#کوهنورد#علم#تخصص#مهارت_کوهنورذی#کوهستان

مهارت هایی که برای کوهنوردی نیاز دارید

برخی از مردم بدون اینکه دقیقا بدانند چرا از کوه ها بالا می روند این کار را انجام می دهند. همانطور که پیتر وسل زاپف، فیلسوف و کوهنورد نروژی با تحسین گفت: "کوهنوردی مانند خود زندگی بی معنی است. بنابراین، جادوی آن هرگز نخواهد مرد.» همانطور که می گویند، وقتی کوه ها صدا می زنند، باید بروید.کوهنوردی اما برای همه مناسب نیست. از نظر جسمی، عاطفی و ذهنی به مهارت های فنی و شرایط خاصی نیاز دارد. اگرچه انواع مختلف کوهنوردی به شرایط متفاوتی نیاز دارد، اما همه کوهنوردان باید مهارت های ضروری یکسانی داشته باشند. بنابراین، این مهارت ها چیست و برای کوهنوردی چه چیزی لازم است؟
مهارت های رهبری
تقریبا غیرممکن است که به تنهایی به یک ماجراجویی کوهنوردی بروید. کوهنوردی یک فعالیت گروهی است که همه اعضا را ملزم به حمایت، اعتماد و مراقبت از یکدیگر می کند. اما برخلاف بسیاری از ورزش‌های گروهی، در کوهنوردی، طبیعت رقیب شماره یک شماست و زندگی شما می‌تواند به فردی که در کنار شما راه می‌رود بستگی داشته باشد.
کوه ها خطرات مختلفی از جمله آب و هوای غیرقابل پیش بینی، سقوط سنگ ها، شکاف های پنهان و ریزش بهمن را به همراه دارند. به همین دلیل، کار گروهی برای گروه برای رسیدن ایمن به هدف حیاتی است. بنابراین، برای هر کوهنوردی ضروری است که مهارت های رهبری اساسی مانند خودآگاهی، مثبت اندیشی و ... را داشته باشند، زیرا این ویژگی ها آنها را قادر می سازد تا در یک تیم به خوبی عمل کنند.
اما جدای از اصول اولیه، مهارت های رهبری به چه معناست؟ این بدان معناست که شما باید بتوانید به طور استراتژیک فکر کنید، خطرات را ارزیابی کنید، و در صورت بروز مشکلات راهی پیدا کنید، و همچنین به بینش هر کوهنورد در تیم احترام بگذارید، حتی زمانی که با آنها مخالف هستید. اگر در زمینه خاصی تخصص دارید، مانند استفاده از وسایل یا تکنیک های کوهنوردی، حتما آنها را بدون تحمیل به اشتراک بگذارید. علاوه بر این، باید بدانید که بخشی از یک گروه هستید و هر تصمیمی که می گیرید باید اخلاقی و برای کل تیم مفید باشد.
مهارت های ناوبری
وقتی می گوییم مهارت های ناوبری، به این معنا نیست که همیشه به صفحه یک گوشی هوشمند یا یک دستگاه GPS مستقل نگاه کنید. منظور ما از قطب نما خواندن سنتی و توانایی تطبیق نقشه توپوگرافی با چشم انداز اطراف شما است.
لازم نیست دستگاه های ناوبری الکترونیکی خود را به طور کلی کنار بگذارید. اما به خاطر داشته باشید که اگرچه این دستگاه‌ها راحت هستند، اما نمی‌توانند خطرات احتمالی را شناسایی کنند یا به شما در درک زمین کمک کنند. شما نمی خواهید به طور تصادفی در یک شکاف در دید کم سقوط کنید، فقط به این دلیل که GPS به شما اعلام نکرده است که بین نقطه A و نقطه B شکاف وجود دارد.
علاوه بر این، دمای بسیار پایین شارژ باتری را به سرعت تخلیه می کند و بسیاری از دستگاه های الکترونیکی نه ضد آب هستند و نه ضد ضربه. وقتی باتری شما تمام می شود، باید به نقشه و قطب نما خوب قدیمی و مهارت های لازم برای استفاده از آنها وابسته باشید.مهمتر از همه، اگر با مسیر آشنایی ندارید، مهارت های ناوبری شما کافی نیست. بنابراین، قبل از پا گذاشتن به منطقه، اطلاعات بیشتری در مورد مسیر و منطقه اطراف جمع آوری کنید.
مهارت های ارتباطی
هنگامی که ناگهان با یک عارضه غیرمنتظره در حالی که در کنار کوه قرار می‌گیرید، مواجه می‌شوید، برای رهایی از این موقعیت به چیزی بیش از وضوح ذهن نیاز دارید. به عنوان یک کوهنورد، باید دستورات اولیه سفارشی را یاد بگیرید که کوهنوردان برای انتقال اطلاعات به یکدیگر استفاده می کنند. نشانه‌های کلامی مانند عقب انداختن، سستی، صعود و صخره به کوهنوردان کمک می‌کند تا آنچه را که انجام می‌دهند یا می‌خواهند انجام دهند ارتباط برقرار کنند و همچنین به یکدیگر در مورد خطرات قریب‌الوقوع هشدار می‌دهند.
مهمتر از یادگیری دستورات، دانستن نحوه فراخوانی آنهاست. صدای شما باید بلند و غیر قابل انکار باشد، در جهت شخصی باشد که پیام را به او منتقل می کنید، و دستورالعمل باید واضح و قابل درک باشد. مهارت‌های ارتباطی به‌اندازه کافی ساده به نظر می‌رسند، اما زمانی که آب و هوای بد، خستگی، اضطراب یا ترس در موقعیت‌های پرخطر شما را آزار می‌دهند، برای حل مشکل به آرامش و مهارت‌های ارتباطی خوب نیاز دارید.
بخشی از ارتباطات این است که به مقامات مربوطه اطلاع دهید که برای یک سفر به کوه وارد می شوید، و همچنین اطلاع رسانی به آنها از مسیری که می خواهید طی کنید و تاریخ بازگشت مورد انتظار شما. پس از گشت و گذار، به اندازه کافی مودب باشید تا به آنها اطلاع دهید که سالم برگشته اید.
مهارت های بقا
کوهنوردی ذاتاً خطرناک است. بسیاری از کوهنوردان در بیابان گم می شوند، از هیپوترمی رنج می برند، هیپوکسی را تجربه می کنند، در آب و هوای وحشتناک سرگردان می شوند یا در تصادفات مجروح می شوند.
هر کوهنوردی باید مهارت های بقا را در کنار قدرت جسمی و روحی، استقامت، انعطاف پذیری و باهوشی داشته باشد. در هر سفر گروهی کوهنوردی، آمادگی بسیار مهم است. شما باید مسیر خود را به خوبی بشناسید و از خطراتی که ممکن است با آن مواجه شوید آگاه باشید. مطمئن شوید که آب و غذا ذخیره دارید.
اما اگر هر دوی آنها تمام شد، یافتن آب را در اولویت قرار دهید. شما می توانید روزها با آب زنده بمانید، و جست و جوی کوه ها برای غذا فقط می تواند عوارض بیشتری را به همراه داشته باشد. یک سیستم فیلتراسیون با خود بیاورید که می توانید قبل از نوشیدن آن برای تصفیه آب استفاده کنید. حتما یک جعبه کمک های اولیه داشته باشید و بدانید که چگونه کمک های اولیه را انجام دهید. همیشه با پوشیدن لباس‌های گرم، سریع خشک‌شونده یا ضدآب از خود در برابر عوامل محیطی محافظت کنید. ساختن سرپناه های موقت، مانند چادرهای موقتی یا غارهای برفی را تمرین کنید تا بتوانید از تغییرات ناگهانی دما محافظت کنید. قبل از صعود پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید. بهتر است یاد بگیرید چگونه آب و هوا را بخوانید. حتی الامکان از تلفن خود فقط برای تماس های اضطراری استفاده کنید.
داشتن مهارت های بقا شامل آگاهی از محیط اطراف، درک خطراتی است که با آن روبرو هستید و توانایی فکر کردن به راه هایی برای فرار از تهدید. وقتی در موقعیت خطرناکی قرار می گیرید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید، همیشه اجازه دهید غریزه بقا شما را تحت الشعاع قرار دهد.
مهارت های کوهنوردی
بخشی از فرآیند کوهنورد شدن، یادگیری اصول اولیه کوهنوردی است. برای کوهنوردی لازم نیست یک صخره نورد چیره دست باشید، بلکه باید مهارت هایی مانند استفاده از مهار، بستن طناب، دراز کشیدن و راپل را کسب کنید. شما می توانید اینها را با گذراندن چند روز در یک باشگاه کوهنوردی یا با شرکت در کلاس کوهنوردی یاد بگیرید. با این حال، هیچ معلمی بهتر از تجربه وجود ندارد، و بهترین راه برای توسعه و تقویت مهارت‌های کوهنوردی، تمرین در مناطقی است که برای مبتدیان کوهنوردی تعیین شده است. اگرچه مهارت‌های کوهنوردی عمدتاً بر حرکات و تکنیک‌ها تمرکز دارند، اما مغز را به همان اندازه درگیر می‌کنند.
به هر حال، این توانایی ذهنی شماست که شما را وادار می‌کند وقتی بدنتان خسته می‌شود، قدم بردارید. همچنین، فرآیند دشوار کسب این مهارت ها به شما کمک می کند تا به محدودیت های فیزیکی خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال، بیماری حاد کوهستان (سردرد، حالت تهوع، سرفه، بی حالی) می تواند به طور ناگهانی در حالی که شما در حال بالا رفتن از قله هستید، به خصوص زمانی که بدن شما با محیط سازگار نشده است، بروز کند. در چنین حالتی باید آنقدر عاقل باشید که عقب نشینی کرده و فرود بیایید.در نظر گرفتن این مهارت ها و تمرین آن ها قبل از شروع کوهنوردی، شما را در یک سفر موفق قرار می دهد.

#کوهنورد#علم#تخصص#مهارت_کوهنورذی#کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1106
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14867
بازدید ماه: 70665
کل بازدید ها: 423993
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com