12 فایده اسکی برای علاقه مندان ورزشهای زمستانی

زمستان یکی از فصل های زیبای سال است، پس فرصت را غنیمت بشمارید و تا جایی که می شود از زیبایی این فصل لذت ببرید. اسکی یک راهکار عالی برای علاقه مندان به برف و کوهستان است. در اینجا به ۱۲ مورد از فواید اسکی اشاره کرده ایم که شما را مجاب می کند رخت خواب را رها کرده و به پیست های اسکی بروید. در ادامه با قله همراه باشید.
۱۲ مورد از فواید اسکی
۱. جوانی طولانی
اسکی در سراشیبی نه تنها سرگرم کننده است، بلکه به لطف مزایای تناسب اندام اسکی، می تواند ظاهر و احساس جوانی شما را حفظ کند.
در مطالعه‌ای که در مجله پزشکی و علوم ورزشی اسکاندیناوی منتشر شد، محققان دریافتند که تنها ۱۲ هفته اسکی تأثیر عمیقی بر سلامت افراد ۶۰ تا ۷۶ ساله دارد.
نویسندگان این مطالعه نوشتند: «در افراد مسن‌تر، ۱۲ هفته اسکی منجر به افزایش قابل توجه ظرفیت هوازی، قدرت عضلات پا و قدرت می‌شود. همه چیزهایی که به طور معمول با افزایش سن کاهش می یابند. این دلیل کافی برای بستن اسکی و رفتن به سمت تپه ها است!
۲. افزایش استقامت و تناسب عضلانی
ظرفیت هوازی بالا و تناسب اندام عضلانی: اگر ورزش های استقامتی مانند اسکی صحرایی را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید، می توانید منتظر آن باشید. محققان سطح آمادگی جسمانی ورزشکاران نخبه استقامتی مادام العمر را با گروهی از افراد هم سن (بالای ۸۰ سال) که هرگز روال تمرین منظم نداشتند، مقایسه کردند. به گفته نویسندگان این مطالعه، ورزشکاران استقامتی (از جمله اسکی‌بازان کراس کانتری) «ظرفیت هوازی بسیار بالایی» داشتند.
اسکی کراس کانتری می تواند به شما کمک کند تا در دهه های ۸۰ و ۹۰ زندگی خود را به خوبی سلامتتان را حفظ کنید.
۳. بهبود خلق و خو
محققان دانشگاه Yonsei در کره با انجام نظرسنجی از ۲۷۹ بازدیدکننده در سه پیست اسکی بزرگ دریافتند که اسکی بازان و اسنوبورد سواران از شرکت در این ورزش های برفی رضایت و لذت زیادی کسب می کنند.
هیون وو لی، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «بازی‌ کردن بزرگسالان می‌تواند بر شادی افراد تأثیر بگذارد، در حالی که فعالیت‌ها و گردهمایی‌های اجتماعی حول یک فعالیت ورزشی مانند اسکی نتایج روان‌شناختی مثبتی دارد و به رفاه کلی کمک می‌کند.»
۴. افزایش سلامت ذهنی
طبق یک مطالعه اخیر، این یک چیز خوب برای سلامت روان شما است. محققان دو گروه از شرکت‌کنندگان را تعیین کردند که یا برای پیاده‌روی در طبیعت یا پیاده‌روی در یک محیط شهری شلوغ بروند. مزایای آن برای کسانی که در طبیعت قدم زدند در مقایسه با گروه دیگر بسیار زیاد بود.
همراه با کاهش اضطراب و خودگویی منفی، طبیعت گردها در تست های حافظه و شناخت بهتر عمل کردند. شاید ماندن در داخل خانه وسوسه انگیز باشد، اما طبیعت در پیست اسکی منتظر است، جایی که می توانید سلامت روان خود را تقویت کنید.
۵. کالری سوزی
اگر به دنبال یک تمرین زمستانی هستید که به شما در کاهش کالری کمک کند، بیشتر از این به دنبال آن نباشید. اسکی نه تنها کالری زیادی می سوزاند، بلکه در واقع سرگرم کننده است.
یک فرد ۱۵۵ پوندی می تواند در ۳۰ دقیقه اسکی در سراشیبی، ۲۲۳ کالری بسوزاند. با توجه به اینکه یک روز در پیست معمولاً حداقل سه ساعت است، مقدار بی‌شماری کالری می‌سوزانید (و برای اثبات آن اشتهای زیادی برای اسکی خواهید داشت).
اگر به جای آن اسکی صحرای کانتری را انتخاب کنید، برای ۳۰ دقیقه گذراندن مسیرها، ۲۹۸ کالری می سوزانید. در هر صورت، این یک راه سرگرم کننده تضمینی برای گذراندن یک روز زمستانی خواهد بود.
۶. تقویت بالاتنه
اگر به دنبال مجموعه ای از بازوهای قوی هستید، اسکی کراس کانتری می تواند کمک کننده باشد – اما فقط در صورتی که از باتومها استفاده کنید.
در مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ که با مقایسه اسکی بازان زن و مرد در صحرای کانتری انجام شد، محققان دریافتند که زنان نسبت به مردان کمتر به تکنیک های باتوم زدن که نیاز به قدرت بالاتنه دارند، تکیه می کنند. در نتیجه، مردان ۲۰ درصد در حرکات باتوم زدن سریعتر بودند که در آن قدرت بالاتنه ضروری بود.
دفعه بعد که به اسکی می روید، از استفاده از بازوهای خود نترسید. قدرت بالاتنه در اسکی کراس کانتری مهم است. بهترین نکته اینکه وقتی از باتوم های خود استفاده می کنید سریع تر خواهید رفت.
۷. مبارزه با افسردگی زمستانی
ختلال عاطفی فصلی یا SAD می تواند حتی شادترین افراد را در ماه های زمستان افسرده کند
محقق نورمن روزنتال در سال ۱۹۸۴ اصطلاح “SAD” را ابداع کرد و از آن زمان تاکنون تحقیقات زیادی در مورد نحوه درمان آن انجام داده است.
در حالی که توصیه شماره یک او نور درمانی است، او همچنین دریافت که یک ساعت فعالیت هوازی در فضای باز (حتی با آسمان ابری بالای سر) فواید مشابهی با ۲.۵ ساعت نور درمانی در داخل خانه دارد.
این دلیل کافی برای رفتن به پیست اسکی ، حتی در تاریک ترین روزهای زمستان است.
۸. ورزش متوسط می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند
زمستان فصل سرماخوردگی و آنفولانزا است و ورزش می تواند کمک کننده باشد.
محققان مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون دریافتند که ورزشکاران منظم نسبت به کسانی که ورزش نمی کنند کمتر سرما می خورند.
به گفته نویسندگان این مطالعه، “وقتی نوبت به پیشگیری از سرماخوردگی می رسد، بسیار مهم است که ورزش طولانی مدت را ادامه دهید.”
۹. روابط اجتماعی
هر ورزشی، از جمله اسکی و اسنوبورد، تعامل اجتماعی و پیوند را تشویق می کند.
این خبر خوبی است، با توجه به اینکه روابط اجتماعی شاخص مهمی از شادی هستند. بر اساس مطالعه ای که در Annals of Behavioral Medicine منتشر شده است، زمان اجتماعی بیشتر از زمان تنهایی مفید است.
فرقی نمی‌کند گروهی از دوستان و خانواده خود را برای رفتن به سمت شیب‌ها انتخاب کنید، یا فقط دوستان جدیدی را در بالابر صندلی پیدا کنید، این یک راه عالی برای اجتماعی شدن به شمار می رود.
۱۰. به شما کمک می کند آرام شوید
در نظرسنجی Stats Canada، اکثر کانادایی های فعال ورزش را به عنوان یک راه مهم برای آرامش رتبه بندی کردند.
۱۱. بهبود عضلات پایین تنه
از آنجایی که اسکی شما را در وضعیت اسکوات ثابت قرار می دهد، ران های داخلی و خارجی، همسترینگ، چهار سر و باسن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. حواس‌تان به زیبایی اطراف آن‌قدر پرت می‌شود یا خیلی روی شیب مقابلتان متمرکز می‌شوید که متوجه سوزش پاهایتان نمی‌شوید، اما قول می‌دهیم – قطعاً روز بعد نتیجه را احساس خواهید کرد.
۱۲. تقویت مفاصل و استخوانها
زانوهای شما باید هنگام چرخش و حرکت سریع در سراشیبی تنش و وزن بدن را تحمل کنند، بنابراین هنگام اسکی تقویت می شوند. علاوه بر تقویت زانوها، استخوان های شما به دلیل تاثیر تحمل وزن بر روی پاهای شما قوی تر می شوند. بنابراین نه تنها زمان فوق العاده ای را در سرازیری در شیب ها سپری می کنید، بلکه از آسیب زانو و پوکی استخوان نیز جلوگیری خواهید کرد
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1284
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10358
بازدید ماه: 49777
کل بازدید ها: 626141
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com