#کوهستان #حیوانات #حیوانات_کوهستان #کوهنوردی #هواشناسی

حیوانات کوهستانی | لیست حیواناتی که در کوه زندگی می کنند با حقایق

حیوانات کوهی چیست؟ کوه ها یکی از باشکوه ترین اکوسیستم های جهان هستند. چه رشته کوه های راکی، چه رشته کوه های آلپ سوئیس یا هیمالیا، به جرات می توان گفت که این کوه ها برای بسیاری در سراسر جهان مکان محبوبی هستند. کوهنوردی، پیاده‌روی، شکار و استراحت همه از فعالیت‌های دوست‌داشتنی در کوه‌ها هستند. جدا از زیبایی خود کوه ها، آنها خانه حیوانات شگفت انگیز زیادی هستند. بیایید دنیای موجودات کوهستانی را کشف کنیم!
حیوانات کوهستانی چیست؟
حیوانات کوهستانی حیواناتی هستند که با اکوسیستم کوهستانی سازگار شده اند. این حیوانات در بالا رفتن از صخره های شیب دار و پیمایش زمین های ناهموار ماهر هستند. هرچه بالاتر می روند هوا سردتر می شود. به همین دلیل است که بسیاری از حیوانات کوهستانی با پرورش کت های خز ضخیم خود را با هوای سرد سازگار کرده اند. زمستان در کوهستان می تواند بسیار سخت باشد، بنابراین هر چیزی که در آنجا زندگی می کند (حیوانات و گیاهان به طور یکسان) باید از یک مزیت بیولوژیکی قوی برخوردار باشد! علاوه بر پستانداران، انواع پرندگان نیز در این محیط ها یافت می شود. در اینجا لیستی از حیوانات رایج کوهستانی آمده است.
فهرست حیوانات کوهستانی
خرس ها، بزهای کوهی،غزال، کوگ، بابکت ها ،گرگ ها، کایوت ها، گوریل ها، لاماها،  ها،شاهین ها
خرس ها
خرس ها در انواع اکوسیستم ها زندگی می کنند، اما بیشتر در کوه ها یا نزدیک آن ها یافت می شوند. بیشتر خرس‌های قهوه‌ای در ایالات متحده در بیابان آلاسکا زندگی می‌کنند، جایی که رشته‌کوه‌ها فراوان است. حواس خرس ها بسیار بیشتر از حواس هر انسان است. حس بویایی، شنوایی، بینایی و جهت آنها مهارت های بقای شگفت انگیزی را در اختیار آنها قرار می دهد که در کوهستان یک ضرورت است. آنها همچنین از نظر احساسی بسیار باهوش هستند. آنها هر کاری که لازم باشد برای نجات یکی از اعضای خانواده انجام می دهند - حتی تا جایی که جان خود را به خطر بیندازند.
بزهای کوهی
نام (و قیافه) بز کوهی فریبنده است. در حقیقت، آنها اصلاً بز نیستند و در عوض با گاو و گاومیش مرتبط هستند.
آنها بزرگترین پستانداران موجود در ارتفاعات هستند: تا ارتفاع 14000 پا! بزهای کوهی برای دوری از شکارچیان تا این نقطه از کوه بالا می روند. آنها در ماه های تابستان در اینجا می مانند، اما با سردتر شدن هوا شروع به فرود می کنند.
کوگ
شیرهای کوهی نیز نامیده می شوند،. جمعیت هایی در سراسر نیمکره غربی پراکنده هستند. آن‌ها حتی در مکان‌هایی دیده شده‌اند که هیچ جمعیت شناخته‌شده‌ای وجود ندارد، اما به همان سرعتی که ظاهر شدند ناپدید می‌شوند. این آنها را به یک حیوان بسیار مرموز تبدیل می کند،کوگرها قادرند تا ارتفاع 40 فوتی بپرند. این یک مهارت مفید در کوهستان است، جایی که ممکن است شکاف های بزرگی در زمین وجود داشته باشد.کوگ های بالغ تنها زندگی می کنند و پرسه می زنند. به احتمال زیاد تنهایی آنها باعث می شود که در مکان های غیر معمول ظاهر شوند.
آهو
الک ها در دویدن و پریدن بسیار استعداد دارند. آنها می توانند با سرعت 40 مایل در ساعت بدوند و چندین فوت به بالا بپرند.گوزن آمریکای شمالی بزرگترین گونه آهو در جهان است! این همچنین آنها را برای انسان هایی که در نزدیکی آنها سفر می کنند تا حدودی خطرناک می کند.شاخ آنها می تواند تا یک اینچ در روز رشد کند.
عقاب ها
عقاب های طلایی را می توان در کوه های آمریکای شمالی، آفریقای شمالی، اروپا و بخش هایی از آسیا یافت در حالی که عقاب های طاس منحصر به آمریکای شمالی هستند.لانه عقاب طاس می تواند تا یک تن وزن داشته باشد! آنها همچنین می توانند تا 13 فوت عمق داشته باشند. لانه عقاب طاس بزرگترین لانه در جهان است.

#کوهستان #حیوانات #حیوانات_کوهستان #کوهنوردی #هواشناسی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 934
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14695
بازدید ماه: 70493
کل بازدید ها: 423821
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com