نحوه ی انتخاب و خرید کوییک درا

بعد از خرید کفش‌های کوهنوردی، هارنس، ابزار حمایت، کارابین پیچ گلابی و کلاه ایمنی، طبیعتاً وسیلۀ بعدی باید چند کوییک‌درا باشد.حال در این مقاله با این وسیله مهم بیشتر آشنا می شویم و در مورد نحوه انتخاب و خرید کوییک درا اطلاعات زیادی کسب می کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
در زمان خرید کوییک‌درا، سه نکتۀ اصلی را در نظر بگیرید:
    دهانۀ کارابین
    طول اسلینگ
    تعداد
ملاحظه جانبی: ویژگیهای جزئی کوییک‌درا (مانند اندازه و شکل کارابین، پهنا، عرض، وزن، و استحکام اسلینگ) نیز ممکن است مهم باشند، بخصوص وقتی که باتجربه‌تر می‌شوید.
در انتخاب گاهی بین وزن، استحکام، و سهولت استفاده مجبور میشوید یکی را فدا کنید. به طور مثال، اگر کوییک‌درا کارابین‌های سنجاقی ریز و اسلینگ شلی داشته باشد، خیلی سبک خواهد بود و بارتان را سبک و سریع خواهد کرد. ولی گیره زدن این نوع کوییک‌درا از کوییک‌درای سنگین‌تری با کارابین‌های بزرگ و اسلینگ محکم سخت‌تر است.
نوع کوهنوردی و اولویت‌هایتان را هم در نظر بگیرید. امکانات عالی برای کوییک‌درا به نوع کوهنوردی بستگی دارد. کوییک‌درای سبک‌وزن ممکن است در ماجراجویی‌های کُرده‌ای عالی باشد که هر گرم وزن مهم است، ولی نه در صعود تک طولی که وزن اهمیت کمتری دارد.
دهانۀ کارابین


دهانۀ کارابین‌های کوییک‌درا سه نوع اصلی دارند: سادۀ صاف، سادۀ خم، یا سنجاقی. چون هر کوییک‌درا دو کارابین دارد، ممکن است ترکیبی از کارابین‌های ساده، صاف، و یا خم داشته باشد.
کارابین‌های دهانه صاف:  این کارابین‌ها در کوییک‌دراهای زیادی رایج هستند و با دهانه‌های صاف و محکم، می‌توان به‌راحتی از آنها استفاده کرد. همان‌طور که از اسمش معلوم است، دهانۀ صاف از نقطۀ انحنا تا انتها کاملاً صاف است.
کارابین‌های دهانه خمیده:  به دلیل وجود دهانۀ مقعر، می‌توانیم سریع و راحت طناب را ببندیم و به همین خاطر، فقط برای انتهای طناب کوییک‌دراها استفاده می‌شوند.
بعضی از کارابین‌های دهانه صاف و خمیده جزو کارابین‌های گلابی پیچ هم محسوب می‌شوند. کارابین گلابی پیچ شکاف صافی دارد که دماغۀ کارابین و دهانه در آن به هم می‌خورند. بدین ترتیب، کارابین دیگر به حلقۀ لوازم هارنس گیر نمی‌کند، که می‌تواند خیلی آزاردهنده باشد. شاید کمی بیشتر برای این امکانات هزینه کنید، اما ارزشش را دارد.
کارابین‌های سنجاقی:  دهانۀ کارابین‌های سنجاقی از جنس حلقۀ سیمی فولاد ضدضربه است. حلقۀ سیمی با انحنا سازوکار فنری خاصی ایجاد می‌کند که وزن کلی را پایین می‌آورد و باعث می‌شود که دیگر نیازی به قطعات اضافی در دهانه‌های ساده نداشته باشید.
مزیت جرم پایین دهانۀ سنجاقی این است که احتمال لرزش و بازشدنش در حین سقوط از دهانۀ ساده کمتر است. به این گشایش لحظه‌ای ناشی از سکون یا برخورد با شی دیگر شلاق زبانه می‌گویند. شلاق زبانه دهانه می‌تواند استحکام کلی کارابین را در برابر استحکام دهانۀ بازش کاهش دهد. احتمال یخ‌زدن دهانۀ سنجاقی در دمای سرد از دهانۀ ساده کمتر است. به همین خاطر، احتمالاً گزینه بهتری برای یخ‌نوردی یا کوهنوردی باشند.
طراحی کارابین‌های سنجاقی طوری است که بر خلاف بعضی کارابین‌های صاف یا خم، ویژگی قفل‌شوندگی ندارند. البته، بعضی کارابین‌های سنجاقی دماغۀ کلاهک‌دار دارند که مثل دماغۀ قفل‌شونده نمی‌گذارد به لوازم گیر کنند.
طول اسلینگ

نکته مهم بعدی در انتخاب کوییک‌دراها طول اسلینگ است (که به آن داگ بون هم می‌گویند). اسلینگ‌های دراز برای کاهش کشش طناب بهترند، ولی وزن و حجم بیشتری هم دارند.
سنگ‌نوردان سالنی معمولاً کوییک‌دراهای آماده‌ای می‌خرند که طول اسلینگ‌های مختلفی دارند:
    اسلینگ ۱۲ – ۱۰ سانتی‌متری: این اسلینگ‌های کوتاه بیشتر در راه‌های نسبتاً صاف به کار می‌آیند.
    اسلینگ ۱۸ – ۱۷ سانتی‌متری: این اسلینگ‌های متوسط برای کاهش کشش طناب مفیدند، بخصوص وقتی که طول راه بیش از ۱۲ کوییک‌درا باشد یا اگر طناب در مسیر صاف حرکت نکند.
سنگ‌نوردان سالنی ترجیح می‌دهند که از دو کوییک‌درای کوتاه و متوسط روی هارنس استفاده کنند تا آماده هر اتفاقی در مسیر باشند.
سنگ‌نوردان سنتی معمولاً به‌جای خرید کوییک‌درای آماده، کوییک‌درای مخصوص خودشان را درست می‌کنند. برای ساخت کوییک‌درا، می‌توانید اسلینگ دوخته شده‌ای را به طول حداقل ۶۰ سانتی‌متر بردارید و دو کارابین دلخواه را به اسلینگ قفل کنید. کوهنوردان معمولاً به این‌ها کوییک‌درای آلپاین یا درازشدنی می‌گویند (درازشدنی به معنی روش بستن کوییک‌درا است تا اسلینگ در صورت نیاز کوتاه و بلند شود).
تعداد

تعداد کوییک‌دراهای لازم به نوع، محل، و طول صعود بستگی دارد. چند نکتۀ پیشنهادی:
    بیشتر مسیرهای سنگ‌نوردی را می‌توان با ۱۲ کوییک‌درا طی کرد. پس این نقطه شروع خوبی است.
    مسیرهای سنگ‌نوردی طولانی تر (بیش از ۳۰ متر) نیازمند ۱۶ تا ۱۸ کوییک‌درا هستند.
    مسیرهای فوق‌العاده طولانی به حداقل ۲۴ کوییک‌درا نیاز دارند
    در مسیری که طول طناب باید حداقل ۷۰ متر باشد، به بیش از ۱۲ کوییک‌درا نیاز است.
    تعداد کل کوییک‌دراهای شما همان تعدادی است که در دفترچۀ راهنما برای مسیر آمده است.
    اگر می‌خواهید از کوییک‌درا به‌عنوان کارگاه استفاده کنید، آنها را هم حساب کنید.
    بهتر است که چند کوییک‌درای اضافی روی هارنس داشته باشید.
نکات جانبی هنگام انتخاب و خرید کوییک درا
اندازۀ کارابین

هرچه کارابین کوچک‌تر باشد، سبک‌تر است، ولی دست‌کاری‌اش هم سخت‌تر می‌شود (به‌عبارت‌دیگر، جداسازی کوییک‌درا از هارنس و بستن قلاب یا طناب).
شکل کارابین


این هم ممکن است روی سهولت استفاده اثرگذار باشد، بخصوص اگر دست‌های بزرگی دارید. روش و محل صعود می‌تواند مشخص کند که با کارابین سبک و کوچک‌تر بروید یا کارابین بزرگ‌تر و سنگین‌تری که ممکن است راحت‌تر بسته شود.
می‌توانید ابعاد کارابین را در زبانۀ مشخصات صفحۀ محصولات REI ببینید، ولی بهتر است که به REI یا فروشگاه لوازم کوهنوردی محلتان سر بزنید تا کارابین‌ها را دستتان بگیرید و ببینید که چطور روی دستتان می‌نشینند.
ورودی باز دهانۀ کارابین

این به معنی عرض گشایش دهانه به‌علاوهٔ عمق و شکل کف کارابین در زیر دهانه است. در کل، هرچه کارابین کوچک‌تر، ورودی کمتری دارد.
اگر ورودی دهانۀ باز خیلی کم باشد، ممکن است انگشتتان حین گیره زنی بین دهانه و بدنۀ کارابین گیر کند؛ اگر عمقش خیری زیاد باشد، بستن کارابین سخت می‌شود. مقدار ایده‌آل در حدی است که بستن طناب به کارابین راحت باشد. باز هم به فروشگاه لوازم کوهنوردی محلتان سر بزنید و ببینید چه چیزی به دردتان می‌خورد.
وزن کلی

کوییک‌ دراها از ۶۰ تا ۱۱۰ گرم وزن دارند. با وجود کلی لوازم کوهنوردی، وزن به‌سرعت بالا می‌رود و به همین خاطر، کاهش وزن می‌تواند در سنگ‌نوردی طولانی و دشوار و همچنین صعودهای آلپاین سریع و سبک کمکتان کند.
ولی پیش از اینکه چند تا از سبک‌ترین کوییک‌دراهای بازار را بخرید، به معایب کاهش وزن هم فکر کنید. کارابین‌های سبک کوچک‌ترند و بستنشان ممکن است سخت‌تر باشد. اگرچه تمام کارابین‌ها طبق الزامات فدراسیون بین‌المللی کوهنوردی و CE هستند، کارابین‌های کوچک ممکن است از کارابین‌های بزرگ ضعیف‌تر باشند و در زیر فشار بیش از حد، ممکن است راحت‌تر خم شوند.
جنس اسلینگ


جنس اسلینگ (یا همان داگ بون) روی وزن کلی کوییک‌درا تأثیر می‌گذارد.
اسلینگ‌ها معمولاً از جنس نایلون، پلی‌استر، پلی‌اتیلن با جرم مولکولی بسیار بالا (UHMW) با ترکیبی از این‌ها هستند. پلی‌اتیلن UHMW (داینما، اسپکترا، و داینکس برندهای مرسوم پلی‌اتیلن UHMW هستند) ذاتاً قوی تر از نایلون یا پلی‌استر خالص است و به همین خاطر، اسلینگ‌ها خیلی سبک‌تر و باریک‌تر می‌شوند و درعین‌حال، حداقل استحکام kN 22 استاندارد فدراسیون بین‌المللی را رعایت می‌کند.
پس اگر اولویتتان وزن پایین است، دنبال کوییک‌دراهایی باشید که جنس اسلینگ شان از پلی‌اتیلن UHMW باشد. ولی انتظار هزینه بالاتر را هم داشته باشید.
عرض اسلینگ


در بالا به اهمیت طول اسلینگ اشاره کردیم، ولی لازم است که راجع به عرض هم حرف بزنیم. عرض اسلینگ روی وزن کلی کوییک‌درا و سهولت استفاده تأثیر می‌گذارد. اسلینگ‌های نازک سبک‌ترند، ولی معمولاً کنترلشان از اسلینگ پهن و سفت سخت‌تر است.
باریک‌ترین اسلینگ‌ها در حدود ۸ میلی‌متر و پهن‌ترین‌ها در حدود ۲۵ میلی‌متر هستند. در بررسی عرض اسلینگ، به نوع صعود هم فکر کنید. آیا از مسیرهایی بالا می‌روید که بهتر است از کوییک‌دراهایی با اسلینگ باریک و فوق‌سبک استفاده کنید، یا بهتر است از کوییک‌دراهایی با اسلینگ پهن و سفت استفاده کنید که گرفتنشان راحت‌تر است و معمولاً در درازمدت تحمل بیشتری دارند؟
استحکام کارابین


استحکام کارابین در سه جهت درجه‌بندی می‌شود: طولی (محور اصلی)، عرضی (محور فرعی) و حالت باز (محور اصلی باز یا «دهانۀ باز»).این درجه‌ها معمولاً روی خار کارابین نوشته می‌شوند.
تمام کارابین‌های کوهنوردی مطابق استانداردهای فدراسیون بین‌المللی و CE هستند، یعنی تا وقتی درست استفاده کنید، استحکام بالایی دارند. به همین دلیل، در انتخاب کوییک‌درا خیلی لازم نیست نگران استحکام باشید، ولی کوهنوردان این نکته را در مقایسۀ محصولات لحاظ می‌کنند. تفاوت محصولات بیشتر در استحکام حالت دهانه باز و محور فرعی است.
روش استفاده از درجه‌بندی استحکام


اگر در پی جستجو به دو یا سه کوییک‌درای متفاوت رسیده‌اید که به سبک کوهنوردی‌تان می‌خورند، برای تصمیم‌گیری نهایی به درجۀ استحکام هم نگاهی کنید. اگر یکی از گزینه‌ها همه قابلیت‌های لازم را دارد و استحکامش هم بالاتر است، بهتر است همان را بردارید. یادتان باشد که کارابین سبک و کوچک عموماً از کارابین بزرگ و سنگین ضعیف‌تر است، ولی نه همیشه.
همیشه یادتان باشد: مسئولیت ایمنی‌تان با خودتان است. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جایگزین تجربه و آموزش صحیح باشد. باید پیش از کوهنوردی بر روش‌های مناسب و الزامات ایمنی مسلط باشید.
منبع: rei.com


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1201
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10275
بازدید ماه: 49694
کل بازدید ها: 626058
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com