راهنمای کار با دستگاه مسگری (چرخونک)

دستگاه مسگری، وسیله ای ورزشی است که برای سوزاندن چربی های اضافه کمر و پهلو استفاده میشود و این وسیله ورزشی یکی از بهترین امکانات برای شکل دادن و باریک کردن کمر است. این درست است که حرکت خوبی برای باریک کردن کمتر است، اما این فعالیت نمیتواند به تنهایی کارساز باشد. برای آشنایی بیشتر با این وسیله در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای استفاده از دستگاه مسگری
دستگاه مسگری یا همان چرخونک دارای 2  صفحه دیسکی  است، بخش بالایی این دستگاه متحرک  و بخش  پایینی این دستگاه  ثابت است. شما  میتوانید برای استفاده از این  دستگاه مسگری به صورت نشسته و ایستاده  استفاده کنید و شروع به چرخش کنید. با این حرکت،  شانه  و قفسه سینه در یک جهت  و باسن  و زانو در جهت مخالف  قرار  میگیرند. با این حرکت  عضلات اصلی  که شامل  عضلات شکم، عضلات میانی، عضلات  تحتانی  و همچنین عضلات مرکزی  بدن میشوند را درگیر خواهند شد.
برای استفاده از این دستگاه فضایی به  اندازه  5 در 5 متر نیاز دارید. این فضا را تهیه کنید و سپس این دستگاه را نصب کنید. باید بدانید این فعالیت در واقع نوعی  نرمش است تا یک ورزش  خیلی مناسب برای سوزاندن چربی؛ پس به دید یک نرمش خوب به این دستگاه نگاه کنید، البته با استفاده از حرکات مناسب و به کار گیری دمبل های سبک میتواند به یک ورزش بسیار سخت نیز تبدیل شود.
قبل از استفاده از این دستگاه حتما بدن خودتان را با حرکات کششی  یا دویدن  با سرعت متوسط به مدت ده دقیقه گرم کنید ، تا  بدنتان آماده فرایند چربی سوزی  شود  و بعد از آن شروع به استفاده از دستگاه مسگری کنید.
دستگاه مسگری  برای تقویت ماهیچه های کمر و  شکم  و  ستون فقرات  بسیار مناسب است و همینطور برای افزایش انعطاف پذیری نیز به کار میرود.
چرخش کمر به صورتی که کشش متعادلی داشته باشد  در ماهیچه های  کمر تاثیر  بسیار بالایی دارد  و همینطور در  باز کردن  کانال ها  و رگ ها  و تسریع گردش خون  و تقویت  ماهیچه های  کمر مؤثر خواهد بود.
فواید دستگاه مسگری
• برای تمامی سنین  مناسب است
• باعث باریک تر شدن کمر می شود
• مانع  از تجمع چربی های اطراف شکم می شود
• بهبود گردش خون
انواع حرکات با دستگاه مسگری
• حرکت مسگری با دمبل
• حرکت اسکات  با دستگاه مسگری
• حرکت قوس پا با دستگاه مسگری
• حرکت پیچ و تاب  با دستگاه مسگری
در ادامه هر یک را به صورت مستقل و کامل تر توضیح خواهیم داد.
• حرکت مسگری با دمبل
شما برای به کارگیری از این حرکت  باید  با یک دمبل  ایروبیک، با وزن  سبک  شروع به چرخش کنید. به صورتی که  دمبل ها  را با دو دست  در روی  بدن خود  گرفته  و سپس به  طرفین  چرخش کنید و در این تمرین یک بار به سمت چپ و یک بار به سمت راست بچرخید و این حرکت را به طور دائم ادامه دهید.
حرکت اسکات با دستگاه مسگری
اگر در باشگاه ورزشی فعالیت داشته باشید حتما با این حرکت آشنایی دارید. همانند  تمرینات اسکات  در بدنسازی، این حرکت نیز  بر روی دستگاه مسگری  باید  زانو ها را با زاویه  45 درجه   به صورتی که  در خلاف جهت  حرکت  قفسه سینه  باید انجام شود. در طول این تمرین  حالت خم شده زانو ها باید در همه حال حفظ شود  و به  صورت مرتب به چپ و راست  بچرخید.
حرکت قوس پا با دستگاه مسگری
در این حالت  فقط  کافی است  باسن خود را روی دستگاه بگذارید. هم زمان پاهایتان را جفت کرده، و به شکل حرکت کمان آن ها را به  چپ و راست سوق دهید ، دست های خودتان را بر زمین گذاشته  و نگه دارید ، شما میتوانید برای اینکار از یک دمبل نیز کمک بگیرید؛ در این حرکت  خود را تا آنجا که میتوانید عقب بکشید.
• حرکت پیچ و تاب با دستگاه مسگری
برای انجام این حرکت ابتدا کافی است بر روی دستگاه ایستاده و پاهایتان  را  نسبتاً باریک تر از فاصله  ران های خود قرار دهید. ابتدا  تنه خود  را راست و منقبض کنید. سپس این فعالیت را  با چرخاندن  تنه  در یک جهت  و باسن  و زانو  در خلاف جهت  آن آغاز کنید . بهتر است بدانید  در ابتدا این کار را آرام آرام پیش ببرید، و سرعت این حرکت را خیلی کند زیاد کنید تا بدن اذیت نشود.
مزایا و معایب دستگاه مسگری
با فاصله  فراوان،  مزایا ی این حرکت با  معایب  آن  زیاد است. این وسیله ورزشی  برای تناسب اندام ،حفظ تعادل و بهبود گردش خون بسیار مناسب است و همانطور که در بالاتر گفته شد برای حرکات برای سوزاندن چربی های پهلو  بسیار مناسب است.
برای انجام تمرینات توانبخشی ضایعه نخاعی  نمیتوان از این دستگاه استفاده کرد. این دستگاه برای کسانی بیشتر و البته خطرناک تر است که دیسک کمر دارند، یا اینکه ضایعه نخاعی دارند. اگر کسی ضایعه نخاعی دارد، به هیچ وجه نباید از این دستگاه استفاده کند، این دستگاه نسخه دسته دار نیز دارد و اگر کسی نمیتواند تعادل خود را حفظ کند، بهتر است از نسخه دسته دار استفاده نماید.  یکی دیگر از مزایای آن این است که به راحتی میتوان نسخه خانگی آن را فراهم کرد.
فراوان بودن این دستگاه
دستگاه مسگری  معمولا یک دستگاهی است که  در تمام پارک هایی که دستگاه های ورزشی نصب کرده اند پیدا میشود و راحت قابل استفاده است ،قیمت آن برای خرید مناسب است و میتوان آن را در منزل استفاده کرد.
• این حرکت برای آب کردن چربی های پهلو بسیار مناسب است اما باید بدانید کافی نیست.
به همراه این ورزش  راه های مناسب دیگری را نیز انجام دهید و به فعالیت آن هم بپردازید مانند تمرینات هوازی ؛بنابراین برای از بین بردن چربی ها  باید حداقل  سه بار در هفته  و هر بار بین   20 دقیقه تا 1 ساعت ورزش های هوازی، از قبیل  دویدن ، دوچرخه سواری و طناب زدن را نیز بدون  هیچ وقفه ای انجام داد، آن موقع به هدف خود خواهید رسید.
اما دقت کنید اگر به صورت مداوم این حرکات چرخشی را به صورت  طولانی مدت انجام دهید، آسیب هایی را نیز در پیش خواهد داشت، مانند سرگیجه یا آسیب به ستون فقرات.
همانطور که بالاتر گفته شد در استفاده از این دستگاه افراطی رفتار نکنید و به همان مدت میزان گفته شده فعالیت کنید.
دستگاه مسگری که سازندگانش ادعای بسیار بالایی در مورد تاثیر فوق العاده آن دارند، آنقدر ها هم تعریفی ندارد و ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری، برای چربی سوزی بسیار مناسب تر  هستند، ضمناً قبل از استفاده از  این دستگاه، از وضعیت  ستون فقرات خود بسیار مطمئن شوید ، چون ممکن است ندانید و عارضه ای داشته باشید و به خودتان آسیب وارد کنید، مانند  گودی کمر نامتعارف، بیرون زدگی،  دیسک های بین مهره ای  و...؛ پس مراقبت کنید.
به طور کلی دستگاه مسگری خوب است اما عالی نیست و  حرکات ورزشی  که با چرخش بیش از اندازه همراه  باشند،  برای هیچکدام از قسمت های بدن توصیه نمیشود، پس حتما قبل از استفاده از این دستگاه از سلامت کامل خود در این خصوص استفاده مطمئن شوید، و قبل از استفاده بدن خود را به خوبی گرم کنید  و به مرور توصیه میشود سعی کنید به مرور از این فعالیت دور شوید، و استفاده از آن را محدود کنید. استفاده از  طناب زنی و دوچرخه سواری یا پیاده روی تند را  آرام آرام جایگزین این حرکت کنید.
با استفاده از توضیحات ما اگر تصمیم دارید از این دستگاه استفاده کنید  بهتر است از یک متخصص یا مربی ورزشی کمک بگیرید تا هر آنچه که به صلاح بدنتان است را به شما توصیه کند.
منبع : بیتوته


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1173
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10247
بازدید ماه: 49666
کل بازدید ها: 626030
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com