#آفتاب #کوهنوردی #خورشید #سوختگی

حفاظت از آفتاب در کوهنوردی

در یک صبح سرد، اولین پرتوهای خورشید که از دامنه کوه می ریزد و به پوست سرد شما برخورد می کند یکی از بهترین چیزها در مورد کوهنوردی است. خورشید ما را گرم می کند، روحیه ما را بالا می برد و به ما جهت می دهد. اما، همچنین می تواند یکی از وحشیانه ترین خطرات در طبیعت برای کسانی باشد که آمادگی ندارند.
لذت بردن از نور خورشید در حد اعتدال می تواند یک چالش در هنگام حضور در طبیعت باشد. ما نمی توانیم در گرم ترین هوا به داخل خانه برویم و از تهویه مطبوع لذت ببریم. ما نمی‌توانیم زیر یک پناهگاه پیک نیک عقب نشینی کنیم تا از گرما خارج شویم، در حالی که امروز هنوز 10 مایل دیگر راه داریم. تجهیزات مناسب، کمی برنامه ریزی و استفاده از کمی هوش ما را از آفتاب در امان نگه می دارد.
خورشید در هر زمانی از سال و در هر ارتفاعی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. گرما ممکن است در ارتفاعات یا در زمستان مشکلی ایجاد نکند، اما آسیب به بدن شما همچنان ممکن است اتفاق بیفتد.

مشکلات خورشید
پیاده روی در آفتاب قرار گرفتن طولانی مدت یا شدید در معرض آفتاب می تواند باعث موارد زیر شود:
آفتاب سوختگی - تابش نور خورشید باعث سوختگی درجه یک یا دوم می شود. می تواند به شدت دردناک باشد، به خصوص روی شانه هایی که تسمه های بسته ساییده می شوند.
برف کوری - آفتاب سوختگی چشم. می تواند روی برف، صحرا، آب یا سایر پوشش های زمین روشن رخ دهد.
لبهای خشکیده و ترک خورده
سرطان پوست - قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند بافت را از بین ببرد و باعث رشد سرطانی شود.
پوست چرمی چروکیده - قرار گرفتن در معرض طولانی مدت پوست را خشک و چروک می کند.

محافظت و پیشگیری از آفتاب
محافظت از آفتاب در هنگام پیاده روی راه های زیادی برای محافظت از بدن در برابر نور خورشید و جلوگیری از ناراحتی، آسیب و بیماری وجود دارد:
عینک آفتابی - عینک‌هایی با 100% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش که در اطراف شقیقه‌ها قرار می‌گیرند یا دارای پرده‌های جانبی هستند، بهترین هستند.
لباس مناسب:
کلاه یا کلاه لبه پهن با شنل گردن - از سر، صورت و گردن محافظت می کند. اگر روی پوشش زمین روشن پیاده روی کنید، بازتاب نور خورشید همچنان می تواند صورت شما را بسوزاند.
پیراهن آستین بلند رنگ روشن، سبک وزن - از شانه ها، بازوها و پشت محافظت می کند. رنگ روشن گرمای بیشتری را به عقب منعکس می کند و وزن سبک اجازه می دهد تا عرق تبخیر شود.
شلوار بلند - از پاها محافظت می کند.
برای کاهش آسیب آفتاب و گرما از سایه بان چتر بالاتنه استفاده کنید. همچنین به عنوان پناهگاه ثابت برای استراحت در طول روز ارزشمند است.
کرم ضد آفتاب - لوسیون ها از پوست در برابر اشعه خورشید محافظت می کنند. باید به یاد داشته باشید که اغلب در طول روز استفاده مجدد کنید.

آفتاب سوختگی در کوهنوردی
فراموش نکنید که داخل بینی و گوش و زیر چانه ممکن است در برف یا زمین روشن دچار آفتاب سوختگی شود
پیاده روی در ارتفاعات پتانسیل آسیب خورشید را افزایش می دهد.
کویر نوردی نیاز به آمادگی خاصی برای گرما و همچنین آفتاب دارد.
شلوار زیپ دار بپوشید در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر، شلوارک بپوشید. فقط از ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر شلوار بلند را بپوشید.
کرم های ضد آفتاب دارای اعداد SPF هستند - 30 خوب است. اشعه UVB و UVA به بدن ما آسیب می رساند.
ابرها اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود نمی کنند.
بالم لب با ضد آفتاب را فراموش نکنید.
افرادی که پوست روشن دارند سریعتر از پوست تیره می سوزند.
رعایت نکات بالا می تواند از بروز مشکلات مربوط به اشعه آفتا در کوهنورد جلوگیری کند و باعث شود شما کوهنوردی دلچسب و لذت بخش را تجربه کنبد.

#آفتاب #کوهنوردی #خورشید #سوختگی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1097
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14858
بازدید ماه: 70656
کل بازدید ها: 423984
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com