده روی را می توان در یک پیاده روی عادی و روزمره استفاده کرد. به عنوان مثال، شما به وضوح آب می نوشید. اما وقتی در شرایط اضطراری قرار می گیرید چه اتفاقی می افتد؟
اگر خود را در یک موقعیت اضطراری می بینید یا گم می شوید، گردش کار کلی شما به این صورت خواهد بود:
بایست و آرام باش.
از ابزارهای ناوبری خود استفاده کنید تا بفهمید کجا هستید و سعی کنید به جایی که باید باشید برسید.
اگر مجروح شده اید یا گم شده اید، یک نقطه امن از زمین برای انتظار پیدا کنید. در حالت ایده‌آل، در فضای آزاد است تا بتوانید به امدادگران سیگنال دهید.
از وسایل ضروری پیاده روی خود برای ساختن سرپناه، مراقبت از بدن خود و راحتی استفاده کنید.
منتظر امدادگران باشید حرکت نکن جایی که هستی صبر کن
وسایل پیاده روی که در کیف اضطراری شما قرار دارد می تواند بر اساس مهارت های شما در فضای باز تغییر کند. اگر شما در فضای باز با تجربه هستید که مهارت های ابتدایی را می شناسید، ممکن است بتوانید بدون هیچ چیز زنده بمانید. اگر با مهارت های خارج از منزل سازگار نیستید، به اندازه کافی آسان است که وسایل پیاده روی را بسته بندی کنید که بقا در فضای باز را ممکن می کند. من مهارت های ابتدایی را می دانم، اما هنوز وسایل زیادی به همراه دارم. هر چه ابزارهای بقای بیشتری داشته باشید، شانس بقای شما بیشتر است.
واقعیت نجات این است که احتمالاً باید منتظر بمانید. حتی اگر موقعیت یاب مخاطره ماهواره ای (PLB) دارید، ممکن است جستجو و نجات تا یک هفته طول بکشد تا واقعاً به شما برسند.
در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که به شما کمک می کند در مسیری امن و زنده بمانید.
در شرایط زمستانی پیاده روی نکنید مگر اینکه تجربه این کار را داشته باشید. هر ساله ده ها مورد مرگ کوهنوردان قابل پیشگیری را در زمستان می بینم. کوهنوردان مسیری را دنبال می‌کنند که در تابستان ساده است، اما در زمستان به ورزش کوهنوردی تبدیل می‌شود.
از محدودیت های خود عبور نکنید. قدرت و فاصله خود را به تدریج ایجاد کنید.
هیدراته بمانید و سیر شوید، حتی اگر گرسنه یا تشنه نیستید.
به علائم و هشدارها توجه کنید. گاهی اوقات آنها بسیار ابتدایی به نظر می رسند و برای مبتدیان هدف قرار می گیرند، اما به دلایلی وجود دارند.
در مسیر بمانید، از میانبرها اجتناب کنید و همیشه بدانید کجا هستید و به کجا می روید.
برنامه های پیاده روی خود را با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده، همراه با زمانی که دوباره به آنجا خواهید رسید، بگذارید. اگر تا آن زمان برنگشتید، به آنها اطلاع دهید که باید با 911 امداد تماس بگیرند و وضعیت شما را به مقامات اطلاع دهند
کمپینگ را در طول شب با وسایل اضطراری خود در حیاط خلوت خود (یا پارک نزدیک) تمرین کنید.
برخی از مهارت های ابتدایی را بیاموزید تا به شما کمک کند در فضای باز زنده بمانید. می توانید ویدیوها را در یوتیوب تماشا کنید یا حتی در کلاس های مخصوص شرکت کنید.


#ابزار_کوهنوردی #نجات #کوهستان #قله #هواشناسی


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1882
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12681
بازدید ماه: 62192
کل بازدید ها: 526509
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com