ترکینگ چیست؟

ترکینگ یا هایکینگ مسافت طولانی شامل پیمایش برای چند روز یا هفته می شود که به طور کامل یا مقطعی خوداتکا است. این ورزش در ابتدا عمدتا در کوه‌ها انجام میشد. با این حال، امروزه این اصطلاح به انواع دیگر برنامه ها نیز گفته می شود. روح ترکینگ ارتباط زیادی با شبمانی و کشف کردن محیط و مناظر دارد. برای آشنایی بیشتر با ترکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت بین ترکینگ و هایکینگ
    طول: برنامه های هایک معمولا کوتاهتر هستند و عموما در یک روز به پایان می رسند. در حالیکه برنامه ی ترکینگ ممکن است هفته ها به طول بیانجامد.
    مسیر: هایکرها عموما یک لوپ را دنبال می کنند. آنها از یک کمپ شروع کرده و در اغلب اوقات برای شبمانی به کمپ خود باز می گردند. برنامه ترکینگ شامل شبمانی در ایستگاهای مختلف مسیر است.
    ماجراجویی: ذات ترکینگ بیشتر با هدف ماجراجویی انجام میگیرد. می توان گفت که هدف اصلی هایکینگ طبیعت و سلامتی می باشد.
    تجهیزات: تجهیزات مورد نیاز ترکینگ به طور مشخصی از هایکینگ بیشتر است که شامل لوازم شبمانی، پخت و پز و … است.
انواع ترکینگ
    ترکینگ آسان: معمولا در مسیرهای کنترل شده انجام میشود و امکانات در مسیر وجود دارد.
    متوسط: این نوع ترکینگ در ارتفاعات بالاتری نسبت به انواع آسان انجام می گیرد.
    ترکینگ قدرتی: که نیاز به تلاش و تقلای زیاد دارد و اساسا در ارتفاعات بالا صورت می پذیرد.
    دشوار: این نوع برنامه در مسیرهای پرشیب انجام میشود. کوله کشی برای روزهای طولانی و ارتفاعات بالا از مشخصه های این سطح هستند.
۷ فایده ترکینگ
بهبود عمومی آمادگی جسمانی
یکی از مزایای اصلی ترکینگ این است که سلامت شما را به شکل قابل توجهی بهبود می دهد. پیمایش چند روز در طبیعت به معنای سوزاندن هزاران کالری است. این فعالیت باعث بهبود قدرت، چابکی و آمادگی قلب شما خواهد شد. به طور مثال اگر یک کوله ۷ کیلویی داشته باشید و برای ۷ روز، روزی ۶ ساعت طی کنید، این معادل حدودا ۲۰۰۰۰ کالری مصرفی است. نکته مهم در اینجا این است که تدریجا برنامه ها را سخت کنید.
کاهش استرس
بسیاری از مراجع علمی تایید کرده اند که بودن در جوار طبیعت باعث از بین رفتن اثرات منفی استرس و اضطراب می شود. با رجوع به خاطرات خوب متوجه خواهید شد که قسمت زیادی از آنها ارتباط مستقیم با طبیعت دارند.
بهبود قدرت قلب و عروق
پیاده روی منظم و ترکینگ باعث افزایش قدرت قلب و عروق میشود. پمپاژ بیشتر خون نیز سلامت قسمتهای مختلف بدن را بهبود می دهد. علاوه بر این خارج شدن از شهر باعث میشود از آلودگی های هوای محیط شهری فاصله بگیرید.
مزایای اجتماعی
پیاده روی با دیگران می تواند دوستی مادام العمر ایجاد کند. در حالی که در حال پیاده روی هستید ، می توانید زمان خود را صرف پیوند با اعضای گروه کنید ، یکدیگر را تشویق کنید تا در شرایط سخت به راه خود ادامه دهند و استقامت کنند. به اشتراک گذاشتن خاطرات و تجربیات خوب همراه با پیاده روی می تواند به غلبه بر تفاوت ها ، تشویق پذیرش انواع مختلف افراد و افزایش توانایی شما برای سازگاری و کنار آمدن با دیگران کمک کند. بودن در طبیعت به این معنی است که فناوری و رسانه های اجتماعی غیرقابل دسترسی هستند و باعث تحریک مکالمات یک به یک می شوند. شاید به خوبی متوجه شوید افرادی که با آنها سفر می کنید پس از گذراندن یک هفته در بیابان به دوستان مادام العمر تبدیل می شوند!
توسعه مهارتهای نرمتر
مزایای پیاده روی تنها بر سلامت جسمی ، روحی یا اجتماعی شما تأثیر نمی گذارد – باور کنید یا نه ، می تواند به مهارت های مدیریتی شما نیز کمک کند! هنگام برنامه ریزی برای سفر خود ، ممکن است اهداف آموزشی ، برنامه ریزی برای سفر ، سازماندهی برنامه ، تعیین اهداف ، یادگیری نحوه سازگاری با تغییرات و توسعه قدرت ذهنی خود را پیدا کنید. اینها همه مهارتهایی هستند که در دنیای کار بسیار ارزشمند هستند و می توانند پایه ای برای رشد شخصی باشند که ممکن است شما را با اعتماد به نفس تازه ای شگفت زده کند!
درک فرهنگی
چه در حال قدم زدن در کنار مکانهای مقدس بومیان در امتداد مسیر لاراپینتا باشید یا در یکی از ترکینگ های نپال به سر ببرید، این امکان برای شما پدید می آید که با سایر افراد و افکار بومی و فرهنگها آشنا شوید. به علاوه تماشای حیات وحش و پرندگان یکی از موارد برجسته هنگام سفر است و می تواند بینش منحصر به فردی از اکوسیستم های مقصد ارائه دهد.
پاکسازی داخلی
هنگام قدم زدن ، احتمال اینکه قهوه یا الکل بنوشید بسیار کمتر است ، اما مقدار زیادی H20 می نوشید و غذاهای کامل می خورید. احساس فوق العاده ای خواهید داشت ، پوست شما جوان می شود و وقتی بدن به طور طبیعی حرکت می کند ، قطعاً قدرتمند می شود.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1232
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10306
بازدید ماه: 49725
کل بازدید ها: 626089
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com