#نکات_مهم_کوهنوردی

10 نکته عالی برای کوهنوردی

چه به دنبال بالا رفتن از کوه‌ها در کشور خودتان باشید و چه در خارج از کشور، بدن شما مطمئناً با چند جنگ تناسب اندام کلیدی روبرو خواهد شد، بنابراین باید به درستی برای آنچه ممکن است با آن مواجه شوید، از جمله موارد اضطراری احتمالی، آماده باشید.
نکات مهم برای کوهنوردی موفق عبارتند از:
آموزش برای کوهنوردی
کوهنوردی کاری است که هرگز نباید بدون درک خوبی از بسیاری از جنبه های مختلف درگیر انجام شود، از مهارت های نقشه خوانی و ناوبری گرفته تا طناب زدن و درک آب و هوای کوهستان. مطمئناً باید در نظر داشته باشید که با یک سازمان معتبر که مشاوره تخصصی ارائه می دهد مشورت کنید.

آمادگی و برنامه ریزی
 برای برنامه ریزی و آماده شدن برای صعود خود زمان بگذارید. این زمان به خوبی سپری خواهد شد و اگر به خوبی آماده شده باشید، شانس داشتن یک صعود موفق و لذت بخش به مراتب بیشتر خواهد بود. برای برنامه ریزی مسیر و آماده کردن کیت خود صرف نظر از اینکه برای یک صعود کوتاه یا یک سفر دو ماهه می روید، وقت بگذارید، برنامه ریزی دقیق می تواند تفاوت را ایجاد کند. علاوه بر برنامه ریزی دقیق، همیشه قبل از ترک کیت خود را چک کنید.

کفش  کوهنوردی
مطمئن شوید که روی یک جفت چکمه کوهنوردی مناسب سرمایه گذاری کرده اید. برای کوهنوردی تابستانی می‌توانید از یک جفت چکمه‌های پیاده‌روی استفاده کنید، اما برای کوهنوردی زمستانی به یک چکمه کرامپون نیاز خواهید داشت. به یک فروشنده معتبر در فضای باز مراجعه کنید که توصیه های خوبی در مورد بهترین کفش کوهنوردی متناسب با نیاز شما ارائه می دهد.

غذای کوهنوردی
در هر سفر کوهنوردی حتماً مقدار زیادی غذا (و آب) همراه داشته باشید. غذا باید پر انرژی و سبک باشد. بسیاری از بارهای پر انرژی و غذاهای از پیش بسته بندی شده اکنون در دسترس هستند. غذا می تواند سفرهای طولانی تری را امکان پذیر کند، بنابراین مطمئن شوید که غذایی که حمل می کنید، خوشمزه و لذت بخش است! در هر سفر کوهنوردی، همراه داشتن جیره اضطراری در صورتی که بیش از حد انتظار در کوه هستید، ضروری است.

رصد آب و هوا
قبل از شروع هر سفر کوهنوردی مطمئن شوید که یک پیش بینی آب و هوای محلی دریافت کرده اید. شما همیشه می توانید تلاش برای صعود به یک روز دیگر را با شرایط آب و هوایی مطلوب تر به تعویق بیندازید. با این حال، هنگامی که در یک مسیر کوهنوردی قرار می گیرید، اغلب با گزینه های کمی برای عقب نشینی مواجه می شوید، بنابراین بررسی آب و هوا از قبل ضروری است!

پناهگاه اضطراری
 بسیاری از تصادفات و صدمات کاملاً قابل اجتناب در کوهنوردی رخ می دهد زیرا مردم به سادگی نیروهای فوق العاده هوای کوهستان را دست کم می گیرند. همیشه یک سرپناه اضطراری همراه داشته باشید، آنها کوچک و سبک وزن هستند، اما می توانند نجات دهندگان زندگی باشند و در صورت تغییر ناگهانی هوا از شما در برابر عوامل محافظت کنند. پناهگاه های زیادی از پناهگاه های دو نفره تا گروهی بزرگ وجود دارد.

اقدامات برای مواقع اضطراری
 هیچ کس نمی‌خواهد فکر کند که تصادفی برای او اتفاق می‌افتد، اما احمقانه است که فکر کنیم همیشه اینطور خواهد بود. برای آماده شدن و تمرین اقدامات در مورد انواع مختلف شرایط اضطراری زمان بگذارید. سطوح بالای آموزش به این معنی است که شما بدون نیاز به فکر کردن واکنش نشان خواهید داد، که مفید است زیرا توانایی های تصمیم گیری در شرایط استرس زا به شدت مختل می شود.

در شرایط اضطراری کوهنوردی
عجله نکنید، آرام باشید. در غیر این صورت یک اتفاق کوچک می تواند به یک حادثه بزرگ تبدیل شود. به سرعت وضعیت مصدوم را ارزیابی کنید. تعیین کنید که آیا آنها می توانند توسط طرف درمان و تخلیه شوند یا به کمک خارجی نیاز است. در صورت نیاز به کمک خارجی با استفاده از تلفن خود تماس بگیرید. اگر سیگنال ندارید، باید کسی برای دریافت کمک آنجا را ترک کند. هرگز مصدوم را بدون مراقبت رها نکنید مگر اینکه کاملاً اجتناب ناپذیر باشد، اگر به صورت جفتی کوهنوردی کنید. حداقل دو نفر از اعضای مناسب و قابل اعتماد  گروه باید اعزام شوند. مرجع شبکه و شرحی از مکان و همچنین جراحات مصدوم را بنویسید تا به خدمات امدادی منتقل شوید. (گیرنده GPS می تواند در تعیین مکان دقیق شما برای دادن به تیم های امداد ارزشمند باشد.) مصدوم را به پناهگاه منتقل کنید و آنها را گرم، هیدراته و مطمئن نگه دارید. با این حال، اگر مشکوک به آسیب ستون فقرات هستید، هرگز مصدوم را حرکت ندهید. هرگز از مسیر صعود خود دور نشوید زیرا در اینجاست که تیم های نجات کوهستان جستجوی خود را متمرکز می کنند. اگر نیاز به یافتن سرپناه دارید، علامتی بگذارید که مسیر شما را به تیم نجات نشان می دهد.

ارتباطات اضطراری
هنگام کوهنوردی همیشه گوشی خود را (در یک کیسه ضد آب بسته شده) همراه داشته باشید. اگر بتوانید فوراً با خدمات اضطراری تماس بگیرید، در زمان اضطراری صرفه جویی می شود. توجه داشته باشید که قدرت سیگنال شبکه ممکن است در برخی مناطق دورافتاده وجود نداشته باشد. برای چنین سفرهایی رادیوها ضروری هستند زیرا اعضای  گروه را قادر می‌سازند تا زمانی که در کوهستان دور از چشم یکدیگر نیستند با رادیو ارتباط برقرار کنند .

ایمن باشید
 کوهنوردی یک سرگرمی لذت بخش است اما خطرات اجتناب ناپذیری در آن وجود دارد. اگر با برنامه ریزی برای صعودهای کوتاه و آسان شروع کنید و سپس با افزایش تجربه و اعتماد به نفس به تدریج شدت مسیر خود را افزایش دهید، خطر تصادف یا آسیب به شدت کاهش می یابد. اگر خیلی زود فشار بیاورید، اینگونه است که تصادفات ناگزیر اتفاق می‌افتند و شما، تیم‌های نجات و سایر کوهنوردان را در معرض خطر قرار می‌دهد. بر اساس توانایی خود و همیشه بر اساس توانایی ضعیف ترین عضو یک گروه برنامه ریزی کنید.

 کمک های اولیه
 ارزش این را دارد که برای برخی از آموزش های اولیه کمک های اولیه سرمایه گذاری کنید زیرا این دانش مفیدی است (نه تنها برای کوهنوردی، بلکه برای اتفاقات روزمره). دوره ها بسیار مقرون به صرفه، آسان برای یادگیری و کوتاه هستند، اما می توانند در تپه یا در هر زمان دیگری ارزشمند باشند. همیشه یک کیت کمک های اولیه شخصی همراه داشته باشید (رهبران کوهستان همیشه یک کیت جامع تری به همراه خواهند داشت).

#نکات_مهم_کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1113
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14874
بازدید ماه: 70672
کل بازدید ها: 424000
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com