کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی

کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
شارما در سانتا کروز، کالیفرنیا، به دنیا آمد و بزرگ شد. پدر و مادر او از ارادتمندان یوگی هاری داس بودند و نام خانوادگی شارما را هنگام ازدواج برگزیدند. او صخره نوردی را در ۱۲ سالگی در سالن سنگنوردی Pacific Edge آغاز کرد. شارما به مدرسه Mount Madonna رفت و به مدت یک سال در دبیرستان Soquel گذراند.
حرفه سنگنوردی
در ۱۴ سالگی، شارما برنده مسابقات ملی بولدرینگ ایالات متحده شد و در ۱۵ سالگی، اولین صعود نسسری اویل با درجه ۵.۱۴c (8c+) را در ویرجین ریور گرج، بالاترین رتبه صعود در آمریکای شمالی در آن زمان را انجام داد. شارما سپس به بیشاپ، کالیفرنیا نقل مکان کرد، جایی که توانست مسیر بولدر ماندالا با درجه V12 را صعود کند.
در ۱۸ جولای ۲۰۰۱، شارما مسیر توسعه یافته ۸c+ ​​(۵.۱۴c) Biographie را در فرانسه تکمیل کرد و آن را ریالیزشن نامید. این مسیر اولین اجماع ۹a+ (5.15a) در جهان بود،و از آن زمان به یک مسیر نمادین و مهم در تاریخ ورزش تبدیل شده است و یک “انقلاب” را آغاز می کند.
شارما متعاقباً مسیرهایی را در ۵.۱۵ یا بالاتر از آن (۹b/+) ایجاد یا تکمیل کرد، از جمله این مسیرها La Rambla و Es Pontas (یک پروژه انفرادی در آبهای عمیق در مایورکا). در سال ۲۰۰۸، شارما از خط ۲۵۰ فوتی (۷۶ متر)، جامبو لاو، در کوه کلارک در کالیفرنیا صعود کرد و ۵.۱۵b (9b) را برای درجه پیشنهاد کرد. فیلم «خطوط پادشاه» محصول ۲۰۰۸، کریس را در صعودهای مختلف در سراسر جهان دنبال می‌کند و بازتاب‌های او از گذشته، سنگنوردی و زندگی او را ارائه می دهد.
شارما در سال ۲۰۱۳ اظهار داشت که پس از جامبو لاو احساس می‌کند چیزی باید تغییر کند، و از مسیرهایی که دیگران تعیین کرده‌اند، از جمله با درجه ۵.۱۵b، صعود کرده است، و با این حال احساس می‌کند که محدودیت‌هایش آزمایش نشده‌اند. او تعدادی مسیر ۵.۱۵b دیگر (Golpe de Estado، Neandertal و Catxasa) را صعود کرد، که هر کدام یک پروژه به خودی خود بود، تا بفهمد یک مسیر ممکن است چه احساسی داشته باشد و شروع به جستجو برای صعودهای سخت تر از اینها کرد. ، که «او را تغییر می داد». در سال ۲۰۰۷ او به Lleida، شهری نزدیک به Pyrenees اسپانیا، در کاتالونیا، اسپانیا نقل مکان کرد.
تا سال ۲۰۱۳، شارما زمان قابل توجهی را صرف تلاش برای صعود به لادورا دورا کرده بود. ارتباط نزدیکی با آدام اوندرا، که در آن زمان حدود ۲۰ ساله بود داشت که به عنوان سنگنورد برجسته نسل بعدی دیده می شود. شارما اوندرا را راهنمایی کرد و به نوبه خود با کار کردن در مسیرهای مشترک با او، انگیزه بیشتری برای کار سخت‌تر یاف. در ۲۳ مارس ۲۰۱۳، درست کمتر از تولد ۳۲ سالگی خود، شارما صعود لادورا دورا را تکمیل کرد.
شارما همواره به عنوان یکی از بهترین سنگنوردان اسپرت در تاریخ سنگنوردی شناخته می شود.
زندگی شخصی


در سال ۲۰۱۳، شارما سالن ورزشی خود را با نام Sender One Climbing، واقع در سانتا آنا، کالیفرنیا افتتاح کرد. در سال ۲۰۱۵، او باشگاه ورزشی Sharma Climbing BCN را در بارسلونا افتتاح نمود.
او در آگوست ۲۰۱۵ با نامزدش خیمنا آلارکون ازدواج نمود و پس از سال ها زندگی در اولیانا اسپانیا به بارسلونا نقل مکان کرد.
صعودهای شاخص


بولدر
    پرکتیس اف وایلد: V15 (8C)
    ویتنس اف فیتنس: V15 (8C) به طول ۱۲ متر
    کاتالان ویتنس د فیتنس: V15 (8C)
    ماندالا: V12 (8A+)
مسیرهای ردپوینت
    لادورا دورا: الیانا اسپانیا ۹b+ (5.15c)
    ال بون کامبت: ۹b/+ (5.15b/c)
    جامبو لاو: ۹b (5.15b)
    نیدرثال: ۹b (5.15b)
    فایت او فلایت: ۹b (5.15b)
    استاکینگ د فایر: ۹b (5.15b)
    ریالیزیشن: ۹a+ (5.15a) اولین مسیر ۵.۱۵ صعود شده در تاریخ سنگنوردی
    پاپیچولو: ۴۵ متر طول ۹a+ (5.15a)
    دیمنسیا: ۹a+ (5.15a)
    فرست لی: ۹a+ (5.15a)
    پاور اینورتر: ۹a+ (5.15a)
    دریم کچر: ۹a (5.14d)
    ارا ولا: ۹a (5.14d)
    نسسری اویل: ۸c+ (5.14c)

معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1379
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10453
بازدید ماه: 49872
کل بازدید ها: 626236
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com