#اکوکمپینگ #کوهنوردی #کوهستان

5 نکته برای کمپینگ بومگردی

در هسته خود، کمپینگ زیست محیطی یک طرز فکر است. این عشق به دنیای طبیعی است که به میل قانع کننده ای برای حفظ طبیعت تا حد امکان وحشی با بر جای گذاشتن تأثیر اندک یا بدون تأثیر بر مناظر تبدیل شده است. این بدان معناست که نسبت به ردپای اکولوژیکی خود آگاه باشید و اقداماتی را برای محافظت از منطقه ای که برای بازسازی انتخاب می کنید انجام دهید. کمپینگ بوم گردی به عنوان یک اقدام شخصی از لحظه شروع برنامه ریزی سفر اتفاق می افتد و تا زمانی که کمپ خود را جمع و جور می کنید و حرکت می کنید ادامه می یابد.
چرا کمپینگ زیست محیطی مهم است؟
کمپینگ زیست محیطی بسیار حیاتی است، زیرا تقریباً هر کاری که در خارج از منزل انجام می دهیم سطحی از تأثیر را دارد. بسیاری از عادات کمپ معمولی که ما عادت کرده ایم می توانند بر محیطی که دوست داریم تأثیر نامطلوب بگذارند. نکته نگران کننده این است که ما اغلب متوجه آسیب این اقدامات نمی شویم.
به عنوان مثال، زباله های آلی را در نظر بگیرید. در حالی که پوست پرتقال، هسته سیب و پوست موز طبیعی هستند و در نهایت تجزیه می شوند، کلمه کلیدی "در نهایت" است. پوست پرتقال تا دو سال طول می کشد تا به طور کامل تجزیه شود و حتی بیشتر در محیط های بیابانی. در آن زمان، می‌تواند بوم‌شناسی زمین را با تشویق گونه‌ها به ظاهر شدن در جایی که معمولاً ظاهر نمی‌شوند، تغییر دهد، باعث عادات غذایی غیرطبیعی شود. بعلاوه، برای همکارهای کمپینگ آزاردهنده است.
علاوه بر این، در سال 2018، ظروف و بسته‌بندی‌های پلاستیکی 82.2 میلیون تن زباله در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند که 37 درصد آن به محل دفن زباله ختم می‌شود. اگر فکر می کنید تفریح در فضای باز زباله زیادی تولید نمی کند، دوباره فکر کنید. کمک زباله کمپینگ معمولاً به صورت بسته بندی مواد غذایی، ظروف بهداشتی و بسته بندی میان وعده است. ناگفته نماند وسایل و تجهیزاتی که در پلاستیک بسته بندی می شوند و حمل می شوند (و این یعنی چیزی از هزینه های انتشار در طول زنجیره تامین).
اما یک خبر خوب وجود دارد: ما می توانیم با اقدامات کوچک و متفکرانه تفاوت ایجاد کنیم. کمپینگ زیست محیطی ممکن است در ابتدا نیاز به برنامه ریزی بیشتری داشته باشد، اما این شیوه ها به زودی تبدیل به ماهیت دوم می شوند. علاوه بر این که یک شهروند خوب بودن را به شما می دهد، کمپینگ زیست محیطی حتی می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما شود.
چه طور باید شروع کرد؟
این پنج مرحله ساده را برای تبدیل شدن به یک حرفه‌ای کمپینگ‌های زیست‌محیطی امتحان کنید.

1. زباله ها را بسته بندی کنید
در حالی که می‌توانید زباله‌ها را در سطلی که در محل دفن مسیر یا پارک قرار داده شده است، بگذارید، به همین راحتی بسته‌بندی می‌شود. این امر به ویژه در زمستان که خدمات جنگل کند می شود و محیط بانان کمتر از مسیرهای پیاده رو بازدید می کنند و منجر به پر شدن بیش از حد سطل ها می شود بسیار مهم است.
هنگام پیاده‌روی، یک کیسه کوچک با خود می‌آورم که به راحتی جمع می‌شود تا زباله‌ها را جمع کنم. این همچنین به من اجازه می‌دهد تا پس از رسیدن به خانه، مواد قابل بازیافت، کمپوست‌پذیر و زباله‌ها را جدا کنم.

2. تجهیزات خود را بشناسید
تجهیزات کمپ شما برای کل عملیات ضروری است، بنابراین مطمئن شوید که با دقت روی تجهیزات با کیفیتی که متناسب با سبک فضای باز شما است و برای ماندگاری ساخته شده است، سرمایه گذاری کنید. به عنوان مثال، آیا قصد دارید در طول سال کمپ بزنید؟ به دنبال یک چادر 3 یا 4 فصل باشید که در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود و به کاهش هزینه های زیست محیطی تولید کمک می کند. در مورد انتخاب کیسه خواب و کوله پشتی هم همینطور.
قبل از تعویض تجهیزات قدیمی یا شکسته، ابتدا از گارانتی استفاده کنید یا آن را تعمیر کنید. اگر در دسترس نیست، آن را اهدا کنید یا خلاقانه آن را تغییر دهید. هنگام ارتقاء، برای کاهش آلودگی حمل و نقل و حمایت از جامعه خود، به صورت محلی خرید کنید!

3. غذا و آب را با دقت بسته بندی کنید
به‌عنوان یک کمپینگ، غذاهای کم‌آبی را انتخاب می‌کنم و برای مدتی از بسته خالی به عنوان زباله استفاده می‌کنم. وقتی فهمیدم بیشتر بسته‌بندی‌های وعده‌های غذایی قابل بازیافت هستند، قبل از خروج از خانه شروع به بسته‌بندی مجدد وعده‌های غذایی خود در کیسه‌های قابل استفاده مجدد (که می‌توانند تا ۴۰۰ درجه فارنهایت را تحمل کنند) کردم. این به من اجازه داد تا بسته غذا را در حالی که تمیز است بازیافت کنم. به جای وعده های غذایی و میان وعده های از قبل بسته بندی شده، حتی می توانید دست خود را در تهیه جایگزین های خوشمزه خود امتحان کنید. در مورد آب، به جای قرار دادن آن در کوزه های پلاستیکی، فیلتر جاذبه یا تصفیه کننده را انتخاب کنید.
برای دوستدار محیط زیست ترین گزینه آشپزی، به سراغ اجاق گاز مایع بروید که از بطری های سوخت قابل شارژ مجدد استفاده می کند. اگر از اجاق گاز قوطی استفاده می کنید، مهم است که بدانید چگونه قوطی های خالی خود را به درستی بازیافت کنید. تعداد کمی از برنامه‌های بازیافت کناری این کار را انجام می‌دهند، بنابراین ممکن است به یافتن یک مرکز بازیافت که فلز مخلوط را مدیریت می‌کند، ختم شود.

4. کمپینگ شما
هنگام انتخاب کمپ خود مراقب باشید و در صورت امکان مناطق مستقر را انتخاب کنید. چیزهای کمی به اندازه لذت بردن از آتش کمپینگ برای تجربه کمپینگ ضروری هستند. با این حال، انجام درست این کار ضروری است. از چوب و چوب های موجود بر روی زمین به جای بریدن یا شکستن شاخه ها استفاده کنید زیرا این کار چشم انداز طبیعی را تغییر می دهد و بر حیات وحش تأثیر می گذارد. و البته قبل از بازگشت مطمئن شوید که آتش کاملا خاموش شده است.

5. بهداشت
از مسواک های مسافرتی گرفته تا دستمال های تمیزکننده، پلاستیک و زباله های یکبار مصرف ناشی از کمپینگ. در عوض، روی جایگزین‌های بهداشتی سازگار با محیط زیست مانند صابون زیست تخریب‌پذیر، مسواک‌های بامبو و خمیر دندان بدون تیوب سرمایه‌گذاری کنید.
با وجود 6000 تن کرم ضد آفتاب که هر سال به اقیانوس ها و رودخانه ها راه پیدا می کند، گزینه های دوستدار طبیعت را برای ماجراجویی های تابستانی در نظر بگیرید. کرم ضد آفتاب لوسیون نیز نسبت به اسپری که مواد شیمیایی را در هوا پخش می کند، انتخاب برتر است. برای جلوگیری از حشرات مزاحم، اسپری‌های حشره‌کش طبیعی را روی اسپری‌های شیمیایی امتحان کنید، که برای محیط‌زیست و وسایل شما (و خود ما نیز!) مضر هستند.

یک مدافع پرافتخار برای کمپینگ زیست محیطی باشید
همه ما باید از سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم دفاع کنیم، و امیدواریم که این گام‌ها کاهش تأثیر ما را در عین لذت بردن از دنیای خود در طبیعی‌ترین حالت آن آسان‌تر کند. اعمال شخصی ما ممکن است کوچک به نظر برسد، اما باید به خاطر داشته باشیم که آنها امواج کوچکی هستند که قدرت ایجاد امواج تأثیر مثبت را دارند.
کیتلین مور


#اکوکمپینگ #کوهنوردی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 789
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14550
بازدید ماه: 70348
کل بازدید ها: 423676
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com