#کوهنوردی #نکات_مهم #لذت_بردن_از_کوهنوردی

نکات کوهنوردی برای لذت بردن بیشتر از آن

صحبت کردن یا فکر کردن در مورد ایستادن بر فراز یک کوه همیشه آسان تر از روند واقعی رسیدن به قله است. درست مثل هر چیز دیگری در زندگی. اما کوهنوردی واقعاً یک فعالیت عجیب است، زیرا نیمی از زمان‌ها تا حد زیادی ناراحتی روحی و یا جسمی را تجربه می‌کنیم. ما می ترسیم، عرق می کنیم، سرد و کم آب می شویم (اغلب به طور همزمان) و سپس، در پایان، کاملا متقاعد می شویم که زمان زندگی خود را داشته ایم.
 برخی از پاداش ها مبهم به نظر می رسد که ارزش کوهنوردی را داشته باشد. کوهنوردی لازم نیست همه رنج باشد، و با کمی برنامه ریزی دقیق می توانید از دردهای زیادی جلوگیری کنید.
در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که باید شما را در مسیر درست راهنمایی کند.
1. برای یافتن یک جفت کفش کوهنوردی مناسب وقت بگذارید. اگر تصمیم گرفتید که می خواهید از یک کوه بالا بروید، در اسرع وقت آنها را تهیه کنید. آنها را آنلاین نخرید. شما باید آنها را امتحان کنید، و می توانید در یک فروشگاه خرده فروشی تخصصی مشاوره خوبی در مورد آنها دریافت کنید.
2. چکمه های خود را بشکنید. می دانم که اگر دور از کوه زندگی می کنید، استفاده مناسب از کفش کوهنوردی سخت به نظر می رسد. شما فقط می توانید آنها را در اطراف خانه خود بپوشید، در دفتر خود، چمن زنی کنید، به پیاده روی بروید و غیره. فقط به آرامی پاهای خود را به آنها عادت دهید. شما نمی خواهید اولین سفر کوهنوردی شما اولین برخورد پاهای شما با یک چکمه با کف سفت باشد.
3. برای یافتن کوله پشتی کوهنوردی مناسب وقت بگذارید. مقداری وزن در آن بیندازید و مطمئن شوید که به خوبی با بدن شما و نیاز سفر شما مطابقت دارد. کوله‌های کوهنوردی نسبت به کوله‌های کوهنوردی به بدن نزدیک‌تر می‌شوند. آنها ساده تر هستند و دلیلی برای آن وجود دارد - آنها باید برای صعود چابک باشند.
4. روی تجهیزات باکیفیت سرمایه گذاری کنید. می تواند گران باشد، اما با مراقبت مناسب، این چیزها ماندگاری طولانی دارند و اگر تجهیزات خوب و مدرن را انتخاب کنید، وزن و حجم زیادی را در کوله پشتی خود ذخیره خواهید کرد. بسته شما باید شامل تمام وسایل مورد نیاز باشد تا شما را گرم، خشک و تا حد امکان راحت نگه دارد. به یاد داشته باشید که شما نه تنها برای دمای بالای مسیر، بلکه برای قله کوه نیز بسته بندی می کنید، جایی که الگوهای آب و هوا می تواند (و به احتمال زیاد) به شدت تغییر کند. یک ژاکت ضدآب سبک وزن و قابل بسته بندی باید روی بسته همه باشد و همچنین یک ژاکت از جنس الیاف مصنوعی برای لایه زیرین.
5. برای تمرین وقت بگذارید. اطمینان حاصل کنید که تمرینات شما شدت کمتری دارند، اما مدت زمان بیشتری دارند. این می تواند یک پیاده روی طولانی باشد. سعی کنید مقداری وزن را در بسته خود حمل کنید. شما باید کمر و شانه های خود را نیز فرم دهید.
6. در دوره کوهنوردی ثبت نام کنید. به خصوص اگر هدف شما ماهیت فنی داشته باشد و بخواهید بدون راهنما از هدف خود بالا بروید. سفر یخچال‌های طبیعی در زمین‌های شکاف‌دار و مرتفع بهتر است از یک متخصص یاد بگیرید. همین امر در مورد حرکت در زمین های سنگی آلپ در معرض دید نیز صدق می کند. پیامدهای تکنیک‌های ضعیف می‌تواند بسیار جدی باشد.
7. همنوردان خود را عاقلانه انتخاب کنید.
8. برای موارد غیر منتظره بسته بندی کنید. بله، چیزهای جالب زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای کوهنوردی و کوله‌پشتی بخریم، اما سعی کنید چیزها را به چیزی که واقعاً نیاز دارید کاهش دهید. اگر با یک سرویس راهنما می روید، سعی کنید تا حد زیادی از لیست بسته بندی پیشنهادی آنها استفاده کنید. بیش از حد بسته بندی نکنید. به احتمال زیاد پشیمان خواهید شد
9. کارایی کلیدی است. به اندازه کافی ورزش خواهید کرد. هدف (برخلاف ورزشگاه) این است که در حین رسیدن به قله تا حد امکان انرژی کمتری مصرف کنید. کارایی همه چیز در کوهستان است.
فرد بیکی کوهنورد معروف در کتاب خود به نام "چالش آبشارهای شمالی" می گوید: "در کوه ها گاهی از شما دعوت می کنند، گاهی تحمل می کنند و گاهی می گویند به خانه بروید." وقتی این را به یاد می آورم در کوهستان بهتر عمل می کنم.

#کوهنوردی #نکات_مهم #لذت_بردن_از_کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
مقالات بسیار مفید
نوشته شده توسط  کاربر ناشناس
 
از این همه مقالات مفید و ارزشمند شما عزیزان متشکریم

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1081
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14842
بازدید ماه: 70640
کل بازدید ها: 423968
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com