روش های نگهداری انواع ماست

ماست بخش جدایی ناپذیر از سفره های ایرانیان است که با رعایت نکات کلیدی و خاص می توان برای مدت طولانی تری ماست سالم و تازه برای استفاده داشت. در این مقاله از قله روش های نگهداری ماست به مدت طولانی ارائه شده است. برای آشنایی بیشتر با اصول نگهداری انواع ماست در ادامه با قله همراه باشید.
باید نبایدهای مهم در روش نگهداری انواع ماست
ماست یکی از سالم ترین و پر مصرفترین فرآورده‌های غذایی تهیه شده از شیر میباشد که ارزش غذایی بالایی داشته و خواص درمانی فراوانی دارد. برای نگهداری انواع ماست مانند ماست چکیده، ماست موسیر و... نیز همچون سایر مواد غذایی باید نکاتی را رعایت نماییم.
نکات کلی و اصلی نگهداری ماست
برای نگهداری ماست به نکات زیر توجه کنید:
قرار دادن ماست در جای خنک
ماست را در جای خنک نگهداری کنید زیرا گرما موجب فاسد شدن ماست می شود،گرما یکی به سرعت باعث ایجاد واکنش های شیمیایی منفی در ماست شده و سبب کاهش کیفیت ماست و رشد کپک ها و فساد آن خواهد شد.
گذاشتن ماست دور از نور خورشید
ماست را در مکانی قرار دهید که دور از تابش نورخورشید باشد زیرا نورخورشید سبب تشدید شدن فعالیت میکروارگانیسم ها و کاهش کیفیت و فساد ماست و یا ترش شدن، آب انداختن، بردین و… ماست می شود.
قرار دادن ماست در جایی دور از رطوبت
ماست را در مکانی قرار دهید که رطوبت نداشته باشد،ماست خاصیت جذب رطوبت محیط را دارد و رطوبت محیط را برای رشد قارچ ها و کپک ها و آب انداختن ماست فراهم می کند.
نگهداری ماست در محیط خانه
اگر ماست را داخل یخچال قرار دهید، بیشتر و سالمتر می ماند اما اگر شرایط نگهداری ماست در یخچال را ندارید، می توانید آن را در خنک ترین جای خانه و دور از رطوبت و نور خورشید در ظرف در بسته نگهداری کنید.
ماندگاری ماست
ماست دیرتر از شیر فاسد می‌شود، پس از خرید ماست، تاریخ روی آن را ببینید و تا یک تا دو هفته پس از خرید ماست، می توانید از آن استفاده کنید.
نگهداری ماست چکیده، ساده و موسیر در یخچال
بهترین محیط برای نگهداری ماست داخل یخچال است زیرا در یخچال و در دمای 5 تا 7 درجه سانتیگراد سرعت رشد کپک‌ها کمتر می شود و زمان بیشتری می‌توان ماست را نگهداری کرد.
نگهداری ماست چکیده، ساده و موسیر در فریزر
ماست را می توان طولانی مدت و به مدت دو ماه در فریزر نگهداری نمود اما ممکن است پس از خارج شدن ماست از فریزر بافت و طعم آن به کیفیت اول نباشد که می توانید آن را به دوغ تبدیل کنید. برای فریز کردن ماست آن را در ظرف شیشه ای درب دار ریخته و 2 سانت از سر ظرف خالی نگه دارید زیرا حجم ماست پس از یخ زدن افزوده می شود.
بهترین ظرف نگهداری ماست


بهترین ظرف نگهداری ماست ظروف سفالی می باشند، نگهداری ماست در ظرف سفالی معروف به کوزه ماست سبب حفظ طعم و کیفیت آن می شود. در ظروف سفالی ماست آب کمتری خواهد داشت چرا که ظروف سفالی ویژگی مکندگی خیلی زیادی دارند و سبب جذب آب اضافی ماست شده و ماست چکیده درست می‌شود. ظروف بی‌رنگ یا به رنگ زرد سفالی از ظروف سفالی آبی و فیروزه ای رنگ برای نگهداری ماست مناسب تر هستند.
بعد از ظروف سفالی، ظروف شیشه‌ای و ظروف پلاستیکی استاندارد و به رنگ روشن برای نگهداری ماست مناسبند.
از کجا بفهمیم ماست خراب شده است؟


بافت ماست باید لطیف، همگن و بدون دلمه باشد، روی ماست فاسد نقاط رنگی و کپک مانند غیر عادی مشاهده می شود.
ماست سالم بویی مطبوع و عادی دارد اما ماست فاسد بوی غیرطبیعی و آزاردهنده دارد.
ماست سالم طعم خوبی دارد و بیش از حد ترش و شیرین نیست اما ماست فاسد طعمی غیر معمول، تلخ و زننده دارد.طعم تلخ ماست به دلیل واکنش‌های شیمیایی و هیدورلیز پروتئین‌های ماست و تجزیه به اسید‌های آمینه است.
لکه های قرمز روی ماست نوعی کپک خطرناک می باشند، این ماست به هیچ عنوان نباید خورده شود.
نقطه‌های سبز و قهوه‌ای رنگ روی ماست علامت رشد کپک‌هاست.
نکات مهم نگهداری ماست
    ماست به راحتی طعم و بوی دیگر مواد را به خود می گیرد، در یخچال ماست را در ظرف درب دار قرار داده و دور از مواد غذایی دیگر نگهداری کنید.
    قاشق کثیف، چرب و خیس را داخل ماست نزنید و برای برداشتن ماست از یک قاشق خشک و تمیز استفاده کنید.
    تماس ظرف یا دست آلوده با ماست، نگهداری ماست در جای گرم و مرطوب، نگهداری ماست در ظرف نامناسب و بدون درب و… از علت های کپک زدن ماست می باشند
    کپک روی ماست را برندارید و ماست را بخورید زیرا کپک راحت به لایه های زیرین ماست نیز نفوذ می کند و ماست کپک زده را نباید خورد.
منبع : نمناک


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1367
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10441
بازدید ماه: 49860
کل بازدید ها: 626224
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com