#اکوسیستم#کوهستان#حیوانات#اکوسیستم_کوهستان#حیوانات_کوهستان#گیاهان_کوهستان

اکوسیستم کوهستان و حیوانات آن

کوه ها میزبان ترکیبی غنی از زیستگاه های خشکی و آبی هستند که در ارتفاعات درون رشته کوه ها و در عرض های جغرافیایی جنوب به شمال در میان رشته کوه ها متفاوت قرار دارند. تنوع زیستگاه ها خانه انبوهی از گیاهان، جانوران و دیگر جانداران است. در رابطه با آن مناطق، کوه ها به طور نامتناسبی به تنوع زیستی حیات روی زمین کمک می کنند. کوه ها حدود 25 درصد از زمین را اشغال کرده اند اما بیش از 85 درصد از دوزیستان، پرندگان و پستانداران جهان را در خود جای داده اند که بسیاری از آنها کاملاً محدود به کوهستان هستند.
اکوسیستم های کوهستانی با تهدیدات متعددی روبرو هستند. مهمترین آنها شامل آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی، گونه های مهاجم، آتش سوزی و تکه تکه شدن زیستگاه در خارج از پارک ها است.
ویژگی ژئومورفیک کوه
مناطق کوهستانی دارای ویژگی های خاصی هستند. چنین زمین‌هایی نسبت به نواحی اطراف دارای ارتفاع بالاتری هستند. علاوه بر این، برجستگی بالایی در کمربندها و رشته‌های کوهستانی وجود دارد. کوه‌ها، رشته‌کوه‌ها و کمربندهای کوهستانی در اثر فرآیندهای زمین ساختی مختلف ایجاد شده‌اند.
به گفته زمین شناسان، هر شکل زمینی که حداقل 300 متر بالاتر از چشم انداز اطراف خود باشد، می تواند به عنوان کوه تعریف شود. از دیگر ویژگی های کوه می توان به ارتفاعی به نام قله، شیب های تند و برجستگی محلی اشاره کرد. کوه ها معمولاً در یک سری رشته ها یا زنجیره ها یافت می شوند.
هنگامی که صفحات زمین با یکدیگر برخورد می کنند باعث بالا آمدن زمین می شوند، کوه ها تشکیل می شوند. برخی از نمونه های رشته کوه عبارتند از هیمالیا، رشته کوه قراقورام، کوه های هندوکش، رشته کوه های آلپ، آند ، زاگرس ،البرز و غیره.
به دلیل ارتفاع زیاد ، آب و هوای کوهستانی با آنچه که معمولاً در دشت ها وجود دارد متفاوت است. علاوه بر این، آب و هوا نیز می‌تواند بسته به تفاوت ارتفاع، موقعیت، قرار گرفتن در معرض خورشید، عرض جغرافیایی و غیره متفاوت باشد. کوه‌های منطقه معتدل فصل‌های بیشتری را نسبت به همتایان خود در مناطق گرمسیری تجربه می‌کنند.
با این حال، شرایط آب و هوایی در بالاترین سطح کوه ها معمولاً ویژگی های یکسانی دارند. این ویژگی های کوه عبارتند از :
  چگالی اکسیژن کمتر
 فشار هوا کمتر
 دمای پایین تر
تنوع آب و هوا در اکوسیستم های کوهستانی باعث برخی از غنی ترین تنوع زیستی در جهان می شود. تعداد بسیار کمی از حیوانات و گیاهان کوهستانی در ارتفاعات که در آن آب و هوا شدید است یافت می شود.
تعداد معدودی که یافت می شوند خود را به طور خاص برای زنده ماندن در آب و هوا وفق داده اند. سازگاری حیوانات کوهستانی شامل خزهای ضخیم بدن برای محافظت در برابر سرما است. سم‌ها و پاهای آنها به‌طور ویژه تکامل یافته‌اند تا به آنها کمک کنند در صخره‌های لغزنده حرکت کنند.
گیاهان مختلف کوهستان
گیاهان روی کوه‌ها و تپه‌ها بلند، راست و شیب‌دار و شکل زیادی دارند. آنها معمولاً گل ندارند و مخروطی با دانه هستند. برگها سوزنی شکل با پوششی موم مانند هستند. به عنوان مثال، گیاهان کوچک بدون گل مانند سرو، کاج، سرخس، گلسنگ و خزه.
سازگاری گیاهان کوهستانی شاملدرختان معمولاً شکل مخروطی دارند.برگها باریک و سوزنی شکل هستند. که به آنها در صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند.یکی دیگر از سازگاری های منحصر به فرد گیاهان در مناطق تپه ای این است که دانه های آنها به صورت مخروطی مانند به سطح فلس های آنها چسبیده است.درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر نمونه های بارز این گونه گیاهان کوهستانی هستند.
در دامنه کوه ها که دمای هوا معتدل است، پوشش گیاهی مانند جنگل های معتدل، بوته زارها، تندرا دیده می شود. حیواناتی مانند خرس سیاه، گرگ، بز کوهی، گوزن نمونه هایی از جانوران زیستگاه کوهستانی هستند.
حیوانات مختلف کوهستان
از حیوانات کوهستانی می توان به پلنگ برفی، کندور آند، گوسفند شاخ بزرگ، بابونه، بز کوهی، بز کوهی، گوریل کوهی، چینچیلا، مارموت آلپ، سیاهگوش، عقاب طلایی، ویکونا و طاهر هیمالیا اشاره کرد. حیوانات کوهستانی اغلب سازگاری خاصی با زندگی در آب و هوای کوهستانی سرد و بادخیز دارند.
در زیر لیستی از برخی از حیوانات رایج منطقه کوهستانی آورده شده است
خرس
خرس ها یکی از رایج ترین حیوانات سرد کوهستانی هستند. دو نوع خرس در کوه ها یافت می شود. اینها شامل خرس قهوه ای و خرس سیاه است.
خرس های سیاه دارای  پوست مشکی یا قهوه ای براق با علامت سفید روی سینه هستند. موهای بلند گردن و شانه آن به عنوان یال عمل می کند. خرس قهوه ای شنی یا قهوه ای مایل به قرمز است. خرس آسیایی همه چیزخوار است و ماه های تابستان را در جنگل های کوهستانی در ارتفاع 11800 فوتی می گذراند. در طول زمستان، این حیوانات به مناطق پایین تر فرو می روند.
پلنگ برفی
آنها در رشته کوه های مرتفع مانند کوه سیبری و هیمالیا یافت می شوند. آنها دارای پاهای قوی هستند که به آنها کمک می کند تا مسافت های طولانی را به طور موثر بپرند. آنها موهای پرپشت و دم بلندی دارند که از آن به عنوان تعادل بدن استفاده می کنند. آنها حیوانات خجالتی هستند و به ندرت دیده می شوند.
بز کوهی
اینها بزهای کوهی وحشی هستند که در شمال شرقی آفریقا، آسیا و اروپا یافت می شوند. تابستان را در مناطق کوهستانی برفی می گذرانند و در زمستان به مناطق پایین تر پایین می آیند. این حیوانات کوهی دارای خز خاکستری تا قهوه ای و نرها دارای شاخ و ریش خمیده هستند. انواع مختلفی از آجیل مانند سیبری، آسیایی، نوبی و غیره وجود دارد.
مارموت
این سنجاب های غول پیکر را می توان در کوه های آمریکای شمالی و اوراسیا مشاهده کرد. آنها دارای خزهای ضخیم در سراسر بدن، پاهای کوتاه و پنجه های قوی هستند که به آنها کمک می کند حفاری کنند.مارموت ها گیاهخوار هستند و از گیاهان تاندرا و سایر گیاهان منطقه کوهستانی تغذیه می کنند. آنها در تابستان غذا جمع می کنند و در زمستان به خواب زمستانی می روند.
پاندا قرمز هیمالیا
آنها حیوانات کوچک کوهستانی به اندازه یک گربه اهلی هستند. آنها دارای خز قهوه ای مایل به قرمز، دم کرک دار بلند و پاهای کوتاه با موهای ضخیم هستند. پانداهای قرمز بیشتر از بامبو تغذیه می‌کنند، اما به خوردن تخم‌مرغ، پرندگان و حشرات نیز معروف هستند و ترجیح می‌دهند به تنهایی شکار کنند. این حیوانات در جنگل های معتدل هیمالیا یافت می شوند.
نتیجه
فهرستی که در بالا ارائه شد، تنها تعدادی از حیوانات و پرندگان کوهستانی موجود در اکوسیستم های کوهستانی در سراسر جهان را شامل می شود. این همه در مورد اکوسیستم کوه ها است. تفاوت بین گیاهان و جانوران آن را با بقیه اکوسیستم هایی که در توپوگرافی های دیگر می یابیم، درک کنید. شما با تغییرات و سازگاری در سبک زندگی آنها به دلیل زیستگاه متنوع آنها در مقایسه با حیوانات دیگر آشنا خواهید شد.

#اکوسیستم#کوهستان#حیوانات#اکوسیستم_کوهستان#حیوانات_کوهستان#گیاهان_کوهستان


 #سنگنوردی#سبک_صخره‌ای#سبک_یخی#سبک_آلپاین#بولدرینگ#مهارت‌های_سنگنوردی#تجهیزات_سنگنوردی#مسابقات_سنگنوردی#ماجراجویی_در_طبیعت#تفریح_فیزیکی
معرفی سبک های مختلف سنگنوردی
سبک‌های مختلف سنگ‌نوردی، دنیای جذاب و متنوعی از این ورزش هیجان‌انگیز را به ما معرفی می‌کنند. این ورزش چندگانه، با تنوع بی‌پایانی از تکنیک‌ها، محیط‌ها و تجهیزات، به افراد اجازه می‌دهد تا با توجه به علایق و مهارت‌های خود، سبکی منحصر به فرد از سنگ‌نوردی را انتخاب کنند. از صعودهای با مسیر‌های صخره‌ای تا صعودهای آلپاین و تسلط بر یخ، هر سبک سنگ‌نوردی دارای چالش‌ها و تجربیات منحصر به فرد خود است. در این مقاله از قله، ما به بررسی این سبک‌های متنوع و جذاب می‌پردازیم و تأثیر آنها بر تجربه سنگ‌نوردان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین، با توجه به اینکه سنگ‌نوردی به عنوان یک ورزش جسمی و ذهنی فوق‌العاده ارتقاء می‌یابد، ما نگاهی به فواید آن بر سلامتی فردی نیز خواهیم داشت. در ادامه با قله همراه باشید.
 #مدیریت_خشم_و_تنش#زندگی_زناشویی_سالم#ارتباط_مثبت_در_زناشویی#رویکردهای_نوین_در_روابط_زناشویی#مهارت‌های_ارتباطی_زوجین#توسعه_روابط_خانوادگی#تربیت_کودکان_سالم#زندگی_مشترک_خوشبخت
هنر مدیریت خشم و تنش: راهنمایی به روابط زناشویی سالم و خوشبخت
مدیریت خشم و تنش در زندگی زناشویی یکی از مسائل مهم و حیاتی در جامعه ماست. زندگی زناشویی، یکی از بخش‌های حیات انسانی است که با وجود لحظات شادی و انسجام، ممکن است با چالش‌ها و مشکلاتی همراه باشد. خشم و تنش به عنوان دو عامل رایج در این روابط، می‌توانند تأثیرات منفی بر روابط زناشویی و سلامت روانی اعضای خانواده داشته باشند. در این مقاله از قله، به بررسی علل و آثار منفی خشم و تنش در زندگی زناشویی می‌پردازیم و تکنیک‌ها و راهکارهایی را ارائه می‌دهیم که افراد می‌توانند برای مدیریت بهتر این عواطف و ایجاد روابط سالم‌تر در زندگی زناشویی خود بهره‌برند. همچنین، از مطالعات موردی و نمونه‌های واقعی برای نشان دادن کاربردهای عملی این راهکارها در زندگی زناشویی استفاده می‌شود.
#کوهنوردی_ایران#مقاصد_کوهنوردی#پیاده_روی_در_طبیعت#کوهنوردان_ایران#سفر_به_کوهستان#جذابیت_طبیعی_ایران#کوههای_ایران#ماجراجویی_در_طبیعت_ایران
مقاصد برتر کوهنوردی در ایران کجا قرار دارند؟
کوهنوردی یکی از ورزش‌ها و فعالیت‌های پرجذابی است که علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. ایران با تنوع طبیعی خیره‌کننده‌اش از کوهستان‌های بلند تا مناظر زیبای کویری، یکی از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان از سراسر دنیا محسوب می‌شود. در این مقاله از قله، بهترین مکان‌های کوهنوردی ایران را برای شما معرفی خواهیم کرد تا شما نیز بتوانید تجربه فراموش‌نشدنی کوهنوردی در این سرزمین زیبا را تجربه کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
# کتاب_چرا_حال_انسان_امروزی_خوب_نیست #مایکل_روث #روان‌شناسی_اجتماعی #کتابخوانی #کتاب_جدید #خواندن_کتاب #معرفی_کتاب #تحلیل_کتاب
معرفی کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟
کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟ نوشته‌ی مایکل روث، به شما راه ترمیم شأن و وقار خودتان را به عنوان یک انسان نشان می‌دهد. همانطور که یونگ می‌گوید، انسان همواره در جستجوی روح است پس وقت آن رسیده که با کمک این کتاب به خود حقیقی‌تان بازگردید. برای آشنایی بیشتر با این کتاب در ادامه با قله همراه باشید.
#غار_یخی_چما#زیبایی_طبیعت_ایران#گردشگری_در_چهارمحال و بختیاری#تاریخ_غار_یخی#معجون_طبیعت_و_تاریخ#سفر_به_غارهای_ایران#کوهستان_البرز#بازدید_از_مکانهای_تاریخی
معرفی زیبایی و تاریخ غار یخی چما
غار یخی چما یکی از معروف‌ترین غارهای یخی در ایران است و در استان چهارمحال و بختیاری، در شمال غربی کشور واقع شده است. این غار به عنوان یک مکان تاریخی و باستان‌شناسی نیز جلب توجه محققان و گردشگران شده است. این مکان در دامنه کوه‌ها قرار گرفته و دارای مناظر طبیعی زیبا و چشم‌نوازی است.یکی از ویژگی‌های برجسته این غار، وجود یک یخچال طبیعی داخل غار است. این امر به غار جذابیت ویژه‌ای اضافه کرده است.غار یخی چما به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در ایران شناخته می‌شود. برخی از مردم معتقدند که غار یخی چما دارای ارتباطات مذهبی و باورهای مرتبط با دین می‌باشد و به نوعی مکان مذهبی است. گردشگران می‌توانند داخل غار را با همراهی راهنماهای محلی بپیمایند و زیبایی‌های داخل غار را ببینند. همچنین، محیط طبیعی اطراف غار نیز برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب است. برای آشنایی بیشتر با این غار زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 401  نفر
بازدید روز گذشته: 4779  نفر
بازدید هفته: 38643  نفر
بازدید ماه: 189946  نفر
کل بازدید ها: 2776879  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید