نکات مهم برای خرید کفش کوهنوردی

کوهنوردی، سنگ‌نوردی و پیاده‌روی‌های طولانی از آن دست ورزش‌هایی هستند که فقط زمانی می‌توانند لذت‌بخش و ایمن باشند که تمام قوانین و الزامات آنها را رعایت کنید. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم انواع کفش کوهنوردی، ویژگی‌های آنها و اینکه هریک برای چه ارتفاعاتی مناسب هستند را بشناسید تا با اطمینان کامل برای خرید کفش کوهنوردی اقدام کنید. برای انتخاب کفش مناسب کوهنوردی با قله همراه باشید.
انواع کفش کوهنوردی را بشناسید
کفش‌های کوهنوردی را می‌توان از دو منظر بررسی کرد. یکی از نظر جنس و دیگری از نظر سبک، که در ادامه ویژگی‌های آنها را توضیح خواهیم داد.
انواع کفش کوهنوردی از نظر جنس
به‌طورکلی سه دسته کفش کوهنوردی داریم:
۱. کفش‌های ساخته‌شده از مواد عایق
    ساختار آنها چندلایه است؛
    ابتدا باید مدت کوتاهی به آنها عادت کنید تا بعد با آنها احساس راحتی داشته باشید؛
    ضدآب هستند، اما برای تقویت مجدد ویژگی ضدآب بودن آن باید هر از گاهی دوباره پرداختDWR را روی آن انجام دهید؛
    معمولا از چرم (یا سایر مواد مصنوعی) ضخیم که در برابر خراش و سایش مقاوم است تهیه شده‌اند؛
    به‌اندازه کافی گرم هستند؛
    از کفش‌های پلاستیکی سبک‌ترند.
۲. کفش‌های سه فصل
    لایه عایق ندارند و از همه انواع کفش کوهنوردی سبک‌تر هستند؛
    از همان ابتدا راحت و انعطاف‌پذیرند، بنابراین می‌توانید از آنها برای فعالیت‌های دیگری مانند پیاده‌روی هم استفاده کنید؛
    ضدآب هستند، اما هر از گاهی باید پرداختDWR روی آن انجام دهید؛
    معمولا از چرم یا مواد مصنوعی ضخیم که در برابر خراش و سایش مقاوم است تهیه شده‌اند؛
    در تابستان یا آب‌وهوای گرم بیش‌ازحد گرم نمی‌شوند.
۳. کفش‌های پلاستیکی
    لایه بیرونی آنها از جنس پلاستیک سخت است و لایه درونی آنها نرم است؛
    در برابر یخ و سایش دوام زیادی دارند؛
    لایه بیرونی آنها ضدآب است؛
    در هوای سرد به‌اندازه کافی گرم هستند؛
    لایه درونی‌شان بسیار راحت است و نیازی نیست حتما مدتی آنها را بپوشید تا عادت کنید؛
    سنگین‌تر از مدل‌های دیگر هستند؛
    صرفا برای کوهنوردی استفاده می‌شوند و برای پیاده‌روی راحت نیستند.
انواع کفش کوهنوردی از نظر سبک
سبک کفش کوهنوردی به شکل ظاهری آن، عایق‌بودن یا نبودن و کرامپون‌خور بودن آن به چند مدل دسته‌بندی می‌شود. (توضیح: کرامپون به چنگک‌هایی گفته می‌شود که به یخ‌شکن هم معروف است و راه‌رفتن روی برف و یخ را برای کوهنورد آسان می‌کند.) انواع کفش کوهنوردی از نظر سبک عبارت‌اند از:
۱. کفش کوهنوردی یک پوش
کفش یک پوش (سینگل)، شامل یک لایه درونی و بیرونی است و آستر آن جداشدنی نیست. دو نوع سبک و سنگین دارد. نوع سبک‌تر آن چابکی بیشتری به شما می‌دهد و به‌همین‌‌دلیل با آن راحت‌تر می‌توانید حرکت کنید. برای پیاده‌روی تا مسافت‌های کوتاه و کوه‌های بدون برف مناسب‌تر است. دلیلش این است که با وجود اینکه به‌اندازه‌کافی گرم هست، اما اگر خیس شود خشک‌کردن آن کار دشواری خواهد بود؛ چرا که آستر آن جدا نمی‌شود. بنابراین برای سفرهای چند روزه مناسب نیستند.
نوع سنگین آن انعطاف‌پذیر نیست و سفت‌تر است بنابراین می‌توان به آن کرامپون هم متصل کرد. برای یخ‌نوردی و صعودهای تکنیکی و نیز کوهنوردی یک روزه در ارتفاعات برفی مناسب است. البته باز هم برای سفرهای چند روزه مناسب نیست چون نمی‌توان آن را به‌راحتی خشک کرد.
۲. کفش کوهنوردی دوپوش
کفش دوپوش (دوبل) همان‌طور که از اسمش پیداست دو کفش است که درون هم قرار دارند. لایه درونی عایق آن خارج‌شدنی است.
این کفش‌ها معمولا سنگین‌تر و حجیم‌ترند، اما گرمای بیشتری هم دارند. ازآنجاکه لایه درونی آنها جداشدنی است، راحت‌تر می‌توان آنها را خشک کرد. بنابراین اگر سفرتان به کوهستان چند روزه است این کفش‌ها می‌توانند مناسب باشند؛ زیرا کافی است در هنگام خواب آنها را درون کیسه خواب قرار دهید تا خشک شوند. حتی اگر کاملا خشک نشوند، بازهم انگشتانتان یخ نمی‌زند و می‌تواند پاهایتان را گرم نگه دارد.
وزن سنگین این کفش‌ها باعث می‌شود کوهنورد چابکی کمتری داشته باشد، اما ایمنی بیشتری را در کوهستان فراهم می‌کند. سفتی و محکمی زیرِ این کفش‌ها باعث می‌شود برای صعودهای تکنیکی و یخ‌نوردی مناسب باشند. همچنین می‌توان به آنها کرامپون وصل کرد.
۳. کفش کوهنوردی هیبریدی گتردار
این نوع کفش معمولا چیزی بین کفش یک پوش و دوپوش است. درواقع کفش یک پوش است که یک گتر یا روکش اضافی روی آن آمده است. این گتر باعث می‌شود پاهایتان گرم‌تر بمانند. خشک‌کردن آن نسبت به کفش یک پوش آسان‌تر ولی از دوپوش سخت‌تر است.
مدل دیگری از کفش گتردار هم هست که سه پوش است، یعنی درواقع یک کفش دوپوش است که یک گتر روی آن می‌آید و گرمای بیشتری را برای پاها فراهم می‌کند. برای قله‌های برفی مرتفع مانند کوه‌های هیمالیا مناسب است.
۴. کفش یخ‌نوردی
این کفش‌ها خودشان کرامپون‌دار هستند و نیازی نیست برای آنها کرامپون بخرید.
نکات مهمی که برای خرید کفش کوهنوردی باید درنظر بگیرید
پس از اینکه نوع کفش کوهنوردی را انتخاب کردید، حالا باید موارد مهم دیگر را در هنگام خرید درنظر بگیرید.
اندازه کفش کیپ باشد یا آزاد؟
معمولا اندازه کفش کوهنوردی را بهتر است یک سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید. اگر کفش کاملا کیپ باشد، ممکن است انگشت‌هایتان را اذیت کند و به آنها فشار بیاورد. اگر هم زیادی بزرگ‌تر باشد، به‌دلیل حرکت آزادانه پا و لغزش در کفش، باید منتظر تاول‌های دردناک باشید. بنابراین یک سایز بزرگتر که پاهایتان در آن احساس راحتی کنند مناسب است.
انعطاف‌پذیر باشد یا سفت؟
هدفتان را مشخص کنید. اگر کفش را برای ارتفاعات پربرف یا یخی می‌خواهید، بهتر است از کفش‌های سفت و محکم استفاده کنید که کرامپون‌خور باشند. اگر کفش سفت نباشد کرامپون‌ها شل می‌شوند و ممکن است خطراتی برایتان ایجاد کنند. اما اگر برای کوهپیمایی‌های یک روزه به ارتفاعات بدون برف می‌روید، بهتر است از کفش‌های انعطاف‌پذیرتر استفاده کنید که نرم‌تر باشند.
عایق باشد یا معمولی؟
این مورد به فصل موردنظر و کوهستانی بستگی دارد که قرار است آن را بپیمایید. اگر در تابستان و فصول گرم سال در کوه‌های کم‌برف یا یخچال‌های طبیعی و رودخانه‌های یخی کوهنوردی می‌کنید، نیازی به کفش‌های عایق ندارید. اما اگر مقصدتان کوه‌های پربرف و مرتفع است، بدون کفش عایق‌دار بافت پاهایتان سرمازده خواهد شد.
به‌طورکلی برای همه فصل‌ها به جز زمستان بهتر است از کفش سه فصل استفاده کنید که قابلیت هواخوری دارند و در گرما پاها را خنک و در سرما پاها را گرم نگه می‌دارند. در زمستان بهتر است از کفش عایق استفاده کنید که ضدآب هم باشد و پاها را گرم نگه دارد.
ساق بلند باشد یا ساق کوتاه؟
معمولا برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی‌های معمولی بهتر است از کفش‌های ساق کوتاه استفاده کنید. اما در برنامه‌های سنگین کوهنوردی یا ارتفاعات برفی حتما باید ساق کفش به اندازه‌ای بلند باشد که مچ پا را حمایت کند و آن را محکم نگه دارد. این کفش‌ها ساق پا را هم گرم و محکم نگه می‌دارند.
کرامپون‌خور هست یا نه؟
هنگام خرید کفش کوهنوردی دقت کنید که آیا قابلیت متصل شدن به کرامپون را دارد یا نه. برای مثال، کفش‌های کوهنوردی نیمه سخت با کرامپون‌های استپین (step-in) که هم در پنجه و هم در پاشنه گیره دارند سازگار نیستند. کفش‌های کوهنوردی از نظر قابلیت اتصال به کرامپون به درجه‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این درجه‌بندی شاخص مهمی است که میزان سفتی و انعطاف‌پذیری کفش و سازگاری آن با کرامپون‌ها را نشان می‌دهد. این درجه‌بندی از B0 تا B3 است. به کفش‌های B0 نمی‌توان کرامپون متصل کرد، زیرا انعطاف‌پذیری زیادی دارد و کرامپون متصل به آن شل می‌شود. از B1 تا B3 کرامپون‌خور هستند و هریک با نوع خاصی از کرامپون‌های C1، C2 و C3 سازگارند.
قیمت آن چقدر است؟
کفش‌های کوهنوردی معمولا از مواد اولیه بادوام و باکیفیت ساخته می‌شوند. به‌همین‌دلیل معمولا قیمت‌های بالایی دارند. البته بیشتر آنها تاریخ تولید و انقضا و حتی گارانتی دارند و سال‌های سال برایتان کار می‌کنند. درباره قیمت کفش کوهنوردی، باید ابتدا نوع فعالیت‌هایتان را درنظر بگیرید.
اگر از آن دسته کوهنوردانی هستید که همیشه هدفتان مشخص است و با توجه به توانایی‌هایتان تا محدوده خاصی فعالیت می‌کنید و به ارتفاعات مشخصی می‌روید، کارتان راحت‌تر است؛ چون یک مدل کفش برایتان مناسب خواهد بود و بنابراین یک‌بار هزینه می‌کنید.
اما اگر از آن دسته افرادی هستید که برنامه‌هایتان متنوع و تغییرپذیر است، یعنی گاهی به قله‌های بلند و گاهی به ارتفاعات کم صعود می‌کنید یا یخ‌نوردی و صخره‌نوردی هم در برنامه‌هایتان هست، باید حداقل دو نوع کفش خریداری کنید که بودجه بیشتری باید برای آن کنار بگذارید. این بسته به تصمیم شماست.
بسیاری از افراد معمولا کفش سه فصل غیرعایق را انتخاب می‌کنند که هم قیمتش پایین‌تر است و هم سبک‌تر است. از این کفش می‌توان هم برای کوهنوردی تا ارتفاعات کم و سفرهای یک روزه و هم برای پیاده‌روی استفاده کرد.
کدام ویژگی آن را باید در اولویت قرار داد؟
این هم بستگی به شرایط خودتان و فعالیت‌هایتان دارد. فکر کنید بیشتر چه ویژگی‌هایی از کفش کوهنوردی برایتان در اولویت است و سپس تصمیم بگیرید. مثلا اگر به برنامه‌های سنگین کوهنوردی یا یخ نوردی علاقه دارید، بهتر است اولویت را روی گرم‌بودن و عایق بودن کفش قرار دهید. اگر آسیب‌دیدگی قدیمی داشته‌اید، اولویت با کفشی است که حمایت کافی را از آن قسمت از پاهایتان به عمل آورد (مثلا اگر مچ پایتان آسیب دیده است، حتما کفش ساق بلند بپوشید که مچ پا را محکم نگه دارد). اگر بیشتر به پیاده‌روی در مسیرهای کوهستانی علاقه‌مند هستید، اولویت با کفش‌های سبک است؛ زیرا با آن چابکی بیشتری خواهید داشت.
کلام آخر
هنگامی‌که کفش‌های مختلف را امتحان می‌کنید، با جوراب‌ها و کفی‌های مختلف امتحانشان کنید. مثلا ممکن است یک نوع جوراب در یک مدل کفش راحت نباشد و گرمای زیادی ایجاد کند و باعث تحریک پایتان شود، درحالی‌که با جوراب دیگری این حس را نداشته باشید.
بسیاری از افراد اهل کوهنوردی در سفرهای خود با کفش‌های مختلف، تجربیات شخصی جدیدی را کشف می‌کنند. اگر چنین تجربیاتی دارید، لطفا با ما هم به اشتراک بگذارید.
منبع : 0 درجه


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1981
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12780
بازدید ماه: 62291
کل بازدید ها: 526608
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com