آشنایی با اصطلاحات کوهنوردی

اصطلاحات کوهنوردی یکی از مهم ترین نکاتی است که هر کوهنورد باید بداند. و ما قصد داریم در این مقاله به صورت کامل شما را با این اصطلاحات کاربردی آشنا کنیم .
کوه
زمینی که نسبت به پیرامون خود به طور مشخصی برجسته تر بوده ودارای دامنه های شیب داری باشد. ارتفاع دقیقی برای آن تعریف نشده است ولی معمولا زمینهایی را که در حدود 600 متر از اطراف خود بلندتر باشند، کوه مینامند.
کوهها به سه شکل به وجود می آیند:
    براثر چین خوردگی سطح زمین
    براثر فرسایش
    بر اثر فعالیتهای آتشفشان
تپه
به بلندیهایی با اختلاف ارتفاع کمتر از 600 متر نسبت به زمینهای مجاور تپه گفته میشود.
  قله
بلندترین نقطه ی هر کوه را قله می نامند. ممکن است در باالی برخی از کوه ها چند قله ی هم ارتفاع وجود داشته باشد.
درمورد کوه هایی که در رأس آن دو یا چند قله ی غیر هم ارتفاع وجود دارد، قله ی بلند تر را قله ی اصلی و قله های کوتاهتر را قله های فرعی مینامند.
یال   
محل برخورد دو دامنه شیب دار در بالاترین سطح تماس را یال می نامند.
خط الراس
به خط اصلی و بلندترین یال بین دو قله که محل تقسیم آب باران باشد، خط الرأس گفته میشود. واژه ی فارسی معادل آن؛آب پخشان است. خط الرأس اصلی، محل تقسیم دو حوزه ی آب ریز جداگانه است. در حالی که خط الرأس فرعی با این که محل تقسیم آب است، اما آب های سرازیر شده از هر دو قسمت آن به یک حوضه ی آبریز ریخته می شوند.
گردنه (pass)
پایین ترین نقطه ی خط الرأس های دو قله را گردنه می نامند. معمولا دو دره از طرفین کوه سرازیر م می شوند، در نتیجه گردنه شکلی شبیه به زین اسب دارد.
خط القعر (Line Valley)
ژرف ترین نقاط بستر یک رودخانه یا دره را خط القعر مینامند. (که از دامنه شروع شده و به قله یا خط الرأس می رسد.)
دره (Valley)
محل برخورد دو دامنه ی شیب دار در پایین ترین نقطه ی تماس را دره مینامند. دره معمولا محل عبور رودخانه های دائمی یا فصلی است.
صخره (Rock)
سنگ های یک پارچه وبزرگ را که بتوان حداکثر با یک طول طناب (50 یا60 متر) صعود نمود، صخره می گویند.
گرده (Flank)
یال هایی که شیب آن ها زیاد بوده و بیشتر از مناطق سنگی و صخرهای تشکیل شده باشد گرده نامیده می شود.
دیواره (Wall)
به مناطقی گفته می شود که دارای سنگهای یک پارچه با شیب زیاد بوده و بلندی آن بیش از یک طول طناب می باشد.
راه پاکوب (Path )
مسیرهایی که در اثر رفت و آمد کوهپیمایان و کوهنوردان در مناطق کوهستانی ایجاد می شود. (بهتر است از این راه ها برای صعود استفاده کنید. )
راه مالرو
به مسیرهایی که جهت رفت و آمد حیوانات اهلی از دامنه به ارتفاعات ایجاد شده است گفته می شود.
جان پناه (Hut-Refuge)
مکانی که به اندازه ی یک اتاق کوچک و شاید متوسط در ارتفاعات کوهستانی بنا شده و کوهپیمایان و کوهنوردان از آن جهت اطراق و بیتوته ی موقت و ضروری استفاده می کنند و هیچگونه امکاناتی ندارد.
پناهگاه (Shelter)
مکانی که دارای بنای ساختمانی متوسط تا بزرگ میباشد و در کوهپایه ها و ارتفاعات متوسط بنا شده که کوهپیمایان و کوهنوردان از آن به عنوان محل استراحت و اطراق استفاده می کنند.
(قرارگاه ومجتمع کوهنوردی)
پناهگاهی مجهز که دارای خدمه و امکانات اولیه مانند برق، آب و محل استراحت. . . می باشد.
 زیگزاگ (Zig-Zag)
پیمایش هایی که در آنها جهت بالا رفتن و پایین آمدن به سمت چپ و راست حرکت می کنیم تا شیب مسیر کاهش یابد.
تراورس کمربر(Traverse )
به هرگونه حرکت عرضی در یک مسیر که تغییری در ارتفاع ایجاد نکند، گفته می شود.
شن اسکی (GrilStone-SandySlope)
به شیب های شنی که مقدار سنگریزه ی آن به اندازهای است که کفش تا نیمه یا بیشتر در آن فرو می رود شن اسکی گفته می شود. با رعایت کامل کلیه ی موارد ایمنی به طور معمول از این شیب ها برای پایین آمدن استفاده می شود. البته برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از ایجاد تغییرات در محیط طبیعی کوهستان، بهتر است از مسیرهای شن اسکی استفاده نکنیم.
توجه : روش پایین آمدن از شن اسکی را باید زیر نظر مربی آموزش ببینید.
سازماندهی حرکت گروهی
حرکت یک گروه کوهپیمایی همیشه باید به شکل ستونی و در یک صف منظم و پشت سر یکدیگر انجام شود و تا پایان کار صعود و بازگشت باید نظم صف و ستون گروهی حفظ شود و هر شخصی در صف جایگاهی دارد که توسط سرپرست گروه تعیین می شود.
نفر اول گروه (سرگروه): نفر اول به عنوان هماهنگ کننده در سرعت پیمایش و از افراد با تجربه گروه است که توانایی مسیریابی و هدایت گروه را دارد.
نفر آخر گروه: یکی از قویترین و با تجربه ترین اعضای گروه میباشد که وظیفه دارد مراقبت افراد گروه را عهده دار باشد تا کسی از گروه جدا نشود و تا اتمام برنامه با نفر اول گروه ارتباط برقرار نماید (ارتباط میتواند از طریق سوت و بی سیم و. . .باشد.)
چنانچه یکی از اعضای گروه در پیمایش، کندتر از دیگران حرکت میکند و از نظر توانایی در سطح دیگراعضای گروه نمی باشد بهتر است پشت سر نفر اول قرار گیرد. سرپرست گروه یا سرپرست برنامه میتواند به عنوان نفر اول یا نفر آخر در گروه قرار گیرد یا در میان گروه حرکت کند و همه ی حرکات و روند کار اعضاء را کنترل نماید.
برنامه ریزی، گذر زمان، کنترل کمی و کیفی برنامه برعهده ی سرپرست می باشد.
سرگروه.
همیشه درصف و ستون گروهی حرکت کنید و از گروه جدا نشوید و از حرکت کنار یکدیگر خودداری نمائید.
منبع : کوهشید


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1871
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12670
بازدید ماه: 62181
کل بازدید ها: 526498
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com