آشنایی با اسکای رانینگ

اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
از آنجایی که این ورزش از طبیعت نشات می گیرد لذا مسافتی را از روستا یا شهر به سوی قله در کمترین زمان ممکن طی می کنند . تا کنون مسابقات زیادی در این رشته ورزشی برگزار گردیده است دوی کوهستان مانند سایر رشته های ورزشی دارای فدراسیون مختص به خود هست که کار قانون گذاری در این ورزش را انجام می دهد .طبق تعریفی که که این فدراسیون از دوی کوهستان  ارائه داده است دویدن در ارتفاعات بالای دو هزار متری با نسبت شیب سی درجه صعود بر مبنای الپاین با جهان NCCSمی باشد .
مارینو جاکومتی (Marino Giacometti) در یک مصاحبه با Mountain Blog، اسکای رانینگ را این گونه توصیف می‌کند: «محیطی که در آن می‌دویید، ارتفاع زیادی دارد و هدف، مسابقه با آسمان است.»
خوب است بدانید که جاکومتی پدر این رشته برای آن قوانین خاصی نوشت. قسمتی از مسیر آسفالت، قسمت زیادی گل و سنگ، مسیرها و کوره راه‌های مختلف را می‌توان در میان دره‌ها و کوه‌هایی که ارتفاع آن‌ها گاهی تا ۴۰۰۰ متر هم می‌رسد یافت و از آن ها رد شد. تصور دویدن در این محیط‌های طبیعی زیباست که باعث می‌شود این فعالیتی که فشار زیادی روی ماهیچه‌ها و تحمل شما می‌گذارد را انجام دهید.
کوه های آلپ، پیرنه، کوه های یدینگ در چین و یا رشته کوه های فیورد ترومسو در نروژ، برخی از مکان‌هایی هستند که مسابقات قهرمانی اسکای رانینگ در آن‌ها برگزار شده است. ولی بگذارید یک قدم به سمت عقب برداریم و گذشته این رشته ورزشی را بررسی کنیم.
منشا ایجاد اسکای رانینگ
در سال ۱۹۹۲ بود که کوهنورد ایتالیایی تصمیم گرفت اسکای رانینگ را تبدیل به یک ورزش واقعی بکند و برای این «مسابقه در آسمان» قوانینی را تعیین کرد. او اولین مسابقات رسمی را در کوه‌های مونته روزا و مونته بلانک برگزار کرد و با تشکر از حمایت یک برند معروف لباس های ورزشی، او یک تور جهانی تشکیل داد که دویدن روی رشته‌کوه‌های هیمالیا، کوه‌های راکی، کوه‌های آتشفشان مکزیک و ارتفاعات کنیا هم جزئی از آن بودند. در سال ۱۹۹۳ بود که جاکومتی متوجه شد راه درستی را انتخاب کرده است زیرا سال به سال این ورزش محبوبیت بیشتری پیدا می‌کرد. میزان این محبوبیت به اندازه‌ای بود که در سال ۱۹۹۵ فدراسیون FSA (فدراسیون ورزش‌های در ارتفاع) برای آن بوجود آمد. بعد از آن سرعت محبوبیت این ورزش افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۰۸، ISF (فدراسیون جهانی اسکای رانینگ) جایگزین FSA شد و این ورزش از حیطه ورزش‌های کوهستانی خارج شد و هر کسی که به دویدن علاقه دارد می‌تواند آن را انجام دهد.
اسکای رانینگ یا دوی زنجیره‌ای؟
با گذر زمان، اسکای رانینگ تغییر می‌کند و شکل مشخصی به خود می‌گیرد و خود را از دیگر اشکال دویدن مانند دوی کوهستانی و دوی زنجیره‌ای جدا می‌کند. دوی کوهستانی در کوهستان و راه‌های موجود در آن صورت می‌گیرد و طبق قوانین آن طول مسیر بیشتر از ۳۰۰۰ متر نمی‌شود و می‌تواند مسیرهای کوتاه آسفالتی را هم در بر بگیرد ولی نباید بیشتر از ۲۰ درصد کل مسیر باشد. شیب مسیر در این رشته هم باید ۵ تا ۲۰ درصد باشد. دوی زنجیره‌ای در مسیرهای آسفالتی و گلی صورت می‌پذیرد و معمولا مسیرهای طولانی را در برمی‌گیرد که گاهی بیشتر از ۵۰۰۰ متر می‌شود.
اسکای رانینگ مانند دوی کوهستانی در محیط کوهستانی و مسیرهای آسفالتی که حداکثر ۱۵ درصد کل مسیر را تشکیل می‌دهد، انجام می‌شود. مسیرها در این رشته معمولا تکنیکی‌تر و سخت‌تر هستند و ممکن است شامل بخش هایی شود که برای عبور از آن‌ها به زنجیر یا طناب احتیاج داشته باشید. برای اینکه سرازیری‌ها را بتوان بدون مشکل طی کرد، به دونده‌ها اجازه استفاده از عصای کوهنوردی که در کوهنوردی استفاده می‌شوند داده می‌شود. ارتفاع در این رشته می‌تواند بالای ۴۰۰۰ متر هم برسد. مسابقات این رشته به ۴ دسته تقسیم می‌شود. عمودی (Vertical)، مسابقه آسمانی (Skyrace)، سخت (Ultra) و خیلی سخت (Extreme)  که حتی برای افراد حرفه‌ای هم می‌تواند سخت باشد.
چگونه برای اسکای رانینگ آماده شویم؟
این ورزش برای کسانی ساخته شده‌اند که به ورزش‌هایی که بدن آن‌ها را به چالش می‌کشد و در عین حال زیبایی‌های طبیعی را در دید آن‌ها قرار می‌دهد و این حس را به آن‌ها بدهد که بخشی از طبیعت هستند، علاقه دارند مناسب است. در مسیر، می‌تاونید از مناظری بالای کوه لذت ببرید.
    آمادگی برای این ورزش، مانند آمادگی برای یک قدم‌زنی نیست. باید استقامت و عزم راسخی داشته باشید.
قبل از این که  اسکای رانینگ را امتحان کنید، باید از نظر فیزیکی آماده شوید. زیاد بدوید تا میزان تاب‌آوری خود را افزایش دهید. همچنین باید تمرینات باشگاهی را انجام دهید که به طور کلی باعث افزایش قدرت ماهیچه‌های بدنتان می‌شود. در این ورزش تنها تاب‌آوری بالا کافی نیست، باید قدرت و چابکی بالایی داشته باشید تا به راحتی از کوه بالا رفته و به قله برسید و به سمت آسمان بدوید.
چگونه درست بدویم؟
دویدن و راه رفتن دو عمل طبیعی بدن ما است و یکی از ورزش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید مقدار زیادی چربی و کالری را بسوزانید. دویدن به روش درست، باعث کاهش احتمال آسیب زدن به ماهیچه‌ها و مفاصل می‌شود. ولی چگونه بفهمیم که داریم درست انجامش می‌دهیم؟ چند مورد وجود دارد که باید قبل از اسکای رانینگ یا دویدن به طور کلی، به آن‌ها توجه کنیم.
 حالت بدن
داشتن حالت بدن خوب برای جلوگیری از آسیب رساندن به بدن مفید است. اگر حالت مناسبی نداشته باشید، انرژی بسیار زیادی را که می‌توانید در جای بهتر استفاده کنید، از دست خواهید داد، مخصوصا اگر سرعت و مسافت برایتان مهم باشد. سر باید بالا باشد تا مهره‌های گردن با مهره‌های کمر در یک راستا قرار بگیرند. باید به روبه‌رو نگاه کنید، نه پاهایتان.
گام‌ها
وقتی از گام صحبت می‌کنیم، منظور مسافتی است که پا میان بلند شدن از روی زمین و دوباره روی زمین فرود آمدن، طی می‌کند است.  گام ایده آل باید کوتاه و سریع باشد. باید سعی کنید که زانو و مچ پاها در یک راستا و کف پا جلوتر از زانو قرار بگیرد.
راه رفتن
راه رفتن به اندازه گام هم بستگی دارد و اگر گام‌های کوتاه و سریع بردارید، کف پای شما به درستی روی زمین قرار می‌گیرد و احتمال آسیب کاهش می‌یابد. افزایش طول گام باید به گونه‌ای باشد که فشاری به پا نیاورد و تلاش زیادی برای انجام آن نشود. برای این که نوع راه رفتن خود را ارزیابی کنید، هنگام دویدن و برای مدت ۱ دقیقه وقتی تعداد دفعاتی که پای راستتان روی زمین فرود می‌آید را بشمارید. نکته دیگری که باید در دویدن به آن دقت کنید، قرار دادن قسمت وسط کف پایتان روی زمین به جای پاشنه یا انگشتانتان، هنگام فرود پایتان است. این کار باعث می‌شود به زانو و تاندون‌های آشیل آسیب نرسد.
منبع: Techno Gym


 #سنگنوردی#سبک_صخره‌ای#سبک_یخی#سبک_آلپاین#بولدرینگ#مهارت‌های_سنگنوردی#تجهیزات_سنگنوردی#مسابقات_سنگنوردی#ماجراجویی_در_طبیعت#تفریح_فیزیکی
معرفی سبک های مختلف سنگنوردی
سبک‌های مختلف سنگ‌نوردی، دنیای جذاب و متنوعی از این ورزش هیجان‌انگیز را به ما معرفی می‌کنند. این ورزش چندگانه، با تنوع بی‌پایانی از تکنیک‌ها، محیط‌ها و تجهیزات، به افراد اجازه می‌دهد تا با توجه به علایق و مهارت‌های خود، سبکی منحصر به فرد از سنگ‌نوردی را انتخاب کنند. از صعودهای با مسیر‌های صخره‌ای تا صعودهای آلپاین و تسلط بر یخ، هر سبک سنگ‌نوردی دارای چالش‌ها و تجربیات منحصر به فرد خود است. در این مقاله از قله، ما به بررسی این سبک‌های متنوع و جذاب می‌پردازیم و تأثیر آنها بر تجربه سنگ‌نوردان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین، با توجه به اینکه سنگ‌نوردی به عنوان یک ورزش جسمی و ذهنی فوق‌العاده ارتقاء می‌یابد، ما نگاهی به فواید آن بر سلامتی فردی نیز خواهیم داشت. در ادامه با قله همراه باشید.
 #مدیریت_خشم_و_تنش#زندگی_زناشویی_سالم#ارتباط_مثبت_در_زناشویی#رویکردهای_نوین_در_روابط_زناشویی#مهارت‌های_ارتباطی_زوجین#توسعه_روابط_خانوادگی#تربیت_کودکان_سالم#زندگی_مشترک_خوشبخت
هنر مدیریت خشم و تنش: راهنمایی به روابط زناشویی سالم و خوشبخت
مدیریت خشم و تنش در زندگی زناشویی یکی از مسائل مهم و حیاتی در جامعه ماست. زندگی زناشویی، یکی از بخش‌های حیات انسانی است که با وجود لحظات شادی و انسجام، ممکن است با چالش‌ها و مشکلاتی همراه باشد. خشم و تنش به عنوان دو عامل رایج در این روابط، می‌توانند تأثیرات منفی بر روابط زناشویی و سلامت روانی اعضای خانواده داشته باشند. در این مقاله از قله، به بررسی علل و آثار منفی خشم و تنش در زندگی زناشویی می‌پردازیم و تکنیک‌ها و راهکارهایی را ارائه می‌دهیم که افراد می‌توانند برای مدیریت بهتر این عواطف و ایجاد روابط سالم‌تر در زندگی زناشویی خود بهره‌برند. همچنین، از مطالعات موردی و نمونه‌های واقعی برای نشان دادن کاربردهای عملی این راهکارها در زندگی زناشویی استفاده می‌شود.
#کوهنوردی_ایران#مقاصد_کوهنوردی#پیاده_روی_در_طبیعت#کوهنوردان_ایران#سفر_به_کوهستان#جذابیت_طبیعی_ایران#کوههای_ایران#ماجراجویی_در_طبیعت_ایران
مقاصد برتر کوهنوردی در ایران کجا قرار دارند؟
کوهنوردی یکی از ورزش‌ها و فعالیت‌های پرجذابی است که علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. ایران با تنوع طبیعی خیره‌کننده‌اش از کوهستان‌های بلند تا مناظر زیبای کویری، یکی از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان از سراسر دنیا محسوب می‌شود. در این مقاله از قله، بهترین مکان‌های کوهنوردی ایران را برای شما معرفی خواهیم کرد تا شما نیز بتوانید تجربه فراموش‌نشدنی کوهنوردی در این سرزمین زیبا را تجربه کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
# کتاب_چرا_حال_انسان_امروزی_خوب_نیست #مایکل_روث #روان‌شناسی_اجتماعی #کتابخوانی #کتاب_جدید #خواندن_کتاب #معرفی_کتاب #تحلیل_کتاب
معرفی کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟
کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟ نوشته‌ی مایکل روث، به شما راه ترمیم شأن و وقار خودتان را به عنوان یک انسان نشان می‌دهد. همانطور که یونگ می‌گوید، انسان همواره در جستجوی روح است پس وقت آن رسیده که با کمک این کتاب به خود حقیقی‌تان بازگردید. برای آشنایی بیشتر با این کتاب در ادامه با قله همراه باشید.
#غار_یخی_چما#زیبایی_طبیعت_ایران#گردشگری_در_چهارمحال و بختیاری#تاریخ_غار_یخی#معجون_طبیعت_و_تاریخ#سفر_به_غارهای_ایران#کوهستان_البرز#بازدید_از_مکانهای_تاریخی
معرفی زیبایی و تاریخ غار یخی چما
غار یخی چما یکی از معروف‌ترین غارهای یخی در ایران است و در استان چهارمحال و بختیاری، در شمال غربی کشور واقع شده است. این غار به عنوان یک مکان تاریخی و باستان‌شناسی نیز جلب توجه محققان و گردشگران شده است. این مکان در دامنه کوه‌ها قرار گرفته و دارای مناظر طبیعی زیبا و چشم‌نوازی است.یکی از ویژگی‌های برجسته این غار، وجود یک یخچال طبیعی داخل غار است. این امر به غار جذابیت ویژه‌ای اضافه کرده است.غار یخی چما به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در ایران شناخته می‌شود. برخی از مردم معتقدند که غار یخی چما دارای ارتباطات مذهبی و باورهای مرتبط با دین می‌باشد و به نوعی مکان مذهبی است. گردشگران می‌توانند داخل غار را با همراهی راهنماهای محلی بپیمایند و زیبایی‌های داخل غار را ببینند. همچنین، محیط طبیعی اطراف غار نیز برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب است. برای آشنایی بیشتر با این غار زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 585  نفر
بازدید روز گذشته: 4779  نفر
بازدید هفته: 38827  نفر
بازدید ماه: 190130  نفر
کل بازدید ها: 2777063  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید