معرفی و راهنمای خرید تخت آویز یا ننو

امروزه برای راحتی بیشتر و داشتن سفری لذت بخش تر در محیط های جنگلی از تخت آویز یا ننو استفاده می شود. تخت آویز ها در اندازه های یک یا دو نفره و همراه با لوازم جانبی همچون رو انداز، زیر انداز، پشه بند و غیره عرضه می شوند. چادر تخت آویز برای گذراندن شب در محیط بیرونی مناسب تر از چادرهای سنتی می باشد. در این مقاله از قله با انواع ننو آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
تخت آویز یا ننو، مهمترین وسیله برای مسافرت
امروزه تخت آویز یا ننو به یکی از وسایل تفریحی م

هم برای محیط های بیرونی تبدیل شده است. مشاهده ی طناب و آویز های رنگارنگی که بین درختان معلق هستند بیش تر از قبل متداول شده و برای بعضی ها تخت آویز تبدیل به مهمترین وسیله ی مسافرتی شده است. خیلی ها هم جدا از تفریح، در حیاط خانه این وسیله را برای خواب شبانه نصب می کنند. اگر می خواهید تخت آویز بخرید این راهنما به شما کمک خواهد کرد.
در زمان خرید تخت آویز به فاکتورهای زیر توجه داشته باشید:
– اندازه: تخت آویز ها یا یک نفره یا دو نفره هستند. اکثر خریداران، تخت آویز دو نفره را برای راحتی و جای فراخی که دارد انتخاب می کنند.
-اهمیت: همانطور که برای کوله پشتی، وزن مهمترین نکته است. برای کمپینگ طول زمانی تفریح بیشتر اهمیت دارد.
-لوازم جانبی تخت آویز: برای راه اندازی تخت آویز یا ننو به محیطی برای نصب و طناب آویز نیاز دارید. سایر لوازم جانبی تخت آویز شامل زیرانداز تخت آویز برای هوای سرد، رو انداز بارانی تخت آویز و تور پشه بند برای حشرات است.
-چادر تخت آویز و وسایل خواب: چادرهای تخت آویز معمولاً شامل تمام لوازم مورد نیاز برای خواب راحت شبانه هستند. شما در ابتدا می توانید تخت آویز را بخرید و سپس با توجه به سایز و مدل، لوازم جانبی تخت آویز را بعداً اضافه کنید.
اندازه و مشخصات تخت آویز یا ننو
نکاتی برای انتخاب تخت آویز یک نفره و دو نفره:
    تخت آویز یک نفره:


بیشتر تخت آویز های یک نفره با عرض یک تا یک و نیم متری در بازار موجود هستند. با داشتن تخت آویز یک نفره نیازی نیست تا دو برابر وزن را روی شانه های خود تحمل کنید گرچه می گویند تخت آویز یک نفره زیاد جایی برای خوابیدن یا استراحت کردن ندارد. تخت آویز های یک نفره از ۱۳۰ تا ۱۸۰ کیلوگرم وزن را تحمل می کنند در حالی که ساده ترین تخت آویز ها قدر تحمل ۱۱۰ کیلوگرم را دارند.
    تخت آویز دو نفره:


بیشتر مدلهای دو نفره دارای عرض ۱٫۵ تا ۲ متری هستند. تخت آویز دو نفره علاوه بر اینکه نسبت به مدل یک نفره جای بیشتر و راحت تری برای خوابیدن دارد، به شما این امکان را می دهد که همسر یا فرزندتان را نیز در تخت آویز همراه خود کنید. مدل های دو نفره وزنی بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم را تحمل می کنند و مدل های فوق سبک قدرت تحمل مینیمم ۱۵۰ کیلوگرم را دارند.
    طول تخت آویز یا ننو: طول تخت تقریبا عدد ثابتی است و برای همه نیز مناسب می باشد مگر اینکه قد خیلی بلندی داشته باشید. البته لازم نیست نگران این مساله باشید چرا که برای افراد قد بلند نیز تخت آویز مناسب وجود دارد. یک قاعده کلی در چادر زدن و خرید تخت آویز این است که دنبال جنسی بگردید که حداقل نیم متر از قد شما بلندتر باشد. تخت آویز های موجود در بازار همگی این قاعده را رعایت کرده اند.
پارچه تخت آویز یا ننو: ویژگی دیگری که می تواند مفید باشد، اگرچه همه مدلها این ویژگی را روی خود ذکر نکرده اند ویژگی “دنایر” است. دنایر واحد اندازه گیری برای پارچه می باشد. هرچه ضخامت پارچه بیشتر باشد عدد دنایر نیز بالاتر خواهد بود. پارچه های سنگین نسبت به پارچه های فوق سبک عدد دنایر بالاتری دارند. برای مثال، پارچه های ضخیم دنایر و پارچه های سبک ۳۰ دنایر هستند. از همین رو هرچه عدد دنایر بیشتر باشد پارچه در مقابل فرسودگی و پاره شدن از خود مقاومت بیشتری نشان می دهد.
لوازم جانبی تخت آویز یا ننو

اکثر لوازم جانبی تخت آویز هایی که در بازار موجود هستند با انواع تخت آویز یا ننو ها سازگاری دارند. اما برای اطمینان بیشتر خودتان توضیحات محصول را پیش از خریدن بخوانید.
    سیستم آویز: اکثر تخت آویز ها دارای کارابین (قلاب) های قوی و مستحکمی هستند. اما طناب تخت آویز را باید به صورت مجزا از بازار بخرید. سیستم آویز در کل جداگانه عرضه می شود. اطمینان پیدا کنید هر طنابی که برای خرید انتخاب می کنید حداقل دو سانتیمتر عرض داشته باشد. طناب های نازک تر ممکن است در پوست درخت فرو رفته و به درختان آسیب برسانند.
    زیرانداز تخت آویز: اگر خوابیده اید و هوای خنک زیر تخت آویز یا ننو جریان دارد، پس از مدتی و بدون زیر انداز احساس سرمای زیادی خواهید کرد. یکی از گزینه ها این است که درون یک کیسه خواب بروید و راحت بخوابید. با این حال اگر زیرانداز تخت آویز داشته باشید مطمئنا فضای گرمتری نیز خواهید داشت. زیر اندازها از ضخامت خوبی برخوردارند و مانند عایق در مقابل سرما از شما محافظت می کنند.
    رو انداز بارانی تخت آویز: این قسمت در بالای چوب لباسی آویزان است و از گیولین برای حفظ پیچ و تاب استفاده می کند. مدل های بزرگتر بیشتر از شما در مقابل قطرات باران محافظت می کنند البته باران گاهی اوقات در زمان وزش باد از پهلو به زیر تخت آویز نفوذ می کند.
    پشه بند: مدل هایی از پشه بند را انتخاب کنید که ۳۶۰ درجه هستند چرا که پشه از هیچ راهی نمی تواند به تخت آویز شما نفوذ کند. همچنین قبل از خرید مطمئن شوید که پشه بند دارای تورهای سالم و ریزی باشد. (اکثر پشه بند ها به حدی ریز هستند که از ورود آفاتی به اندازه گز جلوگیری می کنند.
گرچه لوازم جانبی تخت آویز ذکر شده در بالا از رایج ترین ها هستند اما تخت آویز یا ننو لوازم جانبی دیگری نیز دارد. این لوازم جانبی از پایه ی تخت آویز گرفته تا طناب و بندهای ضد آب که مانع ورود باران در امتداد طناب تخت آویز می شود بسیار متنوع هستند.
چادر تخت آویز
برای سفرهای یک شبه و کمپ زدن در جایی که درختان زیادی در آن مکان وجود دارد یک چادر تخت آویز می تواند جایگزین بهتری نسبت به چادر های سنتی باشد.
البته این یک تصمیم شخصی است که شما یک چادر سنتی انتخاب کنید یا بخواهید درون چادر تخت آویز شب را بگذرانید. مساله اینجا است که برخی دوست ندارند به صورت معلق و آویزان بخوابند چون خواب راحتی نخواهند داشت. قبل از خرید چادر تخت آویز حتما یکی را از دوستان تان بگیرید و چند بار در آن بخوابید تا هم عادت کنید و هم متوجه تفاوت مدل سنتی با چادر تخت آویز شوید.
چادر تخت آویز: مزایا
    برای راه اندازی نیازی به محل مسطح نیست.
    پوشش گیاهی روی زمین را خراب نمی کند.
    تخت آویز های فوق سبک از تمام چادرها سبک تر و جمع و جور تر هستند.
    در صورت استفاده در تابستان، خنک تر از چادر های سنتی هستند.
    نگران حیوانات وحشی نخواهید بود.
چادر تخت آویز: معایب
    بدون وجود دو درخت ستبر و محکم نمی توان آن را نصب کرد.
    نسبت به چادر سنتی هوای سرد و باران بیشتر در آن نفوذ می کند.
    این نوع تخت آویز برای دو نفر نیست یعنی فضای کافی دو نفره ندارد.
آنچه برای چادر تخت آویز نیاز دارید:
شما هم می توانید اجزای مختلف چادر تخت آویز را به صورت جدا جدا بخرید هم می توانید پکیج کامل را همراه با موارد زیر خریداری کنید:
تخت آویز
ابزار آویز
زیر انداز تخت آویز
رو انداز بارانی تخت آویز
پشه بند
برخی از چادرهای تخت آویز دارای ستون های سبک برای چادر زدن به سبک سنتی است. وزن لایه ی زیرین تخت آویز تنها یک کیلو می باشد و در حالت ماکزیمم نهایتا یک کیلو نیم وزن دارد. (توجه: سعی کنید در زمان انتخاب و خرید محصول وزن کل اجزا را حساب کنید چون تخت آویز تنها همان لایه ی زیرینی که به دیرک یا درخت وصل می کنید نیست.) همچنین مطمئن شوید که تخت آویز شما استانداردهای مواد مقاوم در برابر شعله آتش را داشته باشد.
چادر تخت آویز و سیستم تخت آویز یا ننو برای بک پکر ها: ابعاد مناسب این تخت آویز ها باعث شده تا سبک باشند. برخی از مدل ها به اندازه ای هستند که یک انسان قد بلند درون آن جای بگیرد. البته چادر تخت آویز در اندازه های مختلفی موجود است که قبل از خرید می توانید با قد خود ان را بسنجید. مدلهای فوق سبک برای به حداقل رساندن وزن از پارچه های نازک استفاده می کنند. ببینید که عدد دنایر هر چه کمتر باشد چادر تخت آویز وزن کمتری دارد که می تواند مناسب کوله ی شما باشد.
چادرهای تخت آویز مخصوص ماشین خواب ها: اگر قصد دارید یک شب را در تخت آویز خود بگذرانید و اینکه نزدیک کمپ هم نباشید، قبل از تصمیم گیری برای افزودن لوازم جانبی تخت آویز باید آب و هوا را هم در نظر داشته باشید. تفاوت در این جا است که لازم نیست حتما جنس سبکی بخرید و با خود در کوله حمل کنید. شما می توانید همراه چادر تخت آویز خود لوازم جانبی را نیز ببرید چرا که دارد با ماشین سفر می کنید. مدل های لوکس چند تخت آویز را با یکدیگر ادغام میکنند تا شما تجربه ی بهتری از کمپ زدن و ماندن در محیط های بیرونی داشته باشید.
نکاتی برای نصب تخت آویز یا ننو

زاویه طناب را ۳۰ درجه در نظر بگیرید: تخت آویزی که در این زاویه نصب می کنید، به اندازه کافی به شما این اجازه را می دهد تا در فضای معلق و خمیده ای قرار بگیرید، البته این زاویه آنقدر خم و آویزان نیست که باعث درد در ناحیه کمر شما شود. اگر نمی توانید در زاویه ۳۰ درجه تخت آویز را ببندید هیچ اشکالی ندارد چرا که کمی افتادگی و خم شدن خیلی بهتر است تا بخواهید شب را روی زمین تخت و صاف بگذرانید.
در یک زاویه بخوابید: با خم کردن بدن خود در حدود ۱۰-۱۵ درجه با فاصله از خط مرکزی میزان خم شدن کمر و پشت خود را به حداقل برسانید.
تخت آویز یا ننو سردتر از چادر است: در تخت آویز میزان سطحی که در معرض هوای سرد قرار میگیرد بیشتر از یک چادر سنتی است. بنابراین، علاوه بر یک زیرانداز تخت آویز مناسب، بهتر است همراه خود کیسه خواب گرم نیز داشته باشید.
منبع: rei.com


#کوهنوردی#مفاهیم_اولیه#آموزش_کوهنوردی#سفر_به_ارتفاعات#تجهیزات_کوهنوردی#جذابیت_طبیعت#مسیریابی_در_کوهستان#آغاز_ماجرا
آغاز ماجرا: در دل کوهنوردی، راهنمایی در دنیای اصطلاحات و مفاهیم اولیه
در گنجینه طبیعت، کوهنوردی به ما این امکان را می‌دهد که با جلوه‌های بی‌پایان زیبایی و چالش‌های ناتمام آشنا شویم. اما تازه وارد شدن به این دنیای سرسبز و چالش‌انگیز نیازمند یک آشنایی کامل با اصطلاحات و مفاهیم اولیه است. در این مقاله از قله، می‌خواهیم به دنیای جذاب اصطلاحات و مفاهیم اولیه کوهنوردی سفر کنیم. از اصطلاحات امنیتی تا تجهیزات ضروری، این مقاله راهنمای جامعی است برای کسانی که تازه قدم به دنیای کوهنوردی گذاشته‌اند یا می‌خواهند تجربیات خود را بهبود دهند. با قله همراه شوید تا مفاهیم اولیه را به دقت بررسی کرده و به یادگیری این هنر وحشتناک اما فوق‌العاده بپردازیم.
#شادزیستن#رضایتزندگی#زندگی_مثبت#افزایش_شادی#سلامت_روان#ارتباطات_سالم#مدیریت_استرس#زندگی_متعادل
راهکارهای شاد زیستن: از آگاهی زندگی تا هنر و خلاقیت
شادی، به عنوان یکی از اهداف اساسی زندگی، همواره مورد جلب توجه انسان‌ها قرار گرفته است. گاهی اوقات، ما در تلاش برای دستیابی به موفقیت‌ها و تحقق اهداف، از معنا و لذت لحظات کوچک زندگی گذشته و احساسات مثبت را فراموش کرده‌ایم. اما چگونه می‌توانیم با وجود چالش‌ها و فشارهای زندگی، به عنوان انسان‌های شاد و راضی از زندگی بهره‌مند شویم؟ در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و استراتژی‌های مختلفی که می‌توانند به افراد کمک کنند تا شادی را در زندگی یابند، خواهیم پرداخت. از تأثیرات ارتباطات اجتماعی و آگاهی از لحظه حال گرفته تا نقش ورزش، هنر و خلاقیت در افزایش رضایت زندگی، در ادامه با قله همراه باشید.
#غار_سهولان #طبیعت_زیبا #کاوش_گردشگری #معماری_طبیعی #سفر_ماجراجویانه #گردشگری_ایران #آبشار_و_غار #کاوش_زیرزمینی
سفر به عمق زمین: غار سهولان و جذابیت‌های زیرزمینی
غار سَهولان در روستای سهولان، ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد در مسیر جاده برهان و روستای عیسی کند واقع شده‌است. این غار میان شهرستان مهاباد و شهرستان بوکان قرار گرفته‌است. از سمتِ شهر بوکان تنها ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. سهولان در زبان کردی به معنی یخبندان است و مردم محلی، غار را «کونه کفتر» یعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد. در این مطلب از قله با جاذبه های غار سهولان بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کوهنوردی#هیمالیا#کریس_بانینگتون#صعود_آناپورنا#اورست#سفر_ماجراجویانه#کوهنورد_معروف#تاریخ_کوهنوردی
کریس بانینگتون: مستند سفر به قله‌های آناپورنا و اورست در دهه هفتاد
کریس بانینگتون یک کوهنورد و سرپرستان برنامه‌های فنی در هیمالیا بوده است. او به خصوص برای سرپرستی در صعود به دیواره جنوبی آناپورنا و تیم صعود به دیواره جنوب غربی اورست شناخته شده است.صعود به دیواره‌های این کوه‌های بلند و خطرناک در هیمالیا نیاز به مهارت‌ها و استعدادهای فوق‌العاده کوهنوردانه دارد، و این دو کوه از جمله بلندترین قله‌های جهان هستند. انجام موفق این صعودها نشان‌دهنده توانمندی و تجربه زیاد کوهنوردی کریس بانینگتون است. در این مطلب از قله با کریس بانینگتون بیشتر آشنا شوید. در ادامه با قله همراه باشید.
 #جهانگردی_دوچرخه‌سواری#سفر_با_دوچرخه#ماجراجویی_دوچرخه‌سواری#دوچرخه_سفرها#آداب_و_رسوم_دوچرخه‌سواری#بهبود_فیزیکی_در_سفرهای_دوچرخه‌سواری#مسئولانه_دوچرخه‌سواری#تجهیزات_جهانگردی_با_دوچرخه
راهنمایی برای جهانگردی فعال با دوچرخه
جهانگردی با دوچرخه، یک تجربه هیجان‌انگیز و فرهنگی است که به شما این امکان را می‌دهد که با زیبایی‌ها و تاریخ‌های مختلف جهان آشنا شوید، همچنین این وسیله نقلیه ساده و پویا، فرصتی فوق‌العاده برای بهره‌مندی از فعالیت‌های ورزشی و محیطی است. با دوچرخه‌سواری، شما به راحتی می‌توانید به مناطق دورافتاده دسترسی یابید و از زیبایی‌های طبیعت و فرهنگ‌های محلی لذت ببرید و با سبک زندگی و مردمان محلی آشنا شوید. این تجربه باعث می‌شود که با واقعیت‌ها و چالش‌های جهان، از جمله مسائل محیطی و اجتماعی، به صورت مستقیم در تماس باشید.در این مقاله از قله با هیجان جهانگردی با دوچرخه بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2952  نفر
بازدید روز گذشته: 856  نفر
بازدید هفته: 20050  نفر
بازدید ماه: 193448  نفر
کل بازدید ها: 3216885  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید