10 نکته مهم برای اینکه با محیط زیست خود مهربان تر باشیم!

هرچه قدر هم که سلیقه و میل شما در کوهنوردی محدود و خاص باشد، باز هم هزاران مکان در دنیا وجود دارد که رفتن به آن مناطق، آرزوی شماست. ما کاملا این رویاپردازی را برای دیدن مناظر جدید و آشنایی با فرهنگ و رسوم کشور ها درک میکنیم. اما آیا تابحال به این نکته توجه کرده اید که هر قدم و تصمیمی که میگیرید در محیط زیست نیز تاثیرگذار می باشد؟ در این مقاله از قله قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم تا کمی با محیطی که در آن گردشگری و کوهنوردی می کنید، مهربان تر باشید. در ادامه با قله همراه باشید.
1- بطری آب های چندبار مصرف با خود داشته باشید.
بدون شک ، آب ، یکی از مهمترین عوامل در سلامت صعود شماست . مطمئن شوید که قبل از صعود ، بطری و قمقمه های چند بار مصرف را با خود داشته باشید. امروزه، بطری های پلاستیکی زیادی در سطح دریا و محل های دفن زباله یافت می شود . آلوده شدن سطح آب و کشته شدن بسیاری از موجوادت دریایی بخاطر این پلاستیک ها و دانستن این نکته که با آوردن یک بطری چند بار مصرف، چه مقدار می توانیم از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کنیم ، واقعا ناراحت کننده و قابل تامل است !
2- به فکر شیوه های حمل و نقل پاک، باشید !
تمام سوخت های مصرفی در تمام شیوه های حمل نقل، چه ماشین ، هواپیما و قطار و … می توانند با صدور گازهای آلوده، محیط زیست را تحت تاثیر قرار دهند . بجای آن می توانید از دوچرخه و یا قدم زدن استفاده کنید! اگر می خواهید مسیر زیادی را طی کنید از شیوه هم پیمایی (Carpool ) استفاده کنید . همچنین با قدم زدن و یا دوچرخه سواری، از مناظر مسیر خود بیشتر لذت می برید و می توانید با افراد مختلف منطقه نیز گفتگو کنید، این در حالی است که اتمسفر و هوا را نیز آلوده نکرده اید .
3- خوراکی و غذای خودتان را بیاورید.
پختن غذای ترکیبی خود و یا گرانولا، هم از لحاظ مادی بصرفه شما است و هم برای محیط زیست، بهتراست . با برنامه ریزی صحیح می توانید غذا ها و مواد خامی که فاسد شدنی نیستند را از یک هفته قبل به محل استقرار خود پست کنید .با این کار هم از دسته بندی و پکیج آن ها که کاری غذاب آور است و کوله ی شما را نیز سنگین می کند ، دوری کرده اید و همچنین دیگر به خوراکی های بی ارزش و مضری که در ایستگاه های بنزین و .. یافت می شوند ، نیازی نخواهید داشت . بالاخره بعد از صعود خود، یک رستوران محلی را انتخاب کنید . بجای آن که سمت فست فود و غذای های فوری بروید، سراغ غذاهایی که مواد خامشان در خواربار فروشی ها یافت می شوند و مغذی هستند، بروید !
4- فقط عکس بگیرید و چیزی جز ” خاطره ” در محیط جای نگذارید !
شاید مهم ترین قانون برای حفظ محیط زیست، “ ردی از خود برجا نگذاشتن ” است . این بدین معنی است که هیچ کس نتواند حدس بزند که شما در جنگل بوده اید! هرچیزی که با خود آورده اید ، باید با خود ببرید! با این کار شکل و روحیه ی روستایی جنگل ها نیز حفظ خواهد شد. اگر دلتان می خواهد برای حفظ محیط زیست و زیبایی آن بیشتر کمک کرده باشید، محل کمپ خود را از زمانیکه در آن ساکن شده بودید، تمیز تر و زیباتر کنید !
5- لطفا در مسیر خود بمانید !
با اینکه شاید سرزدن به محله ها و مناظر خارج از مسیر شما، ریسکی بی ضرر و به قول گفتی” برد برد ” برایتان باشد اما در مورد محیط زیست، اینگونه نیست . انحراف شما از مسیرتان، به مرور زمان طبیعت را فرسوده می کند . فرض کنید یک فرد که از مسیر خود خارج شده است فرد دیگری را نیز برای دیدن مناظر مناطق دور، دعوت می کند. همین باعث میشود تا به مرور زمان مناطق کوهستان و یا روستایی مقصدتان ، تبدیل به هزاران راه و میانبر برای رسیدن به محله های خارج مسیر، شوند.
همچنین، رد شدن از کنار باطلاق های گل آلود باعث می شود تا طول آن ها عریض تر شود . سعی کنید حتما بوت های مخصوص کوهنوردی به پا داشته باشید تا بتوانید خیلی راحت از مسیر های ناهموار، حتی باطلاق ها عبور کنید . این باعث می شود تا از فرسایش زمین جلوگیری شود و سطح بیرونی زمینی کاملا هموار و مسطح باقی بماند.
6- از محیط های کمپینگ قبلی استفاده کنید.
زمانی که به کوهنوردی می پردازید، حتما باید به دنبال محل های کمپینگ پوشیده ای نیز باشید . حواستان باشد که سطح زیرین کمپ ، کاملا پایدار و یکنواخت باشد ، مثل صخره های هموار و یا خاک سفت شده . حتی اگر برای یک شب چادرتان را در سطح نرمی مثل چمنزار ها و .. برپا کردید ، خسارت زیادی به سطح محیط زیست زده اید. محل های کمپ متداولی وجود دارند که با داشتن یک محیط امن شما را از دنیای وحشی بیرون، جدا می کند. با محدود کردن تجاوز خود به دنیای وحشی حیوانات ، بگذاریم همچنان طبیعت و سرشت خود را حفظ کنند . با انجام کوهنوردی و انتخاب کمپ های از قبل ایجاد شده، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم و این کره خاکی را با حیوانات و حتی گیاهان نیز به اشتراک بگذاریم !
7- ضایعات و زباله های انسانی را خارج از مسیر، دفن کنید.
شاید دیگر نیازی به گفتن این موضوع نباشد، اما این مورد یکی از مهمترین موضوعات محیط زیستی می باشد!اکثرا ما انسان ها ، ضایعات سگ خود را تمیز میکنیم ، پس چرا نمی توانیم ضایعات خودمان را به شکلی صحیح تمیز و دفن کنیم ؟
ضایعات و زباله های انسانی به سرعت به یک معضل بزرگ تبدیل شده اند. بهترین روش برای دستشویی کردن در محیط های روستایی و کوهستانی، کندن یک چاله ی کوچک است. سعی کنید در محیطی که رفت و آمد وجود ندارد، چاله ای به عمق ۴ تا ۶ اینچ ایجاد کنید . اگر مسیر و مقصد شما جایی است که نمی توانید چاله ای بکنید ( مثل صحرا )، باید خودتان آن را بردارید! از کیسه های توالت و زباله ی انسانی استفاده کنید تا محتویات را در آن بریزید تا بتوانید در مکانی مناسب آن را دفن کنید . با این کار، اکوسیستم محیط تان را حفظ کرده اید و از آلوده کردن محیط زیست، جلوگیری کرده اید.
8- از منابع آبی، حفاظت کنیم.
آب، یکی از مهمترین منابع استفاده شده توسط انسان ها است که خیال میکنیم برای همیشه از نعمت آن برخورداریم! برای اینکه بتوانیم از منابع آبی و تعادل آن حفاظت کنیم، باید از نهرها ، دریاچه ها ، اقیانوس های خود حفاظت کنیم. چند راه برای تمیز نگه داشتن آب وجود دارد . یکی از مهمترین آن ها، کندن چاله ای دور تر از ۲۰۰ متر از هر منبع آبی، برای ادرار شماست. علاوه بر این، ظرف ها و تجهیزات آشپزی خود را نزدیک به آب نشویید. بجای آن از صابون های تجزیه پذیر استفاده کنید و اکثر آن ها را نیز با آب هایی که ذخیره کرده اید، بشویید. با احترام گذاشتن به زیبایی طبیعی منابع آبی، می توان خیالمان راحت باشد که آب را آلوده نکرده ایم و آن را برای نسل های بعد نیز، حفظ وذخیره کرده ایم .
9- آتش کوچکی روشن کنید.
آتش می تواند یکی از خطرناک ترین عوامل در کوهنوردی و یا کمپینگ باشد. با این که برشته کردن مارشمالو روی آتش ، بسیار لذت بخش است اما حواستان باشد آتش خود را بسیار کوچک و در یک فضای مخصوص، روشن کنید . حواستان باشد که یک آتش بزرگ تنها با یک جرقه می تواند به سرعت انتشار پیدا کند. علاوه بر این، یک آتش بدون یک لایه زیرین خاک مناسب در بستر، میتواند باعث آتش سوزی درون خاک شود . این آتش برای ماه ها بدون اینکه نشانه ای از سوختن در سطح زمین و یا خراب کردن اکوسیستم محل و الگوی درختان و گیاهان محیط از خود نشان دهد، می سوزد! حتما مطمئن شوید که قبل از آتش روشن کردن، قوانین مربوط به آتش را در آن منطقه خوانده اید و محدودیت و ممنوعیتی برای آن وجود ندارد .
10- در انتخاب پوشش های خود، دقت کنید !
شاید بیان این نکته در حفظ محیط زیست ، کمی عجیب بنظر بیاید، اما پوشش های شما ، تاثیر زیادی در محیط زیست دارند ! اولین مورد، جنس و فرآیند تولید این لباس ها می باشند . حتما تا بحال شده است که برای گرفتن عکس جدیدی در اینستاگرام، خیلی راحت یک شلوار دیگر سفارش داده اید تا در عکستان بهتر باشید. درسته؟ خوب، محیط زیست اینطور فکر نمی کند! هر بار که یک پوشش و لباس جدید تولید می شود، آلودگی بیشتری در هوا از فرآیند تولید آن در کارخانه و تحویل آن به وسیله ی پیک ها، تولید می شود. پس، بجای آن که دنبال خرید لباس و پوشش دیگری باشید، سعی کنید همان پوشش های قبلی خودتان را تعمیر کنید و دوباره بپوشید! اگر نیاز به تجهیرات کوهنوردی جدیدی دارید، حتما به دنبال برندهایی باشید که با محیط زیست سازگار هستند .
تنها با چند دقیقه برنامه ریزی قبل از صعود و رعایت این نکات، می توانید به حفظ محیط زیست کمک بسزایی کنید ، اما هنوز راه های زیادی برای حفظ کره خاکی وجود دارد . کوچکترین کار ها نیز مثل دفن و حذف بطری های پلاستیکی و یا کندن یک چاله، می تواند اکو سیستم محیط را سالم و دست نخورده باقی بگذارد . به یاد داشته باشید که جنگل ها، آب ها و حیوانات با بالانس و تعادل خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . ما انسان های نیز می توانیم همچنان که از محیط زیست لذت می بریم با رعایت چندی از این نکات، طبیعیت را دست نخورده و سالم رها کنیم !
منبع : Soulfulconcepts


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1335
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10409
بازدید ماه: 49828
کل بازدید ها: 626192
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com