آشنایی با کوله پشتی های هیدراتاسیون

یکی از تجهیزات مهم کوهنوردی انتخاب یک کوله پشتی مناسب می باشد. قله در این مقاله قصد دارد شما را به کوله پشتی های هیدراتاسیون آشنا کند. این نوع کوله پشتی ها در اصل برای دسترسی سریع به آب طراحی شده است با استفاده از این نوع کوله پشتی ها دیگر نیازی به حمل بطری آب و یا توقف در مسیر برای نوشیدن آب نخواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با انواع کوله پشتی های هیدراتاسیون با قله همراه باشید.
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون در اصل برای انتقال آب و آسان‌تر نوشیدن آن طراحی شده‌اند. در واقع، با استفاده از اکثر کوله پشتی‌های هیدراتاسیون، مجبور نیستید که برای نوشیدن یک جرعه آب سرعت خود را کم کرده یا متوقف شوید. برای نوشیدن آب به‌سادگی از لوله نوشیدنی که به مخزن آب متصل است  (بعضا کیسه نیز خوانده می‌شود) استفاده می‌کنید.
هنگامی که قصد خرید یک کوله پشتی هیدراتاسیون را دارید، ابتدا مطمئن شوید که این کوله پشتی برای فعالیتی که قصد انجام  آن را دارید طراحی شده باشد و سپس مواردی مانند ظرفیت، تناسب و ویژگی های اضافی را در نظر بگیرید. این مقاله شامل موارد زیر می شود:
    انواع کوله پشتی‌های هیدراتاسیون: ابتدا کوله‌ای را پیدا کنید که برای فعالیت هایی که انجام می دهید طراحی شده باشد.
    ظرفیت: مطمئن شوید که کوله پشتی شما فضای کافی برای آب و تجهیزات شما را دارد.
    تناسب: مطمئن شوید که کوله پشتی متناسب با طول تنه و اندازه لگن شما باشد.
    ویژگی ها: ویژگی‌های اضافی، مانند دکمه روشن/خاموش و لوله های جدا شونده‌ی سریع را در نظر بگیرید.
به خاطر داشته باشید که تقریباً همه کوله پشتی‌های روزانه و کوله پشتی‌های جدید که مخزن هیدراتاسیون ندارند همراه با یک آستین داخلی طراحی شده اند که می‌توان مخزن آب را در آن قرار داد. اگر کوله‌ ای توجه شما را جلب کرده و قصد خرید آن را دارید، می توانید مخزن آبی را به آن اضافه کنید تا آن را به یک کوله پشتی هیدراتاسیون تبدیل کنید.
انواع کوله پشتی‌های هیدراتاسیون
دو نوع کوله پشتی‌های هیدراتاسیون وجود دارد: کوله پشتی‌های هیدراتاسیون و کیف‌های کمری هیدراتاسیون.
در بین این محصولات، کوله پشتی‌هایی وجود دارد که به طور خاص برای فعالیت های مختلف در فضای باز از جمله پیاده روی، دویدن، دوچرخه کوهستانی، دوچرخه سواری، اسکی و اسنوبورد ساخته شده است. ویژگی تقریباً مشترک در همه آنها، وجود مخزن هیدراتاسیون است که نوشیدن را آسان می کند.
در تعداد انگشت شماری از کوله پشتی‌ها (معمولاً آنهایی که برای دویدن طراحی شده اند) بطری های آب به جای مخزن وجود دارد.
کوله پشتی های هیدراتاسیون
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون مختص پیاده روی: این کوله پشتی‌ها بسیار شبیه به کوله پشتی‌ها استاندارد برای پیاده روی هستند و معمولاً دارای فضای کافی برای ذخیره‌ی غذا،  لایه های اضافی و ده مورد ضروری هستند که باید در هر مسافرت به همراه داشته باشید. اندازه آنها از کوله پشتی‌های کوچک برای پیاده روی های کوتاه تا موارد به اندازه کافی  بزرگ برای اقامت‌های شبانه، متفاوت است.
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون دوچرخه سواری: این کوله پشتی‌ها به طور خاص برای جاده طراحی شده اند.
دوچرخه سواری و دوچرخه سواری در کوهستان: کوله پشتی‌های که برای جاده طراحی شده اند به طور معمول کم حجم و با مقطع عرضی کوچک هستند به طوری که  در پشت شما سبک و محکم قرار گرفته و مقاومت در برابر باد ایجاد نمی کنند. کوله پشتی‌های طراحی شده برای دوچرخه سواری در کوهستان اغلب کمی بزرگتر طراحی شده‌اند تا فضای اضافه برای قرار دادن وسایل، لباس و لوازم دوچرخه موجود باشد. همه کوله پشتی‌های هیدراتاسیون مختص دوچرخه سواری معمولاً دارای کمربند باریکی می باشند تا در پدال زدن شما اختلالی ایجاد نکنند.
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون مخصوص دویدن: اینها به طور خاص برای دویدن طراحی شده‌اند. احتمالا هنگام خرید، متوجه خواهید شد که برخی به آنها جلیقه های دونده می‌گویند، در حالی که برخی دیگر از این کوله پشتی‌ها به عنوان  کوله پشتی دو نام می‌برند. مرز بین این دو  محصول گاهی مبهم است.
جلیقه های دویدن: همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، این محصول مانند جلیقه به نظر می رسد و به گونه ای طراحی شده اند که می تواند به راحتی بر روی بدن شما قرار گیرد. از جهت دیگر به یک کوله پشتی شباهت دارند به این دلیل که با  شانه‌ها و پشت شما حمل می شود، اما کمی سبک تر و نازک تر از کوله پشتی هستند، دارای جیب‌های بیشتری در قسمت جلوی بند شانه هستند و مانند بیشتر کوله‌ها، کمربندی بر روی لگن ندارند. مدل‌های بسیار شامل محفظه اختصاصی برای قرار دادن بطری‌های آب در قسمت جلوی بند‌شانه هستند. بیشتر جلیقه‌ها همچنین برای دونده هایی که مایل هستند تا توسط لوله آب بنوشند، دارای یک مخزن هیدراتاسیون هستند (که گاهی اوقات به طور جداگانه فروخته می شود).
کوله پشتی های مخصوص دوندگان: این محصول بسیار شبیه به کوله پشتی‌ اما با ویژگی‌های خاص است که می‌توانید از آن در پیاده روی‌های روزانه یا دویدن استفاده کنید از ویژگی‌های آن می‌توان به طراحی باریک و با مقطع عرضی کم، هیپبلت یا همان کمربند لگنی ساده (تعدادی از آنها هیپلت ندارند) و تعداد جیب‌های زیاد که در هنگام دویدن به آسانی قابل دسترس هستند، اشاره کرد. در تعدادی از این کوله پشتی‌ها فضای بیشتری نسبت به جلیقه (بیشتر در قسمت پشتی کوله پشتی) فراهم شده است از این جهت برای استفاده در طول مسیرهای طولانی که به مقدار زیادی مواد غذایی و پوشاک اضافی نیاز است، انتخاب مناسبی می‌باشد. تقریباً هر کوله پشتی مختص دویدن دارای یک مخزن هیدراتاسیون برای نوشین آب در هنگام حرکت است (گاهی اوقات مخازن به طور جداگانه فروخته می شوند). اگر علاقه به حمل بطری آب دارید میتوانید از جیب‌های تعبیه شده بر روی بندشانه کوله‌پشتی استفاده کنید.
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون مخصوص اسنوبرد: برای فعالیت هایی مانند اسکی و اسنوبورد طراحی شده است، کوله پشتی‌های هیدراتاسیون اسنوبرد برای زمستان طراحی شده اند تا از یخ‌زدگی آب جلوگیری کنند. این بدان معناست که معمولاً لایه‌ی عایقی روی مخزن و لوله‌ی نوشیدن آب وجود دارد.
کیف‌های کمری هیدراتاسیون
همانطور که از نام آن پیداست، این کیف‌ها به دور کمر بسته می‌شوند. بسیاری از آنها به جای مخزن از بطری های آب استفاده شده است و فضای حمل بار از آنچه که بیشتر کوله پشتی‌ها ارائه می دهند کوچکتر است. کیف‌های کمری برای ماجراجویی‌های کوتاه مدت، مانند پیاده روی، اسکی و جایی که نیاز به حمل تجهیزات زیاد نیست، یا موقعیت‌هایی که دوست ندارید و نمی‌خواهید تا حمل کوله‌ای با ابعاد بزرگ مانع حرکت سریع شما شود، مناسب هستند.
ظرفیت کوله پشتی‌های هیدراتاسیون
اطمینان حاصل کنید که کوله پشتی هیدراتاسیونی که انتخاب کرده اید می تواند آب و وسایل کافی برای رفع نیاز شما را حمل کند.
ظرفیت مخزن کوله پشتی‌های هیدراتاسیون
آب سبک نیست (۱ لیتر تقریبا ۱کیلوگرم وزن دارد)، بنابراین به این فکر کنید که تا زمانی که بتوانید مخزن را مجددا پر از آب کنید به حمل چند لیتر آب نیاز دارید و مطابق با آن یک کوله‌پشتی هیدراتاسیون خریداری کنید. البته، لازم نیست که مخزن آب را برای هر مکانی که می‌روید کاملا پر کنید. برای اینکه در سفرهای کوتاهتر وزن کوله‌ی خود را کم نگه دارید، کافی است تا مقدار آب مورد نیاز خود را حمل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید برای پیاده روی‌های کوتاه مدت نصف یک مخزن ۳ لیتری را پر کنید، یا برای ماجراجویی‌های طولانی‌تر در کوهستان‌های گرمسیری کل مخزن را پر کنید.
در اینجا نکاتی وجود دارد که باید درباره ظرفیت مخزن بدانید:
ظرفیت ۵/۰ لیتر یا کمتر : کوله پشتی‌هایی با حداقل ظرفیت آب معمولاً کیف‌های کمری هستند که شامل یک یا دو بطری آب می‌باشند. این موارد برای تمرینات سبک مانند دویدن یا راه رفتن بهترین هستند.
۱ لیتر یا ۵/۱ لیتری : انتخاب مناسبی برای مینیمالیست‌ها، بچه‌ها، طی مسافت های کوتاه با دوچرخه، پیاده روی و دو است.
۲ لیتر یا ۵/۲  لیتر: این اندازه‌ی مخزن محبوب، تعادل مناسبی از وزن و حجم را در اختیار شما می گذارد و در بیشتر موقعیت‌ها مقدار آب کافی را فراهم می‌کند و تنها گاه به گاه نیاز به پر کردن مجدد دارد.
۳ لیتر یا بیشتر : برای تشنه ترین ماجراجویان یا کسانی که نمی‌خواهند برای پر کردن مجدد مخزن توقف کنند ساخته شده است. همچنین برای کاوش کننده‌گان زمین در جایی که آب کمیاب است مناسب هستند.
ظرفیت کوله پشتی‌های هیدراتاسیون برای وسایل جانبی
ظرفیت اسباب و ادوات کوله پشتی‌های هیدراتاسیون کمتر از ۵ لیتر تا حدود ۵۰ لیتر است. برای اینکه بفهمید به چه میزان فضا نیاز دارید، از طریق یک موجودی ذهنی از وسایل خود آن را تقریب بزنید. آیا کوله می تواند ژاکت مورد علاقه شما را در خود جای دهد؟ آیا برای مدت زمان سفرهایی که انجام می دهید فضای مناسب برای ذخیره‌ی خوراکی را فراهم می‌کند؟
در اینجا ملاحظاتی در مورد ظرفیت وسایل ذکر شده است:
۵لیتر یا کمتر: بیشتر این کوله پشتی‌های کوچک برای کارهای سبک مانند دویدن، دوچرخه سواری در جاده و پیاده روی‌های فوق سبک ساخته شده است. طراحی کم حجم و باریک آنها، تنها تعداد کمی از ملزومات، مانند یک پوشش اضافی، چند شکلات انرژی زا و کلیدهای شما را در خود جای می دهد.
۶ لیتر تا ۱۰ لیتر: کوله پشتی‌های طراحی شده در این محدوده‌ی ظرفیت برای دوچرخه سواری در کوهستان یا دویدن در مسیر طراحی شده است. در آنها فضای کافی تعبیه شده است تا بتوانند به راحتی یک یا دو پوشش اضافی، غذا برای یک روز و دوربین شما را در خود جای دهند.
۱۱ لیتر تا ۲۰ لیتر: این کوله پشتی‌های متوسط اغلب برای پیاده روی، دوچرخه سواری در کوهستان یا دو ساخته می شوند و دارای جیب های اضافی برای سازماندهی بهتر وسایل و ملزومات شما هستند. ظرفیت بیشتر آنها به شما امکان می دهد تا لباس‌ کافی، غذا، تجهیزات اضطراری و تجهیزات اضافی  برای کاوش‌های طولانی تر را حمل کنید.
۲۱ لیتر یا بیشتر: کوله پشتی‌های هیدراتاسیون با ظرفیت بیش از ۲۱ لیتر معمولاً برای پیاده روی طراحی شده است. این کوله پشتی‌ها فضای کافی برای حمل بار برخوردار هستند. از ویژگی‌های این کوله‌ها، راحتی، پشتیبانی از بار و عملکرد خوب در پیاده روی های طولانی مدت می‌باشد. این مدل حتی برای ماجراجویی‌های سبک و سریع یک شبه به اندازه کافی بزرگ است.
تناسب کوله پشتی‌های هیدراتاسیون
پس از فهمیدن نوع کوله پشتی هیدراتاسیون مورد نظر و ظرفیت آن، وقت آن است که اطمینان حاصل کنید که کوله مورد نظر مناسب شما است یا خیر.
برای درک تناسب یک کوله پشتی موارد زیر مهم است:
    سایز مناسب برای طول تنه شما (نه قد کلی شما)
    راحت قرار گرفتن کمربند بر روی لگن (اگر کمربند لگن ندارد تنها گزینه‌ی قد را در نظر بگیرید)
قد نیم‌تنه
کوله پشتی‌ها دراندازه های مختلف، از کوچک تا بزرگ موجود هستند، که متناسب با طیف وسیعی از نیم‌تنه‌ها می باشند. این محدوده از نظر تولید کننده و جنسیت مصرف کننده متفاوت است. برای جزئیات اندازه، برگه مشخصات محصول را مطالعه کنید. بیشتر کوله پشتی‌ها دارای سیستم قابل تنظیم هستند که می‌تواند متناسب با سایز تنه شما نتظیم شود. این ویژگی بخصوص زمانی که سایز شما مابین دو سایز قرار دارد بسیار مفید است.
کمربندها ی کوله‌های هیدراتاسیون معمولاً دارای طیف گسترده ای از اندازه های لگن هستند‌، از ۲۰ تا ۴۰ اینچ یا بزرگتر. می توانید این اندازه‌ها را در برگه مشخصات محصول بیابید.
کوله‌پشتی‌های هیدراتاسیون مخصوص زنان
این کوله پشتی‌ها دارای کمربندها و بند های شانه‌ ایی هستند که متناسب با فرم بدن زنانه طراحی شده اند. به طور کلی ابعاد نیم‌تنه کوتاهتر و باریک تر از کوله‌های مردانه است. از آنجا که این کوله ها در اندازه های کوچکتر موجود هستند، کوله پشتی های زنانه اغلب برای نسل جوان با هر جنسیتی نیز مناسب هستند.
کوله پشتی‌های هیدراتاسیون ویژه جوانان
اغلب این کوله پشتی‌ها در ظرفیت‌های پایین ارائه می‌شوند و شامل بندهای قابل تنظیم برای رشد کودک هستند. همچنین می توانید کوله پشتی های زنانه یا کوله‌های مردانه درسایزهای کوچک را نیز امتحان کنید.
ویژگی‌های کوله پشتی‌های هیدراتاسیون
سوئیچ خاموش کردن دریچه‌ی نوشیدن آب: برخی از دریچه ‌ها بصورت پیچی باز یا بسته می‌شوند. بقیه دارای سوویچ هستند تا مطمئن شوید هنگامی که نیاز ندارید آب مخزن تخلیه نمی‌شود.
درگاه  لوله: این شکافی در کوله پشتی است که به شما امکان می دهد تا لوله‌ی مخصوص نوشیدن آب را از مخزن داخل کوله به قسمت بیرونی بیاورید. بسیاری از کوله‌ پشتی‌ها دو درگاه ارائه می‌دهند، بنابراین می توانید لوله‌های نوشیدن آب را بر روی هر دو شانه‌ی خود داشته باشید. اما برخی دیگر نیز یک درگاه واحد و متمرکز ارائه می دهند.
گیره: بسیاری از کوله‌پشتی‌های هیدراتاسیون دارای گیره‌هایی بر روی بند شانه هستند تا لوله‌ی مخصوص نوشیدن آب به آسانی در دسترس قرار بگیرد.
جدا کردن سریع لوله: برخی از مخازن شامل یک لوله نوشیدنی هستند که به راحتی از بدنه مخزن جدا می شوند و این پر کردن مخزن را در میانه‌ی راه آسان می‌کند. شما به راحتی می توانید لوله را با فشار دادن یک دکمه جدا کرده و مخزن را از کوله‌ی خود بیرون بکشید.
دهانه‌ی پهن: دهانه های پهن معمولاً به شما امکان می دهند که یک دست را وارد مخزن کنید، که این امر تمیز کردن مخزن را آسان‌تر می کند. اگر مخزنی با دهانه کوچکتر انتخاب کرده‌اید، می‌توانید یک کیت تمیز کننده که شامل برس‌هایی برای تمیز کردن قسمت داخلی مخزن است، را تهیه کنید.
 افزونه‌‌های آب و هوای سرد: افزونه‌های متفاوتی برای مناسب کردن کوله پشتی در هوای زمستان وجود دارد، از جمله می‌توان به لوله های عایق بندی شده، مخازن عایق بندی شده و روکشهای مخزن اشاره کرد.
پوشش بارانی: کاور باران یک افزونه‌ی خوب برای کوله پشتی شما در هر آب و هوایی است.
منبع: rei.com


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1867
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12666
بازدید ماه: 62177
کل بازدید ها: 526494
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com