معرفی ویژگی های کفش اسکی

برای اینکه بتوانید در پیستهای اسکی مختلف بدون اینکه نگران پاهای خود باشید، اسکی کنید، انتخاب و خرید چکمه های اسکی یک موضوع حیاتی است. شاید در بعضی از ورزشها بتوان برای مدت کوتاهی بدون کفش مناسب آن ورزش، به فعالیت پرداخت ولی قضیه اسکی متفاوت است و باید در همان بار اولی که قصد اسکی دارید، کفش مخصوص آن را خریداری کنید. چکمه های اسکی شما باید راحت باشند و پشتیبانی کافی از شما داشته باشند. تناسب و عملکرد مهمترین عامل در انتخاب کفش اسکی است. چکمه های متنوعی را امتحان کنید کفشی را که بهترین است را خرید کنید. در این مقاله، برای کمک به شما در انتخاب چکمه اسکی مناسب نوشته شده است. برای اطلاع بیشتر در ادامه با قله همراه باشید.
ویژگی های بوت اسکی
برای یافتن کفش، بوت یا چکمه های اسکی مورد نیاز خود، باید فاکتورهایی مانند اندازه، انعطاف پذیری، شکل پوسته و دکمه و همچنین سایر ویژگی ها مانند راحتی راه رفتن با آن را در نظر بگیرید.
انعطاف پذیری یا سفتی کفش اسکی
عامل مهم دیگری که باید در انتخاب چکمه های اسکی در نظر بگیرید، انعطاف پذیری یا سفتی چکمه است. شاخص انعطاف پذیری در مقیاس 60 تا 150 اندازه گیری می شود. اینکه کفش اسکی شما چقدر انعطاف پذیر باشد به توانایی و شکل بدن اسکی باز مرتبط است. هرچه سطح فنی اسکی باز بالاتر باشد، قسمت عقب کفش اسکی باید سفت و سخت تر باشد تا امکان انتقال انرژی کارآمدتر از پاها به اسکی باز فراهم شود. اسکی بازان با جثه بزرگتر نیاز به انعطاف پذیری سخت تری دارند. در زیر انعطاف پذیری مختلف کفش های اسکی آورده شده است.
    سطح مبتدی: در مورد اسکی بازان مبتدی، شاخص انعطاف پذیری برای مردان بین 60 تا 90 و برای زنان بین 60 تا 70 است.
    سطح متوسط: در مورد اسکی بازان متوسط، شاخص انعطاف پذیری برای مردان بین 90 تا 110 و برای زنان بین 70 تا 90 انعطاف پذیر است
    سطح پیشرفته: در مورد اسکی بازان پیشرفته، شاخص انعطاف پذیری برای مردان 110 و بالاتر و برای زنان 90 و بالاتر است.
    سطح حرفه ای: سخت ترین چکمه های اسکی مخصوص اسکی بازان حرفه ای است و انعطاف پذیری آنها بین 140 تا 150 است.
شاخص انعطاف پذیری، یک استاندارد رسمی نیست، بنابراین در عدد سختی کفش بین مارک های مختلف، تفاوت مشاهده می شود. اگر می خواهید کفش اسکی شما، انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، می توانید سختی چکمه های اسکی خود را با شل کردن بند بالا تنظیم کنید.
طول کفش اسکی


اندازه بوت اسکی با سانتی متر اندازه گیری می شود. برخلاف کفش های معمولی، چکمه های اسکی باید دقیقاً متناسب با پای اسکی باز باشند. تخمین زده می شود که 75٪ از اسکی بازان چکمه هایی را انتخاب کنند که دو اندازه بزرگتر از سایز پای کفش معمولی فرد است.
نحوه ی اندازه گیری پای خود
    یک تکه کاغذ به دیوار بگذارید.
    پای خود را از پاشنه روی این قطعه کاغذ قرار دهید.
    همین کار را با پای دیگر انجام دهید
نکته مثبت کفش های اسکی این است که در نیم سایز موجود است. اگر پس از اندازه گیری پای خود متوجه شدید که اندازه پای شما، بین دو اندازه قرار گرفت، کفش اسکی با نصف اندازه را انتخاب کنید.
عرض کفش اسکی

از عرض چکمه اسکی به عنوان “LAST” یاد می شود. شما باید با در نظر گرفتن عرض پا و سطح دقت لازم هنگام اسکی، عرض کفش اسکی خود را انتخاب کنید:
    92 میلی متر: برای پاهای بسیار باریک.
    96-98 میلی متر: برای پاهای باریک
    100 میلی متر: برای پاهای متوسط ( مناسب بیشتر اسکی بازان)
    102 میلی متر: برای پاهای پهن و بزرگ.
    104 میلی متر: برای پاهای بسیار پهن.
چکمه ای را انتخاب کنید که عرض آن مناسب شما باشد و راحت باشد. اگر دقت برای شما مهم است، چکمه های باریک تری را انتخاب کنید. چکمه های اسکی که بیش از حد پهن باشند، از پای شما پشتیبانی نمی کنند و کنترل اسکی های شما دشوارتر خواهد بود.
انتخاب یک بوت متناسب با پای خود (مردانه یا زنانه، اندازه و عرض) اولین مرحله ضروری در جستجوی یک جفت چکمه اسکی ایده آل است. اگر اسکی را به عنوان یک کار همیشگی دنبال می کنید، باید طیف وسیعی از چکمه های متناسب با نوع اسکی خود را انتخاب کنید زیرا اسکی انواع مختلفی دارد و همچنین زمین های اسکی متنوعی هم موجود است. وضعیت کسانی که در زمین های مختلف اسکی می کنند یکسان نخواهد بود و هر زمین، تجهیزات خاص خود را دارد.
ویژگی های کفش اسکی

مهم نیست که چه نوع اسکی انجام می دهید، در هر جفت چکمه با کیفیت به دنبال ویژگی ها و مزایای زیر باشید.
    به پا و مچ پا تمرکز کنید تا کفش متناسبی را پیدا کنید. چکمه شل به معنای کنترل کمتر ، لذت کمتر و ایمنی کمتر است.
    خود را در حال اسکی در برف عمیق تصویر کنید و مطمئن شوید که کفش اسکی به گونه ای طراحی شده است که برف به داخل آن فرو نرود.
    چکمه هایی وجود دارد که تمرکز آنها بر راحتی و گرما است، این کفش ها، مخصوص اسکی بازانی است که به سرما حساس هستند.
    شما با چکمه های خود فقط اسکی نخواهید کرد بلکه با یک مقدار راه رفتن، ایستادن و خوردن یک نوشیدنی وجود دارد. چکمه های شما باید هنگام اسکی عملکرد مناسبی داشته باشند و هنگام راه رفتن هنوز راحت باشند.
چکمه های زنانه ، مردانه و بچه گانه چه تفاوتی دارد؟


چکمه های اسکی مردانه و زنانه از نظر ارگونومی متناسب با تفاوت فرم بدن، به خصوص در اندازه پا است. پاهای زنان به طور کلی کوچکتر از مردان است. همچنین خانم ها بیشتر به سرما حساس هستند
و بنابراین بیشتر در معرض مشکلات گردش خون و بازگشت وریدی هستند ، به همین دلیل است که بوش های بوت روی خطوط زنان به طور کلی گرمتر هستند. چکمه مخصوص زنان باریک تر طراحی وساخته می شوند. چکمه های زنانه نیز به طور معمول اندکی انعطاف پذیری کمتری دارند تا بهتر با نوع بدن زنان مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید، سفتی کم کفش اسکی نیز به معنای کاهش وزن و افزایش راحتی آن است.
چکمه های کودکان و نوجوانان حتی دارای انعطاف پذیری کمتری نیز هستند که  وزن کفش را بهینه تر می کنند. به عنوان مثال RC4 10 Junior Thermoshape که یک کفش اسکی برای کودکان است، دارای شاخص انعطاف پذیری 10 است. برای بزرگسالان قوی تر و بزرگتر، بوت اسکی مانند RC4 60 junior Thermoshape دارای درجه انعطاف پذیری تا 70 است.
چکمه اسکی آزاد


اگر سطح فنی خوبی دارید و به طور مرتب در دامنه های نامرتب و نامنظم اسکی می کنید، چکمه های آزاد را با انعطاف پذیری بالا (حدود 100 تا 120) و عرض بوت متوسط ​​100 میلی متر انتخاب کنید. برای سهولت در راه رفتن کفش های freeride خاصی وجود دارد مانند کفش freeride با کف لاستیکی. اسکی بازانی که از freetour استفاده می کنند قبل از اسکی پایین از کوه برای صعود کوتاه مدت استفاده می کنند. این اسکی بازان باید برای کوهنوردی به دنبال چکمه های سبک وزن باشند که در شیب تند رو به پایین نیز عملکرد خوبی داشته باشند.
تور اسکی


در تورهای اسکی، یک ورزشکار باید هم کوهنوردی و هم اسکی کند. کوهنوردی با کمک پوستهایی که در زیر کفش اسکی ثابت شده اند و بندهای پاشنه آزاد که راه رفتن را آسان تر می کنند، انجام می شود. چکمه های اسکی سبک و بسیار انعطاف پذیر باید در تور استفاده شوند. استفاده از درزهای فلزی به طور گسترده ای در این بوت ها رواج یافته است و سازگاری این درزها با اتصالات ضروری است. در اسکی آزاد هم اسکی باز پرش های زیادی انجام می دهد. اولین چیزی که اسکی بازان آزاد به دنبال آن هستند، چکمه ای انعطاف پذیر با بالشتک در پاشنه است که فرود اسکی باز پس از پرش را راحت تر می کند. عرض متوسط ​​در قسمت قوزک پای شما باید 100 میلی متر باشد که راحتی و دقت را با هم فراهم می کند.
 چکمه های تلمارک(TELEMARK)

چکمه های تلمارک مخصوص این ورزش است، چکمه های تلمارک به دلیل انعطاف پذیری بالا، در اندازه های نیم سایز بزرگتر از چکمه های اسکی آلپاین انتخاب می شوند. این نوع کفش اسکی در پیچ ها بسیار خوب عمل می کند. سرانجام که چکمه های اسکی مناسب را پیدا کردید برای اینکه راحت تر از آن ها اسنفاده کنید حتما جوراب اسکی مناسب داشته باشید. آستر و زیره کفش اسکی هم در راحتی پای شما تاثیرگذار است. آستر حرارتی قابل فرم دادن، به هنگام گرم شدن با فرم پای شما سازگار می شود و همچنین می توانید زیره داخلی اصلی کفش اسکی را با یک زیره سفارشی که متناسب با پاهای شما نصب می شود، جایگزین کنید.
در آخر، اتصالات بوت یا کش اسکی را هم در خرید کفش اسکی در نظر بگیرید. این اتصالات به شما این امکان را می دهد تا با بزرگتر کردن کفش در اطراف نقاطی از کفش که به پای شما فشار وارد می کند و باعث ناراحتی شما می شود، چکمه های اسکی را متناسب پای خود کنید.
منابع:how-choose-ski-boots – ski-bootsمعرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 6
بازدید روز گذشته: 1385
بازدید هفته: 9440
بازدید ماه: 48816
کل بازدید ها: 626248
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com