راهنمای خرید باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
عصای کوهنوردی  در نگاه اول ممکن است غیر ضروری به حساب آید و یا اینکه تصور کنید استفاده از آن تنها برای افراد مسن لازم است. اما بنا به دلایل زیر هر کوهنورد باید یک عدد از آن را به همراه داشته باشد:
    عصای کوهنوردی از فشارهایی که سطح زمین به پا و کمر وارد می کند می کاهد.
    با این ابزار می توانید از عمق برف، شن، ماسه و بطور کلی سفتی زمین طی مسیر حرکت مطلع شوید.
    عصای کوهنوردی حرکت در مسیر های برفی و صخره ای را تسهیل می کند.
    به حفظ انرژی شما برای ادامه مسیر کمک می کند.
    همچنین شما می توانید از این ابزار برای کاربردهای دیگری چون ستون عمودی چادر یا تکیه دادن برای رفع خستگی و یا حتی دفاع از خود در برابر حیوانات وحشی استفاده کنید.
خرید باتوم کوهنوردی با توجه به جنس بدنه


عصای کوهنوردی ضمن سبک بودن باید از استحکام بالا برخوردار باشد. به همین دلیل عمدتاً از جنس آلومینیوم و کربن ساخته می شود. اگر این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنید در هنگام خرید به مشخصات و راهنمای آن دقت کنید. مطابق با استانداردهای بین المللی از آلومینیوم ۶۰۶۳ که سخت ترین نوع این فلز است، در ساخت باتوم های حرفه ای برای کوهنوردان رده بالا استفاده می شود.
خرید باتوم کوهنوردی با قابلیت تنظیم ارتفاع
باتوم راهنمای کوهنورد است و لازم است تا طی مسیر ارتفاع آن تنظیم شود. در باتوم های مختلف تنظیم ارتفاع یا به صورت چرخشی انجام می شود و یا از طریق آزاد کردن ضامن. در بسیاری از باتوم ها امکان تنظیم ارتفاع تا دو یا سه مرحله وجود دارد. در مورد انواع چرخشی در هر مرحله با چرخش بدنه عصا و حرکت دادن آن به سمت پایین می‌توانید ارتفاع را افزایش دهید. اما در مورد انواع ضامنی در هر مرحله بایستی ضامن تعبیه شده در کنار عصا را آزاد کنید و بدنه را به سمت انتها بکشید.
برای هر دو مکانیسم تنظیم ارتفاع دقت داشته باشید که می‌توانید با قفل کردن ضامن و یا چرخش پادساعتگرد، بدنه باتوم را قفل کنید تا ضمن حرکت دچار تغییر سایز نشود.
همچنین در هنگام خرید دقت کنید، برخی از باتوم های کوهنوردی قابلیت جمع شدن را دارند. این ویژگی باعث می شود تا بتوانید آن را با ابعادی کم حجم در کوله پشتی خود قرار دهید.
خرید باتوم کوهنوردی با قابلیت آنتی شوک
قابلیت آنتی شوک در مورد تمام باتوم های کوهنوردی وجود ندارد. ضمن اینکه برخی از افراد متخصص در این زمینه مخالف این خصوصیت هستند. به عنوان یک نکته در راهنمای انتخاب باید بگوییم که خرید باتوم کوهنوردی با قابلیت آنتی شوک یک ضرورت محسوب نمی شود.
 آنتی شوک برای کاهش فشار وارده به پاها و کمر طراحی شده است. بدین صورت که با جاسازی کردن فنری درون دسته باتوم، زمانی که به پا و قوزک پا فشار وارد می شود، این فشار از طریق فنر به دست وارد می شود.
طراحی این قابلیت با این ایده انجام شد که ورزشکاران در حین حرکت بتوانند تعادل بهتری داشته باشند و فشار کمتری به پای آنها وارد شود. اما مخالفان عقیده دارند که این قابلیت  اگرچه فشار را از پا بر می دارد، اما فشار بیشتری را به مچ دست منتقل می کند.
همچنین قابلیت آنتی شوک برای زمین های سخت و صخره‌ای چندان مناسب نیست و برعکس باعث برهم خوردن تعادل می شود. این ویژگی تنها برای زمین های نرم و یا مسیر های رو به پایین می تواند مفید واقع شود.
دسته باتوم کوهنوردی


دسته های باتوم کوهنوردی یا به صورت صاف و یا مشابه عصاهای چوبی کلاسیک ساخته می شوند. از آنجایی که قرار است عصای کوهنوردی به مدت طولانی در دست قرار گیرد، پس طراحی آن بایستی به شکل ارگونومیک و مشابه با آناتومی دست انسان ساخته شود تا  از خستگی و فشار وارده به مچ دست کم کند.
در خرید باتوم کوهنوردی دقت کنید که جنس دسته آن به گونه ای باشد تا در دست کمتر عرق کرده و  سر نخورد. با این تفاسیر بهترین مواد برای جنس دسته فوم و یا چوب پنبه است.
گل عصا

یک راهنمای خوب برای خرید لوازم مختلف شناخت قسمت های مختلف آن است. در مورد عصای کوهنوردی قسمتی به نام گل عصا وجود دارد که با اسم های دیگری چون گل برف و یا گل یخ نیز نامیده می شود.
 گل عصا قطعه ای است که از فرو رفتن کامل انتهای باتوم کوهنوردی در زمین‌های برفی و شنی جلوگیری می کند. همچنین این قطعه از ورود ناگهانی عصا به شکاف و درز های میان یخ و سنگ در نتیجه برهم خوردن تعادل کوهنورد جلوگیری می‌کند. این قطعه که قابلیت جدا شدن و نصب مجدد را دارد، اغلب همراه تمام عصاهای کوهنوردی وجود دارد.
سخمه
به انتهای نوک تیز باتوم کوهنوردی سخمه گفته می‌شود که دارای یک درپوش لاستیکی است. این درپوش برای مواقعی که به باتوم نیاز ندارید، برای پوشاندن آن و در نتیجه حفاظت خود و کوله پشتی شما از آسیب دیدن لازم است.
همانطور که گفتیم قرار است تا عصا راهنمای شما برای حرکت ایمن تر باشد. این وظیفه تا حد زیادی به این قسمت از عصا مربوط می شود. زیرا از لغزش روی مسیر های یخی و یا سنگلاخی جلوگیری کند. به همین دلیل برای ساخت آن از مواد سخت نظیر الماس، کاربید و تنگستن استفاده می کنند.
خرید باتوم کوهنوردی استاندارد
کوهنوردی ورزشی است که در صورت نداشتن ابزار و تجهیزات استاندارد می تواند خطر آفرین باشید. بنابراین توصیه به استفاده از برندهای معتبر و گران تنها به دلیل با دوام بودن تولیدات آنها نیست، بلکه یک دلیل آن برخورداری از کیفیت لازم و تامین ایمنی ورزشکار است.
منبع : کوه سایتمعرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1383
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10457
بازدید ماه: 49876
کل بازدید ها: 626240
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com