#کوهنوردی_پاییزه #پاییز #کوهنوردی #طبیعت #زیبایی #کوهستان

نکاتی برای کوهنوردی آلپاین در پاییز

دلایل زیادی برای بیرون رفتن در تمام طول سال وجود دارد، اما ما پاییز را مورد علاقه خاص می دانیم. اگرچه روزها کوتاهتر هستند، نکته مثبت این است که به شما این فرصت داده می شود تا طلوع و غروب بیشتری را تماشا کنید در حالی که زمین های زیر شما رنگ های طلایی ملایم در پاییز می درخشند. پاییز یکی از زمان های مورد علاقه من برای کوهنوردی در کوهستان است، اما تغییر آب و هوا نیز نیاز به بررسی دقیق قبل از رفتن به مسیرها را دارد.
1. چرا شما باید بروید
برف زمستان گذشته مدت زیادی است که از بین رفته است، رنگ های قرمز و نارنجی و زرد در دید محیطی می رقصند. دمای روز برای پیاده‌روی در کوهستان ایده‌آل است و در شب برای جمع شدن در کیسه خواب گرم مناسب است. حیات وحش از آخرین روزهای خود قبل از خواب زمستانی نهایت استفاده را می‌برد. پرندگان مهاجر به سمت جنوب جمع می شوند. صدای پرندگان هوا را فراگرفته است. گوسفندها و بزهای کوهی شاخ بزرگ در تمرین جفت گیری سالانه خود هستند و شاخ های خود را تقویت می کنند و با هم مبارزه می کنند. هیچ جمعیتی وجود ندارد. هیچ اشکالی وجود ندارد.
شما از تابستانی پر از طوفان و ماجراجویی‌های کوهستانی آماده هستید و مهارت‌های شما در بسته‌بندی به یک علم تبدیل شده است. شما هنوز در رویای چند مکان هستید که نتوانستید آن لیست همیشه در حال رشد تابستان را بررسی کنید. اینها دلایلی است که باید بروید.

2. کجا برویم
آب و هوا در هر زمان از سال بسیار متغیر است و پاییز نیز از این قاعده مستثنی نیست. آخر هفته‌ی می‌توانید روی تخته‌ای از گرانیت حکاکی‌شده در یخچال آفتاب بگیرید، روز بعد می‌توانید در میان طوفان برفی در جنگل باشید. با این حال، اگر انعطاف پذیری برای تماشای گزارش آب و هوا و انتخاب آخر هفته خود را داشته باشید، اکتبر می تواند تقریباً در همه جا بهترین باشد.

3. چه چیزی بیاوریم
روزهای کوتاه و شب‌های طولانی به این معنی است که شما برای مدت بیشتری نسبت به آنچه عادت کرده‌اید در تاریکی خواهید بود، پس بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. شمع‌ها و باتری‌های اضافی چراغ‌های جلو، پادکست‌ها، کتاب‌ها، کارت‌ها یا جدول کلمات متقاطع را همراه داشته باشید—یا فقط چند لایه اضافی برای تماشای ستارگان. در مورد لایه‌ها، مجموعه‌ای از جمله کتانی‌های زیر بلندی که از بهار گذشته استفاده نکرده‌اید، آن کت پایینی که تابستان قبل از حذف آن از لیست بسته‌بندی فقط به عنوان بالش شما استفاده می‌کرد و یک دستکش و یک دستکش همراه داشته باشید. ممکن است در نهایت تعداد کمی از لایه های خود را بپوشید، و ممکن است در نهایت همه آنها را بپوشید در حالی که آرزوی بیشتر دارید. سوخت اضافی برای ساخت بطری‌های آب گرم در شب مفید است.

4. چگونه گرم بمانیم
با استراتژی های مناسب، سفر شما در اواخر پاییز به کوهستان، صرف نظر از شرایط، می تواند لذت بخش باشد. در اینجا چند نکته مفید برای گرم و خشک ماندن در میان فصول متغیر آورده شده است:
لایه ها
این اصطلاح در این مرحله تقریباً کلیشه ای است، اما دلیل خوبی دارد: لایه ها کار می کنند. شما برای کل روز با یک لایه پایه، یک لایه میانی عایق و یک لایه بیرونی مخصوص شرایط تنظیم خواهید شد. جسور باشید، سرد شروع کنید: لایه های بیرونی برای پیاده روی جدا می شوند. به محض اینکه برای استراحت توقف کردید یا به کمپ رسیدید، این لایه های گرم را بپوشانید تا تمام گرمای بدن که ورزش شما ایجاد کرده است را به دام بیندازد.
خشک ماندن
همانطور که گفته می شود، خشک ماندن آسان تر از خشک شدن است. اگر در حین کوهنوردی در آلپاین باران می بارد، بهترین گزینه این است که تا حد امکان کمتر بپوشید (بدون اینکه سرد باشید) و پس از رسیدن به کمپ به لایه های خشک تبدیل شوید. پس از خشک شدن، با ماندن در پناهگاه یا قرار دادن یک ژاکت و شلوار ضد آب روی لایه های عایق خود از خیس شدن خودداری کنید. از گرمای بدن خود برای خشک کردن لباس در شب استفاده کنید و آن را زیر کیسه خواب خود قرار دهید. اگر لباس شما تا صبح خشک نشد و شرایط هنوز خیس است، برای کوهنوردی آلپاین دوباره لباس خیس خود را به تن کنید.
هیدراته کنید
دمای سرد ممکن است باعث تعریق زیاد نشود، اما هیدراته ماندن همچنان مهم است. آب نه تنها برای جبران مایعات از دست رفته ضروری است، بلکه به بدن کمک می کند تا دمای خود را با حفظ گردش خون تنظیم کند. اگر هوا فوق العاده سرد است، با بطری های پر آب بخوابید تا از یخ زدن آب در طول شب جلوگیری کنید.
گرم بخواب
پدهای خواب صرفاً برای ایجاد حائل از زمین سنگی نیستند، بلکه برای عایق کاری نیز هستند. زمین سرد گرمای بدن را به سرعت هدایت می کند. هرچه پد خواب شما ضخیم تر باشد، استراحت شما گرمتر خواهد بود. بهترین انتخاب ها برای ترکیب گرم و سبک هستند. اگر پد شما گرمای کافی را فراهم نمی کند، همیشه می توانید از یک تشک سلول بسته، کوله پشتی خالی یا طناب کوهنوردی برای ایجاد عایق بیشتر (البته نه به همان اندازه نرم) استفاده کنید. همچنین کیسه خواب گرما را به دام می اندازد. آنها گرما تولید نمی کنند مطمئن شوید که گرم به رختخواب می روید - دراز و نشست قبل از خواب  شما این کار را انجام می دهد.

چند نکته
ظروف پروپان یا گاز سفید شما می توانند بسیار یخ زده شوند، به خصوص در هوای سرد. گاز سفید در واقع می تواند در حالی که مایع باقی می ماند به زیر نقطه انجماد فرو رود. دست زدن به این ظروف فلزی سرد می تواند باعث آسیب سرما شود. از دستکش استفاده کنید یا بطری را در نوار چسب بپیچید تا عایق و بافر ایجاد کنید. علاوه بر این، باتری های لیتیومی در هوای سرد بسیار بهتر از باتری های قلیایی عمل می کنند. و آخرین نکته مفید: یک شام پرچرب تهیه کنید تا به شما کمک کند تمام شب گرم بمانید - بدن چربی را کندتر از کربوهیدرات ها یا پروتئین ها متابولیزه می کند.

#کوهنوردی_پاییزه #پاییز #کوهنوردی #طبیعت #زیبایی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 915
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14676
بازدید ماه: 70474
کل بازدید ها: 423802
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com