نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی

همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
بررسی چند مورد حائز اهمیت در شستشوی کوله کوهنوردی :
قبل از اینکه برای شستن کوله خود اقدام کنید، باید یکسری نکات را در نظر داشته باشید. یکی از این موارد، توجه به نوع و جنس کوله پشتی می باشد. اکثر کوله های موجود در بازار دارای جنس های بزرنتی یا پلی استری می باشند. البته نمونه های قدیمی دارای پوشش نایلونی هم هستند که خاصیت آب گریزی دارند.هرکدام ازاین جنس ها مزیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند، که در نوع شستشویشان هم تاثیرگذار است. درصورتیکه تولیدکننده کوله راهکاری برای شستشوی کوله ارائه کرده، باید طبق دستورات آن ها عمل کنید.
مثلا بسیاری از شرکت ها برای شستن کوله های کوهنوردی خودشان ژل های مخصوص یا راهکارهای متفاوتی ارائه می دهند. مثلا برخی توصیه می کنند که آن را در آب غوطه ور کرده و برخی دیگر توصیه می کنند که از این کار پرهیز شود. این تفاوت زمانیست که نوع پارچه کوله شما وسط باشد، و تمام این موارد باید در جهت حفظ کارایی و افزایش طول عمر آن در نظر گرفته شود.
کاور در چنین مواقعی بهترین انتخاب است. کاور یک پوشش پلی استری است که خاصیت ضدآب دارد. نه تنها مانع از کثیف شدن کوله شده، بلکه خاصیت آب گریزهم دارد. بسیاری از این کوله ها حین خرید، کاورهای مخصوصی دارند که باید از آن ها استفاده کرد.
چه وسایلی برای شستشوی کوله مناسب هستند؟
شستشوی کوله نسبت به لوازم دیگر کوهنوردی تفاوت های آشکاری دارد. به خاطر همین نیازمند شستن و تمیزکردن با ابزار خاص است. به همین دلیل برای شستن و تمیزکردن آن، عموما از وسایل دم دستی و ساده ای استفاده می شود که در خانه یافت می شود. از جمله :
    یک ماده شوینده ملایم و بدون رایحه، مثل ژل و صابون یا شوینده های مخصوص کیف های کوهنوردی
    مسواک یا برس نرم
    اسفنج یا پارچه یا دستمال مرطوب
نحوه تمیز کردن سریع کوله پشتی
پس از هر بار سفر کوهنوردی و همچنین در مواردی که کوله کوهنوردی شما زیاد کثیف نشده باشد، کوله شما نیازمند یک تمیزکاری سبک است که نحوه آن به شرح زیر است::
     ابتدا تمامی جیب های کوله خود را خالی کنید. برای خاک گیری آن را به صورت وارونه تکان دهید.
     با استفاده از یک اسفنج تمیز تمامی نواحی داخلی کوله را گردگیری کنید.
     قسمت های بیرونی مسلماً کثیف تر هستند. به همین دلیل مقداری صابون را بر روی اسفنج خیس بمالید و به آرامی بر روی قسمت های آلوده بکشید.
     در مرحله آخر کوله خود را با استفاده از آب سرد آبکشی کنید تا کلیه بقایای شوینده از آن خارج شود.
نحوه شستشو کوله پشتی کوهنوردی
اگر مدت زیادیست که کوله پشتی خود را نشسته اید، حتما از این شیوه کلی استفاده کنید.
کوله را کامل خالی کنید سپس موارد زیر را به ترتیب انجام دهید :
تمام جایگاه ها و جیب های کوله را خالی کنید، سپس با یک وسیله جاروبرقی مانند داخل آن را تمیز کنید.
اگر کوله پشتی تان امکان جداسازی بند و شانه ها را دارد آن ها را جدا کنید. سپس جداگانه با اسفنج یا پارچه ملایم بشویید. حواستان باشد که اسفنج یا پارچه مرطوب آغشته به ماده شوینده باشند. سپس سعی کنید هر کدام از این شانه ها را به طور جداگانه زیر آب روان قرار دهید تا به خوبی تمیز شوند. سپس خشکشان کنید.
برای بخش های بعدی کوله یک لگن را تا ارتفاع ۲۰ سانتی متری پر از آب گرم کنید. ماده شوینده را حل کنید. سپس به آرامی کوله را درون آن قرار دهید، بخش های خارجی کوله را با مسواک تمیز کنید. بخش های داخلی که جنس حساس تری دارند با دست به آرامی بشویید. در شستشوی جیب های توری هم چنین ظرافتی به خرج دهید.
بعد از شستن بخش های کوله که با ماده شوینده تمیز کردید، لگن آب را بریزید و دوباره تا همان ارتفاع با آب سرد تمیز پر کنید. این بار کوله پشتی رو باید آبکشی کنید. اگر لازم شد که این مرحله رو چند بار تکرار کنید.
شستن کوله پشتی با ماشین لباسشویی
برای شستن کوله پشتی آن را در ماشین لباسشویی قرار ندهید، مگر اینکه دستورالعمل های تمیز کردن تولید کننده نوشته باشد که مشکلی ندارد. اگر کوله پشتی شما چرمی است و یا حتی رویه چرمی دارد، آن را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. اگر دارای برگردان، حلقه ها اضافی کاربردی و تزیینی یا سایر وسایل چسبانده یا دوخته شده به بیرون است، احتمالاً باید آن را با دست بشویید تا اطمینان حاصل شود که این وسایل آسیب نبینند.
-تمیز کردن حتی بهترین کوله پشتی در ماشین لباسشویی ممکن است گارانتی آن را باطل کند.
از بین بردن بوی نامطبوع داخل کوله پشتی
هر دو هفته یکبار جوش شیرین را به تمام جیب های کوله پشتی خود بپاشید و اجازه دهید یک شب بماند. کوله پشتی خود را وارونه نگه دارید تا روز بعد جوش شیرین تکان داده شود یا از جاروبرقی استفاده کنید تا تمام جوش شیرین خارج شود. داخل کوله پشتی خود را با سرکه سفید اسپری کنید. اجازه دهید سرکه خشک شود و آن را آبکشی یا پاک نکنید.
روش موثر دیگر، روزنامه را با آب مخلوط شده با مقدار کمی عصاره وانیل اسپری کنید. روزنامه را خرد کنید و آن را برای یک هفته در داخل کوله پشتی خود قرار دهید، سپس آن را بردارید.
-همچنین می توانید یک ورق خشک کن جدید درون بخش های اصلی کوله پشتی خود قرار دهید تا بوی مطبوعی داشته باشد.
منبع : بریم کوه


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 882
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14643
بازدید ماه: 70441
کل بازدید ها: 423769
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com