#اکوسیستم#کوهستان#حیوانات#اکوسیستم_کوهستان#حیوانات_کوهستان#گیاهان_کوهستان

اکوسیستم کوهستان و حیوانات آن

کوه ها میزبان ترکیبی غنی از زیستگاه های خشکی و آبی هستند که در ارتفاعات درون رشته کوه ها و در عرض های جغرافیایی جنوب به شمال در میان رشته کوه ها متفاوت قرار دارند. تنوع زیستگاه ها خانه انبوهی از گیاهان، جانوران و دیگر جانداران است. در رابطه با آن مناطق، کوه ها به طور نامتناسبی به تنوع زیستی حیات روی زمین کمک می کنند. کوه ها حدود 25 درصد از زمین را اشغال کرده اند اما بیش از 85 درصد از دوزیستان، پرندگان و پستانداران جهان را در خود جای داده اند که بسیاری از آنها کاملاً محدود به کوهستان هستند.
اکوسیستم های کوهستانی با تهدیدات متعددی روبرو هستند. مهمترین آنها شامل آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی، گونه های مهاجم، آتش سوزی و تکه تکه شدن زیستگاه در خارج از پارک ها است.
ویژگی ژئومورفیک کوه
مناطق کوهستانی دارای ویژگی های خاصی هستند. چنین زمین‌هایی نسبت به نواحی اطراف دارای ارتفاع بالاتری هستند. علاوه بر این، برجستگی بالایی در کمربندها و رشته‌های کوهستانی وجود دارد. کوه‌ها، رشته‌کوه‌ها و کمربندهای کوهستانی در اثر فرآیندهای زمین ساختی مختلف ایجاد شده‌اند.
به گفته زمین شناسان، هر شکل زمینی که حداقل 300 متر بالاتر از چشم انداز اطراف خود باشد، می تواند به عنوان کوه تعریف شود. از دیگر ویژگی های کوه می توان به ارتفاعی به نام قله، شیب های تند و برجستگی محلی اشاره کرد. کوه ها معمولاً در یک سری رشته ها یا زنجیره ها یافت می شوند.
هنگامی که صفحات زمین با یکدیگر برخورد می کنند باعث بالا آمدن زمین می شوند، کوه ها تشکیل می شوند. برخی از نمونه های رشته کوه عبارتند از هیمالیا، رشته کوه قراقورام، کوه های هندوکش، رشته کوه های آلپ، آند ، زاگرس ،البرز و غیره.
به دلیل ارتفاع زیاد ، آب و هوای کوهستانی با آنچه که معمولاً در دشت ها وجود دارد متفاوت است. علاوه بر این، آب و هوا نیز می‌تواند بسته به تفاوت ارتفاع، موقعیت، قرار گرفتن در معرض خورشید، عرض جغرافیایی و غیره متفاوت باشد. کوه‌های منطقه معتدل فصل‌های بیشتری را نسبت به همتایان خود در مناطق گرمسیری تجربه می‌کنند.
با این حال، شرایط آب و هوایی در بالاترین سطح کوه ها معمولاً ویژگی های یکسانی دارند. این ویژگی های کوه عبارتند از :
  چگالی اکسیژن کمتر
 فشار هوا کمتر
 دمای پایین تر
تنوع آب و هوا در اکوسیستم های کوهستانی باعث برخی از غنی ترین تنوع زیستی در جهان می شود. تعداد بسیار کمی از حیوانات و گیاهان کوهستانی در ارتفاعات که در آن آب و هوا شدید است یافت می شود.
تعداد معدودی که یافت می شوند خود را به طور خاص برای زنده ماندن در آب و هوا وفق داده اند. سازگاری حیوانات کوهستانی شامل خزهای ضخیم بدن برای محافظت در برابر سرما است. سم‌ها و پاهای آنها به‌طور ویژه تکامل یافته‌اند تا به آنها کمک کنند در صخره‌های لغزنده حرکت کنند.
گیاهان مختلف کوهستان
گیاهان روی کوه‌ها و تپه‌ها بلند، راست و شیب‌دار و شکل زیادی دارند. آنها معمولاً گل ندارند و مخروطی با دانه هستند. برگها سوزنی شکل با پوششی موم مانند هستند. به عنوان مثال، گیاهان کوچک بدون گل مانند سرو، کاج، سرخس، گلسنگ و خزه.
سازگاری گیاهان کوهستانی شاملدرختان معمولاً شکل مخروطی دارند.برگها باریک و سوزنی شکل هستند. که به آنها در صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند.یکی دیگر از سازگاری های منحصر به فرد گیاهان در مناطق تپه ای این است که دانه های آنها به صورت مخروطی مانند به سطح فلس های آنها چسبیده است.درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر نمونه های بارز این گونه گیاهان کوهستانی هستند.
در دامنه کوه ها که دمای هوا معتدل است، پوشش گیاهی مانند جنگل های معتدل، بوته زارها، تندرا دیده می شود. حیواناتی مانند خرس سیاه، گرگ، بز کوهی، گوزن نمونه هایی از جانوران زیستگاه کوهستانی هستند.
حیوانات مختلف کوهستان
از حیوانات کوهستانی می توان به پلنگ برفی، کندور آند، گوسفند شاخ بزرگ، بابونه، بز کوهی، بز کوهی، گوریل کوهی، چینچیلا، مارموت آلپ، سیاهگوش، عقاب طلایی، ویکونا و طاهر هیمالیا اشاره کرد. حیوانات کوهستانی اغلب سازگاری خاصی با زندگی در آب و هوای کوهستانی سرد و بادخیز دارند.
در زیر لیستی از برخی از حیوانات رایج منطقه کوهستانی آورده شده است
خرس
خرس ها یکی از رایج ترین حیوانات سرد کوهستانی هستند. دو نوع خرس در کوه ها یافت می شود. اینها شامل خرس قهوه ای و خرس سیاه است.
خرس های سیاه دارای  پوست مشکی یا قهوه ای براق با علامت سفید روی سینه هستند. موهای بلند گردن و شانه آن به عنوان یال عمل می کند. خرس قهوه ای شنی یا قهوه ای مایل به قرمز است. خرس آسیایی همه چیزخوار است و ماه های تابستان را در جنگل های کوهستانی در ارتفاع 11800 فوتی می گذراند. در طول زمستان، این حیوانات به مناطق پایین تر فرو می روند.
پلنگ برفی
آنها در رشته کوه های مرتفع مانند کوه سیبری و هیمالیا یافت می شوند. آنها دارای پاهای قوی هستند که به آنها کمک می کند تا مسافت های طولانی را به طور موثر بپرند. آنها موهای پرپشت و دم بلندی دارند که از آن به عنوان تعادل بدن استفاده می کنند. آنها حیوانات خجالتی هستند و به ندرت دیده می شوند.
بز کوهی
اینها بزهای کوهی وحشی هستند که در شمال شرقی آفریقا، آسیا و اروپا یافت می شوند. تابستان را در مناطق کوهستانی برفی می گذرانند و در زمستان به مناطق پایین تر پایین می آیند. این حیوانات کوهی دارای خز خاکستری تا قهوه ای و نرها دارای شاخ و ریش خمیده هستند. انواع مختلفی از آجیل مانند سیبری، آسیایی، نوبی و غیره وجود دارد.
مارموت
این سنجاب های غول پیکر را می توان در کوه های آمریکای شمالی و اوراسیا مشاهده کرد. آنها دارای خزهای ضخیم در سراسر بدن، پاهای کوتاه و پنجه های قوی هستند که به آنها کمک می کند حفاری کنند.مارموت ها گیاهخوار هستند و از گیاهان تاندرا و سایر گیاهان منطقه کوهستانی تغذیه می کنند. آنها در تابستان غذا جمع می کنند و در زمستان به خواب زمستانی می روند.
پاندا قرمز هیمالیا
آنها حیوانات کوچک کوهستانی به اندازه یک گربه اهلی هستند. آنها دارای خز قهوه ای مایل به قرمز، دم کرک دار بلند و پاهای کوتاه با موهای ضخیم هستند. پانداهای قرمز بیشتر از بامبو تغذیه می‌کنند، اما به خوردن تخم‌مرغ، پرندگان و حشرات نیز معروف هستند و ترجیح می‌دهند به تنهایی شکار کنند. این حیوانات در جنگل های معتدل هیمالیا یافت می شوند.
نتیجه
فهرستی که در بالا ارائه شد، تنها تعدادی از حیوانات و پرندگان کوهستانی موجود در اکوسیستم های کوهستانی در سراسر جهان را شامل می شود. این همه در مورد اکوسیستم کوه ها است. تفاوت بین گیاهان و جانوران آن را با بقیه اکوسیستم هایی که در توپوگرافی های دیگر می یابیم، درک کنید. شما با تغییرات و سازگاری در سبک زندگی آنها به دلیل زیستگاه متنوع آنها در مقایسه با حیوانات دیگر آشنا خواهید شد.

#اکوسیستم#کوهستان#حیوانات#اکوسیستم_کوهستان#حیوانات_کوهستان#گیاهان_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 824
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14585
بازدید ماه: 70383
کل بازدید ها: 423711
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com