نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز

پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
قبل از برنامه ریزی در تور و کمپین های پاییزی، همیشه با آمادگی و احتیاط از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید. علاوه بر رنگ های شاد و پر جنب و جوش، پاییز در کوهستان روزهایی کوتاه تر، شبهایی سردتر و تغییرات سریع آب و هوایی را به همراه دارد. این شرایط بی ثبات می تواند حتی یک پیاده روی یک روزه ساده را نسبت به سفرهای تابستانی شما خطرناک تر کند. هنگام پیاده روی در پاییز، حتما لوازم ایمنی و اضافی را درون کوله پشتی خود قرار دهید.
واقعیت های پاییزی که کوهنوردان با آن روبرو می شوند؟
شاخ و برگ سست و لیز درختان


تحقیقات و مطالعات نشان می دهد که سقوط خطرناک ترین چیزی است که می تواند برای کوهنوردان رخ دهد. اگرچه شاخ و برگهای پاییزی در برابرچشمان ما، زیبا و خوشایند به نظر می رسند، ولی همین برگهای دوست داشتنی می توانند نسبتاً خطرناک نیز باشند. عاشقان پاییز می گویند پاییز دومین بهار است و هر برگ درختان همانند یک گل است، اما این گلهای زیبا سست و لیزند و خطرات سقوط را با خود به همراه می آورند. برگهای مرطوب کف جنگل را می پوشانند و شما نمی توانید ریشه‌ها ، سنگها و حتی گودال ها کوچک و بزرگ را در زیر آنها ببیند. برای جلوگیری از هرگونه سقوط غیرمنتظره بایستی از لحاظ فیزیک بدنی، قوی باشید و یک چوب دستی محکم نیز لازم است. قبل از هر قدم، منطقه ی اطراف خود را کاملا بررسی کنید و با اطمینان به جلو بروید، به خصوص در دامنه های شیب دار که یک سقوط می تواند فاجعه بار باشد.
هوای غیرقابل پیش بینی


پاییز فصلی با طیف گسترده ای از تنوع آب و هوایی می باشد. شما می توانید مسیر خود را با یک پیاده روی آفتابی شروع کنید و در پایان روز از یک هوای سرد زمستانی لذت ببرید. لازم است قبل از شروع پیاده روی از سازمان هواشناسی منطقه، اطلاعاتی در مورد آب و هوای آن روز کسب کنید. اگر با آب و هوای بد و شرایط ناپایدار روبرو هستید، بهتر است اگر می توانید کوهنوردی را برای روز دیگری بیاندازید و اگر نه، با تجهیزات کامل و مناسب در برابر باران و برف و با آگاهی درست از خطر بهمن سفر خود را آغاز کنید.
ساعات کمتری در روز


در تابستان می توانید تا نزدیک ساعت 9 غروب در نور پیاده روی کنید اما در فصل پاییز اگرچه چشم انداز و ویوها بسیار زیبا تر هستند، اما روزها نیزکوتاه ترند. با حرکت زمین از اعتدال پاییز به ایستگاه زمستانی، خورشید خیلی زودتر غروب می کند. این بدان معناست که حیات وحش، فعالیت های خود را زودتر آغاز می کند و ممکن است شما به دلیل دیدن و لذت بردن از مناظر زیبا، پیگیری زمان را از دست بدهید و در بازگشت با تاریکی هوا روبرو شوید. با کمک چراغ قوه راه برگشت خود را پیدا کنید.
فصل شکار


پاییز فصل شکار است و هر ساله شکارچیان برای تعقیب آهو، گوزن و سایر حیوانات به طبیعت می آیند. این بدان معنی است که کوهنوردان باید احتیاط کنند. کوهنوردان به راحتی می توانند در طبیعت در کنار شکارچیان روزهای خود را بگذرانند و همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند، اما باید مراقب شیوه های شکار نیز باشند. بهتر است کوهنوردان از پیاده روی در مناطق شکار عمومی به ویژه در چند روز اول پاییز خودداری کنند و برنامه زمانی شروع و پایان فصل شکار را از سازمان مدیریت استانی حیات وحش منطقه به دست آورند. حتما به یاد داشته باشید هنگام پیاده روی در هر نقطه از طبیعت در فصل شکار، لباس نارنجی با تن تند و یا سایر رنگهای روشن و جیغ بپوشید تا شکارچیان با بتوانند شما را ببینند.
چند نکته مهم
اگرچه مگس و پشه ها تا بهار آینده عقب نشینی کرده اند اما برای اینکه در طبیعت از گزند حشراتی نظیر کنه درامان باشید، حتماً لباس گرم خود را با شلوارهای بلند جفت کنید تا توسط آنان آسیبی به شما نرسد. پماد گزیدگی و اسپری حشره کش به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.
ملزومات کوهنوردی برای کاشفان پاییز
1-ابزارهای جهت یابی


ابزارهای جهت یابی معمولاً شامل نقشه، قطب نما ، ردیاب GPS و یک چراغ یاب شخصی (PLB) می باشد. در واقع، دستگاه های GPS مانند ردیاب شخص می توانند همه این موارد را برای راحتی در کوله پشتی شما جایگزین کنند. ردیاب شخصی به دلیل امکانات و قابلیت های بالا می تواند برای کوهنوردان یک برگ برنده باشد و در صورت بروز هر گونه مشکلی برای فرد و جدا شدن او از گروه، شخص به راحتی می تواند مسیر بازگشت را پیدا کرده و به گروه بازگردد.
2.  لوازم نورپردازی


روزهای پاییز بسیار کوتاهند و با اینکه تلفن همراه شما دارای چراغ قوه است، اما به یاد داشته باشید که تقریباً در طول مسیر از دیگر آپشن های گوشی خود مانند  GPS برای ردیابی مسیر، تماس، موزیک و گرفتن عکس های زیبا استفاده می کنید و ممکن است در زمانیکه به چراغ قوه گوشی نیاز دارید، دیگر شارژی نداشته باشد. بنابراین لازم است  لوازمی مانند چراغهای LED ، چراغهای قابل شارژ ، چراغ قوه و یا فانوس را در کوله پشتی خود داشته باشید.
3. محافظت از آفتاب


بله ، می توانید حتی در اواسط پاییز نیز آفتاب بگیرید. ممکن است هوا سردتر باشد، اما خورشید هنوز در آسمان است. ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه آفتابگیر را در بین لوازم ضروری در کوله پشتی خود قرار دهید.
4- کمک های اولیه و لوازم بهداشتی


گذشته از لوازم کمکهای اولیه، ملزومات بهداشتی نیز برای کوهنوردان مهم است. در طول مسیر ممکن است هر اتفاقی برای شما و یا دوستانتان رخ بدهد و آنجاست که وجود کمک های اولیه احساس می شود. لوازم بهداشتی نظیر شامپو، صابون، پدر رخت شویی و ... را هرگز فراموش نکنید زیرا به احتمال زیاد به آنها نیاز پیدا می کنید.
5- جعبه ابزار کوچک

حتما در طول مسیر متوجه خواهید شد که یک جعبه ابزار کوچک می تواند بسیاری از مشکلات کوهنوردی شما را برطرف کند و وجو آن الزامیست، بخصوص چاقوها و ابزارات چند کاره بسیار مفید هستند.
6-پناهگاه

هر نوع پناهگاه اضطراری در صورت گرفتار یا مجروح شدن در مسیر می تواند شما را در برابر باد و باران محافظت کند. حتما وسایلی مانند کیسه خواب، پتو، پلاستیک کلفت و کیسه زباله بزرگ را در کوله پشتی خود قرار دهید.
7- تغذیه


یک کوهنورد به طور میانگین باید حداقل 200 کالری در ساعت مصرف کند. بسته به وزن بدن ، متابولیسم و ​​میزان فشار خون ممکن است بدن فرد به کالری بیشتر و یا کمتری احتیاج داشته باشد. برای سفر یک روزه، غذاهای قابل فساد مانند ساندویچ را بسته بندی کنید. و اگر در حال اردو زدن هستید، غلات، مواد غذایی کنسرو شده و غذای فوری یا مخلوط ها را برای خوردن آماده کنید.
8- هیدراتاسیون


حتی اگر در پاییز به اندازه تابستان عرق نکنید، آب هنوز عنصر اصلی زندگی است و باید در هنگام انجام کارهایی مانند کوهنوردی و پیاده روی، آن را به مقدار زیادی مصرف کنید. متخصصین توصیه می کنند قبل از شروع به حرکت، حداقل دو لیوان آب بخورید.
منبع : ایران اسمارت


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1364
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10438
بازدید ماه: 49857
کل بازدید ها: 626221
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com