آمادگی جسمانی در کوهنوردی چیست؟

صعود در مسیرهای پرشیب، درگیر شدن با سنگ و یخ و دست به سنگ، صعودهای فنی با کوله های سنگین و همچنین قرار گرفتن در معرض ارتفاع مجموعه پرچالش برای یک کوهنورد می باشد. به همین لحاظ کوهنوردان باید توجه ویژه ای به ایجاد آمادگی درست داشته باشند. در این مقاله از قله به مجموعه ای از ۴ نکته کلیدی پیرامون آمادگی جسمانی کوهنوردی اشاره می کنیم که می تواند به شما در درک درست فرآیندی که باید طی کنید کمک کند. در ادامه با قه همراه باشید.
همه چیز درباره استقامت است
مهمترین عنصر در آمادگی جسمانی کوهنوردی استقامت است. استقامت برای ساعت ها پیمایش و حتی روزها طی مسافت اولین چیزیست که نیازمند آن هستید. شما در اولین گام باید بتوانید برای ساعت ها حرکت کنید و فاکتورهای دیگر مانند درگیری فنی و حمل کوله در اولویت بعدی قرار خواهد گرفت.
بسیاری از کوهنوردان و سنگنوردان درک درستی از قدرت استقامت قلبی عروقی ندارند. آنها برای استقامت می دوند که گاها در شیب انجام می گیرد. اما در بسیاری از مواقع دویدن فشار ایجاد شده در صعودهای سخت و سریع در کوههای بلند به درستی شبیه سازی نمی کند. آنچه که برای تمرین تخصصی آلپینیسم یا کوهنوردی مورد نیاز است- تمرینیست که قدرت استقامتی قلبی عروقی ، استقامت گسترده قلبی عروقی ، واستقامت عضلانی را توسعه دهد.
مهمترین عنصر در ایجاد استقامت افزایش حجم تمرینات است. به بیان ساده باید بتوانید مدت زمان بیشتری با فشار متوسط تمرین داشته باشید. مهمترین تمرین شما در اینجا کوهپیمایی خواهد بود. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل نیمی از حجم تمرین شما به صورت کوهپیمایی باشد. سپس به عنوان جلسات تمرینی کمکی می توانید از دویدن، دوچرخه سواری و مانند آن کمک بگیرید.
به یاد داشته باشید که مکانیسم دویدن و دوچرخه سواری در نهایت با پیمایش در شیب متفاوت است و نمی تواند به شکل دقیق آنرا شبیه سازی کند.
استقامت بدون قدرت یعنی هیچ
چه فایده ای دارد بتوانید مسافتی را طی کنید اما نتوانید کوله خود را به درستی حمل نمایید یا در قسمت هایی که نیاز به قدرت دارد، تخلیه شوید. همه آمادگی جسمانی جهان بدون قدرت در کوهنوردی بی ارزش خواهد بود.
کوهنوردی شامل عبور از شیبها و سنگ و یخ های پیچیده و پرشیب می باشد و غلبه بر این موانع به قدرت نیاز دارد. در بعضی از استقامت نیاز به حرکات انفجاری است اما این در بیشتر زمانها صدق نمی کند. در بسیاری از موارد شما در صعود ممکن است در کراکس مسیر برای چند دقیقه تحت فشار زیاد قرار بگیرید اما این اتفاق در کل مسیر صورت نمی گیرد.
زمانی که شما قدرت بیشتری داشته باشید ، در مواجه با این موانع کمتر به سرحد این میزان نزدیک می شود و اولین تاثیر آن در بازیابی سریعتر خواهد بود. یعنی به تکرار بسیار بیشتری می توانید این مسیر یا فشار در آن سطح را تحمل کنید.
برای تمرین قدرت در کوهنوردی باید تصمیم بگیرید که برای یک پروژه مشخص چقدر باید قوی باشید؟ سپس تمرین کنید تا به سطح ۲۵ درصد توان بیشتر نسبت به آنچه فکر می کنید لازم است برسید. در طول تمرین نیازهای متضاد تمرینی استقامتی و تخصصی باعث می شود که تقریبا ۲۰ تا ۲۵ درصد از حداکثر نیرویتان از دست برود و این باعث می شود که نهایتا در سطح مورد نیاز قرار بگیرید.
کوهنوردی بدون توان فنی = کوهپیمایی
اصول تعریف کوهنوردی از جایی آغاز می شود که مجموعه ای از مهارت های فنی مورد نیاز باشد و کوهنوردی که فاقد این مهارت هاست به سرعت با اولین موانع پیشرفت خود روبرو خواهد شد.
سنگنوردی را می توان به عنوان یک پایه درست برای کار فنی در نظر گرفت. در اینجاست که شما با مفاهیمی مانند گیره گرفتن، انواع گیره ها، تکنیک های پا، گره های کوهنوردی، کاربا طناب … آشنا می شوید. البته پیش درآمد همه آنها این است که در وهله اول توان صعود داشته باشید. توانایی صعود و گیره گرفتن شاید قدری دور از دسترس به نظر برسد اما کمی تغییر دیدگاه می تواند تاثیر بسزایی ایجاد کند.
بهترین گام برای شروع این بخش شاید شروع تمرینات سنگنوردی از باشگاه باشد. در اینجا شما می توانید در یک محیط کنترل شده تکنیک های ابتدایی مانند تعویض دست، ضربدر، پرچم و غیره را فرا بگیرید. پس از چند ماه تمرین در باشگاه آمادگی جسمانی جدید به شما این انرژی را می دهد که به سراغ کسب تجربه بیشتر در سنگنوردی طبیعت باشید.
البته به سایر توانمندی ها مانند صعود ترکیبی، یخنوردی و …. می توان اشاره کرد اما بهترین نقطه برای شروع درست به نظر همان سنگنوردی خواهد بود.
کوهنوردی در ارتفاعات انجام می شود.
کوهنوردی یعنی صعود در ارتفاعات و هیچ نوعی از تمرین نمی تواند جای تمرین در ارتفاعات را بگیرید. هم هوایی به طور کامل از نظر ذهنی و روحی شامل تجربه زندگی در ارتفاعات بالاست و این کار را فقط می توانید با تجربه خود آن انجام دهید.
از سوی دیگر مطمئن باشید که هیچ راهی برای میانبر زدن نیست. در نهایت باید به ارتفاعات سربزنید. صعود بیشتر باعث می شود سیستم بدن فرد از مغز تا دستگاه گوارش بهتر در ارتفاع کار کند. حضور در ارتفاعات باید به عنوان قسمتی از برنامه تمرینی یک کوهنوردی تلقی شده و همواره در تقویم وی جای داشته باشد.
از طرف دیگر پروژه هایی که در ارتفاعات بالا انجام می گیرند نیازمند به هم هوایی مناسبند که از جمله اینها می توان به دیواره های آلپی اشاره کرد.
تجربه به شما می آموزد
     که کی فشار بیاورید و کی استراحت کنید.
    یاد می گیرید که چطور در ارتفاع بخورید.
    باعث آمادگی بیشترتان می شود.
    با کارآیی بیشتر عمل کنید.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1239
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10313
بازدید ماه: 49732
کل بازدید ها: 626096
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com